Jump to content

Περιεργο χρώμα στο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θα ηθελα να εκφρασω μια απορια και ελπίζω να με βοηθήσετε να τη λυσω. Η ιστορία ξεκινάει με την αγορα ενός ξυλου για το ενυδρείο μου με δεμενη anubia πανω. Αφου λοιπόν το τοποθετώ πριν ενάμιση μηνα περίπου ανακαλυπτω μετα απο λιγο καιρο οτι υπηρχαν μέσα κρυμμένοι δυο "λαθρεπιβάτες" ? ηταν δυο σαλιγκαρακια που αρχισαν να κάνουν βολτες απο δω κ απο κει παρεα με το μονομάχο. Κι εκει που ηταν ολα καλα, παρατηρώ χθες ένα περιεργο πορτοκάλι πραμα στη μια επιφανεια του ενυδρείου, το ένα σαλιγκάρι να ειναι κολλημένο εκει και να κανει βολτες και το αλλο κατω απο το φίλτρο μας ειχε εγκαταλείψει. Πήρα λοιπόν το λαστιχο και καθαρισα το βυθο μαζι και το σαλιγκαρακι το ενα. Δεν έχω ιδεα τι γίνεται και τι συνεβη..σας παραθετω δυο φωτογραφίες μηπως και καταλαβετε κατι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

IMG_20190218_192849.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι απλά άλγη; Σε άλλα σημεία του ενυδρείου έχεις καφέ σημάδια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Μήπως είναι απλά άλγη; Σε άλλα σημεία του ενυδρείου έχεις καφέ σημάδια;

Χμμ δεν ξερω μπορει, δεν έχω ξαναδει αλγη. Μονο σε εκεινο το σημειο ειναι πουθενα αλλου.. παρατηρησα οτι ειναι πιο πολύ κοντα εκει που πέφτει το περισσότερο φως απο τη λαμπα διοτι δεν πεφτει ομοιόμορφα για να πιασει όλο το ενυδρείο..το εχω βαλει κυρίως πάνω απο το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Χμμ δεν ξερω μπορει, δεν έχω ξαναδει αλγη. Μονο σε εκεινο το σημειο ειναι πουθενα αλλου.. παρατηρησα οτι ειναι πιο πολύ κοντα εκει που πέφτει το περισσότερο φως απο τη λαμπα διοτι δεν πεφτει ομοιόμορφα για να πιασει όλο το ενυδρείο..το εχω βαλει κυρίως πάνω απο το φυτο.

post #4 καφε διατομικη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με το σχόλιό σου για το φωτισμό ενισχύεται η άποψή μου για άλγη. Δες αυτό που παρέθεσε η @natateo και πες μας. Μάλλον είναι μία από τις εκνευριστικές άλγες και προφανώς αυτή που αναφέρει η Ναταλία. Αν θέλεις πες μας για τις ρουτίνες σου, πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου, με τι εξοπλισμό κλπ.. Το ίδιο θέμα αντιμετώπισα πρόσφατα και εγώ στο ενυδρείο μου και ευτυχώς λύθηκε σχετικά ανώδυνα ακολουθώντας τις συμβουλές των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Νομίζω πως με το σχόλιό σου για το φωτισμό ενισχύεται η άποψή μου για άλγη. Δες αυτό που παρέθεσε η @natateo και πες μας. Μάλλον είναι μία από τις εκνευριστικές άλγες και προφανώς αυτή που αναφέρει η Ναταλία. Αν θέλεις πες μας για τις ρουτίνες σου, πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου, με τι εξοπλισμό κλπ.. Το ίδιο θέμα αντιμετώπισα πρόσφατα και εγώ στο ενυδρείο μου και ευτυχώς λύθηκε σχετικά ανώδυνα ακολουθώντας τις συμβουλές των παιδιών.

Ευχαριστω για την απάντηση.

Καφε διατομικη αλγη είναι λογικα απο αυτα που διαβασα..(ξεχασα να αναφερω οτι επισης μου ξεραθηκαν δυο φυλλαρακια της anubia ) να βρω δηλαδη τυρφη για να ριξω η να περιμενω λιγο πρώτα? Η να την καθαρίσω και με τι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε όση μπορείς από το τζάμι με μια παλιά κάρτα ή αγόρασε τα ειδικά μαγνητάκια που κάνουν καλή δουλειά για τέτοιου τύπου άλγες και δεν βρέχεις τα χέρια σου συνεχώς. Τύρφη γιατί να ρίξεις?

