Jump to content

Μια μικρη εως τεραστια βοηθεια..


Recommended Posts

Καταρχας καλως σας βρηκα...Ας μπω κατευθειαν στο ψητο λοιπον...Παντα μου αρεσαν τα ''ψαρακια'' μεχρι πριν μια βδομαδα ειχα ενα 40λτ φυτεμενο ομορφο στολιδι πραγματικο,ζει μεσα ο ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ο μονομαχος μου,Βασιλιας...Με διπλες τροφες κλπ κλπ...Κανενα προβλημα ως εδω...Ενα φιλαρακι αποφασισε να φυγει εξωτερικο κ μου εδωσε την ευκαιρια να εχω το δικο μ μεγαλο ενυδρειο...Το βραδυ που σκεφτομουν αν θα κρατησω το ενυδρειο(200λτ το μετρησα) ψαχτηκα ιντερνετ να γινω οσο πιο γνωστης μπόρω...Λοιπον το ενυδρειο εχει ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο φιλτρο θερμοκρασια 26 αεραντλια διπλη υποστρωμα με ταμπλετες φυτεμενο το εχει με ευκολα φυτα,το φως του ειναι μια απλη λαμπα λεντ(σωληνας),τα φυτα δεν εχει πολυ καιρο που τα εβαλε οπτ εν μπορω να ξερω αν τα βοηθαει το υπαρχων φως.(ανουμπιες εχει κ τετοια ευκολα)..Ερωτηση νο1 εγω στο μονομαχο μ εχω λαμπα ροζ  μαρκα δεν θυμαμαι αλλα ειναι οτι πρεπει για τα φυτα μου,για αυτο το ενυδρειο μηπως πρεπει να παρω κατι αλλο?Περναμε στο δευτερο βασικο θεμα,εχω κανει μετρησεις νερου,συμφωνα μ αυτα που διαβασα ειμαι καλα,ειναι αρκετα σκκληρο το νερο βεβαια,και θελω να ρωτησω...Ο φιλος μου μαλλον τα εχει κανει λιγο σαλατα στην ψαροσυνθεση,Εχουμε κ λεμε...2 SILVER SHARK 5 ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΙ 4 ΚΟΡΥΝΤΟΡΕΣ 2 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ (μικρα πολυ ειναι αυτα) 4 ΤΙΓΡΑΚΙΑ 1 Δεν εχω ιδεα τι ειναι,σαν ακτινογραφια ψαριου ειναι,εντελως διαφανο σαν ψαρι φαντασμα ειναι,το λατρεψα...Για να μην σας κουραζω κ επειδη εχω την δυνατοτητα να δωσω καποια ψαρια ποια απο αυτα πρεπει να φυγουν απο κει μεσα ωστε να υπαρχει μια ισορροπια...Εγω θα εδιωχνα τα τιγρακια επειδη ειναι πειραχτηρια...Ευχαριστω και καλη μου τυχη....

Link to comment
Share on other sites

:welcome:!

1- φευγουν τα silver shark, γιατι - δες εδω

 

2- Αν το ενυδρειο σου εχει υψος 55-60 εκ (200λ) - ειναι οριακα για Scalare

 

3- με τοσο αδυναμο φωτισμο, φτιαξε (καλυτερα) βιοτοπικο ενυδρειο.

Δες προφιλ ψαριων ανα ηπερο και αποφασισε. Μην βιαζεσαι!

4- γραψε δυο λογια για το εξωτερικο φιλτρο (μαρκα, ροη, τι εχει μεσα κτλ) και για το υποστρωμα.

Αν θελεις, βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου (μεγαλο).

Αν θα αποφασισεις για φυτεμενο - μιλαμε.....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Φιλαρακι κ Καλωσορισες στην Παρέα Μας .. 

 

Να σου ευχηθω καλη αρχή .. 

 

η παρακατω σελιδα με εχει βοηθήσει αφανταστα παρα πολυ απο την στιγμη που αρχισα να ψαχνομαι..

