Jump to content

Durso pipe


Sriz

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας στο να μην κάνω κάτι λάθος στην επιλογή των υδραυλικών. Λοιπόν. Έχω δύο τρύπες η μία 6 πόντους και άλλη μια 26.δεν ξέρω τι Φ θα πάρω αλλά υπολογίζω φ60 θα βγει και η επιστροφή φ33 αν δεν κάνω λάθος. Τώρα για την ντουρσο σε πόσα φ πρέπει να μειώσω την σωλήνα ώστε να πάρω και τις συστολες ή θα παραμείνει στην διάμετρο που βγάζει είδη η μουφα.αυτα για την πάνω μεριά. Τώρα για την μεριά που πάει στο σαμπ. Θα χρειαστώ και εκεί συστολες να μειώσω τις ίντσες και σε τι σωλήνα θα πρέπει να καταλήξω. (σε Φ)? Το λέω γιατί θα πάω σε ακριλικο σαμπ ώστε να μπορέσω να ξέρω σε τι διάμετρο θα φτιαχτεί η τρύπα που θα πέφτει στο σαμπ. Τώρα για την επιστροφή δεν νομίζω να χρειαστεί να πάρω κάποια συστολή. Το φ33(αν βγαίνει τόσο) πιστεύω να είναι οκ. Αυτά για αρχή και ελπίζω να μην σας μπέρδεψα. Ε να βγει κάτι σωστό. Ευχαριστώ. 

IMG_20190421_222140.jpg

IMG_20190421_222243.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Η δικιά μου η επιλογή θα ήταν να φτιάξω ένα ακριβές αποτύπωμα των τρυπων και των διαστάσεων και να πήγαινα στο μαγαζί που θα τα αγόραζα. 

Ο χώρος σου είναι πολύ περιορισμένος και πρέπει ότι σωλήνα και μούφα να τις δοκιμάσεις live .

Άρα ΠΆΡΕ ένα χαρτόνι και ξεπατικοσε το χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και αυτό θα κάνω.απο εκεί και πέρα η durso θα γίνει με το ίδιο Φ που βγάζει η μουφα?Για την σωλήνα που βγαίνει στο sump θα την αφήσω στην ίδια διάμετρο η θα βάλω συστολες για να πέσω σε ιντζες? Πχ το skimz sumpro βγάζει 1 ιντζα(40mm).αν πέσω σε 40mm από 60mm θα έχω πρόβλημα? Από την μεριά του sump πάντα λέω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας στο να μην κάνω κάτι λάθος στην επιλογή των υδραυλικών. Λοιπόν. Έχω δύο τρύπες η μία 6 πόντους και άλλη μια 26.δεν ξέρω τι Φ θα πάρω αλλά υπολογίζω φ60 θα βγει και η επιστροφή φ33 αν δεν κάνω λάθος. Τώρα για την ντουρσο σε πόσα φ πρέπει να μειώσω την σωλήνα ώστε να πάρω και τις συστολες ή θα παραμείνει στην διάμετρο που βγάζει είδη η μουφα.αυτα για την πάνω μεριά. Τώρα για την μεριά που πάει στο σαμπ. Θα χρειαστώ και εκεί συστολες να μειώσω τις ίντσες και σε τι σωλήνα θα πρέπει να καταλήξω. (σε Φ)? Το λέω γιατί θα πάω σε ακριλικο σαμπ ώστε να μπορέσω να ξέρω σε τι διάμετρο θα φτιαχτεί η τρύπα που θα πέφτει στο σαμπ. Τώρα για την επιστροφή δεν νομίζω να χρειαστεί να πάρω κάποια συστολή. Το φ33(αν βγαίνει τόσο) πιστεύω να είναι οκ. Αυτά για αρχή και ελπίζω να μην σας μπέρδεψα. Ε να βγει κάτι σωστό. Ευχαριστώ. 

IMG_20190421_222140.jpg

IMG_20190421_222243.jpg

Ουπς. Όχι 6 πόντους. 60 ήθελα να γράψω. Συγνώμη... 

Link to comment
Share on other sites

Πριν προχωρήσεις στην κατασκευή να σε συμβουλέψω να το ψάξεις πάρα μα πάρα πολυ το θέμα αυτο, για να έχεις όσο το δυνατόν αθόρυβη απορροή.  Εμένα κάνει θόρυβο γιατί εχει μια εξοδο σε φ40.  

