Jump to content

Υπολογισμός φωτισμού...


Recommended Posts

Καλησπέρα... 

Προσπαθώ να υπολογίσω πόσο φωτισμό πρέπει να βάλω στο ενυδρείο μου διαστάσεων 170cm X 45 cm X 55 cm δλδ 400 λίτρα περίπου με 

περίπου 40 κιλά Fluval Stratum φρέσκο περίπου 1 μήνα αγορασμένο + πέτρες και ρίζες, vallisneria, egeria densa , java moss, echinodorus κτλ.
 

Σκοπεύω να βάλω 0,6 -0,8 Watt/lit για να βάλω και λίγο ποιο δύσκολα φυτά όσο αναφορά τον φωτισμό.

Το θέμα μου είναι ποια watt πρέπει να υπολογίσω και εξηγούμε.

 

Eξοπλισμός :

 

1x T5 Sylvania Grolux 55W 8500K

1x T5 Daylight 55W 6500K

2x E27 Daylight  12w Led 6200K ( Αντιστοιχούν σε 2 Χ 105 Watt )

 

Εάν βάλω τώρα 0,8w  Χ  400 lit  = 320 w

Τα Led πως θα τα υπολογίσω με τα αναγραφόμενα ή με τα αντίστοιχα ;

 

Δλδ

( 2 Χ 55w = 110w ) + ( 2 X 105w = 210w ) = 320 w 

 

Ή

 

 ( 2 Χ 55w = 110w ) + ( 2 X 12w = 24w ) = 134 w 

 

Ή τίποτα από αυτά...

 

Μην μπλέξουμε με lums δύσκολα πράγματα.


 

 

 


 

Έγινε επεξεργασία - chrgeo
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να μπλέξεις με lums και όχι μόνο. Από κει και πέρα αν θες χονδρικά βάλε την αντιστοιχία των Led σε Watt πυρακτώσεως και υπολόγιζε 1watt/lit. Κοίτα οι λάμπες να είναι όσο το δυνατόν πιο δυνατές και με πολλά lumen γιατί έχεις μεγάλο βάθος στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλε μου,

 

Δυστυχώς με τα watt δεν θα βγάλεις άκρη , είναι ξεπερασμένα και δίνουν λανθασμένα συμπεράσματα για τις νέες λάμπες.

Κανονικά ούτε με τα λούμεν πρέπει να μπλέξεις γιατί και αυτά αφορούν το πόσο "φωτεινό" βλέπει το ανθρώπινο μάτι το ενυδρείο και όχι αν το φως επαρκεί για τα φυτά ή όχι.

 

Στην πραγματικότητα η πιο αξιόπιστη μονάδα μέτρησης πλέον είναι το PAR όπου εκεί θα δεις και πως πολλοί μύθοι καταρρίπτονται. Δηλαδή θα δεις με πόσο λιγότερο φως από αυτό που νομίζαμε μεγαλώνουν υποτιθέμενα δύσκολα φυτά. Αυτό που σου λέω είναι πάντα σε συνάρτηση με άφθονο co2 και λίπανση, δεν πάει μόνο του.

 

Θα ήθελα να μας πεις τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις γιατί όπως καταλαβαίνεις setup Με setup έχει διαφορά και στον φωτισμό που επιλέγουμε.

Ασχέτως όμως με τα φυτά σου , εγώ θα ξεκινούσα μόνο με 1 daylight και την grolux. Τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα. Αν παρατηρούσα πρόβλημα στην ανάπτυξη (και δεν μιλάω για αργή ανάπτυξη η οποία σε μακροχρόνια βάση είναι θεμιτή) αλλά κακή ανάπτυξη τότε θα δοκίμαζα να προσθέσω φως.

 

Είναι τόσο λεπτές οι ισορροπίες στο θέμα φωτισμός. Το λιγότερο σπάνια κάνει κακό, το πολύ πολύ να προσθέσεις μετά. Το περισσότερο όμως πατάει το γκάζι και καταλήγεις να έχεις δυσάρεστες επισκέψεις (άλγες) αλλά και στρεσσαρισμένα ψάρια.

 

Παθών και εγώ όπως και οι περισσότεροι στα ξεκινήματα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω ακομα , οτι για Τ5 θα χρειαστεις ανακλαστηρες 1000%, γιατι το ενυδρειο σου εχει αρκετο βαθος.

Ακομα μια ερωτηση: τα Τ5 σου ειναι περιπου ενα μετρο, θα βαλεις φυτα μονο στο κεντρο του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

οι 2  Τ5 ( 110 Cm με τεχνητούς ανακλαστήρες αλουμινοταινίας) είναι στο κέντρο και πίσω στο ενυδρείο, και αριστερά και δέξια στις άκρες έχω τα δυο ας τα πούμε προβολάκια 12w led 1000 lums η κάθε μια.

IMG_20190218_193856.jpg

Έγινε επεξεργασία - chrgeo
Link to comment
Share on other sites

για vallisneria, moss, echinodorus,microsorum , anubias - φτανουν και αυτα που εχεις. Egeria χρειαζεται πολυ πιο καλο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...