Jump to content

Εξολόθρευση Σαλιγκαριών


Recommended Posts

Λέω μετά από χρόνια ανισου πολέμου μετά ανεπιθύμητα σαλιγκάρια να δοκιμάσω φάρμακο για θεραπεία GASTOREX) κάπως έτσι ονομάζεται. Ξέρεις κάποιος φίλος να μου πει τι να προσέξω γιατί έχω 2 ενυδρεία και στο μεγάλο με το περισσότερο πρόβλημα έχω και σαλιγκάρια anentomia helena που εννοείται θέλω να μη πάθουν τίποτα τα οποία όμως είναι κριμενα συνήθως μέσα στα φυτά και στα χαλίκια και δύσκολα μπορώ να τα μαζέψω είναι και κάποια μικρά από παραγωγή στο ενυδρείο θέλω να ακούσω γνώμες από εμπειρίες σας 

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μεσα ενα loach ... Pakistani, clown ... Τρωνε σαλιγκαρια!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα επιρρεασει και τα helena..Δεν μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος απ την αποτελεσματικοτητα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ή ....... μαζευεις με τα χερακια σου καθε μερα .....

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεση με τα χέρια, χρήση παγίδας, προσοχή στη ποσότητα της τροφής που ταίζεις (να μην υπάρχει πλεόνασμα) θα σε βοηθήσουν να ελέγξεις το πληθυσμό τους. Πάντως αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις φαρμακευτικό σκεύασμα το φάρμακο λέγεται esha gastropex.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις gastropex  και σκοτωσεις μετα καθαρισε τα πτωματα. Να ξερεις οτο οι γνωμες για το φαρμακο διιστανται! Εγω αυτο που εχω να πω ειναι πως αν δεν το ξεστησεις δεν απαλασεσσαι απ τα σαλιγκαρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το πήρα απόφαση θα δοκιμάσω πρώτα στο μικρό ενυδρείο που δεν εχω μέσα helena

απλά να ρωτήσω μετά την θεραπεία χρειάζεται αλλαγή νερού ή τίποτα άνθρακα στο φίλτρο

για να μην επηρεαστούν τα ψάρια ή ακόμη και στην περίπτωση που αφού γίνει η θεραπεία σκέφτηκα

να μεταφέρω εκεί τα helena θα πρέπει να περιμένω κάποιο διάστημα π.χ. να γίνει καμιά αλλαγή νερού και μετά???

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αλλαγη νερου και μαζευεις τα πτωματα για την αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποίησα το φάρμακο κ μετα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου συν οτι μάζεψα με χερια κ σκουπα οτι μπορουσα να δω.μετα την αλλαγή εβαλα μεσα μερικα helena κ δεν ξαναειχα προβλημα.κανα δυο φορες που ξαναεβαλα φυτα ειδα μερικα να κυκλοφορούν κ μετα απο 15 μερες παλι τιποτα ,τα helena καθαρισαν.

Link to comment
Share on other sites

πέρασε 1 μέρα μετά από την τριήμερη θεραπεία  και πάλι βλέπω αυτά τα ψιλά σαλιγκαράκια

και στην επιφάνεια αλλά και στα τζάμια τώρα τι πρέπει να κάνω ????

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος calpinos έγραψε:

πέρασε 1 μέρα μετά από την τριήμερη θεραπεία  και πάλι βλέπω αυτά τα ψιλά σαλιγκαράκια

και στην επιφάνεια αλλά και στα τζάμια τώρα τι πρέπει να κάνω ????

Αφαίρεσε ότι μπορείς με το χέρι, και  κανε ένα καλό καθαρισμό σε βυθό και φίλτρο αφαιρόντας όλα τα ψόφια. Μια καλή αλλαγή νερού επίσης, προσέχοντας τις πρώτες ημέρες το τάισμα. Ότι και να κάνουμε τα σαλιγκάρια θα υπάχουν στα ενυδρεία μας. Ο σκοπός σου πρέπει να είναι να κρατάς το πληθυσμο τους υπό έλεγχο. και όχι η παντελής εξαλειψή τους. Παίζουν και αυτά ρόλο στα οικοσυστήματα μσς.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...