Jump to content

Καφέ φύλλα


Recommended Posts

Καλησπέρα φόρουμ. 

 

Έχω ένα πρόβλημα με τα φυτά μού τα οποία αναπτύσσονται πολύ αργά ακόμα και οι vallesneria που στο παλιό ενυδρείο δεν την προλάβαινα. 

Επίσης τα φύλλα σε κάποια φυτά ζαρωνουν και όλα τα φυτά μού γίνονται καφέ στις άκρες τους. 

IMG_20190220_144954.jpg

IMG_20190220_145021.jpg

IMG_20190220_145026.jpg

IMG_20190220_145008.jpg

Έγινε επεξεργασία - chrgeo
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε πληροφορίες για το ενυδρείο και τις ρουτίνες σου.

Link to comment
Share on other sites

400 λίτρα νεοσύστατο ενυδρείο  1,5 μήνα 170 Χ 45 Χ 55 με 320 watt φωτισμό ( ελέγχεται αν είναι επαρκής ) 40 κιλά fluval stratum,  αλλαγές 100 λίτρων κάθε 15 μέρες + συμπλήρωση ανάμεσα του χαμένου.  

Από  φάρμακα... 

Seaham excel και prime 

 

Μετρήσεις με στικάκια φυσιολογικές. 

 

Έγινε επεξεργασία - chrgeo
Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον είναι νεοσύστατο το ενυδρείο σου είναι πολύ πιθανό αυτά τα καφέ που βλέπεις να είναι διάτομα, διατομική δηλαδή καφέ άλγη.

Αυτή τείνει να κάνει ένα κύκλο κάποιων εβδομάδων και συνήθως εκτός εξαιρέσεων πεθαίνει μόνη της.

 

Ο φωτισμός σου είναι τ5 λάμπες με ανακλαστήρες ; Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ο τύπος λάμπας καθώς και το αν υπάρχει ανακλαστήρας γιατί η ένταση που προσδίδει είναι ικανή να αυξήσει ακόμα και στο 100% το φως απότι αν δεν είχε.

Επίσης , πόσες ώρες είναι η φωτοπερίοδος σου ;

 

Από φυτομάζα τι έχεις μέσα ; Μία φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ.

Πρέπει να γνωρίζεις πως ο καλύτερος σύμμαχος σου είναι τα φυτά και πως τα πυκνοφυτεμένα ενυδρεία αντιμετωπίζουν προβλήματα σε μικρότερη συχνότητα απότι τα ενυδρεία χαμηλής φυτομάζας. 

Η πρόταση που θα έκανα σε οποιονδήποτε αρχάριο ξεκινάει τώρα ενυδρείο θα ήταν να κάνει υπομονή ώστε να μπορέσεις να προμηθευτεί και να φυτέψει το ενυδρείο όσο το δυνατόν περισσότερο από την πρώτη κιόλας μέρα.

 

H ρουτίνα 100 λίτρα στα 400 ανά 15 μέρες είναι ανεπαρκής τουλάχιστον για εμένα.

Ένα πραγματικά πυκνοφυτεμένο ενυδρείο θα μπορούσε να αντέξει και με μία αλλαγή νερού το μήνα αν και δεν συνιστάται. Αυτό καθώς τα φυτά αποτελούν από μόνα τους πηγή φίλτρανσης.

Πολλοί χομπίστες που ασχολούνται με φυτεμένα φτάνουν στο σημείο να χρησιμοποιούν μόνο σφουγγάρια μέσα στα φίλτρα τους και όχι κεραμικό υλικό ή οποιοδήποτε άλλο υλικό προτείνεται για βιολογική φίλτρανση. Αυτό το κάνουν για να εξασφαλίσουν καλή ροή στο φίλτρο. Τα φυτά και τα σφουγγάρια στο φίλτρο αρκούν για να γίνει βιολογική φίλτρανση. 

Στην περίπτωση σου απότι καταλαβαίνω δεν μιλάμε για πυκνοφυτεμένο ενυδρείο οπότε επανέρχομαι στο θέμα ρουτίνα και πιστεύω πως πρέπει να γίνει λίγο πιο εντατική (ανά εβδομάδα αν μπορείς).

 

Επειδή ανέφερα τη ροή, θέλω να μας πεις και το φίλτρο που χρησιμοποιείς .

 

Συνήθως όπως καταλαβαίνεις είναι μία μίξη από παράγοντες και σχεδόν ποτέ μονοπαραγοντικός ο λόγος που εμφανίζει πρόβλημα ένα φυτεμένο ενυδρείο.

 

Περιμένουμε τις απαντήσεις σου για να βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα και να δώσουμε πιο στοχευμένες συμβουλές.

