Jump to content

Ψαροσύνθεση στα 60 λίτρα


Jannis Vinios

Recommended Posts

On 12/6/2011 at 11:15 ΜΜ, το μέλος psarouklas έγραψε:

Καλώς όρισες! :bowdown:

Αν ρίξεις μια ματιά στα προφίλ των ψαριών που φιλοξενείς, θα διαπιστώσεις ότι τα guppies θέλουν σκληρό νερό με pH γύρω στο 8, ενώ τα tetras θέλουν μαλακό και όξινο νερό με pH γύρω στο 6-6,5.

Επιπλέον τα tetras γενικότερα είναι κοπαδόψαρα, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να φιλοξενούμε το λιγότερο μια ομάδα από 6 άτομα στο ενυδρείο μας. Λίγο δύσκολο για 20 λίτρα ενυδρείο...

Προφίλ Guppy:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Προφίλ Neon Tetra:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Καλησπέρα! Εγώ ζω στο εξωτερικό και ο πετσωπας μου είπε ότι μπορούν να ζήσουν γκαπυ με νέον τετρα μαζί θέλω να βάλω 6 γκαπυ και 10 τετρα σε 60λιτρο και ότι θα ειμαι στα όρια...δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω αν και είμαι ευχαριστημένος δεν θέλει να μου πουλήσει ότι ναναι και απαγορευεται να μου πουλήσει κάτι που θα πεθάνει μετά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Jannis Vinios έγραψε:

Καλησπέρα! Εγώ ζω στο εξωτερικό και ο πετσωπας μου είπε ότι μπορούν να ζήσουν γκαπυ με νέον τετρα μαζί θέλω να βάλω 6 γκαπυ και 10 τετρα σε 60λιτρο και ότι θα ειμαι στα όρια...δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω αν και είμαι ευχαριστημένος δεν θέλει να μου πουλήσει ότι ναναι και απαγορευεται να μου πουλήσει κάτι που θα πεθάνει μετά 

Διαλεξε ή νεον ή γκαπυ. Το νερο στην περιοχη σου ειναι σκληρο ή μαλακο;

Αν σκληρο, τοτε γκαπυ. Αν μαλακο - νεον παρε. Αλλα να ξερεις, οτι στα 60 λ ενυδρειο δεν μπαινουν πανω απο 10 νεον. Με 60εκΧ30εκ ενυδρειο εισαι στα ορια για νεον!

Το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Διαλεξε ή νεον ή γκαπυ. Το νερο στην περιοχη σου ειναι σκληρο ή μαλακο;

Αν σκληρο, τοτε γκαπυ. Αν μαλακο - νεον παρε. Αλλα να ξερεις, οτι στα 60 λ ενυδρειο δεν μπαινουν πανω απο 10 νεον. Με 60εκΧ30εκ ενυδρειο εισαι στα ορια για νεον!

Το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει;

60×30 Έχει σκληρό νερό η περιοχή αλλά τον ρώτησα τι άλλο μπορώ να βάλω και μου είπε μπορώ να βάλω 6 αρσενικά γκαπυ και 2 μονομάχους άμα θέλω .

On 12/6/2011 at 11:15 ΜΜ, το μέλος psarouklas έγραψε:

Καλώς όρισες! :bowdown:

Αν ρίξεις μια ματιά στα προφίλ των ψαριών που φιλοξενείς, θα διαπιστώσεις ότι τα guppies θέλουν σκληρό νερό με pH γύρω στο 8, ενώ τα tetras θέλουν μαλακό και όξινο νερό με pH γύρω στο 6-6,5.

Επιπλέον τα tetras γενικότερα είναι κοπαδόψαρα, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να φιλοξενούμε το λιγότερο μια ομάδα από 6 άτομα στο ενυδρείο μας. Λίγο δύσκολο για 20 λίτρα ενυδρείο...

