Jump to content

καθαρισμος λιμνης κηπου


Recommended Posts

καλησπερα ,πριν 2μηνες αποφασισα να φτιαξω μια λιμνη στον κηπο μου .....

 

ενα πολυ σοβαρο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να καθαρισω το νερο της ..

 

οι διαστασεις στο max ειναι :

 

1,20χ1,80χ0,40

 εχω μια ανλια jebao 1000

για φιλτρο( αυτοσχεδιο) εχω ενα δοχειο  10 λιτρων στο οποιο εχω βαλει σφουγγαρια λεπτων πορων και κεραμικα ..αλλα αποτελασμα δεν βλεπω..

επισης να αναφερω οτι την εχω φτιαξει κατω απο την ροδια μου..και μεχρι τωρα δεν την βλεπει πολυ ο ηλιος...

μηπως να καταφυγω στην αγορα ετοιμοθ φιλτρου.?

μηπωσ η αντλια ειναι μικρη¨?

επισης το φιλτρο το εχω μεσα στην λιμνη και καταληγει σε ενα κιουπι...

σας παραθετω και φωτο... ευχαριστω πολυ ..

 

 

 

 

 

 

PHOTO_20190520_193148.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε κ καλως ορισες!! Πανεμορφη η λιμνουλα σου!! τι ψαρια εχεις μεσα??

Η αντλια σου σιγουρα ειναι λιγη για να γυρισει τα λιτρα σου.. σκεψου οτι χρειαζεται να γυρναει 4-5 φορες την ωρα τα λιτρα που εχεις.. επισης   δε καταλαβαινω,τι εννοεις ειναι μες την λιμνη?? Η αντλια?? Κ τα υλικα ειναι στο κιουπι?? Για αρχη θα σου προτεινα μπες κ δες πως εχουν στησει φιλοι εδω στο φορουμ τις δικες τους κ πως τις φιλτραρουν.. ενα παρτερι η βαρελι , μπολικη ελαφροπετρα , κ μια η δυο δυνατες αντλιες(μπες ebay θα βρεις καλες τιμες) ισως ειναι οι επομενες αγορες σου..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση ....

μεσα στην λιμνη εβαλα το αυτοσχεδιο φιλτρο ...(κατι σαν εσωτερικο φιλτρο)

το κιουπι ειναι αδειο..

 

ΑΠΟΡΙΑ : πιστευεις οτι με τις ελαφροπετρες θα βελτιωθει το προβλημα μεχρι να αλλαξω αντλια?

και μεχρι ποσα λιτρα το φιλτρο ειναι ικανοποιητικο, για αυτην την λιμνη? 

και αν πιστευεις οτι τα φιλτρα εμποριου ειναι πολυ καλυτερα απο τα αυτοσχεδια..?

απο ψαρακια εβαλα 3 χρυσοψαρα(μετα απο 7 ημερες) ,για να δω πως πανε ..

και παρα το χαλι του νερου..αυτα πανε προς το καλυτερο..

ισως επειδη δεν με βλεπουν και δεν τα βλεπω,παρα μονο οταν ανεβαινουν για ταισμα..

 

πριν 2 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Καλησπερα φιλε κ καλως ορισες!! Πανεμορφη η λιμνουλα σου!! τι ψαρια εχεις μεσα??

Η αντλια σου σιγουρα ειναι λιγη για να γυρισει τα λιτρα σου.. σκεψου οτι χρειαζεται να γυρναει 4-5 φορες την ωρα τα λιτρα που εχεις.. επισης   δε καταλαβαινω,τι εννοεις ειναι μες την λιμνη?? Η αντλια?? Κ τα υλικα ειναι στο κιουπι?? Για αρχη θα σου προτεινα μπες κ δες πως εχουν στησει φιλοι εδω στο φορουμ τις δικες τους κ πως τις φιλτραρουν.. ενα παρτερι η βαρελι , μπολικη

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...και ευχαριστω για τα καλα σας λογια ..μου δινετε θαρρος ..

εχω βαλει παπυρο και νουφαρο ..δεν θα ηθελα ναβαλω κατι αλλο ΄για να βλεπω την επιφανεια οταν καθαριση..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλαρακι.. προσπαθω να καταλαβω πως το χεις στησει το φιλτρο:cigar:..  αν μπορεις βοηθα.. αν εχω καταλαβει καλα στην ουσια ξαναπετας μεσα βρωμικο νερο  κ για αυτο ειναι ετσι.. εχεις στησει λιμνουλα με πρασινο νερο κ εννοειται οτι γουσταρουνε τα ψαρια σου.. 100 %νατουραλιζε.. ειχε φτιαξει ο πατερας μου κατι τετοιο.. Εξ. Φιλτρο ισως σπασει με το κρυο κ κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει λογος.. ειναι το ιδιο σκεπτικο ομως.. εξοδος απο πανω απο τη λιμνη σα καταρακτακι-εισοδος στη λιμνη κ το νερο να περναει μεσα απο μια σειρα υλικων για να καθαριζεται κ να ξαναβγαινει γυαλλι.. τωρα η λιμνη σου ειναι κοντα 1 κυβικο νερο .. η αντλια να μην ειναι 5 φορες +++??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλαρακι.. δεν ξερω αν εψαξες τιποτα εδω στο φορουμ .. ψαξε θεματα των @Aliens k @GIANNHS KOI.

