Jump to content

Βοήθεια με Green Hair Algae


KostasGr

Recommended Posts

Χρειάζομαι την βοήθεια των πιο ειδικών παρακαλώ. 

 

Στην μονομαχιέρα μου, 60lt φυτεμένο, αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με την άλγη του τίτλου. 

 

Το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι έχει καλύψει το γρασίδι και δεν το αφήνει να αναπτυχθεί. 

 

Είναι λίγους μόνο μήνες στημένο (από τον Γενάρη) και η πράσινη τριχοειδής έχει εμφανιστεί εδώ και 1 περίπου μήνα αλλά δεν λέει να υποχωρήσει. 

 

Αφαιρώ μηχανικά από τις ανούμπιες πολλή άλγη αλά από το γρασίδι δεν μπορώ γιατί θα το ξηλώσω και αυτό τραβώντας. Επίσης υποφέρει και η moss. 

 

Μείωσα την φωτοπερίοδό μου και ταυτόχρονα αύξησα το Co2 μου. Έχω μειώσει και τα λιπάσματά μου αλλά δεν βλέπω προκοπή. Γενικά έχω δείξει υπομονή μέχρι τώρα αλλά σκέφτομαι ναασχοληθώ πιο δραστικά. 

 

Στο ενυδρείο πάρχει ο μονομάχος, 6 cory και λίγα ramshorn. Σκέφτομαι τη λύση του οξυζενέ. Έχετε κάποια άλλη δραστική λύση; (εκτός excel)

 

Σχετικά με το οξυζενέ, υπάρχει κάποιος μπούσουλας δοσολογίας; Σκέφτομαι για κατευθείαν τοπικό ψέκασμα .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις φωτό?Φωσφορικά έχεις μετρήσει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και ντρέπομαι για το χάλι, θα βάλω. 

 

Φωσφορικά δεν μετράω αλλά τι φωσφορικά να έχω; Κάνω ελάχιστα ταΐσματα και μεγάλες εβδομαδιαίες αλλαγές. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αν και ντρέπομαι για το χάλι, θα βάλω. 

 

Φωσφορικά δεν μετράω αλλά τι φωσφορικά να έχω; Κάνω ελάχιστα ταΐσματα και μεγάλες εβδομαδιαίες αλλαγές. 

Πολλες φορες η αιτια ειναι μηδενικα νιτρικα. Τεστ νιτρικων κανε. Και μια φωτογραφια , αν ειναι ευκολο. Απο λιπασματα τι ριχνεις και πόσο;

οξυζενε 3% απο το φαρμακειο 20-30 μλ για 100 λ, οχι παραπανω.

Γιατι οχι στο Excel;

 

Link to comment
Share on other sites

Μηδενικά δεν έχω, δεν μετράω αλλά έχω καλή ανάπτυξη των φυτών.

Excel όχι λόγω κόστους, δεν θέλω να δώσω λεφτά μόνο για την άλγη αν μπορώ να το κάνω με οξυζενέ. Η δοσολογία που λες είναι ανά 48 ώρες, σωστά;

Λίπανση seachem flourish, iron και potassium. Έχω βάλει και λίγη λίπανση με ταμπλέτες.

Κάνω μια μετρηση νιτρικά και επανέρχομαι και με τις φωτογραφίες να γελάσετε.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Μηδενικά δεν έχω, δεν μετράω αλλά έχω καλή ανάπτυξη των φυτών.

Excel όχι λόγω κόστους, δεν θέλω να δώσω λεφτά μόνο για την άλγη αν μπορώ να το κάνω με οξυζενέ. Η δοσολογία που λες είναι ανά 48 ώρες, σωστά;

Λίπανση seachem flourish, iron και potassium. Έχω βάλει και λίγη λίπανση με ταμπλέτες.

Κάνω μια μετρηση νιτρικά και επανέρχομαι και με τις φωτογραφίες να γελάσετε.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Καλυτερα να γινει πριν την αλλαγη νερου. Δηλ. ριχνεις 20 μλ για 100λ, και σε 1-2 ωρες κανεις αλλαγη νερου 30%.

Καποιοι λενε οτι το κανουν καθε μερα για 3-5 μερες. Νομιζω εξαρταται και απο τα φυτα και απο το ποσο χάλια ειναι η κατασταση.

Τελευταια φορα ειχα αλγες πριν απο 4-5 χρονια , οταν ελειπα για μηνες...:) Δεν θυμαμαι καλα πόσες μερες ειχα κανει θεραπεια.

Δοκιμασε Αμανο να βαλεις (μεγαλες, καλυτερα θηλυκες), βοηθανε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αλλά με τον μονομαχο...

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον cladophora έχω μαζί με hair algae. 

 

Νιτρικά έχω σχεδόν μηδέν, μέσα έπεσες @natateo 

 

 

 

@Husky_Jim video καλύτερα

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ φουλ pearling έτσι; Από Co2 / φωτισμό είμαι οκ θεωρώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εντωμεταξύ φουλ pearling έτσι; Από Co2 / φωτισμό είμαι οκ θεωρώ. 

Μπορεις να δοκιμασεις οξυζενε και συσκότιση και μετα και excel απο πανω με καποιο Algexit...., αλλα προσωπικα θα εκανα ρεσταρτ.

Perling απο αλγες βλεπω πιο πολυ. Κλαδοφορα δεν ειδα.

Απο φωτισμο τι εχεις (λαμπες - Τ5; λεδ;αλλο;, ποσα lumen kai διαρκεια;)

Drop checker υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω restart ακόμα αν και μάλλον αναγκαστικά ίσως γίνει μιας και σκέφτομαι να κολλήσω μια μεγαλύτερη γυάλα για τον Pete. 

