Jump to content

Χρυσόψαρο σε γυάλα.


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλος σας βρήκα.

  Πριν καμιά εβδομάδα αποκτήσαμε το πρώτο χρυσόψαρο μετα απο επίμονη του γιου μου

με απλή γυάλα στρογγυλή 15-20λτ. 

  Ψάχνω πληροφορίες για την καλύτερη  φροντίδα του μεχρι και αν προχωρήσουμε σε αγορά ενυδρείου .

Αλλαγή νερού κανω καθε μερα 2/3 περίπου με νερο βρύσης + το υγρό για το χλώριο και του δίνουμε 2 νυφαδες τροφής.

Αναρωτιόμουν  αν θα μπορούσα να του βάζω νερό απο την αντίστροφη ώσμωση που έχουμε για να πίνουμε χωρίς την προθήκη του υγρού για το χλώριο.

IMG_20190604_143239.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη φροντίδα σε γυάλα. Πρέπει να βγει χθες. 

 

Αν δεν μπορείς να πάρεις σήμερα ενυδρείο, πάρε τουλάχιστον ένα πλαστικό δοχείο από τα ΙΚΕΑ και βάλτο εκεί. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Spiros Ioakimidis έγραψε:

Τι εννοεις? Πλαστικό κουτί αποθήκευσης?

Ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης 50 -60 λίτρα  είναι μια καλή, οικονομική, αλλά πρόχειρη λύση.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα σας παραθέσω τα γεγονότα. Συγνώμη για το μακροσκελές post. Αρχικά είμαι άσχετος με το αντικείμενο. Πριν μία εβδομάδα γυρνώντας στο σπίτι βρίσκω ένα χρυσόψαρο (comet), αγορασμένο από πανηγύρι(το ήθελε η μικρή μου), σε ένα κουτάκι 1,5 λίτρο. Από Τετάρτη μέχρι το Σάββατο, με όλα αυτά που διάβασα, είχα πάρει ένα μεγαλύτερο δοχείο 13 λίτρα περίπου, ένα φίλτρο magi 200 για 40 λίτρα νερό, υπόστρωμα Terra activa 2lt (σαν κοκκινόχωμα), αντιχλώριο, βακτήρια και ένα διακοσμητικό πλαστικό.Η αγορά και οι συμβουλές, έγιναν από γνωστό κατάστημα που ασχολείται μόνο με αυτό το αντικείμενο. Επειδή λοιπόν δεν ήθελα να χάσω πολύτιμο χρόνο και με τις συμβουλές που πήρα, έβαλα 11 λίτρα νερό με τη σωστή αναλογία σε αντιχλώριο, μετά από μία ώρα έριξα τα βακτήρια, το φίλτρο δούλευε ωστόσο και μετά από τέσσερις ώρες, το ψαράκι ήταν δυστυχώς χωρίς προσαρμογή στο νέο σπιτάκι. Πήρα επίσης τροφή σε κόκκους Goldy gran και colour της Sera. Το Σάββατο έδωσα τέσσερις κόκκους και Κυριακή έφαγε άλλους 4 για το χρώμα. Χθες αγόρασα ένα υγρό τεστ της sera NH4/NH3 και siporax mini. Έκανα το τεστ αμμωνίας και δείχνει 5mg, το κάνω δεύτερη φορά πάλι το ίδιο, πράσινο-πράσινο. Αδειάζω το νερό 30% ετοιμάζω καινούργιο με αντιχλώριο, τα ανακατέβω καμιά ώρα, το ρίχνω μέσα στο δοχείο, ρίχνω βακτήρια ξανά για όλα τα λίτρα νερού και αντικαθιστώ τον άνθρακα που είχε το φίλτρο με το siporax mini. Το φίλτρο έχει φυσικά και σφουγγάρι. Το ενυδρείο συνεχίζει να λειτουργεί και το ψαράκι για την ώρα δείχνει μία χαρά.
Υπ'όψιν χτες και σήμερα δεν το έχω ταΐσει. Δεν έχω πάρει τα υπόλοιπα τεστ και θα ήθελα να ρωτήσω, πότε πρέπει να ξανά μετρήσω για αμμωνία;; Ήθελα να δω αν τα πάει καλά, μήπως και καταφέρω να βρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο 60αρι άμεσα. Οι οδηγίες που είχα ήταν να αλλάξω το νερό μετά από μία εβδομάδα και στη συνέχεια ανά δύο εβδομάδες. Μετά τις χθεσινές μετρήσεις και την αλλαγή που έκανα όμως, δεν ξέρω πώς να συνεχίσω μέχρι να αντικαταστήσω το δοχείο. Κάθε οδηγία-βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Ορίστε και φωτό από τον νέο συγκάτοικο.
a681857aa16104d7598401668abb55b1.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Καλος ηρθες! Και καλα εκανες ,που ρωτησες.

