Jump to content

Σκεψεις για nano berlin method


gixxer

Recommended Posts

?Καλησπέρα σε όλους,

 

Εχει πραγματοποιήσει κάποιος/α αλλαγές με έτοιμο νερό; Εντόπισα σε pet shop και θα ήθελα την γνώμη σας για το νανο που σκοπεύω να φτιάξω.

Το ενυδρείο θα είναι αυτό:

http://www.hailea.com/e-hailea/product1/fa400.htm

και σκέφτομαι να ακολουθήσω την μέθοδο berlin. Εύκολα κοραλακια και μικρά ψαράκια τυπου goby okinawa / γαριδες / συνεργειο καθαρισμού - ετσι κι αλλιώς όλα αυτά θα μπουν πολύ πολύ αργότερα εφόσον ολα πάνε καλά κλπ κλπ.

Η εναλλακτική του έτοιμου νερού είναι νερό από θάλασσα αλλά επειδη μιλάμε για παραλία της Αττικής το φοβάμαι.

Τι θα προτείνατε εκ των δύο ανωτέρω;

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα εγώ έτοιμο νερό όταν ήμουν φοιτητής στο Λoνδίνο και έστησα τοπρώτο  μου nano reef στην εστία, όπυ δεν έπαιζε να έχω όσμωση, δοχεία κτλ...

Αν μιλάμε για μικρή ποσότητα νερού είναι μια εύκολη και πρακτική λύση για να έχεις καλής ποιότητας έτοιμο νερό χωρίς να χρειάζεται να μαζεύεις νερό, να λιώνεις αλάτι κτλ. Να μετράς όμως πάντα αλατότητα, δε θυμάμαι τώρα ποια εταιρεία χρησιμοποιούσα αλλά θυμάμαι ότι είχε ελαφρώς αυξημένη αλατότητα. 

Επίσης θα πρέπει να το φέρνεις στη θερμοκρασία που έχει το νερο στο ενυδρείο σου. 

Θα σου βγαίνει αρκετά πιο ακριβό, απ ότι αν έλιωνες αλάτι εσύ. 

 

Άλλη λύση είναι να αγοράζεις θαλασσινό νερό έτοιμο που το φτιάχνει κάποιο κατάστημα. Θα είναι πιο οικονομικό. Σε αυτή τη περίπτωση όμως θα πρέπει να κάνεις άμεσα την αλλαγή νερού, δε θα μπορείς να το αποθηκεύεις για καιρό όπως θα κάνεις με το έτοιμο που είναι σε αεροστεγώς κλειστό δοχείο. 

Πόσα λίτρα θα αλλάζεις; Αν αλλάζεις 15 κάθε βδομάδα θα είσαι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Thediscusman σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με βοήθησες καθώς έχω διαβάσει τις πληροφορίες του site για αλλαγες από θάλασσα αλλα δεν είχα βρει κατι για το έτοιμο.

Το ενυδρείο είναι 65 λιτρα οπότε σκεφτομουν αυτό που λες 15λτ την εβδομάδα ή ανα 15 ημερες αναλογα τί θα μου δείξει και το ενυδρείο - έχουμε καιρο μεχρι τοτε. Σίγουρα θα ελεγχεται αλατότητα και θερμοκρασία αλλά σε αντιστάθμισμα θα αποφύγω όλα όσα για εμένα αποτελούν "βασανιστήριο" (σωλήνες, κουβάδες ανακάτεμα κλπ).

 

?Και πάλι σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φίλε και καλή αρχή! 

 

Ο λόγος που θες να ακολουθήσεις αυτό το μοντέλο;

Το ρωτάω γτ μια οσμωση και 10kg αλάτι θα σου βγει περίπου 100€ και μελλοντικά πολύ πολύ φθηνότερο, με περισσότερο έλεγχο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε!

Ή ταπεινή μου άποψη είναι ακριβώς ίδια με του @salamander .

ότι αγοράζεις ένα 10κιλο αλάτι και μια όσμωση φθηνή των 50 ευρώ ωστε να μπορείς πάντα να παράγεις το δικό σου νερό.

Μια αλλαγή 15-20 λίτρων είναι μέσα σε ένα κουβαδακι  .