Προφίλ Guppy:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Προφίλ Neon Tetra:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Καλησπέρα! Εγώ ζω στο εξωτερικό και ο πετσωπας μου είπε ότι μπορούν να ζήσουν γκαπυ με νέον τετρα μαζί θέλω να βάλω 6 γκαπυ και 10 τετρα σε 60λιτρο και ότι θα ειμαι στα όρια...δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω αν και είμαι ευχαριστημένος δεν θέλει να μου πουλήσει ότι ναναι και απαγορευεται να μου πουλήσει κάτι που θα πεθάνει μετά 

Link to comment
Share on other sites

60×30 Έχει σκληρό νερό η περιοχή αλλά τον ρώτησα τι άλλο μπορώ να βάλω και μου είπε μπορώ να βάλω 6 αρσενικά γκαπυ και 2 μονομάχους άμα θέλω .

Ναι ... Ακομα δυο ρεγγες,  μαριδες, χταποδακι και.......... τσιπουρο!!!!!!!!!!!!! Τι να πω;

Σου ειπε, οτι πρωτα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου;

Και πες , απο εξοπλισμο στο ενυδρειο τι εχεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

60×30 Έχει σκληρό νερό η περιοχή αλλά τον ρώτησα τι άλλο μπορώ να βάλω και μου είπε μπορώ να βάλω 6 αρσενικά γκαπυ και 2 μονομάχους άμα θέλω .

Ναι ... Ακομα δυο ρεγγες,  μαριδες, χταποδακι και.......... τσιπουρο!!!!!!!!!!!!! Τι να πω;

Σου ειπε, οτι πρωτα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου;

Και πες , απο εξοπλισμο στο ενυδρειο τι εχεις;

Ένα biobox έχω  φυτά ξύλο πέτρα αυτά....το ενυδρειο θα το στρώσω 3 εβδομάδες σίγουρα, τώρα γκαπυ θα βάλω σίγουρα 6 και θέλω και κάτι άλλο οι ξιφοφόροι μ'αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν ταιριαζουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Jannis Vinios έγραψε:

Ένα biobox έχω  φυτά ξύλο πέτρα αυτά....το ενυδρειο θα το στρώσω 3 εβδομάδες σίγουρα, τώρα γκαπυ θα βάλω σίγουρα 6 και θέλω και κάτι άλλο οι ξιφοφόροι μ'αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν ταιριαζουν

Ταιριαζουν. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ταιριαζουν. :)

6 γκαπυ και 2 ξιφοφορος σε 60λ ;;; 

Τότε ημαστε καλά!?

Link to comment
Share on other sites

@Jannis Vinios

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου!! :D

Το ερωτημα σου διαχωριστηκε και μεταφερθηκε σε νεο ξεχωριστο θεμα.

Αν δεν καλυπτει ο τιτλος πολυ ευχαριστως να τον αλλαξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μάθουμε και εμείς οι άσχετοι λίγο γτ βλέπω να έχουμε κηδείες κάθε μέρα...???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε 60 λίτρο θέλω να βάλω γκαπυ αρσενικά και ξιφομαχους πως να τα μοιράσω; πόσα να βάλω δλδ από κάθε ειδος;

Έγινε επεξεργασία - Jannis Vinios
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά . . .

Τι φίλτρο έχεις με τι υλικά μέσα και πως είναι στημένο το ενυδρείο σου??

Μια φώτο θα βοηθούσε επίσης αρκετά. . .

 

Από εκεί και πέρα για να απαντήσω και στο ερώτημα σου

για να είναι σχετικά καλά από άποψη χώρου θα βάλεις από 1 χαρέμι γιατί μόλις αρχίσουν να γεννάνε

θα πνιγεί το ενυδρείο . . .

Ρίξε μια ματιά και στα προφίλ τους για να μάθεις τις ανάγκες τους . . .

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Jannis Vinios έγραψε:

Ένα biobox έχω  φυτά ξύλο πέτρα αυτά....το ενυδρειο θα το στρώσω 3 εβδομάδες σίγουρα, τώρα γκαπυ θα βάλω σίγουρα 6 και θέλω και κάτι άλλο οι ξιφοφόροι μ'αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν ταιριαζουν

To φιλτρο σου ειναι αυτο; https://aquaclubdesign.com/φιλτρο-ενυδρειου-εσωτερικο-aquatlantis-internal-filter-system-biobox-mini-2-for-aquarium-up-to-80-l.html

Δεν πιστευω, πως το αγορασες χωρια απο το ενυδρειο, γιατι με 60-70€ μπορεις να παρεις ενα καλουτσικο εξωτερικο φιλτρο.

