Jump to content

Recommended Posts

Fish food for tropical community aquarium???

Γεια σας παιδιά τώρα τελευταία βλέπω πόλους να προωθούν το DENNERLE COMPLETE FLAKES που είναι και ποιο ακριβή απο τις "παρόμοιες" τροφές τις Tetra,Sera,JBL

Κάποιος μου είπε ότι η καλύτερη επιλογή είναι να πάρω όλες τις μάρκες τις μικρές συσκευασίες και να ταΐζω κάθε ήμερα και διαφορετική μάρκα
έτσι τα ψάρια θα έχουν διαφορετική τροφή καθημερινά...  

Εσείς τι λέτε; τι τροφή χρησιμοποιείτε; 
(εγώ έχω τις Tetra την TetraMin)

• Like 1

Εγώ χρησιμοποιώ για τα Χρυσόψαρά μου Sera, Tetra, Tropical, Amtra και Ocean Nutrition εναλλάξ μέσα στη μέρα όπως τύχει (2-3 διαφορετικές/ημέρα) και μία φορά ανά 2 εβδομάδες Spiroulina. 

Βλέπω πως τρώνε πιο γρήγορα και με περισσότερη όρεξη της Tropical, της Tetra και της Ocean Nutrition. Για Sera και Amtra δεν τρελαίνονται αλλά τις χρησιμοποιώ για το καλό τους! 😛  Ειδικά Amtra...

• Like 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Aquatic Talklive
      Με 3ης απλές κινήσεις παίρνεται μέρος στην κλήρωση του Dennerle Nano Scapers μαζί με τον εξοπλισμό του.
      Λεπτομέρειες στο βίντεο που υπάρχει από κάτω!
      Καλή επιτυχία σε όλους!

Στα παρακάτω βίντεο θα δείτε και πως το τρέξαμε:

• By Stelios S.
      Καλησπέρα,έχω ένα 95λιτρο φυτεμένο ενυδρείο με στρώσιμο 1,5 μήνα και αγόρασα livestock (5 γκαπις,1 golden gourami(ξέρω ότι θα μεγαλώσει αλλά είναι πολύ μικρό ακόμα),5 panda corydoras,1 bristlenose,9 neon tetras).Τεστάρω καθημερινά,χτες είχε 12-14 ppm/l NO3 και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έκανα μία 40% αλλαγή νερού,έπειτα απο αυτο οι παράμετροι ήταν τέλειοι (τεστάρω με χαρτάκια).Τα έχω σχεδόν μια εβδομάδα και επειδή ξέρω ότι αυτή η προσθήκη είναι λίγο μεγάλη και ξαφνική, τα ταΐζω μέρα παρα μέρα.Αυτό το μέρα παρά μέρα πώς σας φαίνεται;Επίσης, μια μυρωδιά(όχι βρωμερή) σαν χώμα τι θα μπορούσε να είναι;(δεν έχω βρει πολλά στο διαδίκτυο για αυτό, αλλα όσα έχω δει λένε ότι αυτό σημαίνει οτι το ενυδρείο είναι υγειές.)Ευχαριστώ.
    • By akrapovic
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Κοινωνικό, Φυτεμένο 

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100cm x 30cm x 40cm 
      Συνολικά Λίτρα: 90
      Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
      Φυτά: Vallisneria, Ceratophyllum, Ludwigia Palustris, Bacopa caroliniana, Sagittaria subulata, Egeria Densa, Hygrophilla Polysperma, Echinodorus Cordifolius, Anubia petite
      Ψάρια: Guppy, Corydoras Aeneus 
      Άλλα είδη: σαλιγκάρια ¨λαθρεπιβατες¨ , ramshorn

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μαύρο
      Πέτρες: Lava
      Ξύλα: Ρίζα Mopani
      Άλλα διακοσμητικά :-
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: Μαύρο χαλαζιακό

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): led περίπου 2500 lumens (4000K - 6500K)
      Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Μηχανικό SunSun HW-603, Βιολογικό Eheim 2224
      Θέρμανση/ Ψύξη: 100w
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: sera vipan flakes, tropical 3-algae tablets B, tropical dafnia

Παράμετροι
      pH: 7.6
      Γενική σκληρότητα (GH): 8 ºd
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10 ºd
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10ppm
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 20% εβδομαδιαιος
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: seachem prime, ζέσταμα
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

• By Kleis Gry
      Καλησπερα στο φορουμ, ετοιμαζομαι για red cherry χρειαζονται τροφη; καπου διαβασα οτι τρωνε αλγη αρκει να τις ταιζω μονο αλγη; αρκει ενα κοπαδακι των 4;
    • By Ειρήνη Σκλαβούνου
      Ρε παιδιά τι τροφή χρησιμοποιείται εσείς; Εδώ και ένα χρόνο είχα της ζουμεντ αλλά είναι αρκετά μακριά το πετ και τη βρίσκω λίγο ακριβή, έχετε κάτι να προτείνετε; Βέβαια είδα διαφορα στις δικες μου από τους πρώτους μήνες.επισης για ζωντανή τροφή σκεφτόμουν κατεψυγμένα bloodworms η ζωντανά mealworms τι γνώμη έχετε ;
    • By Ειρήνη Σκλαβούνου
      Καλησπερα βρε παιδια, ειδα σε κατι παλια αρθρα και σε ενα ζωντανο παραδειγμα οτι κανει να τρωνε γατοτροφη, με ψαρι κυριως, οι χελωνες.το εχει δοκιμασει κανεις?ειδα τις αναλογιες με μια χελωνοτροφη του εμποριου και σε σχεση με μια κοινη γατοτροφη χωρις σιτηρα ειναι πανω κατω οι ιδιες.λετε να το δοκιμασω?πετυχα μια κυρια που ειχε χελωνα 18 χρονια ειχε γινει ενα μικρο τερατακι και ηταν υδιεστατη μονο με γατοτροφη και λιγες γαριδουλες που και που. Σε σχεση ποσοτητα και τιμη παντως συμφερει παρα πολυ!
    • By NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα, ενας φιλος μου θελει στο μελλον να φτιαξει ενα φυτεμενο 60λιτρο (60χ30) και εγω σκεφτομαι πιθανες ψαροσυνθεσεις.

Μια επιλογη ειναι Νοτια Αμερικη με ενα ζευγαρι Apistogramma hongsloi ή Α. cacatuoides και κοπαδακια με νανο corydoras και pygmy hatchetfish (ισως και Nannostomus marginatus αν δεν ειναι πολυ μπουχτισμενο)

Το δευτερο που σκεφτηκα ειναι red cherry shrimps, 1-2 αμανο, ισως και Limnopilos naiyanetri μαζι με μια συνθεση απο τα παρακατω: Pseudomugil gertrudae, celestial pearl danio, Hara jerdoni και Dario dario.

Σκεφτηκα και τα peacock gudgeons αλλα λογω ελαφρως μεγαλυτερου μεγεθους περιοριζει την πιθανη ψαροσυνθεση, οπως και τα white cloud mountain minnows που εξαιρουνται λογω του κρυου νερου.

Περιμενω οποιεσδηποτε διορθωσεις ή προτασεις!
  • Create New...