Χωρίς να είμαι ειδικός κοίτα να μην έχουν μεγάλο Φ και να έχεις 2 κατεβάσματα. πχ 2 φ25 ή και μικρότερο. και στο κατέβασμα λογικά μπορεί να θέλει να κάνει τσουλήθρα το νερό και όχι να κατεβαίνει κατακόρυφα με ορθές γωνίες, γιατι ίσως να κάνει θόρυβο. 

 

ψάξτο λιγάκι γιατί δεν είμαι ειδικός σε τέτοιες κατασκευες. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας στο να μην κάνω κάτι λάθος στην επιλογή των υδραυλικών. Λοιπόν. Έχω δύο τρύπες η μία 6 πόντους και άλλη μια 26.δεν ξέρω τι Φ θα πάρω αλλά υπολογίζω φ60 θα βγει και η επιστροφή φ33 αν δεν κάνω λάθος. Τώρα για την ντουρσο σε πόσα φ πρέπει να μειώσω την σωλήνα ώστε να πάρω και τις συστολες ή θα παραμείνει στην διάμετρο που βγάζει είδη η μουφα.αυτα για την πάνω μεριά. Τώρα για την μεριά που πάει στο σαμπ. Θα χρειαστώ και εκεί συστολες να μειώσω τις ίντσες και σε τι σωλήνα θα πρέπει να καταλήξω. (σε Φ)? Το λέω γιατί θα πάω σε ακριλικο σαμπ ώστε να μπορέσω να ξέρω σε τι διάμετρο θα φτιαχτεί η τρύπα που θα πέφτει στο σαμπ. Τώρα για την επιστροφή δεν νομίζω να χρειαστεί να πάρω κάποια συστολή. Το φ33(αν βγαίνει τόσο) πιστεύω να είναι οκ. Αυτά για αρχή και ελπίζω να μην σας μπέρδεψα. Ε να βγει κάτι σωστό. Ευχαριστώ. 

IMG_20190421_222140.jpg

IMG_20190421_222243.jpg

Με φ 32 μπορει να σ κατεβασει σχεδόν 3000λτ .βαλε στην μεγαλη τρυπα τον σωληνα που θες κ την βανα οσο πιο κατω στο σαμπ .θα την γυρισεις τοσο ωστε να φευγουν το 90% του νερου που θες.ο σωληνας θα μπαινει μεσα στο σαμπ περιπου 10 ποντους ,ετσι δεν θα κανει καθολου θόρυβο. Ο αλλος σωλήνας θα ειναι 1.5 ποντο πανω απο τον πρωτο κ θα παιρνει το υπολοιπο 10% αυτο ειναι πολυ λιγο για να κανει θόρυβο  κ δεν χρειαζεται βανα ,θα μπει ομως κ αυτος μεσα στο σαμπ κ οχι να πεφτει.καλη αρχη κ απο μενα!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 22/4/2019 at 8:29 ΜΜ, το μέλος Sriz έγραψε:

 

Καλησπέρα και πάλι συνχομπιστες. Λοιπόν πηρα στον σταματίου μια μουφα 60αρα με εσωτερική διάμετρο να είναι 40mm.από εκεί και πέρα έναν σύνδεσμο να ξεβιδωνω την ντουρσο αν χρειαστεί κάποιο καθάρισμα. Επίσης η ντουρσο θα είναι φ50 οπότε πήρα και μια συστολή φ40 σε φ50 και τα υπόλοιπα πράγματα.τώρα για την επιστροφή. Στον σταματίου είχε μουφα που είναι φ25 αλλά μεσα ήταν 16αρα.μου φάνηκε μικρή και δεν την πήρα.ειχα πάρει από Κίνα πριν πολύ καιρό μια μουφα 25αρα και παίρνει φ25 σωλήνα. Είναι οκ η φ25 για επιστροφή. Έχω μια αντλία 5000 λίτρα και σε αυτήν θα βάλω να τρέχει και τους 2 ριακτορες. Είναι οκ η διάμετρος? Κάτι άλλο. Τι nozzle να πάρω. Φαντάζομαι 3/4.ευχαριστω πολύ παιδια?

IMG_20190508_223536.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...