Jump to content

Aqualum led bar σε nano reef


Master Gee

Recommended Posts

Έχω τη μπάρα της aqualum για θαλασσινό (https://m.imgur.com/gallery/qWz1Nm8) και θα ήθελα να μου πείτε μέχρι πόσα λίτρα μπορώ να καλύψω με αυτή για εύκολα κοράλλια με χαμηλές απαιτήσεις σε φως.

Έχω 2 άδεια ενυδρεία, ένα 35 και ένα γύρω στα 20 λίτρα. Θα με καλύψει η μπάρα στο 35άρι;

Αν όχι, σε αυτά τα λίτρα ποιά λύση θα προτείνατε;

Έγινε επεξεργασία - Master Gee
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Master Gee έγραψε:

Έχω τη μπάρα της aqualum για θαλασσινό (https://m.imgur.com/gallery/qWz1Nm8) και θα ήθελα να μου πείτε μέχρι πόσα λίτρα μπορώ να καλύψω με αυτή για εύκολα κοράλλια με χαμηλές απαιτήσεις σε φως.

Έχω 2 άδεια ενυδρεία, ένα 35 και ένα γύρω στα 20 λίτρα. Θα με καλύψει η μπάρα στο 35άρι;

Αν όχι, σε αυτά τα λίτρα ποιά λύση θα προτείνατε;

Δεν μου ανοίγει το λινκ...τι χαρακτηριστικά έχει η μπάρα; Θεωρητικά σε αυτά τα λίτρα, οτιδήποτε αποδίδει περίπου 50 par στο βυθό, σε καλύπτει. Μιλάμε πάντα για κοράλλια με χαμηλές απαιτήσεις στο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,το προηγούμενο ήταν λάθος, η μπάρα φαίνεται στο παρακάτω link:

https://imgur.com/Cc254cT

Την έχω αρκετά χρόνια και δε θυμάμαι χαρακτηριστικά. Επίσης δε βρίσκω κάτι σχετικό στο google οπότε αν θυμάται κάποιος ή αν την έχει σε κάποιο ενυδρείο θα βοηθούσε να μας πει αν αρκεί στα 35 λίτρα για κοράλλια χαμηλών απαιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Master Gee έγραψε:

Καλησπέρα,το προηγούμενο ήταν λάθος, η μπάρα φαίνεται στο παρακάτω link:

https://imgur.com/Cc254cT

Την έχω αρκετά χρόνια και δε θυμάμαι χαρακτηριστικά. Επίσης δε βρίσκω κάτι σχετικό στο google οπότε αν θυμάται κάποιος ή αν την έχει σε κάποιο ενυδρείο θα βοηθούσε να μας πει αν αρκεί στα 35 λίτρα για κοράλλια χαμηλών απαιτήσεων.

 

Ασ το !

Ούτε από τα πιο εύκολα lps.

Ακόμα και τα soft θα χαροπαλευουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Ασ το !

Ούτε από τα πιο εύκολα lps.

Ακόμα και τα soft θα χαροπαλευουν!

Ο Διονύσης έχει μάλλον δίκιο. Πιο πολύ φαίνεται σαν 'βοηθητική' μπάρα φωτισμού, παρά σαν main φωτιστικό.

Ίσως αν είχες 2-3 να έκανες  δουλίτσα, αλλά με ένα μόνο μάλλον δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και δεν είναι αυτό που ήθελα να ακούσω. :)

Η επόμενη ερώτηση είναι φυσικά αν υπάρχει κάποια πρόταση για φωτιστικό που θα καλύψει τις απαιτήσεις που περιέγραψα πιο πάνω. Έχω δει τα Kessil (Α80?) και κάποια συναφή. Κάποια άλλη πρόταση που να έχει δοκιμαστεί σε παρόμοιο setup με καλά αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Master Gee έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και δεν είναι αυτό που ήθελα να ακούσω. :)

Η επόμενη ερώτηση είναι φυσικά αν υπάρχει κάποια πρόταση για φωτιστικό που θα καλύψει τις απαιτήσεις που περιέγραψα πιο πάνω. Έχω δει τα Kessil (Α80?) και κάποια συναφή. Κάποια άλλη πρόταση που να έχει δοκιμαστεί σε παρόμοιο setup με καλά αποτελέσματα;

Δοκιμασμένες και γνωστές προτάσεις είναι εταιρίες όπως η Maxspect, Kessil, Aqua Illumination, Ecotech. Αυτές είναι οι πιο σίγουρες λύσεις και οι πιο ακριβές φυσικά.

Από κει και πέρα, σε ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων θα μπορούσες να κάνεις δουλειά με ένα κινέζικο no name led της τάξης των 100 ευρώ ή και με PAR38 led 

λάμπες. Η τελική επιλογή εξαρτάται από το πόσα χρήματα θες να δώσεις και πόσο 'γκάτζετ' θες να είναι το φωτιστικό σου (προσομοίωση ανατολής-δύσης, ρύθμιση 

φάσματος, κτλ.). Προσωπικά σε συμβουλεύω να πάρεις κάτι καλό και να μην διστάσεις να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω. Οταν στο μέλλον θα θελήσεις να βάλεις 

και κάποιο άλλο κοράλλι με περισσότερες απαιτήσεις (γιατί αυτό θα γίνει σίγουρα:D), θα με θυμηθείς...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα ρίξω μια ματιά σε Maxspect και Ecotech. Για par 38 το σκέφτομαι αν και θα προτιμούσα να έχει το ενυδρείο ένα πιό ‘clean’ look.

Τα κινέζικα τα φοβάμαι λίγο γιατί άλλα κάνουν λίγο απ όλα και άλλα απλά βγάζουν ένα μπλε φως χωρίς να δίνουν specs.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο στα nano reef να δεις τι έχουν τα παιδιά σε αυτά τα λίτρα. 

Θα σε βοηθήσει σε αυτό που θες να κάνεις. 

Χωρίς να θέλω να βάλω φυτιλιες θα σου πρότεινα αν θες να κάνεις κάτι καλό μην περιορίζεσαι στα λίτρα που έτυχε να έχεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...