Jump to content

Προσθήκη Φωτιστικού


thedrowningman

Recommended Posts

Καλημέρα !!

 

θα ηθελα την γνωμη σας για το φωτισμο αυτου του ενυδρειου..

 

αυτην την στιγμη εχει επανω λαμπες ε27 : 2 χ 7 watt, 1 χ 14 watt, 2 x 12 watt k 2 χ 10 watt rgb.. 

 

τα φυτα που εχω δεν ειναι υψυλων απαιτησεων ομως με τον φωτισμο που εχω δεν μεγαλωνουν ιδιαιτερα, ή τουλαχιστον οχι σε ολα τα σημεια του ενυδρειου.. στο παρελθον ειχα επανω το φωτιστικο απο το Juwel 240 φθοριου κ πηγε να παρει τα πανω του.. ομως δεν το εχω πλεον.. 

 

δοκιμασα 2 χ 50watt προβολακια.. εδειχνε μπομπα κ οι bala δεν  ειχαν κανενα θεμα.. γεμισα ομως black beard algae μαλλον λογω ανυπαρκτης προσαρμογης..

 μετα δοκιμασα το glo 2 x 54 watt, 1 μια grow light κ 1 απλη ψυχρο λευκο ( οχι ενυδρειακη) .. oi bala δεν το σηκωσαν με τιποτα.. πηγαιναν κ καθοντουσαν σε ενα σημείο του ενυδρειου κ εδειχναν οτι τους ενοχλουσε.. 

 

εχω βρει αυτο το φωτιστικο σε σχτικα φθηνη τιμή .. ποια ειναι η γνωμη σας??  για αυτο το φωτιστικο ή για κάτι αλλο που εχετε υποψιν σας  αλλα πολυ περισσοτερο για το αν χρειαζεται να βαλω παραπανω φωτα .. https://www.amazon.co.uk/Aquarium-AquarienEco-Spectrum-Lighting-6ft-6-6ft/dp/B073NZWPDB/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1550825527&sr=8-1&keywords=Aquarium-AquarienEco-Spectrum-Lighting-6ft-6-6ft

 

ευχαριστώ πολυ 

lampes 5.jpg

lampes 2.jpg

lampes 3.jpg

lampes 4 .jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα Chihiros... Τα έχω δουλέψει, είναι αξιόπιστα και με 3 ευρώ απο μαγαζί με ηλεκτρονικά βάζεις και remote... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Θα σου πρότεινα Chihiros... Τα έχω δουλέψει, είναι αξιόπιστα και με 3 ευρώ απο μαγαζί με ηλεκτρονικά βάζεις και remote... 

Έχουν νομίζω ένα μειονέκτημα όσον αφορά τις θερμοκρασίες που σηκώνουν. Πολλοί αναφέρουν ότι έλιωσε το difusser.

Βέβαια στα καινούργια ίσως έχουν κάνει βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα μεχρι τώρα κανένα θέμα και δουλεύουν σερί σχεδόν 2 χρόνια.... Θα το τσεκάρω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας .. εχω διαβασει απο πολλα παιδιά για τα chichiros .. οτι ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.. 2 ειναι τα θεματα μου.. το ενα ειναι σιγουρα το οικονομικο --  αυτο ειναι βεβαια οτι πληρωνεις παίρνεις-- κ ξεπερνιεται --  θα μπορουσα να περιμενω για να μαζεψω κ να παρω κατι που να αξιζει.. το 2ο ειναι οτι απο οσο εχω δει ( πειτε μου αν δεν εχω ψαξει σωστα ) οτι το μεγαλυτερο μηκος που βγαζει ειναι 120cm ενω η γυαλλα μου ειναι 182 cm.. αλλη εναλακτικη που εχω βρει σε αυτο το μηκος ειναι τα beamworks evo.. 

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με το θεμα που εχω με τα φωτα στη πανω πανω γυάλλα μου.. @Husky_Jim k @Fred13 τελικα κατεληξα να παρω το φωτιστικο που ειχα βαλει στο λινκ πιο πανω .. μιλωντας μαζί τους εμαθα οτι το βγαζουν κ σε φοουλ σπεκτρουμ στα 75 ευρα, αλλα ειναι ουτ οφ στοκ κ παραλαμβανουνε τελη μαρτη .. οποτε κ θα περιμενω.. φιλε κ αυτο παιρνει τηλεκοντρολ .. οι διαφορες ειναι οτι chichiros ειναι γνωστή κ δοκιμασμενη επιλογη - αυτο οχι, αυτο ειναι 44 watt το chichiros 60 κατι , αυτο ειναι 180cm + το chichiros 120 cm κ τελος κ η τιμη που δεν ειναι μεγαλη διαφορα ( κανα 40ρι + ).. τι λέτε ??

