Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είναι το πρώτο μου post στο φόρουμ.

 

Πριν από λίγες μόνο μέρες απέκτησα ένα ενυδρείο με τύπο JUWEL PRIMO 70 AQUARIUM BLACK WITH LED 8W-12V (61x31x44cm) 70L. Η παραγγελία έγινε ηλεκτρονικώς από κατάστημα της Αθήνας, αφού πρώτα το είχα δε σε βίντεο στο youtube και μου άρεσε πολύ. 

 

Χθες έκανα τα πρώτα μου (αποτυχημένα μάλλον) βήματα στο στήσιμο, πηγαίνοντας σε ένα κατάστημα με είδη ενυδρείου της πόλης μου. Ο καταστηματάρχης μου έδωσε 10kg χαλίκι ενυδρείου και μαζί αγόρασα και δύο υδρόβια φυτά (δεν ξέρω το τύπο τους, το ένα είναι με πολύ λεπτά πυκνά φύλλα, σαν τρίχες και το άλλο με πιο πλατιά φύλλα και πιο χαμηλό). Επίσης μου έδωσε ένα δοχειάκι  DE-CHLORINATOR (μου ειπε να ρίξω 3 καπάκια μόλις μπει το νερό) και το ένα ακόμα δοχειάκι Dajana Chlor Stop (15ml/εβδομάδα).

 

Δεν είχα διαβάσει τι θα χρειαστεί, καθώς σκεφτόμουν να βασιστώ στην καθοδήγηση του ιδιοκτήτη του μαγαζιού. Μόλις λοιπόν γύρισα στο σπίτι, έκανα ένα καθάρισμα στο ενυδρείο και άδειασα το χαλίκι μέσα. Έβαλα το μηχανισμό (είναι τύπου Bioflow ONE) και προσάρμοσα τη λάμπα στο καπάκι σύμφωνα με τις οδηγίες του ενυδρέιου. Αφού έριξα και λίγο νερό, φύτεψα και τα φυτά στο χαλίκι και μετά συμπλήρωσα όλο το νερό και έριξα τα δύο φάρμακα όπως μου είπε ο καταστηματάρχης. Από εδώ και πέρα άρχισαν τα προβλήματα! Το νερό ήταν και παρέμενε πολύ θολό χωρίς να καθαρίζει καθόλου. Πήρα τηλέφωνο στο μαγαζί στην Αθήνα να ρωτήσω, και μου είπαν ότι το χαλίκι πάντα το καθαρίζουμε πολύ καλά πριν το βάλουμε στο ενυδρείο και ότι θα έπρεπε να το αδειάσω! Απογοήτευση μεγάλη!! Τί να έκανα κι εγώ, το άδειασα σιγά σιγά και με τη βοήθεια 2 κουβάδων το καθάρισα και επανέλαβα τη διαδικασία! Η εικόνα αυτή τη στιγμή είναι όπως αυτή που επισυνάπτω.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε στα επόμενα βήματα; Εκ των υστέρων είδα σε διάφορα βίντεο ότι κάτω από το χαλίκι πρέπει να υπάρχει χώμα που δεν μου έδωσε ο καταστηματάρχης. Τα φυτά τα έχω βάλει σωστά και άραγε θα πιάσουν παρά την απουσία υποστρώματος; Τί φροντίδα χρειάζονται και πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να βάλω τα πρώτα ψαράκια; Ελπίζω μόνο να μην μου προτείνετε να το αδειάσω πάλι!!  

 

Ευχαριστώ!

IMG_20190310_143751.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανόνας 1ος: ΔΕΝ ακούς αυτά που λένε οι πετσοπάδες!  Αυτοί μιλάνε κοιτώντας σε ως πορτοφόλι... :(

 

Κανόνας 2ος: Το πώς θα είναι το στήσιμο του ενυδρείου, εξαρτάται μόνο από τα ψάρια που θα βάλεις μέσα. Εσύ δεν μας είπες ακόμα τι ψάρια σκοπεύεις νάγοράσεις. Και βέβαια ποτέ δεν βάζουμε πλαστικά διακοσμητικά, αλλά μόνο αληθινά φυτά και ξύλα.

