Jump to content

Ραγισμα σε αντλια.


johnbaggios

Recommended Posts

Εχω εδω κ 5 περιπου χρονια μεσα στο σαμπ μια αντλια eheim compact 1000.Την εχω πανω απο μια eheim compact 3000.Ακουμπανε η μια με την αλλη.Χθες που εβγαλα την 1000 ειδα οτι εχει ραγισει το πλαστικο της περιβλημα.Υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας ή καποιος αλλος που δεν εχω σκεφτει.Την ξαναβαλα κ λειτουργει κανονικα.

20190220_200854.jpg

20190220_200842.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλαρακι..

 

επειδη την εχω πατησει βαλτηνα να δουλεψει κ τσεκαρε τηνα με δοκιμαστικο κατσαβιδι αν εχει διαρροη.. αν δεν χανει πιστυεω οτι στο σημειο που ειναι με λιγη σιλικόνη θα κανεις δουλεια σου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα την χρησιμοποιούσα για σιγουριά. 

Στο σημείο που έχει ανοίξει είναι επικίνδυνο κατά τη γνώμη μου. Έχω και εγώ αντλίες αυτής της σειράς και τις ξέρω. Αν είχε ραγίσει σε κάποια από τις άλλες μεριές δε θα είχε προβλημα γιατι αυτά τα καπάκια βγαίνουν και βλέπεις ότι μέσα έχει σταγανοποίηση. Ενώ στο σημείο που ράγισε είναι το κυρίως σώμα της και πιθανόν να μην έχει στεγανοποίηση. 

 

Επίσης δε ξέρεις για ποιο λόγο άνοιξε. Μήπως υπερθερμάνθηκε; Πιθανόν τώρα να δεις ότι δεν έχει διαρροή αλλά να συνεχίσει το ράγισμα και κάπου εσωτερικά και τότε να έχεις διαρροή ηλεκτρισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να δειξει κατι με το δοκιμαστικο και αν διαβαζει εντος νερου κατι πιο πιθανον να ειναι επαγωγικο ρευμα παρα διαρροη.

Εκτος νερου δεν θα δειξει σιγουρα τιποτα γιατι το κελυφος ειναι πλαστικο...

Αν παλι δεν θελεις να την αποχωριστεις τριψε με ενα γυαλοχαρτο το πλαστικο γυρω απο το ραγισμα να αγριεψει,κανε και λιγο φρεζα στο κρακ και ενυδρειακη σιλικονη.

Εκτος και σου βρισκετε καμια εποξικη κολλα...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις φρεζα στο κρακ;Και σε εναν εμπειρο φιλο που την εδειξα μου λεει υπερθερμανθηκε,Δεν θα χω καποιο θεμα ειπε απλα ξαποια στιγμη θα κολησει.Παιζει να επεσε η σταθμη κ να δουλευε στον αερα επειδη τα λεπτά που δουλευουν κ οι δυο μαζι ρουφανε δυνατα κ ισως επειδη ηταν στο υψος πανω απ την 3000 να υπερθερμανθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπερθερμανθηκε μπορει κατι να εχει φουσκωσει εσωτερικα οποτε ισως ειναι επικινδυνο.

Λεγοντας φρεζα εννοουμε να το ξυσεις με κατι ετσι ωστε το ραγισμα να μην ειναι ισιο (καθετο)αλλα σε σχημα V για να μπει το υλικο που θα γεμισεις σε βαθος και να μην πιασει επιφανειακα στις επιφανειες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος thedrowningman έγραψε:

@rastaman δηλαδη το κατσαβιδι αν αναβει μεσα στη γυαλλα δε σημαινει οτι εχω διαρροη??

Στατικός ηλεκτρισμός απο την τριβή του νερού με τους σωλήνες των φίλτρων, επαγωγικά ρεύματα από αντλίες κτλ μπορεί να κάνουν ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να ανάψει. Μάλιστα το ποσοστό των ενυδρειων που συμβαίνει αυτό είναι πολύ μεγάλο. Αυτό φυσικά είναι εντελώς ακίνδυνο και δεν σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή ρεύματος από κάποια συσκευή. Αν έχουμε υποψία διαρροής υπάρχουν άλλοι τρόποι να το ελέγξουμε.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως εγώ θα τον πέταγα τον κυκλοφορητη. Όχι για τον κίνδυνο διαρροής αλλά γιατί αν έγινε από υπερθέρμανση το πλαστικό θα έχει αλλοιωθεί και μπορεί να αρχίσει να θρυμματίζεται. Μου είχε τύχει με κυκλοφορητη στο βαρελακι αλλαγής. Κολλησε, υπερθερμανθηκε έκανε κρακ και όταν τον έβγαλα, το πλαστικό άφηνε μαυρίλα στο χέρι μου. Φυσικά το νερό το πέταξα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα να αναβει απο επαγωγικα ρευματα.

Για να τσεκαρεις αν εχεις διαρροη παρε ενα καλωδιο γδυσε τα ακρα και βαλε το ενα μεσα στο ενυδρειο και ακουμπησε το αλλο σε μια μπριζα στο ελασμα της γειωσης .

Αν πεσει το ρελε το συζηταμε και οπωσδηποτε το ψαχνουμε

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα επαγωγικα ρευματα στο ενυδρειο ειναι αυτα που οταν εχεις καμια μικρη πληγη στο χερι,καποια παρανυχιδα π.χ. κ το βουτας στο ενυδρειο νιωθεις να τσουζει;Καποτε συνεβαινε σε μενα κ αν θυμαμε καλα μου πε ενας φιλος να βγαλω την μπριζα κ να την ξανακουμπωσω αφου την περιστρεψω κ σταματησε.Φανταζομαι κ τα ψαρακια αν ειχαν καποια πληγη θα ενιωθαν κ αυτα τον ηλεκτρισμο,σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που νομιζω οτι πρεπει να γινει ,ειναι να ξυστουν ολες οι γειωσεις στις παλαντεζες κ στα φις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Φανταζομαι κ τα ψαρακια αν ειχαν καποια πληγη θα ενιωθαν κ αυτα τον ηλεκτρισμο,σωστα;

Λάθος!:D

Τα ψάρια δεν θα καταλάβουν τίποτα για τον ίδιο λόγο που και τα πουλιά δεν παθαίνουν τίποτα όταν κάθονται πάνω στα καλώδια στις κολώνες της ΔΕΗ. 

Ακόμα και να βάλεις ένα γυμνό καλώδιο υπό τάση μεσα στο νερό (don't try this at home:D) δε θα γίνει τίποτα αφού το γυαλί είναι κακός αγωγός και κάθεται πάνω σε ξύλο, επίσης κακός αγωγός, οπότε δε κλείνει κάπου κύκλωμα για να περάσει ρεύμα. 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Το πρωτο που νομιζω οτι πρεπει να γινει ,ειναι να ξυστουν ολες οι γειωσεις στις παλαντεζες κ στα φις.

Εκτός από κάποιους συγκεκριμένους θερμαντηρες, καμία άλλη συσκευή για ενυδρείο δεν έχει γείωση. Όλες έχουν διπολικα φις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι  απλα το γραφω γιατι εχει η αντλια μου οπως ο ελεκτης θερμοκρασιας κ ο θερμαντηρας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...