 

επισης τσεκαρε το σκεπτικο του φιλου @pozeras13 κ του φιλου @giorgosmarios  

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ....την μια περιπτωση την ειχα δει....αλλα δεν τολμησα να το κανω ,,,

πιστευα οτι με πιο απλο τροπο θα τα καταφερνα..μεγαλο λαθος....σε λιγες μερες θα αρχισω να μαζευω τα υλικα 

που χρειαζομαι για να φτιαξω κατι σαν του pozeras13 ( η κατασκευη μου φαινεται πιο κοντα στις δικες μου ικανοτητες)...παραγγελνοντας βεβαια και μεγαλυτερη αντλια ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή. Ελπίζω να την χαρείς την λίμνη σου και να περνάς ξέγνοιαστα κοντά της.

 

Η 1η μου λίμνη ήταν στα ίδια κυβικά με την δικιά σου. Εγώ την είχα με μια αντλία 3.000λτ/ώρα και για φίλτρο ένα δοχείο ~50λτ. Σίγουρα έχεις μικρή αντλία, αλλά το ποιο σίγουρο είναι ότι το φίλτρο σου είναι πάρα πολύ μικρό. Θα σου πρότεινα να μην πας σε αγορά έτοιμου φίλτρου. Συνήθως οι κατασκευαστές προτείνουν μικρά φίλτρα. Με τα ίδια λεφτά θα μπορέσεις να φτιάξεις κάτι μεγαλύτερο.


Πρόσεχε με τα σφουγγάρια λεπτών πόρων. Αυτά συνήθως στομώνουν εύκολα και καθαρίζουν δύσκολα. Η λίμνη μαζεύει περισσότερες ακαθαρσίες από ότι ένα ενυδρείο. Να τα παρακολουθείς μήπως χρειαστούν γρήγορα καθάρισμα ή αλλαγή σε κάποια με μεγαλύτερους πόρους. Το φίλτρο όπως το έχεις μέσα στην λίμνη θα σε δυσκολέψει στον καθαρισμό. Καλύτερα να το τοποθετήσεις πίσω από το κιούπι σου. Να φτιάξεις μια βάνα στον πυθμένα του φίλτρου σου για να μπορείς να την ανοίγεις και να αδειάζεις εύκολα όλο το νερό του φίλτρου σου.


Η λίμνη σου είναι ακόμα στην αρχή. Ακόμα και με μια καλή φίλτρανση θα χρειαστεί να περάσει κάποιο διάστημα για αν στρώσει. Καλή αρχή. Αν μπορείς βάλε και άλλες φωτογραφίες από τα στάδια κατασκευής της λίμνης σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ψαχνοντας για ανλτια βρηκα αυτην εδω Garden Pond Filter for Ponds up to 5000 Litre M. Pump and Hose..ποια ειναι η γνωμη σας?

υπαρχει κατι αλλο που μου ξεφευγει?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. δεν ξερω αν οντως χρειαζετε να δωσεις αυτα τα χρηματα για αυτο που θελεις να κανεις .. 

 

On 28/5/2019 at 10:23 ΠΜ, το μέλος Aliens έγραψε:

Θα σου πρότεινα να μην πας σε αγορά έτοιμου φίλτρου. Συνήθως οι κατασκευαστές προτείνουν μικρά φίλτρα. Με τα ίδια λεφτά θα μπορέσεις να φτιάξεις κάτι μεγαλύτερο.

 

Συμφωνω με τον @Aliens .. το θετικο αυτου που χεις ανεβασει ειναι μεν  οτι ειναι ετοιμο κ δε χρειαζεται κατι.. τα αρνητικα του ο χωρος για υλικα αλλα, η αντλια του (ειναι 2000 λ/ω) κ σιγουρα κ η τιμη. με λιγοτερα θα εχεις κατι πολυ καλυτερο φιλαρακι..

 

εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα να το φτιαξω  κ ας μην πιανουν τα χερια μου .. μαζεψε τα υλικα που θελεις ενα ενα κ εδω στο φορουμ υπαρχουν αρκετα παιδια που θα μπορεσουν να σε καθοδηγησουν/βοηθησουν στο να το στησεις.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα μετα απο καιρο βρηκα την ευκαιρια να σας γραψω

 λοιπον βρηκα ενα βαρελακι 30 λιτρων στο υπογειο συν οτι ειχα και μια αντλια xtra1600

και ετσι πηρα ελαφροπετρες τις τοποθετησα μεσα στο βαρελακι ,το οποιο εβαλα μεσα στο νερο,στο οποιο απο το πισω μερος εκανα τρυπες για να περναει το νερο, το οποιο η αντλια απο εκει το διοχετευει στο κιουπι..

παραθετω φωτο..

 

αυτες οι φωτο ειναι τραβηγμενες την ιδια μερα (πριν 10 μερες) το νερο ειναι πιο καθααρο.

η αντλια γυριζει μια φορα την ωρα ,,περιμενω την καινουργια ...για να κανω τακτοποιηση και μεσα στην λιμνη για να μην φαινεται αυτο το μπαχαλο..

PHOTO_20190613_161929.jpg

PHOTO_20190613_165610.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...