 

Τέλος, αυτό που θα τονίσω και το τονίζω συνέχεια σε όποιον είναι (θεωρητικά πάντα) αρχάριος στο φυτεμένο είναι να χρησιμοποιεί όσο το δυνατόν λιγότερο φως .

Τα οργανικά και ο υψηλός φωτισμός είναι συνήθως οι λόγοι που ένα ενυδρείο περνάει κρίση.

 

Αν στο ενυδρείο σου έχεις φυτέψει για παράδειγμα 4 φυτά στα 400 λίτρα και εύκολα φυτά χωρίς απαιτήσεις είναι περιττό να μιλάμε για το αν θα πρέπει να έχουμε αυξημένο φωτισμό.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος chrgeo έγραψε:

400 λίτρα νεοσύστατο ενυδρείο  1,5 μήνα 170 Χ 45 Χ 55 με 320 watt φωτισμό ( ελέγχεται αν είναι επαρκής ) 40 κιλά fluval stratum,  αλλαγές 100 λίτρων κάθε 15 μέρες + συμπλήρωση ανάμεσα του χαμένου.  

Από  φάρμακα... 

Seaham excel και prime 

 

Μετρήσεις με στικάκια φυσιολογικές. 

 

Γραψε τουλαχιστον νιτρικα πόσο εχεις στα περιπου( το φυσιολογικες τιμες δεν λεει τιποτα).

Εμενα πιο πολυ για καφε διατομικη μοιαζει . Στα τζαμια εχεις καφε σημαδια;

δες εδω -

Μαλλον εχεις ακομα ελλειψη  απο μακρο - NPK, γιατι φαινεται οτι μονο τα παλια φυλλα εχουν σημαδια.

Οπως ειπε ο @Fred13 - λιγο παραπανω γραψε για φιλτρο(τι εχεις μεσα, ροη,ποσο συχνα το καθαριζεις ), αν εχεις ψαρακια (πόσα), πότε φυτεψες τα φυτα, μετρησεις νερου(NO3- τόσο, ph- τόσο κτλ)

Τα τεστ με stik ειναι βεβαια "στα περιπου", αλλα κατι ειναι και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως πρόκειται για διατομική. Τα τζάμια σου επίσης πως είναι?

Πάνω σε αυτά που σου έγραψε ο @Fred13 εγώ απλά να προσθέσω ότι για να πετύχει βέβαια ένα φυτεμένο ενυδρείο χρειάζεται διοξείδιο και λίπανση. Το εξελ δεν ξέρω κατα πόσο σε καλύπτει, φαντάζομαι πως αν ρίχνεις την καθημερινή δόση τα ml θα είναι πολλά και θα χρειάζεται να παίρνεις μπουκάλια με το κιλό. Σκέψου όμως και την περίπτωση της μπουκάλας.

Επίσης τι εννοείς όταν γράφεις αναπλήρωση ανάμεσα του χαμένου νερού? Βγάζεις 100 λίτρα και τα αναπληρώνεις στο μεσοδιάστημα μέχρι την επόμενη αλλαγή?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Πιστεύω πως πρόκειται για διατομική. Τα τζάμια σου επίσης πως είναι?

Πάνω σε αυτά που σου έγραψε ο @Fred13 εγώ απλά να προσθέσω ότι για να πετύχει βέβαια ένα φυτεμένο ενυδρείο χρειάζεται διοξείδιο και λίπανση. Το εξελ δεν ξέρω κατα πόσο σε καλύπτει, φαντάζομαι πως αν ρίχνεις την καθημερινή δόση τα ml θα είναι πολλά και θα χρειάζεται να παίρνεις μπουκάλια με το κιλό. Σκέψου όμως και την περίπτωση της μπουκάλας.

Επίσης τι εννοείς όταν γράφεις αναπλήρωση ανάμεσα του χαμένου νερού? Βγάζεις 100 λίτρα και τα αναπληρώνεις στο μεσοδιάστημα μέχρι την επόμενη αλλαγή?

 

 

Παναγιώτη το θέμα του διοξειδίου είναι κάπως σχετικό. 

Σου παραθέτω  και ένα link για να δεις τι εννοώ.

 

 

To συγκεκριμένο ομολογουμένως όμορφο ενυδρείο είναι στο βίντεο ενός έτους και τρέχει χωρίς διοξείδιο.

Φυσικά δεν έχει στερηθεί τίποτα όσον αφορά το υπόστρωμα , την λίπανση και το φως καθώς έχει tropica soil, λίπανση καθημερινή και καλές λάμπες. 

Είναι ένα lowtech ενυδρείο δηλαδή. Δεν είναι Lowbudget (φτηνό) όμως, για να τα διαχωρίζουμε λίγο αυτά. 