Κοιταξε και Endler guppy (poecilia wingei). Ειναι ομορφα , αλλα πιο μικρα απο τα κανονικα γκαπυ.

Βγαλε και μια φωτογραφια απο το ενυδρειο, αν θελεις.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που θα βάλω γίνονται μέχρι 4 εκατοστά και είναι πολύχρωμα φωτογραφία δεν μπορώ να ανεβάσω δεν ξερω γτ

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

To φιλτρο σου ειναι αυτο; https://aquaclubdesign.com/φιλτρο-ενυδρειου-εσωτερικο-aquatlantis-internal-filter-system-biobox-mini-2-for-aquarium-up-to-80-l.html

Δεν πιστευω, πως το αγορασες χωρια απο το ενυδρειο, γιατι με 60-70€ μπορεις να παρεις ενα καλουτσικο εξωτερικο φιλτρο.

Κοιταξε και Endler guppy (poecilia wingei). Ειναι ομορφα , αλλα πιο μικρα απο τα κανονικα γκαπυ.

Βγαλε και μια φωτογραφια απο το ενυδρειο, αν θελεις.

Ναι αυτό είναι ολόιδιο ήταν μαζί στο πακέτο 90 εύρο ενυδρειο με led 10w και το φιλτρο 

15509339200091459200471377620519.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το κανες! :thumbsu: Μονο το αγαλματακι δεν μου καθεται καλα στο ματι. Αν ειναι απο γυψο, θα σου ανεβαζει την σκληροτητα νερου.

Τα ψαρακια μην βαζεις ολα μαζι την ιδια μερα. Βαλε 2-3 και μετα απο καμια εβδομαδα κανε μετρησεις νερου. Αν ολα καλα βαλε ακομα 2-3.

Τα ψαρακια να διαλεγεις προσεκτικα. Αν στο ενυδρειο (στο πετσοπ) θα υπαρχουν αρρωστα ή ψοφια ψαρια μαζι με υγιεις, μην παιρνεις απο αυτο (ή απο τετοιο πετσοπ,που τα εχουν ολα μαζι- ζωντανα και μη....)

Link to comment
Share on other sites

Το πάρει ο είναι εγγύηση οι Γερμανοί τα δίνουν πιο πολυ αξία από εμας ΓΕΡΜΑΝΟΙ...ΤΟ άγαλμα δεν είναι από γύψο είναι άλλο λευκό δεν φθηρετε δεν ξεβαφει το Τέσταρε....μοιάζει με την Αφροδίτη της μήλου χαχαχαχα μόλις μεγαλώσουν και τα φυτα θα δείξει καλύτερο,μακάρι να είχα χώρο να επαιρνα 300ρι,τα ψαρια ελεγα να βάλω τα 5 γκαζάκια μαζί και μετά τα μολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Jannis Vinios έγραψε:

Το πετσοπ είναι εγγύηση οι Γερμανοί τα δίνουν πιο πολυ αξία από εμας ΓΕΡΜΑΝΟΙ...ΤΟ άγαλμα δεν είναι από γύψο είναι άλλο λευκό δεν φθηρετε δεν ξεβαφει το Τέσταρε....μοιάζει με την Αφροδίτη της μήλου χαχαχαχα μόλις μεγαλώσουν και τα φυτα θα δείξει καλύτερο,μακάρι να είχα χώρο να επαιρνα 300ρι,τα ψαρια ελεγα να βάλω τα 5 γκαζάκια μαζί και μετά τα μολυ

 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με το ταισμα - να ταιζεις απο λιγο, να μην ανεβει η αμμωνια. Στο "φρεσκο" ενυδρειο οι ισορροπίες ειναι λεπτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...