 

μεχρι τοτε ομως?? σκεφτηκα λοιπον να ξαναβαλω τους προβολεις που ειχα.. τα ψαρια μου λεμε δε παιζονται.. θα με πεθανουνε τα νουμερα .. δε γουσταρουν με τιποτα το glo της hagen -- πανε μπροστα σε ενα σημειο σε φαση επιθεσης ο ενας διπλα στον αλλο .. με τον προβολέα κανενα θεμα!! 

 

μπορειτε να μου δωσετε καποια συμβουλη πως να κανω προσαρμογη τους προβολεις ετσι ώστε να μην μου βγει παλι black beard αλγη?? πιο κατω ειναι οι προβολεις κ η γυαλλα πως εδειχνε οταν ηταν κ οι 2 επανω..

 

ευχαριστω κ παλι!!

γυαλλα με προβολια.JPG

προβολι 1.jpg

προβολι 2 .jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα έκανα υπομονή και θα έπαιρνα το twinstar το οποίο από κάποιες δικές μου πληροφορίες μαθαίνω πως θα έρθει και στην Ελλάδα από γνωστό κατάστημα.

Επειδή το έχω, σύντομα θα σας κάνω και μία παρουσίαση για να το δείτε.

Όμως εκεί ξεφεύγει το budget..Μάζευα 3 μήνες για να το αποκτήσω και σαν σκέψη το είχα σταμπάρει άλλους τόσους.

 

Στο θέμα της bba άλγης τώρα.

Η bba επηρεάζεται από το φως όπως οι περισσότερες άλγες αλλά από την βιβλιογραφία και τις δεκάδες συζητήσεις που έχω διαβάσει επί του θέματος βγαίνει κυρίως σε ενυδρεία με κακή ροή και σκαμπανεβάσματα στο co2 ή χαμηλό co2 στο νερό.

Προσπάθησε να έχεις μία ισορροπημένη κυκλική ροή στο ενυδρείο χωρίς νεκρά σημεία. Για το διοξέιδιο στόχευσε ψηλά στα 25-30 ppm. 

Αν δεν έχεις διοξείδιο θα Ντιμάρεις το φωτιστικό και θα παίξεις με τον λιγότερο δυνατό φωτισμό.

Επίσης αν δεν έχεις διοξείδιο αυτό που σου λέω παραπάνω για το twinstar θεώρησε το άκυρο γιατί είναι ένα πολύ δυνατό φως για ενυδρεία με διοξείδιο .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φιλε για την απαντηση σου.. 

 

διοξειδιο δεν εχω .. απο αλγες η γυαλλα εχει τη μαυρη σε σημεια ( χαμηλος φωτισμος) μου εβγαλε με την προσθηκη που εκανα τα προβολακια black beard.. πιστευω οτι βγηκε λογω απότομης αυξησης του φωτος.. η κυκλοφορια μου ειναι για 540 λτ δεξι σαμπ 2 αντλιες 1000 κ 1800 λτ κ αριστερα 1900 λτ παλι.. με 2 dyi σπρει μπαρς κ ευθεια στην επιφανεια .. co2 δεν εχω μετρησει ποτε τι φαση παιζει .. τωρα τελευταια εμφανηστηκε λιγη πρασσινη νηαμτοειδης στο κεντρο ακριβως που ξηλωσα κ θελω να ξηλωσω κ αλλο ενα μικρο κομματακι που εχει μεινει για να μην γεμισει κ μου χαλασει το μοσσ που εχω..

βασικα θελω να αυξησω τα φωτα μου κ κατι σε 180cm  που θα πατησει απο ακρη σε ακρη θα μου γλυτωσει τη πατεντα κ αλλη μια σκαλωσια πανω στη γυαλλα( εχει ηδη 1).

αλλο ενας βασικοσ παραγοντασ ειναι το υψος που βρισκεται η γυαλλα ( 3ο ραφι ραφιερας ) κ το να μην μου βαραει τα ματια κατι που θα κρεμαστει απο πάνω..

οι προβολεις μου δε πρεπει να ντιμαρονται.. δε γραφουν κατι τετοιο.. πως θα μπορουσα να κανω προσαρμογη για να μην εχω τα ιδια?? την αλλη φορα ο τσολιας ξηλωσα τα φωτα μου κ απλα εβαλα τουσ προβολεις να καινε 8αωρο.. οποτε εγινε παρτυ απο την αλγη!!

Link to comment
Share on other sites

το twinstar φενεται πολυ καλο φιλαρακι (66 watt το 90cm) .. βγαινει μεχρι 100 cm νομιζω τωρα που το κοιταω στο νετ ?? οπωσ κ το chichiros που εγραφε ο @Husky_Jim ειναι πολυ δυνατα φωτα .. αν παιξει κατι τετοιο παω υπωχρετικα σε κατασκευη  ενος Π πανω απο τη γυαλλα..

