Jump to content

Άλατα στο τζαμι


Recommended Posts

Καλησπέρα 

Με ένα μαλακό σφουγγαράκι.. βρεγμένο εννοείται.. αν το ενυδρείο είναι άδειο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξίδι,και μετά πολύ καλό ξέπλυμα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Καλησπέρα,μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βγάλω τα άλατα από το τζάμι;ευχαριστώ 

IMG_20190225_174507.jpg

πριν 10 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Καλησπέρα,μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βγάλω τα άλατα από το τζάμι;ευχαριστώ 

IMG_20190225_174507.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξύδι και απαλά με ξύστρα που χρησιμοποιούν στον καθαρισμό των κεραμικών εστιών κουζίνας, κάνει καταπληκτική δουλειά. Απαλά να μην το χαράξεις όμως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Το έχω κάνει ήδη κ δεν γίνεται τπτ,αν δοκιμάσω με βιακαλ θα έχω θέμα

 

Όχι βιακάλ, μόνο ξίδι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά,θελω να αφαιρέσω το σχήμα από τις βεντούζες,δεν ξερω αν είναι από άλατα η από κάτι άλλο,γιαυτο είπα ότι με το ξίδι δεν βγαίνει 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα τρέξει ως γλυκό ή θαλασσινό; Αν έχεις γλυκό με τον καιρό θα καθαρίσει πολύ εύκολα με ένα σφουγγαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως που το πήρα μεταχειρισμένο και ήταν γεμάτο τέτοια σημάδια από βεντούζες σε περίπου ένα μήνα καθάρισε εντελώς. 3-4 αλλαγές υπομονή και θα γίνει κρύσταλλο, θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απολυτος!!

Το εχω κανει και με ψαρια μεσα...

Χαμηλωσα την σταθμη σκουπισα με πανι νωτισμενο με ακουα φορτε,επανελαβα με πανι με νερο και συμπληρωσα και παλι νερο στο ενυδρειο...

Το νου σου ομως γιατι μυριζει πολυ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μ τον rastaman ,κ λιγο να πεσει μεσα δεν τρεχει κατι, καποτε κατεβαζαν το ph  με αυτό ;)!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Κανενα απολυτος!!

Το εχω κανει και με ψαρια μεσα...

Χαμηλωσα την σταθμη σκουπισα με πανι νωτισμενο με ακουα φορτε,επανελαβα με πανι με νερο και συμπληρωσα και παλι νερο στο ενυδρειο...

Το νου σου ομως γιατι μυριζει πολυ...

Αν το φοβάσαι και ph minus μπορείς να χρησιμοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο (πάντα με γάντια στα διαβρωτικά υγρά).

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος asplinnos έγραψε:

Αν το φοβάσαι και ph minus μπορείς να χρησιμοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο (πάντα με γάντια στα διαβρωτικά υγρά).

Καλησπέρα, το εχω ξανακουσει το ph minus, τι ειναι ακριβως και που το βρίσκεις ?

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρίες βγάζουν, από εταιρία σε εταιρία αλλάζει το όνομα. Η χρήση του είναι για να κατεβάζει το ph στο νερό του ενυδρείου ώστε να κάνουμε το νερό μας καταλληλότερο για τα ψάρια μας. 

Βέβαια έχει και άλλες χρήσεις :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...