 

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα καθαρίσει αλλά αυτό που με προβλημάτησε είναι ότι έχει πάρει πολύ χρόνο και μεγάλη έκταση το πρόβλημα. 

 

Φωτισμό έχω 19 LED των 2W, ψυχρό και θερμό λευκό και μερικά full spectrum. Με τον ίδιο φωτισμό με περισσότερες κιόλας ώρε έτρεχε μέχρι πρόσφατα (όταν και έκανα restart) χωρίς ίχνος άλγης. 

 

Drop checker υπάρχει αλλά δεν το χρησιμοποιώ, γιατί; Έχω περίπου 120 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα οξυζενέ. 

 

Ψεκάζω με μια σύριγγα 10ml απευθείας πάνω στην άλγη. Με το που ψεκάσω αρχίσουν να βγαίνουν φυσαλίδες και ξεκινάει να διαλύεται. Εκεί που έχω ψεκάσει αραίωσε πάρα πολύ. 

 

Εχθές άνοιξα το φίλτρο μου και ήταν μαύρα (πράσινα βασικά ) χάλια. Θα συνεχίσω με οξυζενέ και τακτικό καθαρισμό του φίλτρου και ελπίζω για βελτίωση.

 

Τα ζωντανά δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ νιτρικών και φωσφορικών όμως που δεν μετράς πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία για να μην υπάρχουν άλγες. . .

 

Προσοχή με το οξυζενε γιατί κάποια λεπτόφυλλα φυτα λιώνουν. . .

 

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά κάτω από 10 μέτρησα. Φωσφορικά πόσο πρέπει να έχω αμα ειναι να πάρω ένα τεστάκι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει ισορροπια αν θυμάμαι καλά PO4 προς ΝΟ3 είναι 1/12 . . .

H hair μερικές φορές εμφανίζεται και σε ενυδρεία με χαμηλή κυκλοφορία όπως στην προκειμένη . . .

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα και έχω κάνει διόρθωση στη ροή μου. 

 

PO4 αν έχω ανεβασμένα, με αλλαγές το ρίχνω;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβαζα αντιφωσφορο.

Μήπως θα είναι καλύτερα να ανεβασεις νιτρικά όμως??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ναι το διάβασα και έχω κάνει διόρθωση στη ροή μου. 

 

PO4 αν έχω ανεβασμένα, με αλλαγές το ρίχνω;

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Προσωπικά θα έβαζα αντιφωσφορο.

Μήπως θα είναι καλύτερα να ανεβασεις νιτρικά όμως??

 

Με αλλαγες θα σου πεσουν και τα νιτρικα σου ομως, οποτε με καποια ηπια αντιφωσφορικη καλτσα στο φιλτρο σου , το ερωτημα ειναι αν εχεις PO4 απο που ηρθαν ?   

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβαζα αντιφωσφορο.
Μήπως θα είναι καλύτερα να ανεβασεις νιτρικά όμως??
Θα αραιωσω τις αλλαγές μου για αρχη

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Θα αραιωσω τις αλλαγές μου για αρχη

Δε νομίζω να είναι καλή ιδέα. Θα σου γράψω την προσωπική μου εμπειρία. 

Δυο φορές με έχει ταλαιπωρήσει παρόμοιο πρόβλημα και ήταν περίοδοι που είχα αραιωσει, λόγω έλλειψης χρόνου, της αλλαγές. Και στις δύο περιπτώσεις είδα σαφή βελτίωση με συχνές αλλαγές και προσθήκη KNO3. (Νιτρικο καλιο)

Ουσιαστικά καθαρό νερο, φουλ νιτρικά και κανένα άλλο λίπασμα. 

 

ΥΓ Προσοχή με το οξυζενέ. Μπορεί να σου καψει τη moss.

 

Kno3 μπορώ να σου δώσω αν θες.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

... το ερωτημα ειναι αν εχεις PO4 απο που ηρθαν ?   

 

Σίγουρα από τις τροφές. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται, το τάϊσμά μου είναι αστείο. 

 

Τα cory τα ταΐζω στην χάση και την φέξη και ο μονομάχος τρώει με το σταγονόμετρο. Εν πάσει περιπτώσει, φωσφορικά δεν έχω. 

 

Το πρόβλημα πιστεύω δημιουργήθηκε λόγω έντονου φωτισμού, μικρής ροής και λίπανσης. Απλώς περίμενα να φύγει από μόνη της μέχρι τώρα αλλά αυτή φούντωσε. Πιστεύω τώρα που θα ασχοληθώ να πάρει δρόμο. 

 

@Antonis K Άρα σταματάω οποιαδήποτε λίπανση και βάζω μόνο νιτρικό κάλιο; Αν μπορείς να μου δώσεις θα ήμουν υπόχρεος, ευχαριστώ πολύ. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Άρα σταματάω οποιαδήποτε λίπανση και βάζω μόνο νιτρικό κάλιο; Αν μπορείς να μου δώσεις θα ήμουν υπόχρεος, ευχαριστώ πολύ. 

Σε μένα δούλεψε αυτή η φόρμουλα.

Θα σου στείλω αύριο ένα pm με τα σχετικά για να κανονίσουμε να βρεθούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

P : N πρεπει να ειναι 1:15-30

γουγλαρε -  redfield ratio in freshwater aquarium

αλλαγες νερου συχνες και αν μπορεις βαλε ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο και καθαρισε το καθε 2-3 μερες (να ειναι συνεχεια καθαρο).

λιπανση καλυτερα ΝPK (macro) και micro, απλα απο λιγο και οχι μια φορα την εβδομαδα ολα μαζι.

Αν εχεις σκληρο νερο, θελεις + αρκετο καλιο, αν μαλακο - λιγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...