Και μην ξεχνάς την ασφάλεια μιας άμεσης αλλαγής νερού αν κάτι συμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ευχές και για τις απαντήσεις και τους δύο. Σας έχω διαβάσει, έχω διαπιστώσει την εμπειρία σας και την αγάπη που τρεφετε για το χομπι και η άποψη σας είναι σεβαστή. Ωστόσο για εμένα η λύση είναι να αποφύγω σωληνακια κλπ εγκαταστάσεις. Μένω σε γκαρσονιέρα με το 120λιτρο, την γάτα, το χάμστερ και τα ανιψάκια ενίοτε να διαβιούν μαζί μου για ΣΚ κλπ. Απλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία. Το έκανα πριν χρόνια και τα παράτησα πολύ γρήγορα. Αν χρειαστεί backup θα υπάρχει έτοιμο μπουκάλι σφραγισμένο για επειγουσα αλλαγή αλλά αυτό θα είναι στην σκάλα δεν θα με ενοχλεί. Δεν είναι θέμα εξόδων - πιο ακριβο θα μου βγει το ετοιμο νερό - αλλά διευκόλυνσης μου, εξ αυτού ορμώμενη έψαξα και για την συγκεκριμένη μέθοδο και βρήκα το ανωτέρω ενυδρείο που δείχνει να μπορεί να την υποστηρίξει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις ευχές και για τις απαντήσεις και τους δύο. Σας έχω διαβάσει, έχω διαπιστώσει την εμπειρία σας και την αγάπη που τρεφετε για το χομπι και η άποψη σας είναι σεβαστή. Ωστόσο για εμένα η λύση είναι να αποφύγω σωληνακια κλπ εγκαταστάσεις. Μένω σε γκαρσονιέρα με το 120λιτρο, την γάτα, το χάμστερ και τα ανιψάκια ενίοτε να διαβιούν μαζί μου για ΣΚ κλπ. Απλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία. Το έκανα πριν χρόνια και τα παράτησα πολύ γρήγορα. Αν χρειαστεί backup θα υπάρχει έτοιμο μπουκάλι σφραγισμένο για επειγουσα αλλαγή αλλά αυτό θα είναι στην σκάλα δεν θα με ενοχλεί. Δεν είναι θέμα εξόδων - πιο ακριβο θα μου βγει το ετοιμο νερό - αλλά διευκόλυνσης μου, εξ αυτού ορμώμενη έψαξα και για την συγκεκριμένη μέθοδο και βρήκα το ανωτέρω ενυδρείο που δείχνει να μπορεί να την υποστηρίξει.

Δεκτό φιλαράκι, (κράτα και χώρο για το gsxr στο σπίτι :), να έχεις στο νου σου ότι θα χρειαστείς και νερό όσμωσης για την αναπλήρωση σου. 

Link to comment
Share on other sites

H μόνη έσταση που υπάρχει για το έτοιμο νερό είναι το θέμα του κόστους, από τη στιγμή που είσαι ΟΚ με αυτό προχώρα, σίγουρα είναι καλής ποιότητας έτοιμο θαλασσινό νερό. 

Για αυτό το λόγο ακριβώς είχα καταφύγει και εγώ σε αυτή τη λύση. Στην εστία στο Λονδίνο ακόμη και το ενυδρείο απαγορευόταν, αλλά δε μου έκαναν θέμα. Σκέψου όμως να είχα, όσμωση, δοχεία, λάστιχα, αντλίες... Θα με είχαν πετάξει έξω.  

Δες και την εναλλακτική της ΑΤΙ. Είναι συμπυκνωμένο θαλασσινό και το έχει σε 2 μπουκαλάκια του ενός λίτρου. Είναι σχετικά καινούργιο προιόν, αλλά η ΑΤΙ είνα πολύ σοβαρή εταιρεία κα ιμπορείς να την εμπιστευτείς. Το αναμειγνύεις απλά με νερό όσμωσης. Έτσι μπορείς να έχεις νερό σε μεγαλύτερη ποσότητα έτοιμο ανά πάσα στιγμή. 

Την όμωση θα την χρειαστείς για αναπλήρωση και για να φέρνεις το νερό της αλλαγής στη σωστή αλατότητα. 

Screenshot 2019-03-09 at 9.13.33 PM.png

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω να δω έτοιμο νερό πολλά χρόνια !!!

Πραγματικά δεν το βλέπω να έχει ιδιαίτερο νόημα. Το κόστος της οσμωσηςδεν το γλυτώνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2019 at 7:52 PM, salamander said:

Δεκτό φιλαράκι, (κράτα και χώρο για το gsxr στο σπίτι :), να έχεις στο νου σου ότι θα χρειαστείς και νερό όσμωσης για την αναπλήρωση σου. 