 

Πάντως είσαι στο σωστό forum, υπάρχουν πολλοί που θα σε βοηθήσουν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, worldiver said:

δεν μας είπες ακόμα τι ψάρια σκοπεύεις νάγοράσεις. Και βέβαια ποτέ δεν βάζουμε πλαστικά διακοσμητικά, αλλά μόνο αληθινά φυτά και ξύλα.

 

Έχω ήδη αληθινά φυτά (δες και τη φωτογραφία που έχω βάλει). 

Σκεφτόμουν να βάλω χρυσόψαρα. Επειδή δεν θέλω να το αδειάζω πάλι, θα ήθελα να βάλω ψάρια που ταιριάζουν στην υπάρχουσα διαμόρφωση. Τί προτείνεις και πόσα;

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα θέλουν ψιλόκοκκο μαύρο χαλίκι. Κάθε χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα νερό. Το ενυδρείο σου είναι 83 λίτρα, καθαρά 75 λίτρα. Έτσι θα βάλεις μόνο 2 ψάρια και αυτά θα είναι fancy (τα κοντόχοντρα με τις διπλές ουρές). Comon/comet/subukin/Koi, απαγορεύονται δια ροπάλου.

 

Επειδή τα χρυσόψαρα είναι ρυπαρά ψάρια, θέλεις οπωσδήποτε άλλο μεγαλύτερο φίλτρο από το μαμίσιο που σου έδωσε η Juwel.

 

Όσο για τα φυτά, τα χρυσόψαρα θα τα φάνε σε μια βδομάδα. Μπορείς να βάλεις ανούμπια και κερατόφυλλο, που είναι πικρά και θα μείνουν.

 

Επίσης δεν μας είπες σε τι βάση έχεις το ενυδρείο. Αν δεν είναι κατάλληλη, κινδυνεύει στο μέλλον να ανοίξει/σπάσει και να έχεις οικογενειακό δράμα...

 

 

 

Ναι, το ξέρω ότι σ'απογοήτευσα, αλλά δυστυχώς ξεκίνησες ανάποδα. Έπρεπε να ψάξεις στην τεράστια αρθρογραφία του ΑΖ, να ρωτήσεις και μετά να κάνεις τις αγορές σου. Ξεκίνα το διάβασμα και δεν θα χάσεις. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, gyristroula said:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :)

Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, worldiver said:

Τα χρυσόψαρα θέλουν ψιλόκοκκο μαύρο χαλίκι. Κάθε χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα νερό. Το ενυδρείο σου είναι 83 λίτρα, καθαρά 75 λίτρα. Έτσι θα βάλεις μόνο 2 ψάρια και αυτά θα είναι fancy (τα κοντόχοντρα με τις διπλές ουρές). Comon/comet/subukin/Koi, απαγορεύονται δια ροπάλου.

 

Επειδή τα χρυσόψαρα είναι ρυπαρά ψάρια, θέλεις οπωσδήποτε άλλο μεγαλύτερο φίλτρο από το μαμίσιο που σου έδωσε η Juwel.

 

 

ok, αν τα χρυσόψαρα δεν ενδείκνυνται, τί άλλο είδος έχεις να προτείνεις που να είναι κατάλληλο για τη περίπτωσή μου;

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, worldiver said:

Επίσης δεν μας είπες σε τι βάση έχεις το ενυδρείο. Αν δεν είναι κατάλληλη, κινδυνεύει στο μέλλον να ανοίξει/σπάσει και να έχεις οικογενειακό δράμα...

 

Η βάση είναι ένα ξύλινο τραπέζι, πολύ γερό. Το μόνο που δεν με ανησυχεί είναι το τραπέζι!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο το αφησες όπως ήταν, με δυο μπλε σφουγγάρια μέσα, ή έβαλες και κάτι άλλο;

επιλογές σε ψαράκια έχεις αρκετές πάντως στα λίτρα σου,αλλά πρώτα υπάρχει μια διαδικασία, το "στρώσιμο" του ενυδρείου.. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gyristroula said:

Το φίλτρο το αφησες όπως ήταν, με δυο μπλε σφουγγάρια μέσα, ή έβαλες και κάτι άλλο;

επιλογές σε ψαράκια έχεις αρκετές πάντως στα λίτρα σου,αλλά πρώτα υπάρχει μια διαδικασία, το "στρώσιμο" του ενυδρείου.. 

