Jump to content

Σκουλικια σε δισκους


Harris Markou

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
είμαι νέος στο χόμπι και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το τίτλου του post. Αρχικά να παραθέσω μερικά στοιχεία για το ενυδρείο
60L, φίλτρο με άνθρακα, UV light, θερμοστάτης
Μετρήσεις: NO3=0, NO2=0, GH =+-6, KH=15-18, PH=7.6-8, Cl2=<0.8
Ψάρια: 3 δίσκοι, 1 feather fish, 1 zebra pleco

Το ενυδρείο τρέχει για περίπου ένα μήνα. Στην αρχή πρόσεξα πως ένας απο τους δίσκους μου έκανε κακάκια διαφανή. Δεν έδωσα σημασία αλλά συνέχισα να παρατηρώ. Αυτό σταμάτησε για μερικές μέρες και σήμερα τα ξαναείδα. Στο εντωμεταξύ διάστημα διάβασα πως αυτά είναι συμπτώματα απο σκουλήκι. Προμηθεύτηκα το metroplex σαν φάρμακο για τα σκουλήκια. Στις ερωτήσεις λοιπόν:
1) Είναι τα κακάκια του δίσκου μου ένδειξη σκουληκιών ή είναι κάτι άλλο;
2) Το metroplex θα μου λύσει το πρόβλημα; Κάποιο άλλο φάρμακο που ξέρετε;
3) Το metroplex ή άλλο φάρμακο θα επηρεάσει το feather fish και το zebra pleco; Διάβασα πως είναι πολύ ευαίσθητα αυτά τα δύο. Αν τα επηρεάζει τότε πως μπορώ να απαλλαγώ απο τα σκουλήκια που ίσως έχουν και αυτά τα δύο;
4) Σε περίπτωση που κάνω την θεραπεία τι συμπτώματα να περιμένω απο τα ψαράκια μου; (συμπεριφορές κτλ.)
5) Πώς θα βεβαιωθώ πως η θεραπεία ήταν επιτυχής; 

Αυτά προς το παρόν,
Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το πρόβλημα,αλλά νομίζω πως οι δίσκοι θέλουν πολύ περισσότερα λίτρα 

Καλημέρα και καλώς ήρθες :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Harris Markou έγραψε:

1) Είναι τα κακάκια του δίσκου μου ένδειξη σκουληκιών ή είναι κάτι άλλο;
2) Το metroplex θα μου λύσει το πρόβλημα; Κάποιο άλλο φάρμακο που ξέρετε;
3) Το metroplex ή άλλο φάρμακο θα επηρεάσει το feather fish και το zebra pleco; Διάβασα πως είναι πολύ ευαίσθητα αυτά τα δύο. Αν τα επηρεάζει τότε πως μπορώ να απαλλαγώ απο τα σκουλήκια που ίσως έχουν και αυτά τα δύο;
4) Σε περίπτωση που κάνω την θεραπεία τι συμπτώματα να περιμένω απο τα ψαράκια μου; (συμπεριφορές κτλ.)
5) Πώς θα βεβαιωθώ πως η θεραπεία ήταν επιτυχής; 

1- διαβαζεις για δυσκοιλιότητα και Hexamita

2-https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ.12 Flagellol (πχ)

3- metronidazole -κανονικα οχι, αλλα θελει προσοχι (καλυτερα να κανεις θεραπεια σ΄αυτα τα ψαρια χώρια με πιο μικρη δοσολογια)

4-ολα κανονικα φισιολογικα (αν δεν υπαρχει υπερδοσολογια)

5- θα εξαφανιστουν τα συμπτωματα νοσου.

   P.S.!

Να μην πολυλογω, διαβαζεις εδω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και εδω -

Τα τεστακια σου ειναι για .............." το ραφι" (πεταμα(;)).

Σχεδον 1000% εχεις 7 σε 1 (η κατι παρομοιο) στικ..... Να ξερεις, οτι δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα.

Παρε υγρα τεστ της API, SERA ή Salifert

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ωραίο το feather fish :wub:

Ε,ναι... Ειδικα σε 300-400 λ........:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Harris Markou έγραψε:

φίλτρο με άνθρακα, UV light,

Ανθρακα βγαλε απο το φιλτρο (αν το εχεις πανω απο 2 εβδομαδες ειναι πια αχρηστος). Βαλε στο φιλτρο βιολογικο υλικο.