:)Γεια σου salamander! Το μωρό θυσιάστηκε για να ανακάμψουν κάπως τα ανθηρά οικονομικά μου. Κράτησα το avatar γιατι μου το θυμίζει και γιατί κάποια στιγμή λεω να ξαναπάρω.

 

Thediscusman ... ακόμα καλύτερο! Γλυτώνω και το κουβάλημα! Σε ευχαριστώ πολύ! Το μονο κακό είναι ότι εδώ θα πρέπει να παίξει όσμωση, συνδέσεις, σωληνάκια κλπ. Με την λύση του έτοιμου σκεφτόμουν το απιονισμένο για συμπλήρωμα αφού η ποσότητα γλυκού νερού θα ηταν μικρή. Με το συμπυκνωμένο της API θα είναι μεγάλη και έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια. Εσύ τί έκανες στην εστία με την αναπλήρωση?

 

Fishbone για εμένα είναι καθοριστικής σημασίας (=έχει νόημα) να γλυτώσω τις συγκεκριμένες διαδικασίες όπως αναφέρω. Δες το σαν πείραμα, αν πιάσει έπιασε αν όχι δεν τρέχει τίποτα, ψάρια δεν έχει, ούτε κοράλια, θα αργήσουν πολύ να μπουν - για καλοκαίρι το βλέπω αν και εφόσον όλα δείχνουν σταθερά. Το κόστος του έτοιμου νερού είναι μεγαλύτερο - δεν ειναι εκεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gixxer said:

Thediscusman ... ακόμα καλύτερο! Γλυτώνω και το κουβάλημα! Σε ευχαριστώ πολύ! Το μονο κακό είναι ότι εδώ θα πρέπει να παίξει όσμωση, συνδέσεις, σωληνάκια κλπ. Με την λύση του έτοιμου σκεφτόμουν το απιονισμένο για συμπλήρωμα αφού η ποσότητα γλυκού νερού θα ηταν μικρή. Με το συμπυκνωμένο της API θα είναι μεγάλη και έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια. Εσύ τί έκανες στην εστία με την αναπλήρωση?

 

Την όσμωση θα την χρειαστείς ούτως ή άλλως. Την βάζεις κάτω από το νεροχύτη και μαζεύεις σε ένα μπετονάκι το νερό. Εγώ έπαιρνα έτοιμο νερό όσμωσης από το κατάστημα, αλλά το δικό μου ήταν 15 λίτρα και δεν είχα και μεγάλη εξάτμιση καθώς δεν είχα ανεμιστηράκια για καλοκαίρι.

Δε σου συνιστώ να αγοράζεις απιονισμένο από Σ/Μ γιατί δε ξέρεις με ποια μέθοδο έγινε ο απιονισμός. Πολλές φορές μπορεί να χρησιμοποιούν χημικά για τον απιονισμό νερού για ηλεκτρικά σίδερα και δε μπορεί να είσαι σίγουρος ότι δεν άφησε κάτι στο νερό που πέρνεις ως απιονισμένο. 

Είναι της ΑΤΙ όχι της API το νερό που σου λέω. Είναι εταιρεία που εξειδικεύται σε προιόντα θαλασινού ενυδρείου αποκλειστικά. 

 

Γενικά συμφωνώ με τις ενστάσεις όσων είναι αντίθετοι σε αυτή τη μέθοδο, όχι τόσο για θέμα επιτυχιας ή όχι, γιατί δεν τίθεται τέτοιο θέμα, όσο κυρίως στο θέμα του κόστους. Το νερό θα είναι πολύ καλής ποιότητας και αν έχεις και ρεζέρβα για μια δυο αλλαγές παραπάνω θα είσαι ΟΚ. Αλλά από τη στιγμή που είναι καθοριστικής σημασίας για σένα (όπως ήταν και για μένα άλλωστε) να μην λιώνεις αλάτι τότε προχώρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, thediscusman said:

Την όσμωση θα την χρειαστείς ούτως ή άλλως. Την βάζεις κάτω από το νεροχύτη και μαζεύεις σε ένα μπετονάκι το νερό. Εγώ έπαιρνα έτοιμο νερό όσμωσης από το κατάστημα, αλλά το δικό μου ήταν 15 λίτρα και δεν είχα και μεγάλη εξάτμιση καθώς δεν είχα ανεμιστηράκια για καλοκαίρι.

