Jump to content

Πρόβλημα με Fluval 406


KostasAnaz

Recommended Posts

Δεν διαφωνω με τον Βασιλη. Εγω για να μην καθομαι να τρομπαρω το γεμιζω μεχρι την μεση. Απο την στιγμη που θα το συνδεσεις οι σωληνες τραβανε νερο. Μολις το ακουσεις και γεμισει βαλτο μπροστα. Αν ακουσεις θορυβο αερα κουνα το λιγο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια το φιλτρο μας αφησε χρονους. Κατα τη διαρκεια της νυχτας εσπασε και την τριτη φτερωτη, οποτε κατι παιζει με την κεφαλη. Το κακο ειναι οτι εχει ληξει η εγγυηση και το ακομα χειροτερο οτι δεν υπαρχει κεφαλη διαθεσιμη. Μιλησα με 4-5 γνωστα μαγαζια στην Αθηνα και ολοι ειπαν πως ουτε ο προμηθευτης εχει διαθεσιμη και ερχεται μονο με παραγγελια απο το εξωτερικο. Χαιρετισματα!!!!! 

Παω για καινουριο φιλτρο λοιπον αλλα επειδη δεν ειμαι για να ξεφευγω ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για καποιο λιγο πιο οικονομικο μεχρι 100€.

Τα 2 που εχω υποψιν μου μεχρι στιγμης ειναι το SunSun HW-303A και το Dophin CF1400. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Παλικαρια το φιλτρο μας αφησε χρονους. Κατα τη διαρκεια της νυχτας εσπασε και την τριτη φτερωτη, οποτε κατι παιζει με την κεφαλη. Το κακο ειναι οτι εχει ληξει η εγγυηση και το ακομα χειροτερο οτι δεν υπαρχει κεφαλη διαθεσιμη. Μιλησα με 4-5 γνωστα μαγαζια στην Αθηνα και ολοι ειπαν πως ουτε ο προμηθευτης εχει διαθεσιμη και ερχεται μονο με παραγγελια απο το εξωτερικο. Χαιρετισματα!!!!! 

Παω για καινουριο φιλτρο λοιπον αλλα επειδη δεν ειμαι για να ξεφευγω ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για καποιο λιγο πιο οικονομικο μεχρι 100€.

Τα 2 που εχω υποψιν μου μεχρι στιγμης ειναι το SunSun HW-303A και το Dophin CF1400. 

 

Εγώ όπως έχω ξαναγράψει έχω Dophin και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και για τα Sun Sun όμως έχω ακούσει καλά λόγια. Όμως σε Dophin προτίμησε τη σειρά Astro που είναι πιο καινούρια και όχι την CF, εκτός αν θέλεις και λάμπα UV για αποστείρωση

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα παλι Fluval 406 και αφησα το αλλο για ελεγχο-επισκευη.

Ανοιγοντας το καινουριο παρατηρησα μια μικροδιαφορα σε μια λεπτομερεια. Το αξονακι που μπαινει η φτερωτη σφιγγει 100% πανω στο προστατευτικο καπακι για να την κραταει σταθερη ενω στο "χαλασμενο" εχω την αισθηση οτι ειχε μια χαλαροτητα χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος γιατι δεν το εχω μπροστα μου τωρα. Αν ηταν αυτο το προβλημα δικαιολογει το να μην ειναι 100% σταθερη η φτερωτη και με τα πολλα να σπαει. 

Επισης, αν οντως ειναι αυτο θα θυμωσω πολυ με τον εαυτο μου που δεν το σκεφτηκα νωριτερα και εφυγε τσαμπα η 140αρα.

 

Υ.Γ. Θα τα εχω και λιγο με τον τυπο στο πετσοπ αλλα σε λεπτομερειες θα μπω αργοτερα αν οντως ειναι αυτο το προβλημα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρονια το ειχες. Αν θυμαμαι καλα εχει 3 χρονια εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

Κατι λιγοτερο απο 2. Οντως ειναι μεσα στην εγγυηση αλλα για καποιο λογο νομιζα οτι ειχε ληξει. Σε καθε περιπτωση θελει ελεγχο που δεν ξερω ποσο θα τραβηξει και δεν μπορουσα να μεινω χωρις φιλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και πηρες τωρα ετσι για την ιστορια και με μπατζετ 100€ θα πηγαινα σε dophin astro.

