Jump to content

Scottish Matter vol.2


adlib

Recommended Posts

Εκπληκτικό το... κινητό! Χαχα χαχα. Ψαρουκλα, πραγματικα! Πολυ επιβλητικό! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εκπληκτικό το... κινητό! Χαχα χαχα. Ψαρουκλα, πραγματικα! Πολυ επιβλητικό! 

ευχαριστώ φίλε! Άξιζε τα λεφτά του! Χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 6 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Αρχηγός ενυδρείου

? @Rythor

InShot_20200825_122348212.thumb.jpg.f1dfc8d94fbb4021eb462b9796151607.jpg

 :bigemo_harabe_net-160:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο με 2 από τα θηλυκά Yellow Cheek να μαλωνουν! Λογικά για το καλύτερο μέρος να αφήσουν τον γόνο! είναι κάτι που δεν συμβαίνει πολύ συχνά αφού συνήθως η ιεραρχία πάει κατά μέγεθος. Τα συγκεκριμένα όμως είναι πολύ κοντά στο μέγεθος και είναι από τα μεγαλύτερα θηλυκά της ομάδας.

Ο αρσενικός προσπάθησε να τα χωρίσει κάποια στιγμή χωρίς επιτυχία όμως..

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

 Αυτή είναι η ''άγρια'' ομορφιά της Αφρικής και ειδικά τα Τροφεους είναι από τους πιο ωραίους  ''εκπροσώπους'' της!!!!

Η μάχη γινεται για το ''σημείο'' που βλέπουμε ή κάποιο από τα ''ακριανά''?......

πριν 2 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

 

Ο αρσενικός προσπάθησε να τα χωρίσει κάποια στιγμή χωρίς επιτυχία όμως..

 

 Λες να γουστάρει kinky καταστάσεις και να τις άφησε επίτηδες? ??

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Αυτή είναι η ''άγρια'' ομορφιά της Αφρικής και ειδικά τα Τροφεους είναι από τους πιο ωραίους  ''εκπροσώπους'' της!!!!

Η μάχη γινεται για το ''σημείο'' που βλέπουμε ή κάποιο από τα ''ακριανά''?......

 Λες να γουστάρει kinky καταστάσεις και να τις άφησε επίτηδες? ??

 

Χαχαχαχαχαχα έτσι πιστεύω φίλε! Λίγο ανώμαλος μας βγήκε! ???

Δεν είμαι σίγουρος για το σημείο ακόμα.. θα περιμένω τις επόμενες μέρες να δω(με το επόμενες εννοώ μετά από κάνα 10μερο που θα γυρισω???)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Αυτή είναι η ''άγρια'' ομορφιά της Αφρικής και ειδικά τα Τροφεους είναι από τους πιο ωραίους  ''εκπροσώπους'' της!!!!

Η μάχη γινεται για το ''σημείο'' που βλέπουμε ή κάποιο από τα ''ακριανά''?......

 Λες να γουστάρει kinky καταστάσεις και να τις άφησε επίτηδες? ??

 

Που παει το μυαλο σου!!! :chair:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2020 at 6:00 ΠΜ, το μέλος adlib έγραψε:

 

Δεν είμαι σίγουρος για το σημείο ακόμα.. θα περιμένω τις επόμενες μέρες να δω(με το επόμενες εννοώ μετά από κάνα 10μερο που θα γυρισω???)

Κάλως ήρθες στην πατρίδα Στάθη:welcome: και  μπράβο για την χαρά που έδωσες σε  πολλούς συνχομπιστες από ότι έμαθα:bigemo_harabe_net-64:....Tropheus on tour!!!!

On 8/9/2020 at 10:42 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Που παει το μυαλο σου!!! :chair:

Συγνώμη για τις αμαρτωλές σκέψεις Ναταλία μου, αλλά αγοράκι είμαι ,τι να κάνω ο δόλιος  .......  και με αυτα που βλέπουμε εμεις οι ''Αφρικανοι'' με τα κυρίαρχα αρσ. και τα ''χαρέμια'' τους ζηλεύουμε λιγουλάκι!!! :hehe:

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

IMG_20200902_110427_718.thumb.jpg.d8c308043f314ec5b2ec3b32716b4035.jpg

Θέλοντας να κάνω update σε αυτό το θέμα, θα πρέπει να ανακοινώσω ότι μετά από έναν ολόκληρο χρόνο με συγκινήσεις, γέννες, μάχες, απίστευτες στιγμές, έχοντας δώσει πάνω από 200 μικρά F1 σε συνχομπιστες σε Ελλάδα αλλά και UK, έχοντας μου χαρίσει απίστευτη εμπειρία, ο κύκλος της ομάδας των Yellow Cheek από την Mwaka έκλεισε.... Ήρθε η ώρα να κάνουν και άλλο χομπίστα χαρούμενο με τον δυναμισμό τους και το ταμπεραμέντο τους! Ήδη έχουν βρει σπίτι σε ένα fish room ενός φίλου, στο Λονδίνο και φυσικά μέσα σε μερικές μέρες, ήρθε και το πρώτο μπούκωμα!!

Ο λόγος που αποχωρίζομαι το πιο αγαπημένο μου τροφεους από όσα τροφεους έχω κρατήσει, είναι γιατί βρέθηκε στο δρόμο μου η ευκαιρία να φιλοξενήσω κάτι εξίσου δυνατό και σπάνιο! 

Εδώ και 2 ημέρες έχω την τύχη να φιλοξενώ στο ενυδρείο μου μια ομάδα από 25(4/21) άγρια(F0) Tropheus Sp. Lukuga Mtoto!! Τα ψάρια ήρθαν κατευθείαν από Αφρική στο UK χωρίς μεσαζοντες(πρώτη φορά για το UK γιατί συνήθως τα ψάρια περνούσαν από τους Γερμανούς) μέσω μιας καινούριας εταιρίας που στήθηκε από 2 χομπίστες, και μου ζητήθηκε να πάρω μέρος ώστε να καλύψω το κομμάτι των τροφεους. Ήρθαν πάνω 300 ψάρια από Τανγκανίκα και μέσα σε αυτά, 2 ομάδες τροφεους που διαλεξα. Mtoto και Ubwari. Από τα 2 είδη κατέληξα στα Mtoto και φυσικά θα δούμε μαζί την πορεία τους στο ενυδρείο μου, ελπίζοντας να φτάσουν στο ελάχιστο τα πολυαγαπημένα μου Yellow Cheek. Παρακάτω θα δείτε μερικά βίντεο που τράβηξα μερικές ώρες μετά την προσαρμογή και μετά από 2 μέρες αντίστοιχα. 

 

Σιγά σιγά, θα γνωρίσουμε και περισσότερες λεπτομέρειες για τα Mtoto, όπως για το που ζουν στην λίμνη, πως πήραν το όνομα του, που διαφέρουν από τα "αδέρφια" τους τα Brichardi και άλλα τέτοια... 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Sp. Lukuga mtoto, μάλιστα, έχεις ξεφύγει τελείως φίλος!Πες πες μας κι άλλα... Τα βαριόμαστε εμείς αυτά αλλά πες μας εσύ! Πανέμορφα! Κ φαντάζομαι πολύ σπάνια! 

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Sp. Lukuga mtoto, μάλιστα, έχεις ξεφύγει τελείως φίλος!Πες πες μας κι άλλα... Τα βαριόμαστε εμείς αυτά αλλά πες μας εσύ! Πανέμορφα! Κ φαντάζομαι πολύ σπάνια! 

Χαχαχαχαχαχα! Προσπαθούμε φιλαράκι για το καλύτερο! 

Περιμένω μερικές μέρες ακόμα για να δω πως θα πάει η προσαρμογή και θα τα πούμε όλα! Μέχρι τώρα πάντως όλα καλά! Και τα 25 χαίρουν άκρας υγείας και από ότι βλέπω δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου επιθετικότητα μεταξύ των αρσενικων! 

Για τον πρώτο καιρό το μόνο που κάνω είναι στενή παρακολούθηση(με όλες τις θεραπείες στο χέρι) και τάισμα με μέτρο. Μόλις σιγουρευτώ ότι έχουν βολεύτει, αρχίζει το πανηγύρι!!! ???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση ότι όλα βαίνουν καλώς με το νέο γκρουπ. Μέχρι τώρα δεν έχω ξαναδεί τροφεους να κινείται έτσι. Σχεδόν παντα σε ομάδα και σχεδόν καθόλου επιθετικότητα! Ο χρόνος θα δείξει φυσικά..