Δε σου συνιστώ να αγοράζεις απιονισμένο από Σ/Μ γιατί δε ξέρεις με ποια μέθοδο έγινε ο απιονισμός. Πολλές φορές μπορεί να χρησιμοποιούν χημικά για τον απιονισμό νερού για ηλεκτρικά σίδερα και δε μπορεί να είσαι σίγουρος ότι δεν άφησε κάτι στο νερό που πέρνεις ως απιονισμένο. 

Είναι της ΑΤΙ όχι της API το νερό που σου λέω. Είναι εταιρεία που εξειδικεύται σε προιόντα θαλασινού ενυδρείου αποκλειστικά. 

 

Γενικά συμφωνώ με τις ενστάσεις όσων είναι αντίθετοι σε αυτή τη μέθοδο, όχι τόσο για θέμα επιτυχιας ή όχι, γιατί δεν τίθεται τέτοιο θέμα, όσο κυρίως στο θέμα του κόστους. Το νερό θα είναι πολύ καλής ποιότητας και αν έχεις και ρεζέρβα για μια δυο αλλαγές παραπάνω θα είσαι ΟΚ. Αλλά από τη στιγμή που είναι καθοριστικής σημασίας για σένα (όπως ήταν και για μένα άλλωστε) να μην λιώνεις αλάτι τότε προχώρα.

 

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Το βρήκα το νερό στο διαδίκτυο (της ΑΤΙ και όχι API όπως έγραψα:blush:) ήταν όμως πρωι πριν πάω στην δουλειά και δεν προλάβαινα να διορθώσω την γκάφα μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να διευκρινίσω εδώ ότι δεν θεωρώ ότι όσοι προτείνετε κάτι διαφορετικό είστε "κακοί άνθρωποι". Οπως είπα εξ' αρχής σέβομαι το φόρουμ και τους ανθρώπους του και εκτιμώ την φιλοξενεία που μου παρέχετε.

Αντίστοιχα οφείλω και στον εαυτό μου να δοκιμάσω χωρίς να ρισκάρω ζωντανά αν θα δουλέψει αυτό που θα μου διευκολύνει την ζωή και σίγουρα το εγχείρημα θα είναι ευκολότερο αν έχω την σύμπραξη σας.;)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gixxer said:

Θα ήθελα να διευκρινίσω εδώ ότι δεν θεωρώ ότι όσοι προτείνετε κάτι διαφορετικό είστε "κακοί άνθρωποι". Οπως είπα εξ' αρχής σέβομαι το φόρουμ και τους ανθρώπους του και εκτιμώ την φιλοξενεία που μου παρέχετε.

Αυτό εννοείται, συζήτηση κάνουμε.

Και οι ενστάσεις όσων είναι αρνητικοί δεν έχουν να κάνουν με τη βιωσιμότητα ενός τέτοιου συστήματος. Πιο πολύ για πρακτικούς και οικονομικούς λόγους το είπαν. 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είμαι περίεργος να δω απ όλα αυτά που άκουσες που θα καταλήξεις... έχω ακούσει κόσμος να παίζει με το νερό της θάλασσας μας και να το φέρνει φυσικά εκεί που πρέπει γιατί σίγουρα θα γνωρίζεις ότι οι τιμές είναι διαφορετικές.. το καθένα έχει θετικά αρνητικά...άμα κάνεις κάποιο λάθος μην απογοητευτείς... όλοι έχουμε κάνει ότι μα... κία υπάρχει για να μάθουμε... να πω κ εγώ ότι προτιμώ όσμωση και αλατάκι...καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά , επειδή ψάχνω να βρω έτοιμο νερό αντίστροφης όσμωσης κ δεν βρίσκω... Είναι εύκολο να μου πείτε από που αγοράζετε?

Link to comment
Share on other sites

Κατι αντίστοιχο ειναι το απιονισμένο νερό στα σούπερ μάρκετ.  Αλλα θα πρέπει να μην έχει μέσα αρώματα κλπ. 

 

Δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ σε αλμυρό νερο. Σε γλυκόυ νερού ενυδρεία το χρησιμοποιούσα χρόνια για να ριξω την σκληρότητα, και δεν είχα κανένα θέμα με τα ψάρια, ουτε με τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε ξερεις με ποιο τρόπο γίνεται ο απιονισμος καλύτερα να μην το χρησιμοποιήσεις. Αν γίνετια με χημικά ο απιονισμός δε μπορείς να ξέρεις αν άφησε κάτι μέσα στο νερό. 