 

https://www.seriouslyfish.com/species/balantiocheilos-melanopterus/

https://www.seriouslyfish.com/species/paracheirodon-axelrodi/

για τα κορυ μπες στην ιδια σελιδα κ προσπαθησε να αναγνωρισεις το ειδος ή βαλε καποια φωτο να σου πει καποιο απο τα παιδια που εχουν στις γυαλλες τους

https://www.seriouslyfish.com/species/pterophyllum-scalare/

https://www.seriouslyfish.com/species/puntigrus-tetrazona/

οσον αφορα το ψαρι φαντασμα θα θελα πολυ να δω αν μπορεις.. 

 

διαβαζοντας τα προφιλ τους θα παρεις μια πρωτη ιδεα για το τι παει με τι.. κ εδω στο φορουμ μας εχει προφιλ ψαριων τσεκαρε το αν θες ..

 

για τους  Bala η γνωμη μου ειναι οτι για αρχη είναι οκ σε 200 λιτρα ( αν ειναι μικρουλια)  -- χρειαζονται ομως μεγαλυτερη γυαλλα αρκετα συντομα ( μεγαλωνουν γρηγορα κ τσακωνονται στο ταισμα) κ κοπαδακι ( αν ειναι 2 ο πιο δυνατος κανει μπουλιινγκ στον αλλο ) για να ειναι χαρουμενοι κ  .. επισης οτι χωραει στο στομα τους τρωγεται οποτε οι καρδιναλιοι συντομα θα κινδυνευουν να γινουν γευμα..

σκαλαρια κ τιγρακια δεν ειχα ποτε αλλα σιγουρα θα σου γραψουν παιδια που εχουν..

η εμπειρια μου ειναι πολυ μικρη φίλε μου για να σου προτεινω καποιους συνδυασμους.. θα προτιμουσα κ εγω να ακουσω την γνωμη παλιοτερων μελλων ..αυτο που μπορω να σου προτεινω κ που θα κανα κ εγω ειναι να διαλεξεις το τι ειναι αυτο που σου αρεσει περισσοτερο κ σιγα σιγα να δεις πως θα προχωρησεις ..

 

υγ : ανεβασε καμια φωτο να παρουμε κ εμεις λιγο ματι απτις γυαλλες

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλημέρα και καλώς ήρθες :)

Μερσι και καλη τυχη με τον μονομαχο σουυ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

:welcome:!

1- φευγουν τα silver shark, γιατι - δες εδω

 

2- Αν το ενυδρειο σου εχει υψος 55-60 εκ (200λ) - ειναι οριακα για Scalare

 

3- με τοσο αδυναμο φωτισμο, φτιαξε (καλυτερα) βιοτοπικο ενυδρειο.

Δες προφιλ ψαριων ανα ηπερο και αποφασισε. Μην βιαζεσαι!

4- γραψε δυο λογια για το εξωτερικο φιλτρο (μαρκα, ροη, τι εχει μεσα κτλ) και για το υποστρωμα.

Αν θελεις, βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου (μεγαλο).

Αν θα αποφασισεις για φυτεμενο - μιλαμε.....

 

100χ60χ35 ειναι,210λτ,handmade ειναι,θα το κρατησω σιγουρα φυτεμενο,μ αρεσει,αν μπορεσω φσκ....το εξωτερικο φιλτρο ειναι eheim 150 με υλικο κατι ασπρα μπιλακια μεσα,και κατι μακαρονια,το εσωτερικο ειναι χωρις υλικο μεσα,οτι ειχε απο την μανα του,υποστρωμα χαλικι εχει φυσικο 3-5εκ και εχει ριξει ταμπλετες το παιδι για να γινει καταλληλο για φυτα,οσο για τον φωτισμο το παλικαρι εχει μια λαμπα τ5 καταλληλη για φυτα,αλλα δεν μπορω να την αναψω με τπτ,πηρα μπαλαστ κλπ κλπ δεν μπορω..45watt ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Καλημερα Φιλαρακι κ Καλωσορισες στην Παρέα Μας .. 

 

Να σου ευχηθω καλη αρχή .. 