Δεν το χρησιμοποιουμε , οταν κανουμε θεραπειες, μονο μετα την θεραπεια - για 24 ωρες (για να δεσμευει το φαρμακο) και μετα το πεταμε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα.δυστηχως τα ψαρια σου κ να τα γιατρεψεις θα ξανααρρωστησουν κ ο λογος ειναι το ενυδρειο σου .δεν συμφωνώ μ το κείμενο που σ ειπαν να διαβαζεις κ πιστευω θα σ αποπροσανατολισει ,αλλα κ 60 λιτρα ειναι απαγορευτηκα.νομιζω πρεπει να τα δωσεις η να πας σ μια υπερβαση απο θεμα ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

δεν συμφωνώ μ το κείμενο που σ ειπαν να διαβαζεις κ πιστευω θα σ αποπροσανατολισει

αποπροσανατολιζει ; πως;  

Δωσε ενα λινκ (απο το φορουμ) ,που νομιζεις, οτι θα βοηθησει :)   

Link to comment
Share on other sites

Εχεις η ειχες δισκους ποτε???δεν χρειαζεται να βρω λινκ υπαρχουν απειρες συζητησεις απο ατομα  που διαφωνούν μ το κειμενο,μεσα σ αυτους κ εγω.οπως λεει κ αυτός που το εγραψε ....θα πω την αποψη μου ,απλα εγω διαφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Εχεις η ειχες δισκους ποτε???δεν χρειαζεται να βρω λινκ υπαρχουν απειρες συζητησεις απο ατομα  που διαφωνούν μ το κειμενο,μεσα σ αυτους κ εγω.οπως λεει κ αυτός που το εγραψε ....θα πω την αποψη μου ,απλα εγω διαφωνώ.

Το θεμα ειναι οχι μονο να πεις την αποψη σου, αλλα και να βοηθησεις τον συνχομπιστα για να καταλαβει αν κατι δεν εκανε σωστα. Πχ -

πριν 20 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

60 λιτρα ειναι απαγορευτηκα.νομιζω πρεπει να τα δωσεις η να πας σ μια υπερβαση απο θεμα ενυδρειου.

..... και για δισκους και για black ghost....(αποψη μου)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα πως το λες nat,υπαρχουν παρουσιασεις ενυδρειων, παρα πολυ ωραιες.αν ενδιαφερθεί το παιδι,γιατι ρωτησε μονο για την ασθένεια, εννοείται κ πολυ ευχαριστως να τον κατευθύνουμε .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χάρη καλώς ήρθες, στον όμορφο κόσμο των Δίσκων!

Όπως προαναφέρθηκε τα 60λ. είναι απαγορευτικά για τους Δίσκους. Και μάλιστα σε ενυδρείο ενός μήνα!

Αν σου αρέσουν πολύ τα συγκεκριμένα ψάρια θα πρέπει αναγκαστικά να πάς σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Ακόμα και να θεραπευτούν από τα hexamita,

θα βγάζουν συνεχώς προβλήματα, λόγο ακατάλληλου περιβάλλοντος. Μπορεί να ακούγομαι "απόλυτος" αλλά πιστεύω ότι είναι μονόδρομος.:(

Όσο για το black ghost πανέμορφο, με απόκοσμη κίνηση, αλλά το τελικό του μέγεθος αλλά και το γεγονός  ότι θα χτυπήσει ότι χωράει στο στόμα του το βράδυ μόλις ενηλικιωθεί το κάνει απαγορευτικό... 

 

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτο που το άτομο που ξεκινάει το θεμα δεν καταδεχεται μετα, αστω να εμφανιστει(δεν μιλάω για ευχαριστω)πραγματικα μ ξεπερναει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τώρα διάβασα το post, συγνώμη για το ύφος Δημήτρη, Ναταλία και South αλλά είμαι έξαλλος....

Έχεις απόλυτο δίκιο αδερφέ Δημήτρη, , και εσύ φίλη Ναταλία δίκιο έχεις, και εσύ φίλε South δίκιο έχεις, όλοι δίκιο έχετε που χαραμίζετε το χρόνο σας προσπαθώντας να πείτε την γνώμη σας και τις εμπειρίες σας για να βοηθήσετε, ΑΛΛΑ εγώ θελω να βάλω δίσκους γιατί είναι γαμ...οι!

Θα βάλω και ένα πλέκο να τρώει τα σκατά όπως μου είπαν στο μαγαζί...... και επειδή μου αρέσει και το ghost fish που έχει και περίεργο σχήμα και κολύμπαει με χάρη και είναι και από τον Αμαζόνιο, άρα κάνει, θα βάλω και ένα τέτοιο και εντάξει μωρέ, αμά φέρουν και στο pet shop και κανένα αραπαίμα ή πακού θα βάλω και ένα τέτοιο, τι πειράζει που έχω μία λεκάνη 60l…!! Δεν έχουν φωνή τα ζωντανά να κράξουνε, υπομένουν το μαρτύριο..........

Τι απάντηση να σου δώσει φίλε Δημήτρη, αφού τα :rip_1::rip_1: τα δισκάκια, το ghost fish πρέπει να πέθανε νηστικό ........ ένας θεός ξέρει αυτό το 60λιτρο πόσες ζωούλες έχει χαραμίσει.

