Jump to content

Πρόβλημα με Fluval 406


KostasAnaz

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω στο ενυδρείο ένα Fluval 406. Πριν από περίπου 2 μήνες είχε ξεκινήσει να κάνει κάποια κόλπα.

Ξαφνικά κόβεται η ροή και χτυπάει η φτερωτή σαν να τραβάει αέρα.

Είχε σταματήσει τον τελευταίο μήνα να το κάνει αλλά εδώ και 2-3 μέρες εχει αρχίσει πάλι τα ίδια. 

Σήμερα του άλλαξα και φτερωτή αλλά το ξανάκανε. 

Νομίζω οτι δεν οφείλεται σε βρωμιά γιατί εκτός του οτι το καθαρίζω αρκετά συχνά (περίπου 1 φορά τον μήνα) το έχει κάνει ακόμα και μετά από καθαρισμό. 

Επίσης να σημειώσω οτι δεν τον κάνει όλη μέρα. Μπορεί να συμβεί 2-3 φορές σε μια μέρα, να κολήσει για κανα 15λεπτο και μετά συνεχίζει κανονικά. 

Μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο; 

Δείτε και το βίντεο με ήχο για να καταλάβετε στο περίπου τι εννοώ.... 

 

Έγινε επεξεργασία - KostasAnaz
Link to comment
Share on other sites

Το αξονάκι της φτερωτής θέλει ελφρά πίεση προς την κεφαλή να κουμπώσει σε μια φωλιά που

υπάρχει εσωτερικά και μετά βάζεις την φτερωτή και το "κοκκινο" καπάκι της. . .

 

Εφόσον το βάζεις σε λειτουργία μετάτο γεμισμα το κουνάς καθόλου το φίλτρο να βγει ο αέρας ??

 

Τι από τα παραπάνω δυο σου διαφευγει??

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς είχα και εγώ με το Fluval 206. Ούτε θέμα αέρα ήταν ούτε τίποτα, just Fluval.. Δεν ασχολήθηκα και έστρωσε μόνο του, δεν ξέρω πως και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Το αξονάκι είναι μια χαρά κουμπωμένο. Για καλό και για κακό το έβγαλα και το ξανάβαλα.

Όσο για τον αέρα το κούνησα, αλλά δεν υποτίθεται πως η τρόμπα που έχει από πάνω εξυπηρετεί αυτό το σκοπό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως παίρνει αέρα.  Μετά από κάθε  άνοιγμα θέλει κούνημα στην επανεκίνηση και όταν εγώ πήρα το 306, μου είχαν πει τα λάστιχα να ειναι σε κάθετη θέση. Έχεις προβλήματα ροής και το καθαρίζεις μια φορά τον μήνα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Το αξονάκι είναι μια χαρά κουμπωμένο. Για καλό και για κακό το έβγαλα και το ξανάβαλα.

Όσο για τον αέρα το κούνησα, αλλά δεν υποτίθεται πως η τρόμπα που έχει από πάνω εξυπηρετεί αυτό το σκοπό; 

Θέλει κούνημα δεξιά αριστερά μπρος πίσω με δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Κράτα τα λάστιχα και... κουνα το κουνα του

Όχι φραπέ που λέει και ο @giorgosmarios αλλά δωστου και μετα από λιγα seconds ξανα . . .

Κάποια στιγμή θα σταματήσει να βγάζει αέρα. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω προβλήματα ροής, απλά επειδή το ενυδρείο είναι φορτωμένο και ταΐζω αρκετά το ανοίγω κάθε 1-2 μήνες για καθαρισμό. 

Θα το παλέψω με το κούνημα μήπως κρατάει αέρα και βλέπουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να επιμείνω νομίζω πως ο αέρας θα έφευγε με το γκρι "τρομπάκι" που έχει πάνω στην κεφαλή. Αυτό το ρόλο υποτίθεται ότι έχει. Αν βγάλεις άκρη ενημέρωσέ μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά εγώ έχω κόψει τα λάστιχα στο ύψος του ενυδρείου και τα έχω σχεδόν τελείως κάθετα. ταπεινή μου γνώμη εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου. Άν τα παιδιά τα έχουν χαλαρά όπως εσύ στο βιντεάκι χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με αέρα, είμαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RUtalking2me said:

ταπεινή μου γνώμη εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου

όχι, δεν χρειάζεται να είναι κάθετα οι σωλήνες. 