 

Αυτό όμως που έχει αλλάξει είναι το εξής . Πρόκειται για ένα ενυδρείο που αποτελείται αποκλειστικά από εύκολα φυτά όπου τα περισσότερα είναι αργής ανάπτυξης .

Επίσης το φως έχει μειωθεί στο 50% της έντασης .

Η ροή είναι πολλή καλή γιατί προέρχεται από δύο φίλτρα. 

Και φυσικά εντάξει πρέπει να σκεφτούμε πως ο ιδιοκτήτης είναι επαγγελματίας.

 

Αυτό που θέλω να δείξω είναι η επιτυχία που μπορεί να επιτευχθεί σε ένα ενυδρείο χωρίς co2, το οποίο όμως έχει από πίσω άνθρωπο με γνώση που τηρεί και σέβεται όλους τους άλλους κανόνες.

 

Αν βομβαρδίσεις ένα ενυδρείο με φωτισμό χωρίς διοξείδιο και λίπανση θα οδηγήσει σε καταστροφή.

 

Όταν βάζουμε διοξείδιο στο ενυδρείο αυτομάτως τίθεται ανάγκη για καθημερινή λίπανση.

Οι απαιτήσεις ανεβαίνουν καθώς πρέπει να διαχειριστούμε τρία στοιχεία πλέον , τον φωτισμό, το διοξείδιο και την λίπανση.

Αν ένα από αυτά το τσιγκουνευόμουν θα ήταν το φως. Όσο το αυξάνεις τόσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις για τα άλλα 2. Και η αρμονία μεταξύ των τριών είναι δύσκολη και έρχεται εμπειρικά μετά από προσπάθειες και αποτυχίες.

 

Θα πω κάτι ακόμα που το έχω πει και στο παρελθόν και είναι γενικά μία άποψη που επικρατεί μεταξύ των φυτεμένων.

Χρησιμοποίησε το λιγότερο δυνατό φως για να μεγαλώσουν τα φυτά σου, στόχευσε σε υψηλή περιεκτικότητα co2 στο νερό (25-30) και τήρησε σταθερή λίπανση και εβδομαδιαία ρουτίνα.

Αν έχεις δηλαδή κάπου περίσσια , ας είναι το co2 και όχι το φως.

 

Για να μην βγούμε άλλο offtopic ήθελα απλά να δείξω ένα ενυδρείο χωρίς co2 και χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο ως σημείο αναφοράς.

 

Περιμένουμε και τις υπόλοιπες πληροφορίες από τον crgeo για να δώσουμε τις συμβουλές μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια. Συμφωνώ και πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Η ιδέα του low tech με βρίσκει οπαδό και φυσικά δεν χρειάζεται διοξείδιο σε τέτοια ενυδρεία. Επειδή όμως ο φίλος μας γράφει πως είναι για αυτόν πρόβλημα η αργή ανάπτυξη των φυτών άρα δεν στοχεύει σε ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων. Αν ήταν μόνο η άλγη τότε αλλάζει. Εγώ δουλεύω διοξείδιο 1,5 χρόνο τώρα και τσιγκουνευόμουν τις μπουκάλες ψάχνοντας λύσεις σε εξελ,συστηματάκια κτλ. Από τότε που ξεκίνησα δεν έχω δει μεγαλύτερη ανταπόκριση των φυτών και μαζί στην ανάπτυξη τους από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο. 

Link to comment
Share on other sites

φίλτρο μου είναι το ASTRO 2212
Με ένα θεματάκι με την ροή που πέφτει πολύ γρήγορα σε μόλις 4-5 μέρες και το καθαρίζω συνεχεία (ελέγχετε το θέμα σε αλό post)

Τα ψάρια μου είναι...

7 Σκαλέρια 
5 Pepper 
coridoras 
10 Red danio 
Ansistrus 
6 Apple snails

Το Excel βάζω καθημερινά 10 ml (
5ml/200l λεει η seachen)
Την μπουκάλα 
CO2  την έχω στο πλάνο μου άπλα και είναι νωρίς ακόμα, και οικονομικά δυσκολεύομαι τώρα αλλά και δεν είναι και κάτι το οποίο είναι 100% απαραίτητο.

Έχω δει ενυδρεία με ποταμίσιες άμμους 
από μάντρα με υλικά οικοδομών χωρίς φάρμακα και διοξίδια με λίγα λιπάσματα που είναι να τριβής τα ματιά σου. 
 
Fred13 Είμαι μαζί σου, κάπου εκεί ανάμεσα στις γραμμές σου είναι η αλήθεια Θα πειραματιστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...