Jump to content

Αναβάθμιση Φωτισμού Σε Juwel Rekord 60


Σας άρεσε; να το ξανακάνω;  

106 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η ιδέα ήταν παλιά και με σύμβουλο τη ζέστη (που με βάρεσε :bigemo_harabe_net-166: ) και τα σχέδιά μου για επιπλέον φυτά, τελικά υλοποιήθηκε:

post-3972-1179250442_thumb.jpgpost-3972-1179250425_thumb.jpgpost-3972-1179250458_thumb.jpgpost-3972-1179250518_thumb.jpgpost-3972-1179250540_thumb.jpgpost-3972-1179250656_thumb.jpgpost-3972-1179250670_thumb.jpgpost-3972-1179250719_thumb.jpgpost-3972-1179250760_thumb.jpgpost-3972-1179250778_thumb.jpgpost-3972-1179250807_thumb.jpgpost-3972-1179250871_thumb.jpgpost-3972-1179251042_thumb.jpgpost-3972-1179251108_thumb.jpgpost-3972-1179251131_thumb.jpgpost-3972-1179251197_thumb.jpgpost-3972-1179251235_thumb.jpgpost-3972-1179251269_thumb.jpgpost-3972-1179251285_thumb.jpgpost-3972-1179251310_thumb.jpgpost-3972-1179251541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας επιπλέον λόγος που το έκανα είναι οτι ο μετασχηματιστής αναπτύσσει μεγάλη θερμοκρασία και είναι προτιμότερο, ειδικά τώρα το καλοκαίρι να βρίσκεται έξω από το ενυδρείο.Αν αναρωτιέστε για το αν οι δύο λάμπες θερμαίνουν τελικά όσο και ο μετασχηματιστής σας διαβεβαιώνω οτι αυτός καίει πάρα πολύ για να τον φτάσουν οι λάμπες.

Παρουσίασα την εργασία αυτή για να διευκολύνω όποιον ενδιαφέρεται αλλά παρ'όλα αυτά,

Η ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΦΘΟΡΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ Η ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

μπορει να το καμω κι εγω στο juwel ενυδρειο μου ειναι ιδιο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να το καμω κι εγω στο juwel ενυδρειο μου ειναι ιδιο μοντελο.

Καλή τύχη και προσοχή με το ρεύμα ε;... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ήσουν τυχερός να δεις τη τράβηξα εγώ για την μετατροπή Τ8 σε Τ5. Τα καινούρια καπάκια από το trigon juwel είναι πρεσαριστά και με κόλα κολλημένα, μέχρι να τα ανοίξω έφτυσα αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ήσουν τυχερός να δεις τη τράβηξα εγώ για την μετατροπή Τ8 σε Τ5. Τα καινούρια καπάκια από το trigon juwel είναι πρεσαριστά και με κόλα κολλημένα, μέχρι να τα ανοίξω έφτυσα αίμα.

:hysterical: Έτσι είναι οι πατέντες, θα παιδευτείς αλλά στο τέλος θα βγείς νικητής :rasp: (με λίγη τύχη πάντα...)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,να προσθέσω οτι οι λαμπτήρες που χρησιμοποιήθηκαν ήταν μεταχειρισμένοι ώστε να προλάβει ο μεταβολισμός των φυτών να προσαρμοστεί και να μην έχω έτσι έκρηξη άλγης. :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε βαλτός να ήσουνα!!

Έχω το ίδιο ενυδρείο και αντί για καραντίνα θα φυτευτεί με γρασίδι, οπότε η αλλαγή σε Τ5 είναι μονόδρομος. Να'σαι καλά γιατί μου άνοιξες τα μάτια (και το πορτοφόλι) και μέσα στο καλοκαίρι θα χρειαστώ σίγουρα την παρουσίασή σου.