 

Ναι, έχει δύο μπλε σφουγγάρια και ένα θερμοστάτη. Τα σφουγγάρια τα ξέπλυνα καλά πριν τα βάλω. Στο πρώτο μου post μπορείς να δεις τι έχω κάνει από εχτές που άρχισα αυτό το χόμπυ. Τα φυτά που έβαλα φαίνονται στη φωτογραφία. Το ένα πρέπει να είναι κερατόφυλλο. Το άλλο δεν ξέρω! Τα διάλεξα από μια δεξαμενή που είχε το κατάστημα. 

 

Από ψαράκια τί μου προτείνεις; Μετά από πόσες μέρες θα πρέπει να τα βάλω; 

Link to comment
Share on other sites

Γκάπυ και γαρίδες στο μέλλον, όταν θα έχει στρώσει καλά το ενυδρείο. Τώρα είναι άστρωτο. Τα γκάπυ είναι εύκολα ψαράκια, θα μπουν σε αναλογία 1 αρσενικό με 4-5 θηλυκά. Σύντομα θα γεννήσουν και θα είναι μια χαρά. Αλλιώς θα μπορείς να βάλεις μόνο ένα (1) μονομάχο και να τον καμαρώνεις! Οπωσδήποτε θα βάλεις θερμοστάτη.

Πήγαινε στην αρθρογραφία, στα προφίλ των ψαριών και διάβασε, θα σου λυθούν πολλές απορίες!

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

Θα σου λυθούν πολλές απορίες,θες οπωσδήποτε βιολογικό υλικό για να στρώσει το φίλτρο σου,μη βιαστείς να βάλεις ψαράκια.. εγώ θα πρότεινα συννεφάκια.. έχεις χρόνο να διαλέξεις, μπορείς να βρεις και τα προφίλ των ψαριών εδώ στο φόρουμ,να δεις τί ανάγκες έχουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, worldiver said:

Γκάπυ και γαρίδες στο μέλλον, όταν θα έχει στρώσει καλά το ενυδρείο. Τώρα είναι άστρωτο. Τα γκάπυ είναι εύκολα ψαράκια, θα μπουν σε αναλογία 1 αρσενικό με 4-5 θηλυκά. Σύντομα θα γεννήσουν και θα είναι μια χαρά. Αλλιώς θα μπορείς να βάλεις μόνο ένα (1) μονομάχο και να τον καμαρώνεις! Οπωσδήποτε θα βάλεις θερμοστάτη.

Πήγαινε στην αρθρογραφία, στα προφίλ των ψαριών και διάβασε, θα σου λυθούν πολλές απορίες!

 

 

Ok, σε ευχαριστώ! Θα δω τα άρθρα σιγά σιγά. Πότε θα έχει στρώσει το ενυδρείο; Έχει θερμοστάτη μέσα στο φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gyristroula said:

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

Θα σου λυθούν πολλές απορίες,θες οπωσδήποτε βιολογικό υλικό για να στρώσει το φίλτρο σου,μη βιαστείς να βάλεις ψαράκια.. εγώ θα πρότεινα συννεφάκια.. έχεις χρόνο να διαλέξεις, μπορείς να βρεις και τα προφίλ των ψαριών εδώ στο φόρουμ,να δεις τί ανάγκες έχουν..

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! 

 

Δυστυχώς δεν έχω βάλει υπόστρωμα όπως λέει ο οδηγός. Διάβασα όμως κάπου ότι δεν είναι και τόσο κακό να λείπει και ότι μπορεί να φροντίζω τα φυτά με ταμπλέτες λιπάσματος. Τί γνώμη έχεις; Θα ήθελα να αποφύγω να αδειάσω πάλι το ενυδρείο... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος konrms έγραψε:

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! 

 

Δυστυχώς δεν έχω βάλει υπόστρωμα όπως λέει ο οδηγός. Διάβασα όμως κάπου ότι δεν είναι και τόσο κακό να λείπει και ότι μπορεί να φροντίζω τα φυτά με ταμπλέτες λιπάσματος. Τί γνώμη έχεις; Θα ήθελα να αποφύγω να αδειάσω πάλι το ενυδρείο... 

:welcome:! και απο μενα!