Τα χρώματα των ψαριών είναι εντελώς διαφορετικα από όσα Mtoto έχω δει μέχρι τώρα, φυσικά αυτό ίσως έχει να κάνει με το ότι θέλουν περισσότερο χρόνο να προσαρμοστούν πλήρως, αφού πέρα από μερικά, τα περισσότερα έχει ούτε 2 μήνες που έφυγαν από την λίμνη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απίθανα είναι πραγματικά !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στάθη Καλησπέρα..........δηλαδη τα Mtoto κινούνται ακομα περισσότερο, σαν ''συμμορία'' που λες και συ, σε σχεση με τα Yellow Cheek?

Απο οτι βλεπω δεν αλλαξες κατι στο στησιμο των πετρων π.χ να προσθεσεις λιγες λογο του ''νεου'' γκρουπ....λες να παιζει ρολο και αυτο στην ως τωρα ελλειψη επιθετικότητας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Στάθη Καλησπέρα..........δηλαδη τα Mtoto κινούνται ακομα περισσότερο, σαν ''συμμορία'' που λες και συ, σε σχεση με τα Yellow Cheek?

Απο οτι βλεπω δεν αλλαξες κατι στο στησιμο των πετρων π.χ να προσθεσεις λιγες λογο του ''νεου'' γκρουπ....λες να παιζει ρολο και αυτο στην ως τωρα ελλειψη επιθετικότητας?

Καλησπέρα Άρη,

Πιστεύω έχει να κάνει με τον χαρακτήρα των ψαριών, με το είδος, που έτσι και αλλιώς έχει την φήμη του ειρηνικού ψαριού(όπως και τα περισσότερα Brichardi, Lukuga, Crescentic) αλλά και με το ότι δεν έχουν ζήσει αρκετό καιρό σε ενυδρείο και έχουν έντονο το αίσθημα της επιβίωσης. Τα Yellow Cheek όπως και τα περισσότερα τροφεους κινούνται μαζί τις πρώτες μέρες αλλά μετά οι αρσενικοί έχουν το σημείο τους, όπως και τα θηλυκά. Ίσως και αυτά με τον καιρό αλλάξουν, πάντως για τώρα είναι σχεδόν μονίμως μαζί. 

Το στήσιμο δεν άλλαξε, αφού η αναλογία είναι αρκετά καλή(4/21) και ο κυρίαρχος είναι αρκετά μεγαλύτερος από τους υπόλοιπους αρσενικούς οπότε και δεν υπάρχει φόβος για την κυριαρχία του. Οι πέτρες παρόλα αυτά είναι έτοιμες αν χρειαστεί. Την πρώτη μέρα μόνο υπήρξαν κάτι αναμετρήσεις αλλά έληξαν γρήγορα και χωρίς πολλά πολλά λόγο της διαφοράς μεγέθους. Αν και έχει στιγμές που βλέπω τον 2ο σε κυριαρχία αρσενικό να φλερτάρει με κάποια θηλυκά και ο 1ος να μην δίνει καν σημασία, πράγμα ανήκουστο για ότι τροφεους είχα μέχρι τώρα, επιβεβαιώνοντας την"ήσυχη" φύση τους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σταθη, ευχομαι να μεινουν ετσι ήσυχα τα πράγματα ......θα αναμενουμε για την επομενη ενημερωση και επισης καποια στιγμη θελουμε φωτο των ''νεων''  απο τον φιλο σου τον καλλιτέχνη ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σταθη, ευχομαι να μεινουν ετσι ήσυχα τα πράγματα ......θα αναμενουμε για την επομενη ενημερωση και επισης καποια στιγμη θελουμε φωτο των ''νεων''  απο τον φιλο σου τον καλλιτέχνη ?

Φίλε είσαι πολύ μπροστά γιατί σήμερα πέρασε μια βόλτα με την μηχανή του!!!

Οι εικόνες που πήρε είναι εκπληκτικές! Και φυσικά επί της ευκαιρίας, πήρε μερικές και από τα Kasanga!!

Τις επόμενες μέρες φαντάζομαι θα τις έχω... ???

