Jump to content

Υποστρωμα, κοστος και αλχημειες


vazma

Recommended Posts

Καλησπερα,

Συνεχίζω την προετοιμασία για την επαναφορα του ενυδρειου μου σε φυτεμένη μορφη και ενω σιγα σιγα εχω κατασταλάξει για διάφορους τομείς το θεμα του υποστρώματος με τρωει ακομα.. 

Ενας σημαντικος λογος ειναι το κοστος γιατι το ενυδρειο ειναι 240 λιτρα αρα:

 

Πλανο 1ο: αγοραζω γυρω στα 30-40 λιτρα (~ παχος 5 cm ) ADA Aquasoil πηγη: http://spec-tanks.com/aquarium-substrate-calculator/ το στρωνω παντου και εχω "σχετικα" το κεφαλι μου ησυχο.. (κοστος 130-150 ευρω) 


Πλανο 2ο: αρχικο στρωμα ελαφροπετρας με μιξη πετρα λαβας, ισως λιγο gravel 6-8 mm, μερικες κουταλιες Bacter 100 και απο πανω να ριξω το Aquasoil Amazonia. Δηλαδη 3 cm (τολμώντας να το ονομασω DIY ADA POWER SAND) + 4 cm aquasoil.. Το κοστος το υπολογίζω στο 1 ευρω ανα κιλου για αυτο το μείγμα. Δηλαδή συνολικο κοστος ~ 100 ευρω.

 

Υπαρχει καποια γνωμη? Εχει δοκιμάσει κανεις καποιο παρόμοιο μείγμα ελαφρόπετρας σε αρχικο υπόστρωμα κατω απο aquasoil? 

 

Βρηκα και μια ενδιαφέρουσα (σχετικα πρόσφατη περι χρήσης ελαφρόπετρας ως υποστρώματος , φυσικα διαφορετικό απο οτι προτείνω εγω παραπάνω αλα εστω :) )

https://www.researchgate.net/publication/304896890_Nitrogen_removal_from_a_recirculating_aquaculture_system_using_a_pumice_bottom_substrate_nitrification-denitrification_tank

Link to comment
Share on other sites

Την μίξη με ελαφρόπετρα δεν την συνιστώ μόνο και μόνο ότι μπορεί να "σηκωθεί" με τον καιρό και να σου ανέβει στην επιφάνεια.... Σε άλλες εταιρίες που βγαίνουν ποιό οικονομικά έχεις δεί? π.χ. Fluval, Prodibio, κτλ? 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε καλή τιμή βγαίνουν και της JBL η σειρά ProScape 

 

JBL ProScape Volcano Mineral

JBL ProScape PlantSoil

JBL ProScape Volcano Powder

 

Και το συγκεκριμένο site με παραγγελίες πάνω από 150 Ευρώ στα στέλνει με δωρεάν μεταφορικά βασικό με τόσο βάρος...

Link to comment
Share on other sites

Γεια @vazma .

Δε ξέρω τι εμπειρία έχεις στο φυτεμένο κομμάτι για να πας σε ADA Aquasoil αλλά θέλει μία σοβαρή υποδομή (και προφανώς πας για  high-tech ενυδρείο με υψηλές απαιτήσεις).

Αν όμως είσαι καινούριος στο κόσμο των φυτών θα σου πρότεινα να δεις τα sechem flourite ( ειδικότερα κάποιο από τα sand για γρασίδια) γιατί:

Είναι πιο σταθερά και δεν "αποφορτίζονται γρήγορα",

δηλαδή να  απελευθερώσουν με τη μια όλα τα χαρακτηριστικά - θρεπτικά τους και να έχουν φθίνουσα απόδοση στο μέλλον.

Δεν θα σου επηρεάσει το ph (σημαντικό).

Δε θα σου σηκώσει NH3 (το ADA Aquasoil, το κανει και συστήνεται σε έμπειρους scapers).

