Jump to content

corydoras sterbai


gixxer

Recommended Posts

:)Μετά την διάλυση του 120λτ περιέργως έγιναν πιο τολμηρά, κάτι που οφείλεται όπως συνάγω στο ότι έφυγαν και τα gouramis μαζι με τα λίτρα. Δεν είχαν αψιμαχίες μάλιστα την ώρα του φαγητού έτρωγαν όλα μαζί δίπλα δίπλα, παρόλα αυτά στα 60λτ που διαμένουν πλέον αλωνίζουν συνεχώς στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου.

Αγαπημένα χαρούμενα και ζωηρά ψαράκια, μεγάλωσαν όμορφα χωρίς να με προβληματίσουν σε τίποτα.

 

IMG_20190615_122017179.jpg

IMG_20190615_122012881.jpg

  • Like 1
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες και αγαπημένο είδος τα Sterbai!

Προσωπικά είχα παρατηρήσει το αντίθετο, σε λιγότερα λίτρα γινόντουσαν μαλθακά με ελάχιστη κινητικότητα ενώ σε μεγαλύτερες διαστάσεις γινόντουσαν ιδιαίτερα δραστήρια ανεξαρτήτως συγκατοίκων. 

Μακάρι να δεις γέννες. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Μετά την διάλυση του 120λτ περιέργως έγιναν πιο τολμηρά, κάτι που οφείλεται όπως συνάγω στο ότι έφυγαν και τα gouramis μαζι με τα λίτρα. Δεν είχαν αψιμαχίες μάλιστα την ώρα του φαγητού έτρωγαν όλα μαζί δίπλα δίπλα, παρόλα αυτά στα 60λτ που διαμένουν πλέον αλωνίζουν συνεχώς στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου.

Αγαπημένα χαρούμενα και ζωηρά ψαράκια, μεγάλωσαν όμορφα χωρίς να με προβληματίσουν σε τίποτα.

 

 

Όμορφη συμμορία.:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές πολλές!! :thumbup:

 

Της ζούγκλας γίνεται από πίσω :hehe:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρακια! Ομορφο ενυδρειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σας ευχαριστώ πολύ όλους,

 

@bbetta αρνητική επίπτωση από την αλλαγή είδα μόνο στα 3 molly τα οποία είχαν μπει στο (στρωμένο αλλά άδειο) ενυδρείο ως πρώτα ψαράκια από διάλυση ενυδρείου φίλου. Ηταν οι τραμπούκοι του ενυδρειου. Ωστόσο ενώ εξ'αρχής σκόπευα να τα δώσω για να κρατήσω τα dwarf gouramis (ειχα μάλιστα συννενοηθεί σχετικά) τα ανιψάκια μου δήλωσαν ότι θα στεναχωρηθούν πολύ αν φύγει η μαυρομάτα και η πορτοκαλένια... έμειναν λοιπόν αλλά πλέον ούτε ιδιαίτερους τσαμπουκάδες ουτε τρελά κέφια διακρίνω... (σκέφτομαι να τους πω ότι πέθαναν ...:AAGGGHHH:)

Μια άλλη παρατήρηση που έκανα είναι ότι στο μικρότερο κοπαδιάζουν ανα είδος. πχ τα sterbai ειναι σχεδον πάντα όλα μαζί και τα dwarf puffer το ίδιο. Στο μεγάλο ειδικά τα δεύτερα μόνο στο φαγητό τα έβλεπα όλα μαζί.

@SOTIRIS πολύ πετυχημένος χαρακτηρισμός...:D έτσι είναι... έτοιμα για παιχνίδι και σκανταλιά...πάνω κάτω, το ένα πάνω στο άλλο, το ένα δίπλα στο άλλο σαν να παιζουν τετρις ένα πράγμα..

@Panagiotis Dms-Xgs Σε ευχαριστώ πολύ! Μόνο της ανουμπίας γίνεται... δεν είναι ζούγκλα το συγκεκριμένο. Θα μετακινήσω κάποιες ρίζες αργότερα και θα βάλω alternanthera reineckii mini. Με προβληματίζει μόνο ο φωτισμός (το συγκεκριμενο ενυδρείο έχει μια λευκή μπλε λάμπα που δεν είμαι σίγουρη τί θα υποστηρίξει).

@natateo ... Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! :D Κάποια στιγμή θα σας το δείξω ολόκληρο (οταν το βγάλω μια νορμαλ φωτογραφία)..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2019 at 1:48 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Μόνο της ανουμπίας γίνεται... δεν είναι ζούγκλα το συγκεκριμένο. Θα μετακινήσω κάποιες ρίζες αργότερα και θα βάλω alternanthera reineckii mini. Με προβληματίζει μόνο ο φωτισμός (το συγκεκριμενο ενυδρείο έχει μια λευκή μπλε λάμπα που δεν είμαι σίγουρη τί θα υποστηρίξει).