Link to comment
Share on other sites

κ σιγουρα ξεφευγει κ το μπατζετ.. κ σκεψου μαζευω κανα 6μηνο 7 μηνο το παιρνω κ οι καρχαριες εχουν αντιθετη αποψη κ καθονται σα τα παλουκια στη μεση της γυαλλας 

ΩΡΕ ΓΕΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

To twinstar έχει και εκδόσεις που ανοίγουν τα ποδαράκια και φτάνει πολύ αλλά επειδή δεν έχεις διοξείδιο δεν το συνιστώ :) 

Είναι πολύ δυνατό φως για ενυδρείο χωρίς co2 και τελικά θα κάνει κακό παρά καλό.

 

χαχαχ καταλαβαίνω, όχι πήγαινε με άλλες επιλογές καλύτερα και έχε το στο νου σου σαν μία πολύ καλή επιλογή για όταν θελήσεις να κάνεις ένα φουλ φυτεμένο με τα όλα του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2019 at 1:50 ΜΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

To twinstar έχει και εκδόσεις που ανοίγουν τα ποδαράκια και φτάνει πολύ αλλά επειδή δεν έχεις διοξείδιο δεν το συνιστώ :) 

Είναι πολύ δυνατό φως για ενυδρείο χωρίς co2 και τελικά θα κάνει κακό παρά καλό.

 

χαχαχ καταλαβαίνω, όχι πήγαινε με άλλες επιλογές καλύτερα και έχε το στο νου σου σαν μία πολύ καλή επιλογή για όταν θελήσεις να κάνεις ένα φουλ φυτεμένο με τα όλα του.

Τι είναι ακριβώς το twinstar?Λίγο που είδα μου φάνηκε σαν διοξείδιο .Και αν έχει συσκευές για ενυδρειο 450λιτρα.(τωρα το φτιάχνω)ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος azurawet έγραψε:

Τι είναι ακριβώς το twinstar?Λίγο που είδα μου φάνηκε σαν διοξείδιο .Και αν έχει συσκευές για ενυδρειο 450λιτρα.(τωρα το φτιάχνω)ευχαριστώ

Το twinstar νομίζω είναι φωτιστικό ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το twinstar νομίζω είναι φωτιστικό ;)

νομισα πως ειναι αυτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος azurawet έγραψε:

νομισα πως ειναι αυτο

Είναι και αυτό της εταιρίας twinstar. Αυτό θεωρείται sterilizer το οποίο αποτρέπει την δημιουργία άλγης. 

Η αποτελεσματικότητα του δεν είναι αναγνωρίσιμη στο 100%. Το μόνο σίγουρο είναι πως αυξάνει κατά πολύ τα επίπεδα οξυγόνου στο ενυδρείο.

Το έχω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει , όταν το κάνω θα σας πω αποτελέσματα και εντυπώσεις.

Η twinstar κυρίως φτιάχνει φωτιστικά. Είναι πολύ καλά φωτιστικά και όσον αφορά την κατασκευή και όσον αφορά την απόδοση χρωμάτων.

Είναι αρκετά premium και ακριβό. Κατεμέ αν κάποιος πάει σε ενυδρείο αποφασισμένος για high tech και εξοπλισμό αξίζει τα λεφτά του και θα το καταευχαριστηθεί. 

Για κάτι πιο απλό δεν θα ξόδευα λεφτά για να το αγοράσω .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

 

τελικα αποφασισα να προσπαθησω να το φτιαξω μονος μου το φωτιστικο παιδες.. 

 

σκεφτομαι να βαλω επανω λεδ-ολαμπες τ8 ..

 

1 ή 2 6000- 6500 κ κοντα στα 2000 λουμεν-- 22 βαττ -- 150 εκ

1 μπλε 18 βαττ -- 60 εκ ( μεταχειρισμενη που εχω δεν εχω πιο πολλες πληροφοριες)

1 ροζ-μοβ για αναπτυξη φυτών 1530λουμεν - 18 βαττ- 120 εκ

 

η ερωτηση μου ειναι να βαλω κ 1 ή αντι της 1 ψυχρο ( 6000 κ ) θερμο φως να σπαει την ασπριλα???

 

ευχαριστω πολύ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ ξανα μανα , ο αγωνας για καλυτερο φωτισμο για την γυαλλα μου συνεχιζεται.. ξερει κανεις αν η arcadia t8 marine white παιρνει ρευμα κ απο τις 2 μεριες?? χρειαζεται ντουι και απο τις 2 μεριες για να δουλεψει ??

Link to comment
Share on other sites

Μα θα βάλεις marine λάμπα σε ενυδρείο γλυκού νερού ;

αυτη δεν κανει για αυτο που ψάχνεις ..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...