Και χωρις υποστρωμα γινεται. Ταμπλετες προτεινο αυτες - https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutriton-capsules-ταμπλέτες-ενυδρείου-10-τεμ-5703249714008.html

για τα φυτα με ριζες(κερατοφυλλο δεν ειναι απ΄αυτα). Το αλλο φυτο που εχεις, ειναι echinodorus - βαλε ταμπλετα.

Το νερο στην περιοχη σου ειναι σκληρο; Αν ναι, πας σε ψαρια, που χρειαζονται σκληρο νερο (πχ ζωοτοκα - γκαπυ, πλατυ κ.α).

Διάλεξε το στρωσιμο ενυδρειου με τροφη και σε ενα μηνα περιπου θα ειναι ετοιμο.

Αν θα βρεις μπολι, τοτε πολυ πιο γρηγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση ειδικού υποστρώματος, ιδίως αν δεν βάλεις φυτά με υψηλές απαιτήσεις. Και το χαλικάκι που έχεις μια χαρά είναι και μετά το πέρασμα 5-6 μηνών θα γίνει <<ενεργό>>  εξίσου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, natateo said:

:welcome:! και απο μενα!

Και χωρις υποστρωμα γινεται. Ταμπλετες προτεινο αυτες - https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutriton-capsules-ταμπλέτες-ενυδρείου-10-τεμ-5703249714008.html

για τα φυτα με ριζες(κερατοφυλλο δεν ειναι απ΄αυτα). Το αλλο φυτο που εχεις, ειναι echinodorus - βαλε ταμπλετα.

Το νερο στην περιοχη σου ειναι σκληρο; Αν ναι, πας σε ψαρια, που χρειαζονται σκληρο νερο (πχ ζωοτοκα - γκαπυ, πλατυ κ.α).

Διάλεξε το στρωσιμο ενυδρειου με τροφη και σε ενα μηνα περιπου θα ειναι ετοιμο.

Αν θα βρεις μπολι, τοτε πολυ πιο γρηγορα.

 

Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα! Από μικρός ήθελα να αποκτήσω ενυδρείο και τώρα βρήκα την ευκαιρία για ένα υπέροχο χόμπυ! 

 

Όντως το ένα φυτό δεν είχε ρίζες, ήταν μερικά κοτσάνια μέσα σε ένα υλικό σαν βαμβάκι. Αυτό λογικά είναι το κερατόφυλλο και το φύτεψα με το υλικό αυτό μέσα στο χαλίκι. Αυτό δεν θέλει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα;

 

Για το άλλο (echinodorus) θα πάρω αυτή την εβδομάδα τις ταμπλέτες που προτείνεις. Μπορεί να βάλω και ένα  ακόμα.  

 

Το νερό απ' όσο ξέρω (στο παρελθόν είχαμε κάνει ανάλυση) είναι αρκετά σκληρό. Ο μαγαζάτορας μου έδωσε δύο χημικά: DE-CHLORINATOR (είπε 3 καπάκια μόλις μπει το νερό) και Dajana Chlor Stop (15ml/εβδομάδα). Να σε ρωτήσω κιόλας, αυτά θα τα ρίχνω και αφού μπουν τα ψαράκια; Και μετά από πόσο καιρό από τη μέρα που έβαλα το πρώτο νερό μπορούν να μπουν τα ψαράκια;

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, SOTIRIS said:

Δεν είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση ειδικού υποστρώματος, ιδίως αν δεν βάλεις φυτά με υψηλές απαιτήσεις. Και το χαλικάκι που έχεις μια χαρά είναι και μετά το πέρασμα 5-6 μηνών θα γίνει <<ενεργό>>  εξίσου.

 

Πολύ χαίρομαι με αυτό γιατί αποφεύγω να το αδειάσω εκ νέου!

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα μπορεις να βαλεις ακομα Vallisneria, Αnubias,Microsorum - ειναι ευκολα φυτα, που αντεχουν στο σκληρο νερο.

Για αντιχλωριο.... Οταν θα κανεις αλλαγη νερου, το βαζεις μονο στο νερο αλλαγης (δηλ. στο νερο βρυσης).

Εγω δεν το χρησιμοποιω, απλα αφηνω το νερο της αλλαγης για 24 ωρες σε ανοιχτο δοχειο για να φυγει το χλωριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, natateo said:

Για αντιχλωριο.... Οταν θα κανεις αλλαγη νερου, το βαζεις μονο στο νερο αλλαγης (δηλ. στο νερο βρυσης).