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στάθη πολύ σημαντικές κ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου. Ευκαιρία να δουμε πως θα εξελιχθεί η συμπεριφορά των ψαριών στο ενυδρείο όσο θα προσαρμόζονται στην αιχμαλωσία μιας κ είναι μόλις δυο μήνες μακριά από τη λίμνη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Και όπως προέβλεψε ο @corto maltese,ο φίλος @Rythor πέρασε μια βόλτα από τα ενυδρεία μου! Πάρτε μια γεύση..

InShot_20201225_103515646.thumb.jpg.e7c747577b18462bd5a7e9d5d4c8a706.jpg

 

 

InShot_20201225_014052550.thumb.jpg.42e1127ef66d8f45c1e39afaed21cfaa.jpg

 

InShot_20201225_020219536.thumb.jpg.9fe7e252b2b69aeeda807a1afd19fd19.jpg

 

InShot_20201225_021007015.thumb.jpg.549a43966f776f1709e4cff3a3104d42.jpg

 

InShot_20201225_020617897.thumb.jpg.44159b5aa7adaaee760c485469af3cda.jpg

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
  • Thanks 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα!

Πιο πολύ μου αρέσει η έκφρασή τους!

Καλά Χριστούγεννα!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα  Στάθη......για τον Καλλιτέχνη @Rythor τα έχουμε ξαναπεί πολλάκις  για τις  φώτο του.

Δεν ξέρω για αργότερα, αλλά αν μια φορά κινούνταν σαν συμμορία τα ''yellow cheek'' , αυτά εδώ ειναι σαν μπλοκ του ΠΑΜΕ σε πορεία για το Πολυτεχνείο.  ??

Υ.Γ Ευτυχώς που εδώ δεν ειναι ο Αφρικανός ''επιστήμονας'' να σου κάνει διάλεξη περί σωστής διατήρησης του είδους:hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλά Χριστούγεννα  Στάθη......για τον Καλλιτέχνη @Rythor τα έχουμε ξαναπεί πολλάκις  για τις  φώτο του.

Δεν ξέρω για αργότερα, αλλά αν μια φορά κινούνταν σαν συμμορία τα ''yellow cheek'' , αυτά εδώ ειναι σαν μπλοκ του ΠΑΜΕ σε πορεία για το Πολυτεχνείο.  ??

Υ.Γ Ευτυχώς που εδώ δεν ειναι ο Αφρικανός ''επιστήμονας'' να σου κάνει διάλεξη περί σωστής διατήρησης του είδους:hehe: 

Χαχαχαχαχαχα έτσι είναι φίλε! Τα Yellow Cheek δεν ήταν τόσο "ομάδα" όσο αυτά. Ήταν ο αρχηγός και μετά όλοι οι άλλοι, ενώ αυτά μέχρι τώρα είναι ένα! Φυσικά υπάρχει ιεραρχία αλλά είναι πολύ πιο ήρεμα τα πράγματα.

 

 

Υ.Γ: θα του απαντούσα... ειχα πολλά να πω.. αλλά... Καλή καρδιά! ???

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Και όπως προέβλεψε ο @corto maltese,ο φίλος @Rythor πέρασε μια βόλτα από τα ενυδρεία μου! Πάρτε μια γεύση..

InShot_20201225_103515646.thumb.jpg.e7c747577b18462bd5a7e9d5d4c8a706.jpg

 

 

InShot_20201225_014052550.thumb.jpg.42e1127ef66d8f45c1e39afaed21cfaa.jpg

 

InShot_20201225_020219536.thumb.jpg.9fe7e252b2b69aeeda807a1afd19fd19.jpg

 

InShot_20201225_021007015.thumb.jpg.549a43966f776f1709e4cff3a3104d42.jpg

 

InShot_20201225_020617897.thumb.jpg.44159b5aa7adaaee760c485469af3cda.jpg

 

Σκορδα φιλε, σκορδα με το κιλο!! Φοβερα ψαρια ???

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Μια από τις αγαπημένες μου στιγμές, τα Mtoto να παλεύουν για μια ταμπλέτα της Tropical! 

Ο ευκολότερος τρόπος να βγάλεις ιδιαίτερες φωτογραφίες!

IMG_20201228_132818_787.thumb.jpg.42a6ff5f5cabfd8dec2e93d645cbcb3a.jpg

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...