Jump to content

Αναγνωριση ειδους


Pink panther

Recommended Posts

Καλησπερα! Αποφασισα να κανω ενα ξεκαθαρισμα στα ψαρακια μου αλλα δεν γνωριζω με σιγουρια τι ειδος ειναι το καθενα. Τα κιτρινα που θα δειτε στις φωτο τα αγορασα για labidos αλλα εχω την εντυπωση πως τελικα ειναι limbardoi η υβριδια. Τα μωβ με καθετες ριγες και τα πορτοκαλι εχω την εντυπωση οτι ειναι οντως lombardoi, αλλα τα πορτοκαλι θα μπορουσαν να ειναι και red zebra. Μπορει καποιος να τα αναγνωρισει? 

20190222_213250.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Pink panther έγραψε:

Καλησπερα! Αποφασισα να κανω ενα ξεκαθαρισμα στα ψαρακια μου αλλα δεν γνωριζω με σιγουρια τι ειδος ειναι το καθενα. Τα κιτρινα που θα δειτε στις φωτο τα αγορασα για labidos αλλα εχω την εντυπωση πως τελικα ειναι limbardoi η υβριδια. Τα μωβ με καθετες ριγες και τα πορτοκαλι εχω την εντυπωση οτι ειναι οντως lombardoi, αλλα τα πορτοκαλι θα μπορουσαν να ειναι και red zebra. Μπορει καποιος να τα αναγνωρισει? 

20190222_213250.jpg

 

20190222_212653.jpg

20190222_212801.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτο φαινεται κ ενα ps.socolofi.Δε νομιζω καποιος απ τις φωτο να μπορει να σου πει αν ειναι το κιτρινο αρσενικο λομπαρντοι ή υβριδιο λαμπιντο.Ποιο πολυ θα το καταλαβεις απ το αν φλερταρει με το μπλε ριγε θηλυκο λομπαρντοιΑυτο που το φλερταρει πιο εντονα ειναι το αρσενικο του.Επισης το πορτοκαλι δεν ειναι σιγουρα λομπαρντοι..Λομπαρντοι ειχα φιλοξενισει για λιγο καποιου φιλου.Ισως αν καποιος στο φορουμ τα χε καιρο μορει να μας πει καλυτερα.Αν θες βγαλε μερικες φωτο μονο για αυτα που χεις απορια.Τα πορτοκαλι ειναι ή τα metriaclima asthareae red zebra που ναι αρσενικα κ θηλυκα πορτοκαλι ή τα metriaclima esthareae minos reef που ναι τα αρσενικα σιελ κ τα θηλυκα πορτοκαλι.Τωρα που ξαναβλεπω τις φωτο ιιισως κ να ναι κ θηλυκο ps. saulosi καποιο απ τα κιτρινα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν πως ηταν υβριδια και τα επστρεψα ολα τα μεγαλα! Εχω κρατησει μονο τα maingano, acei και socolofi. Γνωριζεις αν μπορω να βαλω και labidos αλλα και lombardoi γιατι μου αρεσουν πολυ τα μπλε με τις καθετες ριγες? Θα υπαρξει θεμα υβριδιμου αναμεσα σε αυτα τα ειδη? 5 ειδη ειναι πολλα? Το ενυδρειο ειναι 120χ50χ70 και τρεχει 3 μηνες. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για να υβριδισουν τα ειδη που εχεις,δυσκολα ειδικα αν εχεις κ αρσενικα κ θηλυκα.Για τα ειδη δεν εχεις μηκος,που κυριως αυτο μας ενδιαφερει στις κιχλιδες αλλα εχεις λιτρα!Βαλτα κ αν δεις οτι ζοριζονται αφαιρεις.Μερικες φορες ο υπερπληθυσμος βοηθαει στην μειωση της επιθετηκοτητας.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...