Καταπληκτική παρουσίαση! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

"Pimp my kapaki" η συνέχεια... (θα μου κάνει μύνηση η γιούβελ για βάναυση κακοποίηση υλικού... :bowdown: )

post-3972-1207771722_thumb.jpgpost-3972-1207771741_thumb.jpg Tadaaa! :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η κατασκευή και ο μόνος controller είναι ένας ηλεκτρικός χρονοδιακόπτης, θα ήθελα να ανάβοσβήνω μια-μια τις λάμπες αλλά είναι σε κοινό μετασχηματιστή έτοιμο και δεν με παίρνει για πατέντα... :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η κατασκευή και ο μόνος controller είναι ένας ηλεκτρικός χρονοδιακόπτης, θα ήθελα να ανάβοσβήνω μια-μια τις λάμπες αλλά είναι σε κοινό μετασχηματιστή έτοιμο και δεν με παίρνει για πατέντα... :bowdown:

Ποιων controller χρησιμοποίησες;Δεν φαίνετε ποιος είναι στη φωτογραφία;;;

Πόσο σου κόστισε ο controller;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος πως εννοούμε το ίδιο πράγμα :) ... εγω μιλάω απλά για χρήση χρονοδιακόπτα που ανοιγοκλείνει τα φώτα, είναι πολύ κοινός και έκανε γύρω στα 7ευρώ. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

post-3972-1179251814_thumb.jpg

Sorry.. Δεν σου έδωσα να καταλάβεις..

Ο εξοπλισμός που χρησιμοποίησες στη φωτογραφία….

Πόσο σου κόστισε; (αναλυτικά όνομα και κόστος );;

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτή η συσκευή, πρίν 3,5 χρόνια την είχα χρυσοπληρώσει γύρω στο 40άρικο από ένα μαγαζί που πάλι καλά για εμάς και για τα ψάρια έκλεισε... :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω το ίδιο καπάκι και μου έλυσες τα χέρια....με την πρώτη ευκαιρία έχω φύγει να σε αντιγράψω :-)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ,μπραβο για το κοπο σου. Εκανες αναλυτικη εργασια με σουπερ αποτελεσμα ,σωστος . :excl:

Αν τη επομενη φορα δοκιμασεις να αφαιρεσεις ολο το πλαστικο παραλληλεπιπεδο που

ειναι μεσα στο καπακι(ξεκινωντας απο χαμηλα) - θα γλιτωσεις αρκετο χρονο,δε θα αφαιρεσεις τα

ηλεστρολογικα ,δε θα χρειαστει να βγαλεις και μετα να ξανακολλησεις το κομματι απο το πανω μερος.

Αν το κανεις με πριονι , η χρηση λαμας τυπου Universal θα φανει πολυτιμη .

Παντα εκτως παροχης ρευματος .

:D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη μετατροπη!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα γιαυτό το καταπληκτικό πόστ!

Φυσικά και γίνεται pinned!!!!! :D

υστ.Περιμένουμε και άλλα τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! :D χαίρομαι πολύ που βοηθάω!

Ετοιμάζω και άλλα.... :excl::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest orck

πολυ καλη η παρσουσιαση και απο εμενα ΜΠΡΑΒΟ, κατι αντοιστοιχο ειχα κανει στο carefour που πουλησα

(κατι τεχνικο που με κουρασε λιγο, στην εποχη της adsl δεν ειναι προβλημα να εμφανιζονται ολες οι φωτογραφιες μεσα στο ποστ στο κανονικο τους μεγεθος και οχι να πρεπει να κανεις κλικ για να ανοιξουν να τις δεις)

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μπραβο ρε Γιωργο....παρα πολυ καλη και χρησιμη κατασκευη....την ειχα κι εγω στο μυαλο μου για να την κανω απο Σεπτεμβρη στο δικο μου για προσθηκη 2 τ5 επιπλεον....μου ελυσες τα χεριε...αν σε ενδιαφερει βεβαια και θες να το ξαναεπαναλαβεις,οπως λες και στην ψηφοφορια,συν του οτι ψιλοβαριεμαι να το καω και μονος μου,ελα το Σεπτεμβρη να το φτιαξουμε,ειναι το record 80 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...