Τα sun sun ειναι φαζαριοζικα φιλτρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι εγγυηση γιατι δεν το δινεις πισω να στο αντικαταστησουν;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sturm said:

Αφου ειναι εγγυηση γιατι δεν το δινεις πισω να στο αντικαταστησουν;

Για να το αντικαταστησουν πρεπει πρωτα να ελεγθει οτι οντως εχει βλαβη και οτι δεν ευθυνομαι εγω για τη βλαβη αυτη. Εν τω μεταξυ το ενυδρειο θα εμενε χωρις φιλτρο για οσο χρονο χρειαστει η ολη διαδικασια, πραγμα που οπως καταλαβαινεις δεν ειναι εφικτο. Εγω ηδη το εχω αφησει για ελεγχο και επισκευη-αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν και πηρες τωρα ετσι για την ιστορια και με μπατζετ 100€ θα πηγαινα σε dophin astro.

Τα sun sun ειναι φαζαριοζικα φιλτρα...

 

Και πολλά λες φίλε rastaman. Το Astro 2212 εγώ το πήρα 79,50€

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα μαύρο σφουγγάρι, 3 καλαθάκια και βαμβάκι. Είναι γομάρι όμως, χωράει αρκετό υλικό και το καλύτερο είναι πως είναι εντυπωσιακά αθόρυβο, σαν να μη λειτουργεί. Ο χρόνος θα δείξει πόσο αξιόπιστο είναι μιας και το έχω μόνο 3.5 μήνες πάνω κάτω αλλά προς το παρόν όλα καλά. Θα ήθελα πιο δυνατή ροή την οποία θα προσπαθήσω να ενισχύσω άμεσα κόβωντας λίγο τα λάστιχα γιατί είναι τεράστια και γυρίζουν με αποτέλεσμα το νερό να κάνει ταξίδι μέχρι να μπει στο ενυδρείο. :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Περα απο τα λαστιχα αν βγαλεις και το βαμβακι παλι θα δεις διαφορα...

 

Α αυτό το έχω πετάξει προ πολλού. :) Όντως έκοβε πάρα πολύ. Άσε που μία φορά το ρούφηξε η φτερωτή και παραλίγο να το κάψω. Και επειδή δεν ακουγόταν τίποτα δεν κατάλαβα ότι σταμάτησε, απλά το είδα στην επιφάνεια μετά. Είναι μπελάς το βαμβάκι και δε μπορώ να πω ότι είδα ιδιαίτερη διαφορά όταν το έβγαλα. Με την ίδοα συχνότητα καθαρίζω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Για να το αντικαταστησουν πρεπει πρωτα να ελεγθει οτι οντως εχει βλαβη και οτι δεν ευθυνομαι εγω για τη βλαβη αυτη. Εν τω μεταξυ το ενυδρειο θα εμενε χωρις φιλτρο για οσο χρονο χρειαστει η ολη διαδικασια, πραγμα που οπως καταλαβαινεις δεν ειναι εφικτο. Εγω ηδη το εχω αφησει για ελεγχο και επισκευη-αντικατασταση.

 

Οκ. Μην τους την χαρισεις!

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Α αυτό το έχω πετάξει προ πολλού. :) Όντως έκοβε πάρα πολύ. Άσε που μία φορά το ρούφηξε η φτερωτή και παραλίγο να το κάψω. Και επειδή δεν ακουγόταν τίποτα δεν κατάλαβα ότι σταμάτησε, απλά το είδα στην επιφάνεια μετά. Είναι μπελάς το βαμβάκι και δε μπορώ να πω ότι είδα ιδιαίτερη διαφορά όταν το έβγαλα. Με την ίδοα συχνότητα καθαρίζω.

 

Πως το ρουφηξε η φτερωτη; δεν εχει προστασια;

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε μέσα στην τρύπα και σφίνωσε εκεί. Δεν ακουμπούσε η φτερωτή απλά έκλεισε η τρύπα και γύριζε με το ζόρι και δεν πετούσε καθόλου νερό, ίσα που έσταζε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...