Jump to content

Κατασκευή ενυδρειου


Parasxos

Recommended Posts

Τελικά επειδή σε ένα άλλο θέμα  είχα αναφερθεί σε κατασκευή in wall ενυδρειου  το ανοίγω και εδώ αφού δειλά δειλά θα αρχίσω με τον καιρό να το φτιάχνω θα ήθελα τώρα αλλά περιμένω απο στιγμή σε στιγμή να γεννήσουμε! Ετσι λοιπον μιας που έλεγα να φτιάξω ενυδρειο και είχα διαστάσεις βρήκα ένα τελικά με παρόμοιες διαστάσεις οπότε και το πήρα!!! Νιώθω τυχερός μιας που το βρήκα έτοιμο και δεν χρειάζεται να ανησυχώ Για την κατασκευή... Έχουμε και λέμε τώρα διαστάσεις μηκος 125 πλάτος 50 υψος 54.. Για αρχή μια απορία επειδή έχει κάποιες ψιλές γρατζουνιές ψιλά υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγουν; έχω δει κάποιες μεθόδους αλλά αν υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει καλύτερα.... Μετά το τζαμί έχει πάχος 1 πόντο για τα λίτρα Του είναι οκ; κόντρες δεν είδα πουθενά δεν ξέρω αν έχει διπλό πάτο όμως... Πίσω απο την ξύλινη κορνίζα  είδα ότι έχει γωνιες από πάνω μέχρι κάτω μεταλλικές προφανώς για "δεσιμο"

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Για τις γρατζουνιές;

Ναι! Και για το τζαμί αν ο ένας πόντος είναι οκ για αυτά τα λίτρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Ναι! Και για το τζαμί αν ο ένας πόντος είναι οκ για αυτά τα λίτρα!

Αν έχει κόντρες καλά είναι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Αν έχει κόντρες καλά είναι. 

Δεν βλέπω κάτι... Εκτός αν έχει στον πάτο! Δεν έχω και πολύ γνώση σε αυτά..  

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Ναι! Και για το τζαμί αν ο ένας πόντος είναι οκ για αυτά τα λίτρα!

Ρίξε μια ματιά εδώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Για το παχος παιζει ρολο και αν ειναι φτιαγμενο απο γνωστη εταιρεια ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για το παχος παιζει ρολο και αν ειναι φτιαγμενο απο γνωστη εταιρεια ή οχι.

Μπα από τζάμα το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, christos efthimiou said:

Για το παχος παιζει ρολο και αν ειναι φτιαγμενο απο γνωστη εταιρεια ή οχι.

Ναι αυτό ισχύει. Σε  ενυδρεία αυτού του μεγέθους οι πιέσεις που εξασκούνται είναι πολύ μεγάλες και η εμπειρία του κατασκευαστή είναι βασικός παράγοντας για την ασφάλεια. 

Αν δεν έχει κόντρες στο πάνω μέρος, με μήκος 1,25 και 10άρι τζάμι θα έχεις πολύ μεγάλη καμπύλη στο τζάμι. 

Αν το βάλεις σε ένα calculator όπως αυτό εδώ https://www.easycalculation.com/measurement/aquarium-glass-thickness-calculator.php θα δεις ότι έχεις safety factor 3,8 που θεωρείται ασφαλές με δεδομένο ότι η κόλληση έγινε σωστά και αν έχει κόντρες.

Ιδανικά θα ήταν αν είχες πιο ψηλό safety factor εδικά αφού πρόκειται για θαλασσινό που η αυξημένη ροή προκαλεί ακόμη μεγαλύτερες πιέσεις και καταπόνηση στα τζάμια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Ναι αυτό ισχύει. Σε  ενυδρεία αυτού του μεγέθους οι πιέσεις που εξασκούνται είναι πολύ μεγάλες και η εμπειρία του κατασκευαστή είναι βασικός παράγοντας για την ασφάλεια. 

Αν δεν έχει κόντρες στο πάνω μέρος, με μήκος 1,25 και 10άρι τζάμι θα έχεις πολύ μεγάλη καμπύλη στο τζάμι. 

