Jump to content

Κατασκευή ενυδρειου


Parasxos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Μιας που είναι Σάββατο και βαριέμαι την ζωή μου σκεφτόμουν για κατασκευή το καλοκαίρι ενα ενυδρειο με διαστάσεις  στο περίπου 140χ60χ80 αλλά δεν έχω καταλήξει... Τώρα η απορίες είναι πρέπει στον τζάμα να πω κάτι εγώ είναι εύκολο να φτιαχτεί η πρέπει να έχει εμπειρία κάτι που πρέπει να προσέξω; και αν έχει κάνει κάποιος το κόστος που κυμαίνεται περίπου;;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η τιμή. Τι τζαμι θα έχεις, το κλασικό που ειχαμε τόσα χρόνια ή clearwhite που είναι και αρκετά πιο ακριβό. 

Μετά θα το κάνεις rimless (δηλαδή χωρίς καθόλου κόντρες πάνω κάτω) που είναι και πολύ καλύτερο αισθητικά ειδικά αν θα είναι reef και θα είναι ανοιχτό από πάνω. Απλά ένα ενυδρείο χωρίς κόντρες σημαίνει σημαντικά μεγαλύτερο πάχος τζαιού, ειδικά για ενυδρείο τέτοιου μήκους. Στο 140 θα κάνει μεγάλη καπύλη... Όταν μιλάμε για ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο όπως αυτό πρέπει να το αναθέσεις σε ένα επαγγελματία του χώρου, με μεγάλη εμπειρία να στο φτιάξει, ειδικά αν θα είνα rimless.  Μπορεί να είναι και κάποιος τζαμάς, αλλά συνήθως ένας επαγγελματίας κατασκευαστής ενυδείων γνωρίζει καλύτερα. Θα σου προτείνουν τα παιδιά, λογικά Αθήνα.

Εϊναι πολύ σημαντικό να κάνει καλή δουλειά και στο αισθητικό. Η σιλικόνη να είναι όμορφα κομμένη.

Για να έχεις μια ιδεά, το δικό μου 100 χ55 χ52  με ολα τα ζάμια clearwhite 12άρι τζάμι και εξαιρετική δουλειά στις σιλικόνες στοίχισε κάπου 600 ευρώ αλλά το έφτιαξα στο Λονδίνο σε ένα από τους καλύτερους κατασκευαστές. Για αυτό μπήκα και στον κόπο να το μεταφέρω Κύπρο... Μπορεί να το κάνεις και πολύ πιο φτηνά αν πας σε απλό τζάμι και βάλεις και κόντρες πάνω κάτω. 

 

Θα το κάνεις reef; Σκέψου και τι άλλα θα χρειαστείς από εξοπλισμό που θα είναι αρκετά πριν το βάλεις μπρος. Γενικά όσο μεγαλύτερο ενυδρείο αποκτάς μεγάλο πλεονέκτημα στη διαχείρισή του, αρκεί να μπορείς να αγοράσεις και τον απαραίτητο εξοπλισμό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για θαλασσινό! για αρχή μέσα στο μυαλό μου έχω τα εξής τρυπες για σαμπ και από πάνω ανοιχτό αλλα λογικα δρν θα με πειραζουν η κοντρες επειδη σκέφτομαι να το βάλω σε "τοιχο" γυψοσανιδα κλπ γιατί θέλω να διαμόρφωσω έναν χώρο γυρω στα 50 τετραγωνικά και αυτό θέλω να το κάνω μέρος από το διαχωριστικό γι'αυτό θέλω αν κάποιος εκει κάνει κάτι παρόμοιο να μου πει.. Τώρα η κατασκευή θα ήθελα να γίνει Ρόδο αν είναι δυνατόν για να γλυτώσω μετακινήσεις τυχόν φθορές κλπ... απο εξοπλισμο σκιμμερ μεσα στο σαμπ καποιο τσιλερ αυτόματη αναπλήρωση  δεν ξέρω αν χρειαστεί κάποιος ριακτορας και κανένα τρόπο να κανω πιο εύκολα τις αλλαγές..  άσχετο η διαφορά στα 2 τζάμια ποια ειναι;

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι low iron είναι πολύ πιο διαυγές, ενώ το συνιθισμένο αν το κοιτάξεις κατά μήκος είναι πράσινο. Αυτό το αλλάζει κάπως τα χρώματα στο εσωτερικό του ενυδρείου. Μπορεί να είναι ψιλά γράμματα και η αλήθεια είναι ότι η διαφορά είναι ανεπαίσθητη, αλλά μιας και κάνουμε κουβέντα για τα είδη τζαμιών το αναφέρουμε και αυτό. 

 

Αφού θα το κάνεις εντοιχισμένο βάζεις άνετα κόντρες για μεγαλυτερη ασφάλεια και πιο λεπτα τζάμια. Σίγουρα σαν κατασκευή είναι και πιο εύκολη όταν έχει κόντρες. Ρωτα να δεις αν υπάρχει κάποιος στη Ρόδο να κολλάει τζάμια, αλλά δες πρηγουμένως τη δουλειά του, ειδικά να ξέρεις πόσο προσεγμένα καθαρίζει τις σιλικόνες. Εννοείται πως θα πρέπει να βάλει ενυδρειακή (καθαρή) σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Το τζάμι low iron είναι πολύ πιο διαυγές, ενώ το συνιθισμένο αν το κοιτάξεις κατά μήκος είναι πράσινο. Αυτό το αλλάζει κάπως τα χρώματα στο εσωτερικό του ενυδρείου. Μπορεί να είναι ψιλά γράμματα και η αλήθεια είναι ότι η διαφορά είναι ανεπαίσθητη, αλλά μιας και κάνουμε κουβέντα για τα είδη τζαμιών το αναφέρουμε και αυτό. 

 

Αφού θα το κάνεις εντοιχισμένο βάζεις άνετα κόντρες για μεγαλυτερη ασφάλεια και πιο λεπτα τζάμια. Σίγουρα σαν κατασκευή είναι και πιο εύκολη όταν έχει κόντρες. Ρωτα να δεις αν υπάρχει κάποιος στη Ρόδο να κολλάει τζάμια, αλλά δες πρηγουμένως τη δουλειά του, ειδικά να ξέρεις πόσο προσεγμένα καθαρίζει τις σιλικόνες. Εννοείται πως θα πρέπει να βάλει ενυδρειακή (καθαρή) σιλικόνη.

Κοίτα για να τσεκάρω δουλειές είναι λίγο δύσκολο αλλά έχει επαγγελματιες εδώ αλλά από ενυδρεία δεν ξέρω αν κάνει κάποιος... 

 κάπως έτσι το σκέφτομαι.. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Εννοείται πως όταν με το καλό το ξεκινήσεις θέλουμε φωτογραφικό υλικό. :)

Αυτό σίγουρα... Αλλά προς το καλοκαιράκι..  Έχουμε ακόμη.... άλλωστε εδώ θα είμαι για συμβουλές...(σιγά μην γλιτώσετε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...