 

Το πρόβλημα 99.99% ειναι σε εγκλωβισμένο αέρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος RUtalking2me έγραψε:

προσωπικά εγώ έχω κόψει τα λάστιχα στο ύψος του ενυδρείου και τα έχω σχεδόν τελείως κάθετα. ταπεινή μου γνώμη εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου. Άν τα παιδιά τα έχουν χαλαρά όπως εσύ στο βιντεάκι χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με αέρα, είμαι λάθος.

Και στα δυο  Fluval που έχω  τα λάστιχα είναι χαλαρά και είναι μια χαρά.

 

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακουσει κι απο αλλους. Αν δεν βγαλεις ακρη με το κουνημα απευθυνσου στην εγγυηση!

Την φτερωτη και την φωλια της την εχεις καθαρισει ποτε;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι οφειλεται στο οτι τα λαστιχα ειναι χαλαρα. 2 χρονια ετσι δουλευει και δεν ειχε προβλημα...

Τη φωλια που μπαινει η φτερωτη την καθαριζω και με βουρτσακι μαλιστα. 

Χθες παντως του εριξα αρκετο κουνημα. Μετα εκανε τα κολπα του παλι 1-2 φορες για λιγοτερη ωρα απ'οτι συνηθως αλλα σημερα μεχρι τωρα δεν το εχει ξανακανει.

Βεβαια οπως ειπα και στο πρωτο post δεν το κανει παντα, ειναι με τα κεφια του. 

Παντως αν κραταει αερα, γιατι εδω και 2 χρονια δουλευε απροβληματιστα; Ουτε πριν το κουνουσα μετα απο καθαρισμο για να φυγει ο αερας, ουτε θεση του εχω αλλαξει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος RUtalking2me έγραψε:

προσωπικά εγώ έχω κόψει τα λάστιχα στο ύψος του ενυδρείου και τα έχω σχεδόν τελείως κάθετα. ταπεινή μου γνώμη εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου. Άν τα παιδιά τα έχουν χαλαρά όπως εσύ στο βιντεάκι χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με αέρα, είμαι λάθος.

 

πριν 12 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

όχι, δεν χρειάζεται να είναι κάθετα οι σωλήνες. 

 

Το πρόβλημα 99.99% ειναι σε εγκλωβισμένο αέρα. 

 

Παιδιά συμφωνώ μαζί σας,

και εγώ συνηθίζω να το τους έχω όσο πιο κάθετα μπορώ αλλιώς αποφεύγω τις λούπες και τις ανάποδες γωνίες.

Ο εγκλωβισμένος αέρα προκαλεί αντίσταση στην ροή του φίλτρου, προσπάθησε να το αποφεύγεις.

image.png.f597a7d7c7e970f1e13219e3edc0e51b.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα κι εγώ με το ίδιο φίλτρο. Άλλαξα και φτερωτή. Μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. Δεν έφτιαξε ποτέ. Απευθύνθηκα στο κατάστημα που το αγόρασα. το άφησα για τεστ καμμια βδομάδα. Είχε θέμα το μοτέρ. Τελικά, έγινε χρήση της εγγύησης και μου το αντικατέστησαν με καινούριο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω τη δυνατοτητα να το παω για ελεγχο γιατι δεν υπαρχει δευτερο φιλτρο να δουλευει.

Αν οντως το θεμα εχει να κανει με εγκλωβισμενο αερα, πιστευω με τοσο κουνημα που του εριξα θα εβγαλε οτι ηταν να βγαλει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυριο το πας στο μαγαζι και κανεις χρηση εγγυησης! Σημερα αν εχεις αεραντλια βαλτην να δουλευει μεσα στη γυαλα κι αν εχεις και δευτερη βαλτην μεσα στο φιλτρο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το ανοιξα και ειδα οτι εχει σπασει 1 δοντακι που κραταει τη φτερωτη πανω στον μαγνητη. Το πως δεν ξερω μιας και η φτερωτη ειναι καινουρια 2 ημερων. Ισως απο τα κουνηματα που του εκανα για τυχον εγκλωβισμενο αερα.

