Jump to content

βοηθεια σε αρχαριο για γαριδοενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα! νεος στο forum μιας που τωρα απεκτησα μια χελωνα μεγαλη σε ηλικια (35ετων) απο εναν φιλο μου που δεν μπορει να την φροντιζει λογο δουλειας και διαβασα αρκετα για το τι χρειαζεται για να ειναι οσο ευτηχισμενη γινεται να ειναι μια χελωνα! ? την φτιαχνω λοιπον οσο μπορω σιγα σιγα γιατι ξαφνικα τα εξοδα ηταν πολλα !

 

τωρα θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο που εχω 20λιτρο ετσι ωστε να δω αν μπορω μετα απο ολα αυτα που διαβασα να στρωσω τελικα το φιλτρο και γενικα το ενυδρειο και να μπορεσει να ζησει εκει μεσα μια μορφη ζωης. για γαριδες ενδιαφερομαι μιας και οι απαιτησεις τους ειναι μικροτερες απο τα ψαρια και κανουν και στο 20λιτρο ενυδρειο που ηδη εχω και δεν θα πρεπει να αγορασω καινουριο..

θα; ηθελα καποιος να με βοηθησει σας παρακαλω γιατι διαβαζω πολλα αρθρα αλλα δεν βγαζω ακρη μιας και μιλανε λιγο πολυ ολοι σαν μερικα πραγματα να ειναι γνωστα απο πριν..

θελω λοιπον βοηθεια για το 1) Τι υποστρωμα πρπει να βαλω στο ενυδρειο για να μπορεσω ετσι να εχω και 1 -2 φυτα μεσα που αρεσουν στις γαριδες?

2) τα φυτα χρειαζονται στο φως να υπαρχει uvb οπως στην χελωνα ή κανει και ενα απλο led φωτιστικο ?

3) ο βυθος στρωνει μονος του απλα πρπεινα περιμενεις περισσοτερο καιρο απο τον ενα μηνα που χρειαζεται το φιλτρο ?

4) τι υλικα πρπει να χρησηπομοιησω στο κρεμαστο φιλτρο ? ή πρεπει να αγορασω φιλτρο σπογγου ?

Link to comment
Share on other sites

1- χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm  για υποστρωμα (2-4 εκ παχος). Απο φυτα moss, java fern.

2- για το φως απλο φωτιστικο γραφειου κανει day light (6500 K).

3- διαβαζεις εδω -

Θα ειναι καλο να διαβαζεις και εδω-

4- για γαριδαδικο ενα αεροφιλτρο με σφουγγαρι φτανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

1- χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm  για υποστρωμα (2-4 εκ παχος). Απο φυτα moss, java fern.

2- για το φως απλο φωτιστικο γραφειου κανει day light (6500 K).

3- διαβαζεις εδω -

Θα ειναι καλο να διαβαζεις και εδω-

4- για γαριδαδικο ενα αεροφιλτρο με σφουγγαρι φτανει.

Θα συμφωνήσω σε όλα με τη Ναταλία, στα είπε όλα τέλεια.

Θα σου έλεγα το χαλίκι να είναι σκούρο κατά την άποψή μου για να φαίνεται πιο έντονα το χρώμα των γαρίδων που θα βάλεις μέσα.

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

δεν θα χρειαστω καποιο ειδικο υποστρωμα για τα αληθινα φυτα ? το χαλαζιακο χαλικι ειναι αρκετο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Καλημερα παιδια!

δεν θα χρειαστω καποιο ειδικο υποστρωμα για τα αληθινα φυτα ? το χαλαζιακο χαλικι ειναι αρκετο ?

Αυτα τα δυο, που ανεφερα δεν χρειαζονται καν υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...