 

η παρακατω σελιδα με εχει βοηθήσει αφανταστα παρα πολυ απο την στιγμη που αρχισα να ψαχνομαι..

 

https://www.seriouslyfish.com/species/balantiocheilos-melanopterus/

https://www.seriouslyfish.com/species/paracheirodon-axelrodi/

για τα κορυ μπες στην ιδια σελιδα κ προσπαθησε να αναγνωρισεις το ειδος ή βαλε καποια φωτο να σου πει καποιο απο τα παιδια που εχουν στις γυαλλες τους

https://www.seriouslyfish.com/species/pterophyllum-scalare/

https://www.seriouslyfish.com/species/puntigrus-tetrazona/

οσον αφορα το ψαρι φαντασμα θα θελα πολυ να δω αν μπορεις.. 

 

διαβαζοντας τα προφιλ τους θα παρεις μια πρωτη ιδεα για το τι παει με τι.. κ εδω στο φορουμ μας εχει προφιλ ψαριων τσεκαρε το αν θες ..

 

για τους  Bala η γνωμη μου ειναι οτι για αρχη είναι οκ σε 200 λιτρα ( αν ειναι μικρουλια)  -- χρειαζονται ομως μεγαλυτερη γυαλλα αρκετα συντομα ( μεγαλωνουν γρηγορα κ τσακωνονται στο ταισμα) κ κοπαδακι ( αν ειναι 2 ο πιο δυνατος κανει μπουλιινγκ στον αλλο ) για να ειναι χαρουμενοι κ  .. επισης οτι χωραει στο στομα τους τρωγεται οποτε οι καρδιναλιοι συντομα θα κινδυνευουν να γινουν γευμα..

σκαλαρια κ τιγρακια δεν ειχα ποτε αλλα σιγουρα θα σου γραψουν παιδια που εχουν..

η εμπειρια μου ειναι πολυ μικρη φίλε μου για να σου προτεινω καποιους συνδυασμους.. θα προτιμουσα κ εγω να ακουσω την γνωμη παλιοτερων μελλων ..αυτο που μπορω να σου προτεινω κ που θα κανα κ εγω ειναι να διαλεξεις το τι ειναι αυτο που σου αρεσει περισσοτερο κ σιγα σιγα να δεις πως θα προχωρησεις ..

 

υγ : ανεβασε καμια φωτο να παρουμε κ εμεις λιγο ματι απτις γυαλλες

 

 

 

 

 

Ευχαριστω για την υποδοχη,τα κορυ ειναι τα corydoras palateus αν δεν κανω λαθος και η επιστιμονικη ονομασια του περιεργου ψαριου ειναι,kryptopterus bicirrhris,φωτο εν μπορω να το βγαλω γτ στην ουσια δεν φαινεται...οταν βγαλω φωτο θα ανεβασω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

100χ60χ35 ειναι,210λτ,handmade ειναι,θα το κρατησω σιγουρα φυτεμενο,μ αρεσει,αν μπορεσω φσκ....το εξωτερικο φιλτρο ειναι eheim 150 με υλικο κατι ασπρα μπιλακια μεσα,και κατι μακαρονια,το εσωτερικο ειναι χωρις υλικο μεσα,οτι ειχε απο την μανα του,υποστρωμα χαλικι εχει φυσικο 3-5εκ και εχει ριξει ταμπλετες το παιδι για να γινει καταλληλο για φυτα,οσο για τον φωτισμο το παλικαρι εχει μια λαμπα τ5 καταλληλη για φυτα,αλλα δεν μπορω να την αναψω με τπτ,πηρα μπαλαστ κλπ κλπ δεν μπορω..45watt ειναι..

Τσεκαρα και τα φυτα εχει δυο ανουμπιες πανω σε ριχα δεμενες με πετονια εχει ενα μεγαλο εχινοδορο και μερικα διασπαρτα που δεν εχω ιδεα τι ειναι....μικρα στρογγυλα φυτακια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

Τσεκαρα και τα φυτα εχει δυο ανουμπιες πανω σε ριχα δεμενες με πετονια εχει ενα μεγαλο εχινοδορο και μερικα διασπαρτα που δεν εχω ιδεα τι ειναι....μικρα στρογγυλα φυτακια..