Εγω δεν το χρησιμοποιω, απλα αφηνω το νερο της αλλαγης για 24 ωρες σε ανοιχτο δοχειο για να φυγει το χλωριο.

 

Το αντιχλώριο θα μπαίνει με την ίδια ποσότητα στο νερό αλλαγής; Μου έχουν πει ότι το νερό αλλαγής πρέπει να είναι το 1/3 του συνολικού νερού. Αν το βάζω πρώτα σε ξεχωριστό δοχείο, θα πρέπει να ρίχνω μέσα πάλι 3 καπάκια ή λιγότερο;

 

Επίσης το άλλο (Dajana Chlor Stop) θα εξακολουθώ να το ρίχνω και αφού μπουν τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος konrms έγραψε:

 

Το αντιχλώριο θα μπαίνει με την ίδια ποσότητα στο νερό αλλαγής; Μου έχουν πει ότι το νερό αλλαγής πρέπει να είναι το 1/3 του συνολικού νερού. Αν το βάζω πρώτα σε ξεχωριστό δοχείο, θα πρέπει να ρίχνω μέσα πάλι 3 καπάκια ή λιγότερο;

 

Επίσης το άλλο (Dajana Chlor Stop) θα εξακολουθώ να το ρίχνω και αφού μπουν τα ψάρια;

Αν προετοιμάζεις το νερό σε ξεχωριστό δοχείο θα προσθέτεις το αντιχλώριο που αντιστοιχει στα λίτρα αλλαγής. Κάθε σκεύασμα έχει τις δικές του οδηγίες που πρέπει να ακολουθούμε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

 

Μετά από 6 μέρες από τη μέρα που έστησα το ενυδρείο, η εικόνα είναι η παρακάτω. Για σύγκριση βάζω 2 φωτογραφίες (η πρώτη είναι από τις 10/3 και η δεύτερη σημερινή, 14/3). Το ενα φυτό έχει αναπτυχθεί νομίζω και τα πηγαίνει καλά. Το άλλο με τα πλατύτερα φύλλα είναι στάσιμο νομίζω και δεν το βλέπω καλά! Περιμένω το Σάββατο για να αγοράσω το λίπασμα και ίσως ένα ακόμα φυτό. Προς το παρόν το μοναδικό που έχω κάνει για τη συντήρηση του ενυδρείου είναι να ανοίγω τη λάμπα και το θερμοστάτη κάθε πρωί και να τα κλείνω και  τα δύο κατά τις 7 το απόγευμα που επιστρέφω. Το φίλτρο δουλεύει πάντα. Ακόμα δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή νερού ή έχω ρίξει κάποιο από τα σκευάσματα (θα γίνει όπως προβλέπεται).

 

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας!

 

 

1 10-3-2019.jpg

3 14-3-2019.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κλεινεις τον θερμοστατη;

Εχινοδορος πρεπει να προσαρμοστει στο ενυδρειο σου. Δεν ειναι φυτο, που βγαζει καθε 2-3 ημερες καινουργια φυλλα. Μπορει να κατσει 2 εβδομαδες χωρις καμια αλλαγη και μετα να παρει μπρος.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Γιατι κλεινεις τον θερμοστατη;

 

Το κάνω για να εξομοιώνω το φυσικό περιβάλλον όσο γίνεται. Το βράδυ κλείνω και τη λάμπα. 

Κάνω λάθος; Να τα αφήνω ανοιχτά και το βράδυ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Μπορείς πολύ απλά να πάρεις έναν χρονοδιακόπτη και να ρυθμίσεις τις ώρες που θες να είναι ανοικτό το φως. Ούτε άγχος άνοιξε-κλείσε και μεγάλο συν ότι θα έχεις ισορροπημένη φωτοπερίοδο. 7 ώρες είναι καλά για αρχή.

Βρε συ μπας και με γελούν τα μάτια μου? Μου φαίνεται πολύ μικρό για 80 λίτρα η μιλάμε για άλλο ενυδρείο?

Για μένα βάλε και άλλα φυτά και ξεκίνησε σιγά σιγά να ρίχνεις και βακτήρια για το φίλτρο ώστε να ξεκινήσει το στρώσιμο και να μπορείς να βάλεις ψάρια μετά.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...