Στην Αθηνα δεν πουλάνε τα petshop απιονισμένο νερό; Στο Λονδίνο που ζούσα χρόνια πουλούσαν σε όλα τα σοβαρά καταστήματα με ενυδρεία, το ίδιο και στην Κύπρο που βρίσκομαι τώρα.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/23/2019 at 10:14 PM, dano23 said:

είμαι περίεργος να δω απ όλα αυτά που άκουσες που θα καταλήξεις... έχω ακούσει κόσμος να παίζει με το νερό της θάλασσας μας και να το φέρνει φυσικά εκεί που πρέπει γιατί σίγουρα θα γνωρίζεις ότι οι τιμές είναι διαφορετικές.. το καθένα έχει θετικά αρνητικά...άμα κάνεις κάποιο λάθος μην απογοητευτείς... όλοι έχουμε κάνει ότι μα... κία υπάρχει για να μάθουμε... να πω κ εγώ ότι προτιμώ όσμωση και αλατάκι...καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις... 

Προς το παρόν έχει πάει πίσω λόγω έλλειψης χώρου... Εφτιαξα ένα μικρό που πήγαινε για γαρίδες και κατέληξε με μονομάχο και άλλο ένα μικρό για να μπουν οι γαριδες και να μαζευτούν κάποια ψαρακια από το μεγάλο. Ωστόσο, έχω παραλάβει TDSόμετρο, PHμετρο και μια SICCE nano οπότε, όταν έρθει η ώρα του, θα τα έχω έτοιμα.

On 4/5/2019 at 5:25 PM, Kosmas Kleidas said:

Καλησπέρα παιδιά , επειδή ψάχνω να βρω έτοιμο νερό αντίστροφης όσμωσης κ δεν βρίσκω... Είναι εύκολο να μου πείτε από που αγοράζετε?

Εγώ είχα σκεφτεί για συμπλήρωμα ένα δις απεσταγμένο που είχα βρει σε φαρμακείο και έλεγε ότι είναι πόσιμο. Σε ένα pet shop που ειχα ρωτήσει δεν είχαν αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Προς το παρόν έχει πάει πίσω λόγω έλλειψης χώρου... Εφτιαξα ένα μικρό που πήγαινε για γαρίδες και κατέληξε με μονομάχο και άλλο ένα μικρό για να μπουν οι γαριδες και να μαζευτούν κάποια ψαρακια από το μεγάλο. Ωστόσο, έχω παραλάβει TDSόμετρο, PHμετρο και μια SICCE nano οπότε, όταν έρθει η ώρα του, θα τα έχω έτοιμα.

Εγώ είχα σκεφτεί για συμπλήρωμα ένα δις απεσταγμένο που είχα βρει σε φαρμακείο και έλεγε ότι είναι πόσιμο. Σε ένα pet shop που ειχα ρωτήσει δεν είχαν αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι.

θενξ φιλε!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επανέρχομαι μιας και δεν μπορω να ησυχάσω...:bigemo_harabe_net-138: λέω να το φτιάξω αλλά σε μικρότερη κλίμακα, δηλ. 28λτ μικτά με μαλακά εύκολα κοραλλάκια και γαρίδες + okinawa goby (η γυάλα υπάρχει) ή DIY 40λτ μικτά (ο χώρος υπάρχει), με παρόμοια ψαροσύνθεση.

Θα χρειαστώ την βοήθειά σας με τον φωτισμό. Και οι δύο γυάλες δεν θα ξεπερνούν σε ύψος τα 30cm. Οι εναλλακτικές είναι οι ακόλουθες:

1. https://www.aquario.gr/product/haquoss-moonshine-25000k-24w-3u/ μαζί με την https://www.aquario.gr/product/haquoss-icewhite-12000k-24w-3u/

2. https://www.aquario.gr/product/haquoss-moonshine-t5-25000k-8watt-288mm/ μαζί με την https://www.aquario.gr/product/haquoss-icewhite-t5-12000k-8watt-288mm/

3. https://www.aquario.gr/product/haquoss-moonwhite-25000k-12000k-24w-3u/

4. https://aquaclubdesign.com/ρl-λαμπτηρασ-φθοριου-οικονομιασ-τροπικο-θαλασσινο-λευκο-μπλε-arcadia-marine-hybrid-60-40-compact-lamp-pl-18-w-2g11-ip67.html

5. https://aquaclubdesign.com/eheim-marine-light-led-blue-blue-blauw.html?skr_prm=WyJkNDUwZDJmMi1jYzEwLTRiZmMtOGUwNi03MjVkOWEyOTE4ODEiLDE1ODEyNTg1NTU4MjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...