1-  τα 11λ ειναι πολυ λιγα για ενα χρυσοψαρο!

2- το 5ppm αμμωνια ειναι καταστροφη!!! Το ψαρακι σου εφαγε μια γερη δοση δηλητηριου-αμμωνιας.

Αμμωνια πρεπει να ειναι μηδεν!!!!! Για να στρωσει το ενυδρειο (και με βακτηρια), χρειαζεται απο 2 εβδομαδες μεχρι ενα μηνα....

Τι κανεις τωρα......

α) κανεις αλλαγες νερου 50% και 2 φορες την πρωτη μερα, για να κατεβει η αμμωνια. Μετα αλλαζεις το νερο καθε 2 μερες 40-50% και ριχνεις βακτηρια καθε φορα, που κανεις αλλαγη.

β) διαβαζεις εδω-

γ)οσο πιο γρηγορα μπορεις - αγοραζεις ενυδρειο τουλαχιστον 50-60λ.(μακροστενο)

δ) διαβαζεις εδω -

και δεν ακους τον πετσοπα !

Καλο διαβασμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασμα που έχω ρίξει μια βδομάδα τώρα είναι απίστευτο. Ούτε πανελλήνιες. Από τροφή; Πόσους κόκκους να ρίξω; Είναι δεύτερη μέρα σήμερα νηστικό και ποτέ ξαναμετραω για αμμωνία, αν υπάρχει λόγος;;;
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Ήμουνα σίγουρος ότι θέλει κάτι πιο δραστικό.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Το διάβασμα που έχω ρίξει μια βδομάδα τώρα είναι απίστευτο. Ούτε πανελλήνιες. Από τροφή; Πόσους κόκκους να ρίξω; Είναι δεύτερη μέρα σήμερα νηστικό και ποτέ ξαναμετραω για αμμωνία, αν υπάρχει λόγος;;;
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Ήμουνα σίγουρος ότι θέλει κάτι πιο δραστικό.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με αλλαγες νερου ανα 2 μερες δεν θα μετρας αμμωνια. Για προχειρη λυση - διαβασε το ποστ #2

On 5/6/2019 at 12:21 ΜΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αν δεν μπορείς να πάρεις σήμερα ενυδρείο, πάρε τουλάχιστον ένα πλαστικό δοχείο από τα ΙΚΕΑ και βάλτο εκεί. 

και τοτε θα σου πω, πότε θα μετρας και τι.  IKEA εχει κουτια αποθηκευσης μεχρι 60-70λ......

Το ψαρι μην κρατας νηστικο. Κοκκους τροφης πρωτα μουλιαζεις στο νερο για λιγο.

Και σε ενα πλαστικο κουτι 50λ μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο μερος για τα ψαρια.....αν δεν εχεις δυνατοτητα να παρεις ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι τι υπόστρωμα να βάλω.θα είναι για ένα χρυσόψαρο και θέλω να ξεκινήσω την προετοιμασία. Οπότε αν είναι δυνατόν πείτε μου ακριβως τι τύπο υποστρώματος να βάλω για να ξεκινήσω. Το το ενυδρείο είναι το hailea f60 και περιείχε φίλτρο HL-BT400. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να μην επαρκεί για αυτά τα λίτρα οπότε μήπως θα μπορούσε να χρησιμοποιήσω και αυτό που έχω στο 11λιτρο δοχείο που αναφέρω σε προηγούμενο post #5. Ευχαριστώ πολύ.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα της προετοιμασίας του νερού νομίζω ότι τα έχω αποστηθίσει. Το καμάρι μας νομίζω ότι έχει ξεψαρώσει στο δοχείο των 11 λίτρων οπότε του προετοιμάζω το καινούργιο του σπίτι.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαλικακι παρε χαλαζιακο 1-3 mm καλυτερα σκουροχρωμο. Το υποστρωμα απο τα 11 λ βαλε στο μεγαλο των  60.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων έκανα τα παρακάτω. Αγόρασα ένα ενυδρείο 60 λίτρων hailea με το φίλτρο hl bt-400, σε τιμή ευκαιρίας. Του έβαλα αποχλωριωμένο νερό, λίγο τροφή, βακτήρια, χαλίκι 1-2mm μη ασβεστολιθικό λίγο ανοιχτόχρωμο δυστυχώς, έκανα και το τεστ με λευκό ξύδι, ένα κομμάτι ξύλο και το άφησα για 48 ώρες να δουλεύει .Φυσικά έβαλα μέσα και το ψεύτικο διακοσμητικό φυτό, έτσι για να σπάσει λίγο η μονοτονία.Στις 48 ώρες έβαλα μέσα το χρυσόψαρο για να μην το ταλαιπωρώ στο 11 λίτρο δοχείο, έβαλα μέσα και το μικρό φίλτρο το resun magi-200 που ήδη δούλευε μιάμιση εβδομάδα και για την ώρα όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Το μόνο αρνητικό είναι το κίτρινο νερό από το ξύλο, όπου παρόλο που το έβρασα και το έπλυνα, όλο το νερό στο ενυδρείο είναι κατακίτρινο. Βέβαια διάβασα ότι αυτό δεν ενοχλεί το ψάρι. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Το πλάνο μου τώρα έχει ως εξής. Να ταΐζω το ψάρι κάθε 3 μέρα και αλλαγή νερού 30-40% στην εβδομάδα χωρίς να αρχίσω να μετράω από τώρα για αμμωνία.
Τι λέτε;
Ψιλό ντρέπομαι με όλα τα ενυδρεία που έχω δει στο forum σας, αλλά για την ώρα έτσι έχουν τα πράγματα.
a18d75af4075de46d5da808a8f37913c.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Γιώργο.

