Jump to content

Επιλογη φιλτρου.. EHEIM η JBL ?


vazma

Recommended Posts

Καλησπερα! 

 

Αναζητηση εξωτερικου φιλτρου για το ενυδρειο (270 λιτρα) και ειμαι αναμεσα απο 2.. 

 

EHEIM ecco pro 300 (~ 130 ευρω)

η

JBL Crystalprofi e902 ( ~ 100 ευρω )

 

?

 

Γενικα εκτος απο τα κλασσικα κριτηρια δινω ιδιαιτερη βαση στο θορυβο επειδη θα το εχω διπλα σε υπνοδωματιο.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Dophin Astro 2212. Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο αλλά το χρησιμοποιώ και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο, σα να μη δουλεύει. Είτε το έχεις στο ρεύμα είτε όχι το ίδιο είναι. Τιμή κάτω από 80€. Για τα άλλα 2 που ρωτάς χωρίς να ξέρω από θόρυβο τι παίζει θα επέλεγα Eheim

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 εταιρείες φίλτρων  είναι αρκετά καλές, προσωπικά δε θα επέλεγα το ecco σαν σειρά,τη θεωρώ αρκετά δύσχρηστη και όχι βολική στη συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω jbl e702 ειναι πολύ καλό και αθόρυβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά φίλτρα τα JBL με μεγάλη εγγύηση, βρίσκεις όλα τα ανταλλακτικά, εντελώς αθόρυβο και καλή ενεργειακή απόδοση.

 

Για eheim θα πήγαινα σε σειρά professional 4+ , όχι σε ecco.

 

Είχα fluval, eheim, jbl. Το jbl προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Απλά θέλω να προσθέσω πως για τα λίτρα σου το 902 δεν είναι ιδανικό.

Θέλεις 1502 .

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Εχω ecco pro 200 πανω απο 5 χρονια. Εντελος αθορυβο, αλλα! Για 120 λ, που εχω το θεωρω ανυπαρκτο(ειναι πολυ αργο). Το πλαστικο κλιπ(ανοιξε-κλεισε) μου ειχε σπασει, πηρα καινουργιο. Το 300 δεν θα σου φτασει για 270λ σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια στα φιλτρα καθως εχω ενα ενυδρειο και ακομη χρησιμοποιω το jbl1500. 10 χρονια σχεδον ασταματητα. Δεν εχω το παραμικρο προβλημα ή ηχο. Προληπτικα εδωσα 1 ευρω και πηρα ενα λαστιχο στεγανο και το αλλαξα μηπως και αν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...