Τελος παντων, την κουμπωσα καπως και δοκιμασα να το ξαναβαλω μπροστα. Ξεκινησε να δουλευει το μοτερ αλλα εκανε κατι περιργους θορυβους η φτερωτη και δεν εδινε κυκλοφορια και μετα απο μισο λεπτο σταματησε παλι. Η μαλακια ειναι οτι εχω πεταξει την παλια φτερωτη για να δοκιμαζα αν οντως φταει αυτο ή αν μας αφησε χρονους το φιλτρο.

Επισης ειχε ζεσταθει η κεφαλη, οχι τρελα αλλα περισσοτερο απ'το φυσιολογικο. 

Προς το παρον εβαλα εναν κυκλοφορητη στο ενυδρειο με μια μικρη αεραντλια να δουλευουν. Επειδη δεν εχω 2η αεραντλια να βαλω στο φιλτρο, να βαλω τους καδους με το βιολογικο μεσα στο ενυδρειο ή δεν υπαρχει λογος;

Έγινε επεξεργασία - KostasAnaz
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλό θα ήταν να το βάλεις μέσα στο ενυδρείο το βιολογικό υλικό για κρατήσει βιολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κυκλοφορει νερο μεσα απ το βιολογικο δεν κανεις τιποτα. Χωρια που θα βρωμισει και το ενυδρειο. Αστο μεσα στον καδο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχουμε νεοτερα!

Πηγα το φιλτρο "πακετο" εκει που το ειχα αγορασει μηπως βρουν τι φταιει. Ευτυχως δεν καηκε το μοτερ απλα οταν σπασει η φτερωτη σταματαει να γυριζει ο μαγνητης και αυτοματα σταματαει το φιλτρο. Ισως ειναι καποια καποια ασφαλεια για να μην καει.... 

Εν τελη ευτυχως ειχαν μια μεταχειρισμενη φτερωτη που ηταν σαν καινουρια και μου την εδωσαν. 

Μου προτειναν να κοντυνω και λιγο τα λαστιχα για να ειναι οσο πιο τεντωμενα γινεται μηπως τυχον και γι'αυτο κραταει αερα. 

Τωρα ειναι σε λειτουργια 2-3 ωρες και δεν δειχνει να εχει προβλημα. 

Αν ξανακανει τα κολπα του μαλλον θα παω για καινουρια κεφαλη να ξεμπερδευω. 

 

Να ρωτησω και κατι μηπως ξερει κανεις.... 

Μου ειπαν οτι μετα τον καθαρισμο του φιλτρου θα πρεπει να το κουμπωνω αδειο απο νερο και να παιρνει μονο του οταν ανοιγω το aquastop. Να το αφηνω λιγα λεπτα να γεμισει και μετα να το βαζω σε λειτουργια. 

Ξερει κανεις αν ειναι καλυτερα να το συνδεω γεματο ή αδειο το φιλτρο; 

Link to comment
Share on other sites

Αδειο φιλτρο,αδειοι σωληνες τα ριχνεις μεσα στο ενυδρειο και αφου ανοιξεις το aquastop το βαζεις στην μπριζα.

Αν δεν κατεβασει νερο το βοηθας χαμηλωνοντας την εξοδο ή ρουφας απο αυτην...

Μολις γεμισει και αρχισει να βγαζει νερο το κουνας να βγει ο αερας εντελως και εισαι κομπλε!!

Οι σωληνες καλο θα ειναι να ειναι κομμενες σε σωστα μηκη για να μην κανουν σιφωνι και πιανουν βρωμια.

 

Τουλαχιστον ετσι γεμιζω τα 3 fluval που εχω εδω και χρονια και ποτε δεν ειχα προβλημα :) 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...