Link to comment
Share on other sites

Τύρφη δε χρειάζεσαι. Μηχανικό καθαρισμό όπως είπε και ο @Panagiotis Dms-Xgs και βλέπεις πως θα πάει. Αν μπορείς άλλαξε το φως να είναι στο κέντρο του ενυδρείου αν γίνεται (τι ψάρια έχεις;;)

Συνήθως η άλγη κάνει τον κύκλο της και φεύγει αλλά είναι σπαστική, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το φρέσκο νερό βοηθά και η προσθήκη φυτών γρήγορης ανάπτυξης. Την Ανούμπια, την τρίβεις ελαφρά με το χέρι σου και θα καθαρίσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Τύρφη δε χρειάζεσαι. Μηχανικό καθαρισμό όπως είπε και ο @Panagiotis Dms-Xgs και βλέπεις πως θα πάει. Αν μπορείς άλλαξε το φως να είναι στο κέντρο του ενυδρείου αν γίνεται (τι ψάρια έχεις;;)

Συνήθως η άλγη κάνει τον κύκλο της και φεύγει αλλά είναι σπαστική, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το φρέσκο νερό βοηθά και η προσθήκη φυτών γρήγορης ανάπτυξης. Την Ανούμπια, την τρίβεις ελαφρά με το χέρι σου και θα καθαρίσει. ;)

Ευχαριστώ πολύ παιδια!! Ένα μονομάχο εχω μονο 25 λιτρα ενυδρείο πλαστικο?

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν ξέρω αν πρέπει να μετακινήσεις το φως, δε γνωρίζω το προφίλ του συγκεκριμένου ψαριού αλλά αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει σε αντίστοιχη δημοσίευση εδώ πως θέλει και μια πιο σκοτεινή πλευρά. Μελέτησε το προφίλ του ψαριού για να μη δημιουργηθεί κανένα θέμα με τη μετακίνηση της λάμπας. ;)

 

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Το φυσικό περιβάλλον του μονομάχου έχει αυτή την καφέ απόχρωση στο νερό που προέρχεται από τις τανίνες οι οποίες περιέχονται και στην τύρφη. Συνήθως χρησιμοποιούμε την τύρφη ως επεξεργασία του νερού για να χαμηλώσουμε τις σκληρότητες που προτιμούν κάποιοι τύποι ψαριών πχ τέτρα. Καμία σχέση όμως με την καφέ διατομική που έχεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα

Ολα καλα μεχρι στιγμης με την αλγη καθαρισα την επιφάνεια με μια καρτα και έφυγε. Τωρα εμφανίστηκε αλλο θεμα με το μονομάχο. Εχει βγαλει ενα εξόγκωμα κοντα στη μια πλευρά εκει στα βράγχια κοντα και δεν εδω ιδεα τι μπορει να ειναι. Η συμπεριφορά του ειναι κανονική εχει όρεξη και κυνηγάει συνεχεια ενα σαλιγκαρακι που ειναι κολλημένο στο τζαμι και το ριχνει κατω. Νερο αλλάζω καθε μια βδομαδα περίπου το 30%. (Βασικα δεν αλλάζω απλα συμπληρωνω αυτο που εξατμίζεται)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα χρειαστεί να βγάλεις φωτογραφία το ψάρι κ το εξόγκωμα για να μπορέσουν τα παιδιά να σε βοηθήσουν..

Αλλαγή νερού, άσχετα με την εξάτμιση, πρέπει να γίνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη, καθαρη φωτογραφια.

30% (10λ) εξατμιζεται σε μια εβδομαδα απο 30 λ ενυδρειο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εντάξει μπορεί να υπερέβαλα λιγακι.. δεν εξατμίζεται τοσο γρηγορα..ειχε πιο πολλες μέρες και λιγοτερο νερο. Σημερα λοιπόν παρατήρησα οτι έφυγε το φούσκωμα και κατέληξα οτι μαλλον έφταιγσ που ετρωγε πολυ..του έκανα μια μερα δίαιτα και ξεφουσκωσε. Επειδη εχω βαλει αυτόματο τάισμα επεφτε λιγο παραπανω.επισης εκανα ενα καθαρισματακι τα υπολείμματα τροφων και προσθεσα λιγο νερακι. Η θερμό είναι 25 βαθμοί.  Σας παραθετω και μερικες φωτογραφίες μηπως με βοηθησετε σε κατι παραξενο που μπορεί να έχει.

Ευχαριστώ!

https://drive.google.com/folderview?id=1TwZdak1ZWdp8d3zNk_ba0OnxKL-U5eMh

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφος!!!!!!

Καθαριζεις καθολου τα τζαμια του ενυδρειου; :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...