Jump to content

Recommended Posts

Πόσο εφικτή θα ήταν η αναπαραγωγή μονομάχων σε πλαστικό δοχείο μαζί με όλα τα σχετικά μέσα φίλτρο, θερμοστάτη  (30λτ.)
 

Έγινε επεξεργασία - xrhstostsa
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θέλει παραπάνω λίτρα,γιατί απ'ότι έχω δει βάζουν ένα αρσενικό κ δυό τρία θηλυκά .. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος xrhstostsa έγραψε:

Πόσο εφικτή θα ήταν η αναπαραγωγή μονομάχων σε πλαστικό δοχείο μαζί με όλα τα σχετικά μέσα φίλτρο, θερμοστάτη  (30λτ.)
 

Διαβασε μεχρι τελος και αν μετα θα εχεις ερωτησεις, θα σε βοηθηθουμε! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα που διαβασα λεει οτι μπορουμε να βαλουμε φύλλα καρυδιας βελανιδιας και πλατανιας.

Το ερωτημα μου ειναι οτι βοηθουν αυτα τα φυλλα για το ph η μονο τα catappa βοηθουν ?

Έγινε επεξεργασία - xrhstostsa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος xrhstostsa έγραψε:

Στο θεμα που διαβασα λεει οτι μπορουμε να βαλουμε φύλλα καρυδιας βελανιδιας και πλατανιας.

Το ερωτημα μου ειναι οτι βοηθουν αυτα τα φυλλα για το ph η μονο τα catappa βοηθουν ?

Όλα τα είδη των φύλλων βοηθούν στην πτώση του ph με τις τανίνες που απελευθερώνουν μέσα στο νερό. 

Άλλα βέβαια λιγότερο, και άλλα περισσότερο.

Το θέμα είναι ότι τα catappa αναγκαστικά θα τα αγοράσεις, ενώ τα άλλα μπορείς (με προσοχή) να τα συλλέξεις από τη φύση.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος xrhstostsa έγραψε:

Στο θεμα που διαβασα λεει οτι μπορουμε να βαλουμε φύλλα καρυδιας βελανιδιας και πλατανιας.

Το ερωτημα μου ειναι οτι βοηθουν αυτα τα φυλλα για το ph η μονο τα catappa βοηθουν ?

Εχουμε σκληρο νερο (Κοζανη, Πτολεμαιδα) με ph καπου στο 8. Μην νομιζεις, οτι μπορει να πεσει μεχρι 7 μονο με φυλλα, ξυλα κ.α.

Παρε φιλτρο Α/Ο (ή αν θα πας Φλωρινα, παρε απο΄κι το νερακι :D, δεν κανω πλακα.... εχει  μαλακο νερο η Φλωρινα).

Αν θα χρειαστεις φυτα για ενυδρειο, γραψε πμ (ειμαστε "γειτονια")

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Όλα τα είδη των φύλλων βοηθούν στην πτώση του ph με τις τανίνες που απελευθερώνουν μέσα στο νερό. 

Άλλα βέβαια λιγότερο, και άλλα περισσότερο.

Το θέμα είναι ότι τα catappa αναγκαστικά θα τα αγοράσεις, ενώ τα άλλα μπορείς (με προσοχή) να τα συλλέξεις από τη φύση.:)

Δηλαδη θα πρεπει να βαλώ και catappa και αλλα φυλλα μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχουμε σκληρο νερο (Κοζανη, Πτολεμαιδα) με ph καπου στο 8. Μην νομιζεις, οτι μπορει να πεσει μεχρι 7 μονο με φυλλα, ξυλα κ.α.

Παρε φιλτρο Α/Ο (ή αν θα πας Φλωρινα, παρε απο΄κι το νερακι :D, δεν κανω πλακα.... εχει  μαλακο νερο η Φλωρινα).

Αν θα χρειαστεις φυτα για ενυδρειο, γραψε πμ (ειμαστε "γειτονια")

Σε ευχαριστω πολυ !
Φλωρινα μενει η ξαδερφη μου οποτε ισως παω καποια στιγμη !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος xrhstostsa έγραψε:

Δηλαδη θα πρεπει να βαλώ και catappa και αλλα φυλλα μεσα ?

Μπορείς να βάλεις ότι έχεις, είτε τα μαζέψεις από τη φύση είτε τα αγοράσεις.

Όπως σου έγραψε και η Ναταλία παραπάνω, ίσως τα φύλλα από μόνα τους δεν αρκούν για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα από άποψη του ph.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το νερό θα πάρει όμορφο καφέ χρώμα.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μπορείς να βάλεις ότι έχεις, είτε τα μαζέψεις από τη φύση είτε τα αγοράσεις.

Όπως σου έγραψε και η Ναταλία παραπάνω, ίσως τα φύλλα από μόνα τους δεν αρκούν για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα από άποψη του ph.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το νερό θα πάρει όμορφο καφέ χρώμα.:)

εχετε δικιο ναι !!!
θα κοιταξω τι θα κανω με το νερο για να μπορεσω να αρχισω μια αναπαραγωγη !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για την αναπαραγωγή ενός μονομάχου λένε οτι μετά τη διαδικασία της αναπαραγωγής πρέπει να βγει το θηλυκό από το ενυδρείο.. Με τα άλλα θηλυκά του ενυδρείου τι γίνεται ; πρέπει και εκείνα να απομακρυνθούν η δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας και μπορούν να συνεχίσουν να βρίσκονται εντός του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα ,

Τα 30 λίτρα είναι οκ. Το ζευγάρι το διαλέγεις, δεν βάζεις 1αρσενικό με πάνω από ένα θυληκό . Αν θες πληροφορίες μπορείς να με ρωτήσεις. Στο δοχείο 4-5 δάχτυλα νερό , όχι παραπάνω . Ένα απλό φίλτρο σφουγγάρι με αέρα και μια θερμάστρα και είσαι οκ. Καλή επιτυχία !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...