Μια φωτογραφια και θα βρουμε τι ειναι :)

Απο φυτα τι αλλο σκεφτεσαι να βαλεις; Το χαλικι που εχεις στο μεγαλο ενυδρειο ειναι λιγο χοντρο για τα φυτα. Για echinodorus δεν ειναι προβλημα, για καποια αλλα φυτα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια φωτογραφια και θα βρουμε τι ειναι :)

Απο φυτα τι αλλο σκεφτεσαι να βαλεις; Το χαλικι που εχεις στο μεγαλο ενυδρειο ειναι λιγο χοντρο για τα φυτα. Για echinodorus δεν ειναι προβλημα, για καποια αλλα φυτα ειναι.

Θα βαλω φωτο μολις μπορεσω,επισης εχει μεσα ενα πυλινο μπολ.απο οσα διαβασα κανονικα θα επρεπε να το βγαλω αλλα ειδα οτι τα ψαρακια παν κ κρυβονται πολλες φορες εκει μεσα...φυτα θελω να βαλω οσα μπορω για να ομορφυνει,αλλα αν λετε οτι δν κανει το χαλικι και με τον υπαρχων φωτισμο δν ειναι για πολλα,και καινουργια εγκατασταση φωτισμου κοστιζει αρκετα απο οσο ειδα...

Link to comment
Share on other sites

Εγαλα καποιες δεν εχω πολυ καλη καμερα ομως,αν θελετε να δειτε κατι αλλο πειτε μου...Δεν μ αρεσει κ πολυ αυτο που βλεπω εμενα,θελω προτασεις για βελτιωση και προτασεις για αυτα που ηθελα να τσεκαρω στο αρχικο μου ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι όπως το βλέπω και επειδή το ενυδρείο έχει πάρει και χρώμα:

Μεγάλα κομμάτια driftwood αριστερά και δεξιά ή μεγάλη ανάποδη ρίζα στο κέντρο. 

Σκόρπια φύλλα catappa

Αρκετές ανούμπιες ακόμα και γενικά εύκολα φυτάκια. 

 

Με λίγα λόγια κάτι τέτοιο αν σου αρέσει φυσικά το σκηνικό...

 

maxresdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Εγώ έτσι όπως το βλέπω και επειδή το ενυδρείο έχει πάρει και χρώμα:

Μεγάλα κομμάτια driftwood αριστερά και δεξιά ή μεγάλη ανάποδη ρίζα στο κέντρο. 

Σκόρπια φύλλα catappa

Αρκετές ανούμπιες ακόμα και γενικά εύκολα φυτάκια. 

 

Με λίγα λόγια κάτι τέτοιο αν σου αρέσει φυσικά το σκηνικό...

 

maxresdefault.jpg

Φοβερο μου φαινεται εμενα αυτο....αλλα μου φαινεται κ αδυνατο να μπορεσω να το φτασω σε τετοιο σημειο...το κιτρινο χρωμα βγαινει φευγει?και πως?απο τις ριζες ειναι σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

Φοβερο μου φαινεται εμενα αυτο....αλλα μου φαινεται κ αδυνατο να μπορεσω να το φτασω σε τετοιο σημειο...το κιτρινο χρωμα βγαινει φευγει?και πως?απο τις ριζες ειναι σιγουρα

Το καφε χρωματακι το θελουμε σε πολλα  βιοτοπικα  :)

Απλο, ομορφο scape με ευκολα φυτα, χωρις υπερβολικο φωτισμο. Οτι πρεπει!

P.S. στο μεγαλο ενυδρειο βλεπω κριπτοκορινες, ανουμπιας - Echinodorus  δεν βλεπω....  Δεν εβγαλες και καλες φωτογραφιες ...:)

Link to comment
Share on other sites

@natateo Με κάλυψες στο έπακρο. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...