φίλε Χάρη, αν διαβάζεις ακόμα το post σου, οι δίσκοι θέλουν κοπαδάκι, πρέπει να τους κάνεις 6-7 το λιγότερο, χωράνε μη σκάς, άμα τους πεις θα κάτσουν ο ένας πάνω στον άλλο.....

Α, και το ghost fish μην αγχώνεσαι, χωράει, μόνο 60εκ φτάνει σαν ενήλικο, αλλα τι λέω, ούτε μέχρι το προνήπιο δεν θα φτάσει.

Scientific Name: Apteronotus albifrons
Other Names: Ghost Knife Fish,
Origin: Amazon Basin
Adult Size: 60cm (23.62 inches)
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα, αν ήταν να παίρναμε κεφάλια για λάθος ψαροσυνθέσεις και ακατάλληλα ενυδρεία μάλλον δεν θα είχαν μείνει και πολλοί χομπίστες. Κατανοητά τα παράπονα για τον φίλο που δεν απάντησε γιατί εκτός από την αγένεια, δεν συνάδει αυτή η συμπεριφορά και με την φιλοσοφία του φόρουμ που σκοπό έχει να μοιράζονται απόψεις, εμπειρίες και πληροφορίες. Δεν χρειάζεται όμως να εκνευρίζεσαι imo. Όλοι στεναχωριόμαστε όταν διαβάζουμε για τέτοια ενυδρεία, αλλά επίσης όλοι (ή τουλάχιστον η πλειοψηφία) έτσι ξεκινήσαμε.

Έγινε επεξεργασία - Is Vou
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου, αδίκως στεναχωρήθηκα, το εξοργιστικό ήταν ότι δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει στα παιδιά που του απάντησαν στην βοήθεια που ζήτησε, μήνες τώρα....

Όλοι έχουμε κάνει λάθη, έχεις απόλυτο δίκιο, άλλα τουλάχιστον επειδή θεωρώ ότι μας ενδιέφερε, κοιτάξαμε να τα διορθώσουμε, η μη απάντηση του τόσους μήνες μου έδειξε πλήρη αδιαφορία για το χόμπι και για τα ζωντανά.

Μου θύμησε κάτι άθλιους που αγοράζουν ζωντανά χρυσόψαρα και τα ρίχνουν σε ενυδρεία με θηρευτές και τραβάνε με βίντεο το μακελειό για να δείξουν πόσο γ... είναι!

Ε, τέτοιοι για εμένα δεν έχουν θέση στο χόμπι!

Και επειδή είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπαίνει και διαβάζει, θα σου πω ότι επίτηδες ήμουν προκλητικός, μπας και καταλάβει πόσο λάθος έχει αντιληφθεί το να έχει ένα ενυδρείο σπίτι του με ζωντανά και το σταματήσει ή αποφασίσει να το αλλάξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ManosA έγραψε:

Έχεις δίκιο φίλε μου, αδίκως στεναχωρήθηκα, το εξοργιστικό ήταν ότι δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει στα παιδιά που του απάντησαν στην βοήθεια που ζήτησε, μήνες τώρα....

Όλοι έχουμε κάνει λάθη, έχεις απόλυτο δίκιο, άλλα τουλάχιστον επειδή θεωρώ ότι μας ενδιέφερε, κοιτάξαμε να τα διορθώσουμε, η μη απάντηση του τόσους μήνες μου έδειξε πλήρη αδιαφορία για το χόμπι και για τα ζωντανά.

Μου θύμησε κάτι άθλιους που αγοράζουν ζωντανά χρυσόψαρα και τα ρίχνουν σε ενυδρεία με θηρευτές και τραβάνε με βίντεο το μακελειό για να δείξουν πόσο γ... είναι!

Ε, τέτοιοι για εμένα δεν έχουν θέση στο χόμπι!

Και επειδή είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπαίνει και διαβάζει, θα σου πω ότι επίτηδες ήμουν προκλητικός, μπας και καταλάβει πόσο λάθος έχει αντιληφθεί το να έχει ένα ενυδρείο σπίτι του με ζωντανά και το σταματήσει ή αποφασίσει να το αλλάξει.

Δεν χρειάζεται ούτε νσ στεναχωριόμαστε ούτε να ανεβάζουμε τους τόνους. Ο συγκεκριμένος φίλος έκανε την εγγραφή του στο φόρουμ, ανέβασε το θέμα του, έμεινε ενεργός για τρεις ημέρες προφανώς κάτι δεν του άρεσε, και από τότε δε μας ξανά επισκέπτηκε. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να αναμασάμε το θέμα και να χαλιόμαστε. Ας το προσπεράσουμε λοιπόν, και πάμε μπροστά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αδερφέ, κλείνει από εμένα☺️

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ManosA έγραψε:

Έχεις δίκιο αδερφέ, κλείνει από εμένα☺️

?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...