Αν το βάλεις σε ένα calculator όπως αυτό εδώ https://www.easycalculation.com/measurement/aquarium-glass-thickness-calculator.php θα δεις ότι έχεις safety factor 3,8 που θεωρείται ασφαλές με δεδομένο ότι η κόλληση έγινε σωστά και αν έχει κόντρες.

Ιδανικά θα ήταν αν είχες πιο ψηλό safety factor εδικά αφού πρόκειται για θαλασσινό που η αυξημένη ροή προκαλεί ακόμη μεγαλύτερες πιέσεις και καταπόνηση στα τζάμια. 

Αυτό με φόβισε λίγο....  Ο Πάτος πρέπει να είναι διπλός νομίζω... πάντως η κοπέλα μου είπε ότι 4 5 χρόνια δεν έκανε κιχ... Και η σιλικονες στα μάτια μου φαίνονται άψογες....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν και κινείσαι στα όρια του ασφαλούς, ένα μικρό ρίσκο το έχεις με δεδομένο ότι δε στήνεις το ενυδρείο για ένα ή δύο χρόνια...

Μπορείς όμως εύκολα να το ενισχύσεις με κόντρες πάνω και κάτω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Αν θες να το κάνεις πρέπει να το καθαρίσεις καλά από κολλημένα άλατα, υπολείματα άμμου κτλ... Αν θες το συζητάμε πως θα το κάνεις. 

Περίμενε να ακούσεις γνώμες και από άλλους όμως. 

29 minutes ago, Parasxos said:

Καλά εσύ υπάρχει κάτι που δεν ξέρεις;; χαχαχ

Πριν αρεκτά χρόνια, μου έχει σπάσει ενυδρείο γεμάτο νερό από κτύπημα βράχου... Ήταν ευτυχως ένα 60λιτρο.  Έτσι έμαθα με τον άσχημο τρόπο για τις αντοχές των τζαμιών.... Ένας Θεός ξέρει πως γλίτωσα την ηλεκτροπληξία...

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις σιλικόνες αν κρατάν ελαστικότητα...

Παντού επισης ένα γέμισμα και βάλε να δουλέψουν μέσα ότι κυκλοφορητες και φίλτρα έχεις ολα μαζί για μια μερα(σαν μικρό test drive)..

Αν έχει διπλό πάτο με τα δεσιματα που έχει και ένα πόντο τζαμί δύσκολο να ανοίξει και αν το κάνει δεν θα είναι σπάσιμο κατευθειαν αλλά πιθανότατα στάξιμο από κάποιο σημείο.. 

Να εύχεσαι δλδ να μην είναι κιόλας γιατί όταν σπάει ενυδρειο είναι σαν να γίνεται έκρηξη σε εκείνο το σημείο έχοντας και τον ανάλογο θόρυβο..

Καλή συνέχεια!?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα , για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και αφορά κατασκευή ενυδρείου ,

θα ήθελα τις γνώσεις σας για την κατασκευή ενός ενυδρείου για 1 χρυσόψαρο , διαστάσεων : 

120x30x35 ( μήκος-πλάτος-ύψος ) , το ύψος και το πλάτος είναι αρκετά ;Θέλω να δώσω όσο το δυνατόν

μεγαλύτερο μήκος και να μην ξεφύγω στα λίτρα.

Επίσης τι πάχος στο τζάμι ; ευχαριστώ πολύ. Καλή σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με φίλο που γνωρίζει και έχει κατασκευάσει και δικό του.

Έγινε επεξεργασία - alcamus06
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγα τα λίτρα .λίγο βάθος λίγο ύψος δεν σ βγαίνει να δώσεις???

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Δημητρης Τ said:

Είναι λίγα τα λίτρα .λίγο βάθος λίγο ύψος δεν σ βγαίνει να δώσεις???

Τα λίτρα βγαίνουν στα 126. Μπορώ να πάω το πολύ μέχρι 140-150 max , απλά ήθελα να ξέρω αν είναι κάποια διάσταση για το βάθος ή το ύψος απαγορευτική. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου,εσύ ξέρεις.Στην ερώτηση σου με 8αρι τζαμί ,για τις διαστάσεις που έγραψες είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...