Jump to content

Πρόβλημα με τα φυτά σε νέο ενυδρειο


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

led με led εχουν μεγαλη διαφορά. Δεν ισχυει για ολα 90 lum/w. Κανονικα ολα τα "ετοιμα" ενυδρεια εχουν φωτισμο, που αρκει μονο για "αργα" και ευκολα φυτα - anubias, moss,microsorum k.a.

Natateo προς το παρών δεν σκέφτομαι να βάλω ψαράκια , θα περιμένω λιγο ακομα να δω πως θα πάει το φύτεμα,θα ηθελα να μου πεις τι μετρήσεις πρέπει να κανω τωρα ; τι water tests πρέπει να παρω και να κανω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Panvas έγραψε:

Το ενυδρειο ειναι fluval edge 23 lt με δικό του φίλτρο και φωτισμο...πιο πάνω εχω μερικές φωτός .θα μπορούσες να μου πεις μερικά φυτά κατάλληλα γιαυτο το ενυδρειο...ανουμπια εχω ήδη μια εκτός moss τη άλλων να φυτέψω μόλις συμπληρώσω το χαλίκι;

 

Απο εδω - ευκολα

Μπορεις να παρεις εκτος αυτα που ειπαμε ...Cryptocorynes,Monosolenium Tenerum,Staurogyne,Vallisneria(αν θα βρεις- nana)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απο εδω - ευκολα

Μπορεις να παρεις εκτος αυτα που ειπαμε ...Cryptocorynes,Monosolenium Tenerum,Staurogyne,Vallisneria(αν θα βρεις- nana)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panvas έγραψε:

Natateo προς το παρών δεν σκέφτομαι να βάλω ψαράκια , θα περιμένω λιγο ακομα να δω πως θα πάει το φύτεμα,θα ηθελα να μου πεις τι μετρήσεις πρέπει να κανω τωρα ; τι water tests πρέπει να παρω και να κανω τωρα;

Τα τεστακια για την αρχη- NH3/NH4(αμμωνια), NO2(νιτρωδη), NO3(νιτρικα). Τα τεστακια να ειναι υγρα, οχι στικ (API,Salifert, Sera)

Διαβαζεις για τον κυκλο του αζωτου (και πολλα αλλα :)) εδω, πριν να βαλεις ψαρακια.

 

Link to comment
Share on other sites

Natateo προς το παρών δεν σκέφτομαι να βάλω ψαράκια , θα περιμένω λιγο ακομα να δω πως θα πάει το φύτεμα,θα ηθελα να μου πεις τι μετρήσεις πρέπει να κανω τωρα ; τι water tests πρέπει να παρω και να κανω τωρα;Τι μετρήσεις χρειάζομαι προς το παρόν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τα τεστακια για την αρχη- NH3/NH4(αμμωνια), NO2(νιτρωδη), NO3(νιτρικα). Τα τεστακια να ειναι υγρα, οχι στικ (API,Salifert, Sera)

Διαβαζεις για τον κυκλο του αζωτου (και πολλα αλλα :)) εδω, πριν να βαλεις ψαρακια.

 

Ευχαρηστω παρα πολυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοσο γρηγορα διαβασες;;;;! :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τοσο γρηγορα διαβασες;;;;! :D

Καλο διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τοσο γρηγορα διαβασες;;;;! :D

Χα χα χα ....οχι ακομα δεν διάβασα...μαζεύω πληροφορίες για διάβασμα...δουλειά για αργότερα..απλά ειμαι νέος στο χώρο χωρις εμπειρια και αγχώθηκα πολυ.στεναχωρηθηκα που έχασα τις bacopa caroliniana

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Panvas έγραψε:

Χα χα χα ....οχι ακομα δεν διάβασα...μαζεύω πληροφορίες για διάβασμα...δουλειά για αργότερα..απλά ειμαι νέος στο χώρο χωρις εμπειρια και αγχώθηκα πολυ.στεναχωρηθηκα που έχασα τις bacopa caroliniana

Ολα θα γινουν. Ολοι ξεκινησαμε απο μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Ολα θα γινουν. Ολοι ξεκινησαμε απο μηδεν.

Νασαι καλα...θα μου πρότεινες για τωρα να βάλω Flourish Excel ; θα βοηθούσε για τωρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panvas έγραψε:

Νασαι καλα...θα μου πρότεινες για τωρα να βάλω Flourish Excel ; θα βοηθούσε για τωρα;

Βαλε, απλα να μην υπερβαινεις την δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε, απλα να μην υπερβαινεις την δοσολογια.

Οκ..ευχαρηστω πολυ, καληνυχτα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...