Jump to content

Νεροχελωνα ή ψαρια ;


Kanyex

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.  Έπειτα από αρκετό καιρό αποφάσισα λοιπόν να "πάρω " ένα κατοικίδιο.  Τα πιο ταιριαστά θα έλεγα σε εμένα είναι τα ψαρια και οι χελωνες μιας και δεν είναι τόσο απαιτητικά όσο ένας σκύλος πχ . Το ερώτημα μου είναι ποιο από τα δύο είναι καλύτερο; Τι εξοπλισμό θα χρειαστώ για τα ψαρια και πόσα λίτρα ενυδρείο και αντίστοιχα για τις χελωνες ? Να σημειωθεί ότι σαν ψαρια μου αρέσουν περισσότερο τα guppies .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχει να κάνει με το τι σου αρέσει περισσότερο εσένα. Προσωπικά προτιμώ τα ψαράκια αλλά γούστα είναι αυτά. Τα θεωρώ πιο "διαδραστικά". Με ένα 60λιτρο ενυδρείο είσαι οκ για Guppies και με ένα κοντά στα 100 λίτρα ακόμα καλύτερα. Μεγαλύτερο είναι υπερβολή. Στα 100lt απλά θα μπορέσεις να βάλεις άνετα και άλλα ζωοτόκα, όπως Ξιφοφόρους ή Μόλλυ. Τώρα για εξοπλισμό θα χρειαστείς εκτός από ενυδρείο με καπάκι και φωτισμό ένα φίλτρο (τιμές από 10€ για μικρό εσωτερικό, μέχρι 50€ για κρεμαστό και ένα σχετικά μικρό εξωτερικό-προτίμησέ το αν μπορείς οικονομικά) συν θερμοστάτη γιατί μιλάμε για τροπικά ψαράκια και θες θερμοκρασία νερού γύρω στους 25-26 βαθμούς. Επιπλέον, αντιχλώριο, τροφές, χαλικάκι για το βυθό και διακόσμηση ανάλογα με τα γούστα σου. Επίσης, λίγα φυτά για να έχεις και κρυψώνες για τα μωρά που θα παίρνεις από γέννες κάθε 40-50 μέρες. Κόστος για όλα αυτά χονδρικά κανένα 200άρι για το 60lt και περίπου συν 50-60€ για το 100lt.

 

Για χελώνες χρειάζεσαι διαφορετικό εξοπλισμό που επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ θα περιμένεις λιγάκι να απαντήσουν οι πιο ειδικοί αλλά και εκεί με λάμπες UV, νησάκι για να στεγνώνει το καβούκι της, φιλτράκι κλπ.πάνω κάτω στο ίδιο κόστος θα είσαι.

 

Καλωσήρθες στην παρέα μας!!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα guppies διαβασε εδω

και εδω

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/79-εξοπλισμός-γλυκού-ενυδρείου/

 

Για νεροχελωνες εδω

και εδω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαρια!Λιγοτερο απαιτητικα[αναλογα τα ψαρια βεβαια] .Μπορεις ευκολα ν αλλαζεις το setup  του ενυδρείου και το ειδος των ψαριων.Με την χελωνα αναλαμβανεις μια ευθυνη για τα επομενα 30-35 χρονια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά ξεκινω μελέτη.  Παρόλα αυτά εαν εγώ θελήσω να λείψω για 2-3 μέρες από το σπίτι τα ψαρια παθαίνουν τίποτα? Προγραμματίζω ένα ταξίδι τώρα την καθαρά Δευτέρα για αυτό αναρωτιέμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τίποτα δε θα πάθουν για 5-10 μέρες. Βέβαια καλό είναι να μη μένοθν τόσο καιρό αλλά στις 3 σίγουρα δε θα πάθουν κάτι. Επίσης, μέχρι Καθ.Δευτέρα δύσκολο να στρώσει το ενυδρείο σου, οπότε λογικά δε θα έχεις καν ψαράκια ως τότε, μη σε αγχώνει. Διάβασε για το στρώσιμο και τον κύκλο του αζώτου και ΜΗ βιαστείς σε καμία περίπτωση να πάρεις ψάρια πριν σιγουρευτείς ότι το φίλτρο έχει στρώσει. Σε πόσα λίτρα σκέφτεσαι να κινηθείς πάνω κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω.  Έχω κάποιους γνωστούς που έχουν guppies σε 20-30 λίτρα αλλά δεν είναι απόλυτα σίγουρος εαν αυτά "ταλαιπωρούνται " σε τέτοιο χώρο.  Παρόλα αυτά τα 60 -100 λίτρα είναι αρκετά με αποτέλεσμα να χρειαστεί να αγοράσω και έπιπλο ειδικό για την περίσταση κάτι το οποίο ξεφεύγει από το budget μου . Οπότε "γλυκοκοιταζω" τις χελωνες .

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Kanyex έγραψε:

Ειλικρινά δεν ξέρω.  Έχω κάποιους γνωστούς που έχουν guppies σε 20-30 λίτρα αλλά δεν είναι απόλυτα σίγουρος εαν αυτά "ταλαιπωρούνται " σε τέτοιο χώρο.  Παρόλα αυτά τα 60 -100 λίτρα είναι αρκετά με αποτέλεσμα να χρειαστεί να αγοράσω και έπιπλο ειδικό για την περίσταση κάτι το οποίο ξεφεύγει από το budget μου . Οπότε "γλυκοκοιταζω" τις χελωνες .