Μην νομίζεις ότι επειδή έχεις μόνο ένα είδος ή είδη από μία οικογένεια φυτών δεν μπορεί κάλλιστα το ενυδρείο σου να δείχνει πυκνοφυτεμένο. Εμένα μου αρέσουν πολύ τέτοια στησίματα που ναι μεν μπορεί να δείχνουν κάπως μονότονα ως προς τα φυτά αλλά δείχνουν εντελώς βγαλμένα από την φύση. Ότι αρέσει σε εσένα όμως. 

Ο φωτισμός που έχεις θα καλύψει σίγουρα της ανούμπιες αλλά δεν ξέρω ως προς την alternanthera. Δεν το είχα ποτέ για να σου πω αλλά φαντάζομαι ότι μιας και είναι κόκκινο θα έχει απαιτήσεις και σε διοξείδιο αλλά και σε λίπασμα και συγκεκριμένα σίδηρο. Αν θέλεις να προσθέσεις άλλα φυτά χωρίς να αλλάξεις τον φωτισμό μπορείς να το κάνεις με κάποια είδη κρυπτοκορίνας και γενικά φυτών χαμηλών απαιτήσεων. Έξτρα ωραία διακόσμηση θα προσφέρουν πεσμένα φύλλα catappa.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Dms-Xgs τα φύλλα catappa τα εκτίμησα πολύ τελευταία... έχω παραγγείλει ηδη!

 

Δίκιο έχεις σε αυτό που λες αν και δεν το είχα σκεφτεί έτσι ... εδώ έχω χαμηλή βλάστηση (μέση και κάτω ζώνη ενυδρείου) και στο μάτι κάτι μου λείπει... θα το βρω... και θα λυθούν και οι περί φωτισμού απορίες μου.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα μούτρα τα sterbai. Να τα χαίρεσαι.

Από τις φωτογραφίες όσο φαίνεται μου αρέσει το αποτέλεσμα με τις ανούμπιες και τα ξύλα.

Ίσως να μην χρειαστεί να βάλει και άλλα φυτά. Βγάλε μια γενική φώτο να το καμαρώσουμε και εμείς!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@gifil... αυτό είναι...

στην πίσω αριστερή γωνία λέω κάτι κοκκινο και δεξια μπροστα τις alternathera mini που δεν ψηλώνουν...

IMG_20190616_124852909.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην καλύψεις τον βυθό με άλλα πράγματα για να αφήνεις χώρο για τα βυθόψαρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

@gifil... αυτό είναι...

στην πίσω αριστερή γωνία λέω κάτι κοκκινο και δεξια μπροστα τις alternathera mini που δεν ψηλώνουν...

IMG_20190616_124852909.jpg

Αν με ρωτούσες εγώ θα το άφηνα έτσι. Μου αρέσει πολύ. Βάλε και ένα μαύρο φόντο αν θες για να δείξει ακόμα περισσότερο το πράσινο.

 

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Έχεις έναν πανέμορφο βυθό. Δεν βρίσκω λόγο να προσθέσεις κάτι άλλο. Δεν χρειάζεται να "μπουκώσεις"

το ενυδρείο σου. Άλλωστε, τα βυθόψαρα έχουν ήδη περιορισμένο χώρο. Κρίμα είναι να τα περιορίσεις κι άλλο.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Βέβαια, ότι θέλεις εσύ...:)

Link to comment
Share on other sites

@gifil

@B_betta

@Φρου Φρου

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις! Θα το αφήσω όπως είναι, ίσως αφαιρέσω και την bacopa να μείνει κενή και η γωνία για σκάψιμο...

Ορίστε και ένα άσχετο με το θέμα μας παφερακι που καταφερα να φωτογραφίσω (τρόπος του λέγειν) με το κινητό την ώρα του φαγητού...

 

IMG_20190619_170453172.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

@bbetta που το ευχήθηκες ... :DΕχω αυγουλάκια!!

Με το ζόρι τα είδα εντωμεταξύ γιατί είχα άδεια και φιλοξενούσα τα ανιψάκια μου οπότε ο χρόνος για παρατήρηση ήταν ελάχιστος.

Επιτέλους :blush:λίγο πριν την επιστροφή των αγαπημένων μικρών στο σπίτι τους, είχα και την έγκριση τους να απομακρύνω τα ζωοτόκα οπότε φεύγουν ... χθες!

 

 

 

IMG_20190704_165413276.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)Νέα αυγουλάκια ... πάνω που ήθελα να βγάλω τα φυτά για να τα καθαρίσω (απέκτησαν άλγες από τον γαλάζιο - λευκό φωτισμό που έχει το ενυδρείο) και ίσως να αλλάξω setup για να ανοίξω χώρο για τα sterbai.

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε φωτό και βίντεο!  :D

Link to comment
Share on other sites

Οτι καταφέρω να βγάλω - φωτογραφίες πιο ευκολα - θα το ποστάρω εννοείται απλά θέλω να είναι κάτι αξιοπρεπές γιατί οι λήψεις είναι απο κινητό.

Νομίζω και ελπίζω πως θα συνεχίσουν πάντως και θα έχω την ευκαιρία να σας τα δείξω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...