Από την άλλη δεν είναι τόσο πλούσιο σε nutrients όπως τα soil υποστρώματα πράγμα που δεν το θεωρώ μειονέκτημα για έναν αρχάριο,

καθώς θα το χειριστεί καλύτερα μια με μια σταθερή λίπανση, παρά με μια ανεξέλεγκτη απελευθέρωση νιτρικών από το υπόστρωμα (οι άλγες καραδοκούν).

 

Καλή αρχή στο πλάνο σου σε ότι επιλέξεις ?.

 

@Aquadominus Δεν είχα δει την νέα σειρά της jbl,  η αλήθεια είναι πολλά υποσχόμενη. ??

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2019 at 12:30 ΠΜ, το μέλος vazma έγραψε:

Καλησπερα,

Συνεχίζω την προετοιμασία για την επαναφορα του ενυδρειου μου σε φυτεμένη μορφη και ενω σιγα σιγα εχω κατασταλάξει για διάφορους τομείς το θεμα του υποστρώματος με τρωει ακομα.. 

Ενας σημαντικος λογος ειναι το κοστος γιατι το ενυδρειο ειναι 240 λιτρα αρα:

 

Πλανο 1ο: αγοραζω γυρω στα 30-40 λιτρα (~ παχος 5 cm ) ADA Aquasoil πηγη: http://spec-tanks.com/aquarium-substrate-calculator/ το στρωνω παντου και εχω "σχετικα" το κεφαλι μου ησυχο.. (κοστος 130-150 ευρω) 


Πλανο 2ο: αρχικο στρωμα ελαφροπετρας με μιξη πετρα λαβας, ισως λιγο gravel 6-8 mm, μερικες κουταλιες Bacter 100 και απο πανω να ριξω το Aquasoil Amazonia. Δηλαδη 3 cm (τολμώντας να το ονομασω DIY ADA POWER SAND) + 4 cm aquasoil.. Το κοστος το υπολογίζω στο 1 ευρω ανα κιλου για αυτο το μείγμα. Δηλαδή συνολικο κοστος ~ 100 ευρω.

 

Υπαρχει καποια γνωμη? Εχει δοκιμάσει κανεις καποιο παρόμοιο μείγμα ελαφρόπετρας σε αρχικο υπόστρωμα κατω απο aquasoil? 

 

Βρηκα και μια ενδιαφέρουσα (σχετικα πρόσφατη περι χρήσης ελαφρόπετρας ως υποστρώματος , φυσικα διαφορετικό απο οτι προτείνω εγω παραπάνω αλα εστω :) )

https://www.researchgate.net/publication/304896890_Nitrogen_removal_from_a_recirculating_aquaculture_system_using_a_pumice_bottom_substrate_nitrification-denitrification_tank

Φιλε μου, να σου πω  δυο λογια και απο την δικη μου  εμπειρια. Στο μεγαλο μου ενυδρειο (πισω, εκει που το υποστρωμα ξεπερναει 6-8 εκ.) παντα βαζω κατι παρομοιο με power sand, δηλ. θρυμματισμενη λαβα 5-6  χιλιοστα παχους 3-4 εκ.  και απο πανω aquasoil (Tropica). Να μην επιπλεει η λαβα, την αφηνεις κατω απο το νερο για 24 ωρες να βγουν ολες οι φυσαλιδες απο μεσα. Μια χαρα δουλευει. Ξεκινημα με soil απαιτει συχνες αλλαγες νερου στην αρχη και μεγαλη φυτομαζα.

Υπαρχει εναλακτικη λυση - Tropica plant substrate(που ειναι αρκετα φθηνο) + χαλαζιακο χαλικι (διαμ. 1-3 χλσ) απο πανω με παχος 4-5 εκ. Το μειονεκτημα ειναι , οτι δεν θα μπορεσεις να βαζεις σκουπα βυθου(στο φυτεμενο δεν χρειαζεται) και μεταφυτευσεις θα προκαλεσουν θολουρα στο νερο του ενυδρειου.

Αυτα. Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...