Jump to content

juville imparator


Recommended Posts

Ρε παιδιά στο ψάρι είδα σαν ένα μικρό αποχρωματισμό στο πλάι Ίσως και να είναι ιδέα μου αλλά είπα να το ποστάρω μπας και.... παρακαλώ όσοι ξέρουν ας απαντήσουν...

20190609_211529.jpg

20190609_211442.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις ασθένειες πρέπει να μας πεις τα λίτρα του ενυδρείου. 

Τα ψάρια που έχεις καθώς και τις τιμές που επικρατούν αυτή την περίοδο. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι τρώει,  πόσο καιρό το έχεις κάνει τίποτα περίεργο?

 

Στις ασθένειες πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί.  Μια λάθος διάγνωση ή μια λάθος συμβουλή μπορεί να στοιχίσει την ζωή του ψαριού ή και ακόμα χειρότερα....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Στις ασθένειες πρέπει να μας πεις τα λίτρα του ενυδρείου. 

Τα ψάρια που έχεις καθώς και τις τιμές που επικρατούν αυτή την περίοδο. 

τα λιτρα ειναι καθαρα περιπου 360 απο ψαρια 1 κλοουν μαυρο 2 κλοουνακια μικρα οσελαρις 2 νταμσελακια 1 γαριδα και 3 μικρες ανεμωνες... τιμες αμμωνια 0 νο2 0 νο3 0.5 τρωει 2 τροφες τις βαζω σε φωτο.. το ψαρι το εχω ενα μηνα περιπου...

ul2wphofiao_530x@2x.jpg

110374.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάρι τρώει και είναι ευδιάθετο το πιο πιθανό είναι να μην είναι τίποτα. 

Είναι ένα ψάρι που αλλάζει πολύ μεγαλώνοντας χρωματικά. 

Αν είχες υψηλά νιτρικά θα το ψάχναμε περισσότερο όμως αν μετράς σωστά το 0,5 είναι τίποτα!!!

Εμπλουτίσετε την διατροφή του και με λίγο κατεψυγμένο άλλα και βιταμίνες. 

Το παρακολουθείς και μας λες !

Link to comment
Share on other sites

Τι μέγεθος έχει; Μήπως αρχίζει η μεταμόρφωσή του στον ενήλικο χρωματισμό;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αν το ψάρι τρώει και είναι ευδιάθετο το πιο πιθανό είναι να μην είναι τίποτα. 

Είναι ένα ψάρι που αλλάζει πολύ μεγαλώνοντας χρωματικά. 

Αν είχες υψηλά νιτρικά θα το ψάχναμε περισσότερο όμως αν μετράς σωστά το 0,5 είναι τίποτα!!!

Εμπλουτίσετε την διατροφή του και με λίγο κατεψυγμένο άλλα και βιταμίνες. 

Το παρακολουθείς και μας λες !

Δεν ξέρω ποια τροφή να πάρω από εδώ δεν έχω επιλογές βασικά δεν ξέρω και τι να πάρω καμία προταση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Δεν ξέρω ποια τροφή να πάρω από εδώ δεν έχω επιλογές βασικά δεν ξέρω και τι να πάρω καμία προταση;

 

Αφού χρησιμοποιείς τις ocean nutrition πάρε και το κατεψυγμένο γαριδακι .

Από βιταμίνες ότι βρεις για τα ψάρια. 

Θα το ανακατεύεις με την τροφή όπως λέει ο κατασκευαστής. 

Γενικά η ποικιλία στην τροφή καλό κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν μπορείς να βρεις στην Ελλάδα την κατεψυγμένη ειδικά για αγγελόψαρα. Περιέχει σύμφωνα με τον κατασκευαστή και σπόγγους που είναι πολύτιμοι για την διατροφή των αγγελόψαρων. 

image.png.03f59b95627eb27f17eafb7f50d68ba7.png

Όχι φυσικά ότι με τις υπόλοιπες τροφές που σου είπε ο  @fishbone! δε θα είναι καλά το ψάρι. Απλά όσο πιο πλήρως καλύψεις τις διατροφικές ανάγκες στα αγγελόψαρα τόσο μικρότερη πιθανότητα υπάρχει να δοκιμάσει κάποια από τα κοράλια σου.

Εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ όμως με αυτοκράτορα σε ενυδρείο που προορίζεται για reef. Εϊναι πάρα πολύ πιθανόν να χτυπήσει κοράλια και προσωπικά δε βρίσκω λόγο να ρισκάρουμε τόσο πολύ...  Άσε που και τα λίτρα είναι λίγα για αυτό το ψάρι όταν μεγαλώσει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Δε ξέρω αν μπορείς να βρεις στην Ελλάδα την κατεψυγμένη ειδικά για αγγελόψαρα. Περιέχει σύμφωνα με τον κατασκευαστή και σπόγγους που είναι πολύτιμοι για την διατροφή των αγγελόψαρων. 

image.png.03f59b95627eb27f17eafb7f50d68ba7.png

Όχι φυσικά ότι με τις υπόλοιπες τροφές που σου είπε ο  @fishbone! δε θα είναι καλά το ψάρι. Απλά όσο πιο πλήρως καλύψεις τις διατροφικές ανάγκες στα αγγελόψαρα τόσο μικρότερη πιθανότητα υπάρχει να δοκιμάσει κάποια από τα κοράλια σου.

Εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ όμως με αυτοκράτορα σε ενυδρείο που προορίζεται για reef. Εϊναι πάρα πολύ πιθανόν να χτυπήσει κοράλια και προσωπικά δε βρίσκω λόγο να ρισκάρουμε τόσο πολύ...  Άσε που και τα λίτρα είναι λίγα για αυτό το ψάρι όταν μεγαλώσει...

Τις ψάχνω αδερφέ μου! Όσο για το ψάρι αν μεγαλώσει και τελικά μείνω σε αυτό το ενυδρειο θα αναγκαστώ να το δώσω όπως σου είχα πει... Αυτό που το πιάνουν με ένα μανταλάκι είναι αυτό το νορι που είχαμε πει; και κάτι ακόμη Άρτεμια μίσης  κλπ μπορώ να τους δινω;

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά θέλω να ευχαριστήσω τον thediscusman που με ανέχεται σε κατ' ιδίαν συζητήσεις άπειρες να τον ρωτάω τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά επειδή είμαι ολίγον στουρνος!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως βοηθάμε με όποιο τρόπο μπορούμε... Όπως σου ειπα και κατ᾽ιδίαν, μη διαστάζεις να ανοίγεις συζητήσεις εδώ στο φόρουμ γιατί οι γνώμες των πολλών δε μπορούν σε καμμία περίπτωση να συγκριθούν με τη γνώμη του ενός, όσο καλά και να γνωρίζει κάτι... Και επίσης θα έχεις τη δυνατότητα να ακούς πολλές διαφορετικές ή παρεμφερείς ιδέες και να κρίνεις εσύ τι σου ταιριάζει καλύτερα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Parasxos said:

Αυτό που το πιάνουν με ένα μανταλάκι είναι αυτό το νορι που είχαμε πει; και κάτι ακόμη Άρτεμια μίσης  κλπ μπορώ να τους δινω;

Ναι αυτό είναι η άλγη. Φυσικά και αρτέμια και μύσις. Μύσις είναι πιο μεγάλης θρεπτικής αξίας. Και μύδια μπορείς θα τα τιμήσει δεόντος.. Αλλά να ξέρεις αν μετά βάλεις clam θα γνωρίζει ήδη τη γεύση και πολύ πιθανόν να το δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Δε ξέρω αν μπορείς να βρεις στην Ελλάδα την κατεψυγμένη ειδικά για αγγελόψαρα. Περιέχει σύμφωνα με τον κατασκευαστή και σπόγγους που είναι πολύτιμοι για την διατροφή των αγγελόψαρων. 

image.png.03f59b95627eb27f17eafb7f50d68ba7.png

Όχι φυσικά ότι με τις υπόλοιπες τροφές που σου είπε ο  @fishbone! δε θα είναι καλά το ψάρι. Απλά όσο πιο πλήρως καλύψεις τις διατροφικές ανάγκες στα αγγελόψαρα τόσο μικρότερη πιθανότητα υπάρχει να δοκιμάσει κάποια από τα κοράλια σου.

Εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ όμως με αυτοκράτορα σε ενυδρείο που προορίζεται για reef. Εϊναι πάρα πολύ πιθανόν να χτυπήσει κοράλια και προσωπικά δε βρίσκω λόγο να ρισκάρουμε τόσο πολύ...  Άσε που και τα λίτρα είναι λίγα για αυτό το ψάρι όταν μεγαλώσει...

 

Εγώ φίλε πρώτη φορά βλέπω αυτήν την τροφή!!!!

Που την έχεις βρει ?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, fishbone! said:

 

Εγώ φίλε πρώτη φορά βλέπω αυτήν την τροφή!!!!

Που την έχεις βρει ?

 Στο Λονδίνο την είχα δει πρώτη φορά.  Κυκλοφορούσε κανονικά. 

Βγάζουν και αλλες εταιρείες, αλλά την πρότεινα αυτή γιατί είναι από γνωστή εταιρεία που κυκλοφορεί Ελλάδα και σίγουρα θα μπορρούσε κάποιο κατάστημα να τη φέρει μαζί με τις άλλες κατψυγμένες της ίδιας ετιαρείας. 

 

Το μεγάλο της πλεονέκτημα, όπως είπα και πριν είναι ότι αν έχει μια πλήρη διατροφή το αγγελόψαρο που καλύπτει τις διατροφικές του ανάγκες πιο δύσκολα θα θέλει να δοκιμάσει και κοράλια.. Εϊναι πολύ πιθανόν να δοκιμάζουν κοράλια καθώς ο οργανισμός τους έχει έλλειψη από κάποια στοιχέια διατροφής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...