Οι χελώνες μεγαλώνουν και μαζί θα πρέπει να μεγαλώνει κ το ενυδρείο τους ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20-30lt δε θα έπρεπε να ονομάζεται ενυδρείο αλλά γυάλα. :) Νομίζω πως οι χελώνες θα σε δυσκολέψουν περισσότερο οικονομικά απ'ό,τι λίγα Ζωοτόκα

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος (δυο κιόλας) νεροχελωνών σου προτείνω ανεπιφύλακτα να ασχοληθείς............... με ψαρια.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kanyex έγραψε:

Λες ε ; Σε γραφείο μπορώ να βάλω το ενυδρείο ή υπάρχει περίπτωση να σπάσει;

Εξαρταται απο το γραφειο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι,  

Τελικά αγόρασα 2 χελωνες αλλά έχω την εξής απορία.  Στο pet shop μου είπαν πως είναι σε χειμερία νάρκη ( και θα κρατήσει περίπου άλλες 15 μέρες)  και δεν χρειάζεται να τα ταιζω . Παρόλα αυτά τους έριξα 2-3 γαρίδες και σιγά σιγά τις έφαγαν.  Μήπως να αρχίσω να τις ταιζω  κανονικά? Εάν και Πόσο περίπου να τους "Ρίχνω" ?  Ευχαριστώ 

Έγινε επεξεργασία - Kanyex
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν σε χειμερία νάρκη δεν θα κοιμόντουσαν; Μήπως απλά κρυώνουν; Σε τί συνθήκες τις είχαν; Πήρες μικρούλες φαντάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αρκετά μικρές.  Στο pet shop τις είχε σε τεράστιο ενυδρείο με λαμπες κλπ . Δεν νομίζω να κρυώνουν μιας και τις έχω μέσα στο σπίτι με αρκετά μεγάλη θερμοκρασία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με τη θερμοκρασία του σπιτιού, χρειάζονται λάμπες στη στεριά τους να κάθονται από κάτω.. χελωνιέρα πήρες ή ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kanyex έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι,  

Τελικά αγόρασα 2 χελωνες αλλά έχω την εξής απορία.  Στο pet shop μου είπαν πως είναι σε χειμερία νάρκη ( και θα κρατήσει περίπου άλλες 15 μέρες)  και δεν χρειάζεται να τα ταιζω . Παρόλα αυτά τους έριξα 2-3 γαρίδες και σιγά σιγά τις έφαγαν.  Μήπως να αρχίσω να τις ταιζω  κανονικά? Εάν και Πόσο περίπου να τους "Ρίχνω" ?  Ευχαριστώ 

Αφου ηρθες στο κοσμο της χελωνας ( και 2 μαλιστα) σημαινει οτι την πατησες και εσυ λοιπον.

Τι ειδος ειναι κατα αρχας, κοκκινομαγουλη(red ear slider) κιτρινη(yellow bellied)  αλλη? οτι και να ειναι για αρχη ξεκινα το διαβασμα. με τη σειρα, και οτι απορια εχεις τα λεμε.

αυτο ειναι Σ.Ο.Σ

πιο γενικο αυτο

για διατροφη δινε τις γαριδες για τωρα κανα 2 αντε 3 το πολυ ( αν ειναι 3 εκ. μωρα)παρε ομως πελετς για μωρα χελωνες απο κανα καλο π[ετ σοπ....δες το ποστ9 και εδω

Παρουσιασεις συνχομπιστων

Υ.Γ   Οπως βλεπεις μια χελωνα και θελει χωρο και επισης δεν ειναι κοινωνικο ζωο, τα ερπετα δεν θελουν παρεα, αν μπορεις τη μια γυρνα την πισω, στο λεω γιατι εγω την ''πατησα''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Kanyex έγραψε:

Ναι είναι αρκετά μικρές.  Στο pet shop τις είχε σε τεράστιο ενυδρείο με λαμπες κλπ . Δεν νομίζω να κρυώνουν μιας και τις έχω μέσα στο σπίτι με αρκετά μεγάλη θερμοκρασία...

Χρειαζονται λαμπες οπωσδήποτε για να συνθετουν βιταμινη D και να απορροφουν το ασβεστιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Έψαξα αρκετά καλά το θέμα ( κατόπιν εορτής... ) οπότε θα προβώ στην αγορά του εξοπλισμού.  Μια απορία βέβαια . Ενυδρείο μπορώ να χρησιμοποιήσω να τις βάλω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε για νεροχελώνες το πιο σωστό είναι ενυδρείο ή κατασκευή τύπου ''λίμνη'' (δύσκολο λίγο)....υπάρχουν και οι λύσεις του στιλ πλαστικό κουτί από ΙΚΕΑ (απο τις χελωνίερες του πετ σοπ καλύτερα) αλλά δεν μου αρέσουν εμένα προσωπικά..

Σου προτείνω να ανοίξεις νέο θέμα στην ενότητα ''αμφιβια&νεροχελωνες'' ώστε να βοηθηθείς καλύτερα και να πάρεις πιο πολλές απαντήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...