1. Οι τανίνες που απελευθερώνονται απ' τα ξύλα και χρωματίζουν το νερό, έχουν ευεργετική δράση και δεν ενοχλούν καθόλου τα ψάρια.

2. Το ανοιχτόχρωμο υπόστρωμα πρέπει ν' αποφεύγεται γιατί στρεσάρει τα ψάρια. Γι' αυτό η @natateo σου πρότεινε σκουρόχρωμο.

3. Έχεις βάλει βιολογικό υλικό στα φίλτρα σου; Γιατί όσα βακτήρια και να ρίχνεις, αν δεν υπάρχει βιολογικό υλικό ν' αποικήσουν και να πολλαπλασιαστούν, είναι δώρον-άδωρον.

4. Προτείνω να ταίζεις μέρα παρά μέρα (τουλάχιστον-εκτός κι αν θες να το πας να μεταλάβει για τον 15Αύγουστο) και να ξεκινήσεις τις μετρήσεις 2 μέρες μετά την εισαγωγή του ψαριού στο ενυδρείο. Αν αρχίσεις να μετράς αμμωνία θα πρέπει να την κρατήσεις σε χαμηλά (ακόμα καλύτερα μηδενικά) επίπεδα με αλλαγές νερού (με ταυτόχρονη προσθήκη βακτηρίων). Δεν πρέπει επ' ουδενί ν' αφήσεις την αμμωνία να φτάσει στα επίπεδα που ανέφερες παραπάνω, γιατί σύντομα το ψαράκι θα σου κουνήσει μαντήλι καλαματιανό...

5. Δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι. Το ενυδρείο είναι προσωπική υπόθεση. Στήνεται με το γούστο και την δυνατότητα του καθενός και σκοπός είναι ν' αρέσει πρώτα απ' όλα στον κάτοχό του...:)

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.
1. Το έχω διαβάσει γι'αυτό δεν με ανησυχεί, απλά ήθελα μια επιβεβαίωση.
2. Επειδή βιαζόμουν και δεν έβρισκα άμεσα σκουρόχρωμο έβαλα ψιλόκοκκο ότι βρήκα, μη ασβεστολιθικό . Δείχνει να του αρέσει μιας και το πιπιλάει.
3. Βιολογικό έχει από την πρώτη στιγμή και στο ένα φίλτρο δουλεύει ήδη 2 εβδομάδες.
4.Και εγώ δεν άντεξα σήμερα και το τάισα μετά τη χτεσινή νηστεία. Με το θέμα μετρήσεις κυκλοφορούν πολλές απόψεις και μπερδεύομαι. Αυτή τη στιγμή φαντάζομαι ότι ακολουθώ το στρώσιμο με ψάρι και κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να ξεκινήσω να μετράω στην βδομάδα για αμμωνία, πριν την 1η αλλαγή.
Οπότε μετράω στις 2 μέρες από την είσοδο του ψαριού και αλλαγή νερού κάνω στην εβδομάδα ή αν βρω κάποιο επίπεδο αμμωνίας (και ποιο;;;) κάνω αλλαγή άμεσα και σε τι ποσοστά; Εδώ το χάνω.....
5. Ευελπιστώ μελλοντικά σε κάτι ποιο όμορφο.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπό κανονικές συνθήκες, αλλαγή νερού γίνεται μετά από 10-15 μέρες.

Άμεσα αλλαγή (30%-40%) απαιτείται αν η συγκέντρωση αμμωνίας υπερβεί το 1ppm...

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, με το ενυδρείο σε χρήση για τέταρτη μέρα και 48 ώρες με το ψάρι μέσα, μέτρησα αμμωνία και ήμουν στο 1mg/l(αλήθεια γιατί εσείς το μετράτε σε ppm). Άλλαξα ένα 20%, λόγω των παραπάνω αποριών μου, αλλά πλέον θα ακολουθήσωτην οδηγία σου.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάτι που δεν πρόσεξα...

Όταν επιλέγουμε στρώσιμο με βακτήρια και ψάρια, τα ψάρια πρέπει να μπουν άμεσα (το πολύ μετά από 2-3 ώρες)

απ' την στιγμή που θα ρίξουμε μέσα τα βακτήρια. Παραθέτω:

"Τα έτυμα βακτήρια απο την στιγμή που έρθουν σε επαφή με το νερό ενεργοποιούνται άμεσα και ψάχνουν για τροφή ή οποία μπορεί να τους δοθεί μόνο απο τα ψάρια. Αν δεν βάλουμε άμεσα τροφή δηλαδή ψάρια τα βακτήρια αρχίζουν να νεκρώνονται και αν βάλουμε ψάρια μετά απο 48 ώρες πιθανών να έχουν μειωθεί τα βακτήρια σε βαθμό που να μην επαρκούν πλέον ώστε να εισάγουμε ψάρια στο ενυδρείο μας.

Πολλοί αντί για ψάρια βάζουν τροφή ψαριών ώστε να έχουν τα βακτήρια τροφή. Αν και τα σκευάσματα περιέχουν ένζυμα  που διασπούν την τροφή παρόλο αυτά είναι μια διαδικασία που θέλει χρόνο και έως ότου διασπαστεί η τροφή σε τροφή για τα βακτήρια αυτά θα έχουν μειωθεί και θα είναι ανεπαρκές για την εισαγωγή των ψαριών.

Πιστεύω πως είναι κατανοητό γιατί πρέπει να μπουν άμεσα τα ψάρια στο ενυδρείο μας".

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Σήμερα, με το ενυδρείο σε χρήση για τέταρτη μέρα και 48 ώρες με το ψάρι μέσα, μέτρησα αμμωνία και ήμουν στο 1mg/l(αλήθεια γιατί εσείς το μετράτε σε ppm). Άλλαξα ένα 20%, λόγω των παραπάνω αποριών μου, αλλά πλέον θα ακολουθήσωτην οδηγία σου.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κανεις αλλαγη νερου 50% αμεσα, ριχνεις παλι βακτηρια. Η αμμωνια δεν πρεπει να ξεπερναει 0,25 mg/l (ppm- ειναι το ιδιο).

Αλλαγες μαλλον θα χρειαστει να κανεις καθε 2 ημερες στην αρχη....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω. Ότι λέει η @natateo είναι νόμος. Δεν τολμώ να διαφωνήσω κι ας πέφτει

λίγο μακριά...:D

Ακολουθείς τις οδηγίες της συνεχίζοντας πάντα την παρακολούθηση μέσω μετρήσεων...

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ πολύ και θα σας ενημερώνω σε κάθε μου βήμα. Πήρα και μαύρο χαλαζιακό χαλικάκι σήμερα,αλλά θα το βάλω μετά το στρώσιμο του φίλτρου.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω. Ότι λέει η @natateo είναι νόμος. Δεν τολμώ να διαφωνήσω κι ας πέφτει

λίγο μακριά...:D

Ακολουθείς τις οδηγίες της συνεχίζοντας πάντα την παρακολούθηση μέσω μετρήσεων...

@Φρου Φρου! Δεν πεφτεις μακρια. :) Μια χαρα τα λες.

Με προβληματιζει λιγο η αμμωνια στο 1ppm σε 2 μερες με ενα μονο ψαρι στα 60λ ...........

@GIORGOS PAPOGLOU- ή ταιζεις πολυ... ή το νερο της βρυσης εχει αμμωνια (κανε ενα check up στο νερο βρυσης)....ή βακτηρια που πηρες "δεν ειναι καλα"

Αν μπορεις να βρεις μπολι, το στρωσιμο θα γινει  πολυ πιο γρηγορα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το νερό από τη βρύση το έχω δει και δεν είχε αμμωνία. Έχω και φίλτρο ενεργού άνθρακα. Αλήθεια μπορώ να βάζω στο ενυδρείο απευθείας χωρίς αντιχλώριο;
Στα 60 λίτρα στην αρχή είχα προσθέσει και 11 λίτρα από το παλιό δοχείο. 2 μέρες δούλεψε μόνο με τροφή, βακτήρια, βιολογικό υλικό και από τις 2 μέρες και έπειτα έβαλα το ψάρι.


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...