Jump to content

840+210 σαμπ


tkalamat

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Sentre έγραψε:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..Κάπως έτσι λέω να παίξω μπάλα κι εγώ αλλά πρέπει να βάλω και ΤΥΡΦΗ....Βλέπω κάτι σε τύρφη - bioballs - μακαρόνι - και κάτι ακόμα, ίσως πέλετ άνθρακα Άνθρακα βάζεις στην αρχή και μετά τον βγάζεις και τον πετάς ???θα δείξει

 

 

Και την τύρφη καλό είναι να την βάζεις στο βαρέλι αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

 

Και την τύρφη καλό είναι να την βάζεις στο βαρέλι αλλαγής.

λες να κατεβάζει πολύ το ph με την μόνιμη ροή του νερού από κει ??? οκ ... χρήσιμες οι συμβουλές.. να σε καλά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Sentre έγραψε:

λες να κατεβάζει πολύ το ph με την μόνιμη ροή του νερού από κει ??? οκ ... χρήσιμες οι συμβουλές.. να σε καλά...

 

Όχι δεν θα το κατεβάζει πολύ  αλά θα θέλει αλλαγή συχνά  γιατί θα δουλεύει συνεχώς..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίζοντας με τα ψαράκια μου! 

https://www.youtube.com/watch?v=MidpNWiW-30

20191004_193700.jpg

20191004_193707.jpg

20191004_193710.jpg

20191004_193715.jpg

20191004_145639.jpg

20191004_145420.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η αγαπημένη τροφή να ταΐζω τα ψάρια μου! Πολύ διασκεδαστικη και μπορείς να παρατηρεις τα ψάρια από πολύ κοντά. 

Πιστεύω ότι ο φωτισμός τα αδικεί λίγο. Τι Κελβιν είσαι; 

Από γέννες πως πάει; πρέπει να είσαι φουλ! 

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 10:28 ΠΜ, το μέλος adlib έγραψε:

Η αγαπημένη τροφή να ταΐζω τα ψάρια μου! Πολύ διασκεδαστικη και μπορείς να παρατηρεις τα ψάρια από πολύ κοντά. 

Πιστεύω  ότι ο φωτισμός τα αδικεί λίγο. Τι Κελβιν είσαι; 

Από γέννες πως πάει; πρέπει να είσαι φουλ! 

Έχω 2 λάμπες τ8 λεντ 6500 και 4000  κελβιν 20w αλά νομίζω όταν τράβηξα το βίντεο έκαιγε μόνο η μια από μικρά σε λιγότερο από 4 μήνες που τρέχει το ενυδρείο έχω γεμίσει σε λίγο τα 840λτ θα είναι λίγα! πόσα κελβιν να βάλω για καλύτερη απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Έχω 2 λάμπες τ8 λεντ 6500 και 4000  κελβιν 20w αλά νομίζω όταν τράβηξα το βίντεο έκαιγε μόνο η μια από μικρά σε λιγότερο από 4 μήνες που τρέχει το ενυδρείο έχω γεμίσει σε λίγο τα 840λτ θα είναι λίγα! πόσα κελβιν να βάλω για καλύτερη απόδοση?

Τέλεια! Να σου ζήσουν όλα φίλε! 

Για τον φωτισμό εγώ θα δοκίμαζα πιο ανεβασμένα Κελβιν. Ίσως κρατούσα την 6500Κ και θα εβαζα μια 10000Κ να βγάζει και λίγο το μπλε. 

Αν πας σε Τ5 θα εχεις περισσότερες επιλογές και πιο πολύ δύναμη, αλλιώς σε λεντ που είναι πάμφθηνα πλέον και μπορείς να παίξεις μπάλα όπως θες. 

Έχω δοκιμάσει αυτό και έμεινα πολύ ευχαριστημένος 

https://www.amazon.co.uk/NICREW-Aquarium-Automated-Lighting-Controller/dp/B07Q24PLSN

Γενικά με τον φωτισμό αν δεν πειραματιστεις δεν γίνεται. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Τέλεια! Να σου ζήσουν όλα φίλε! 

Για τον φωτισμό εγώ θα δοκίμαζα πιο ανεβασμένα Κελβιν. Ίσως κρατούσα την 6500Κ και θα εβαζα μια 10000Κ να βγάζει και λίγο το μπλε. 

Αν πας σε Τ5 θα εχεις περισσότερες επιλογές και πιο πολύ δύναμη, αλλιώς σε λεντ που είναι πάμφθηνα πλέον και μπορείς να παίξεις μπάλα όπως θες. 

Έχω δοκιμάσει αυτό και έμεινα πολύ ευχαριστημένος 

https://www.amazon.co.uk/NICREW-Aquarium-Automated-Lighting-Controller/dp/B07Q24PLSN

Γενικά με τον φωτισμό αν δεν πειραματιστεις δεν γίνεται. 

 

 

Ευχαριστώ να σαι καλά. Θα δοκιμάσω μια 10000κ και θα δούμε,έχω στον κύβο φυτεμένο 80λτ σαν αυτό που μου έβαλες αλά 150cm που θέλω για αυτό?Για να φτιάξω το 840λτ έκανα υπέρβαση στα οικονομικά μου και το πάω σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Ευχαριστώ να σαι καλά. Θα δοκιμάσω μια 10000κ και θα δούμε,έχω στον κύβο φυτεμένο 80λτ σαν αυτό που μου έβαλες αλά 150cm που θέλω για αυτό?Για να φτιάξω το 840λτ έκανα υπέρβαση στα οικονομικά μου και το πάω σιγά σιγά.

Καταλαβαίνω φίλε.. 

Γενικά προτιμώ τα μικρότερα φωτιστικά γιατί κάνουν το ενυδρείο πιο ατμοσφαιρικό με τις γωνίες να είναι πιο σκοτεινές. 

Σε 185εκ μήκος ενυδρείου έχω 120εκ φωτιστικό και σε 130εκ ενυδρείο έχω 90εκ φωτιστικό. 

Το καλό με το λεντ που σου έστειλα είναι ότι ρυθμίζεις όπως θες το φάσμα με τηλεκοντρόλ. 

Από την άλλη και οι λάμπες είναι σχετικά φθηνές, οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις. 

Ένα άλλο κολπακι που έκανα είναι να καλύψω σε σημεία την λαμπα με πλαστικό σωλήνα και να αφήσω κενό όπου θέλω να φωτίζεται στο ενυδρείο. 

Εδώ θα δεις κάποιες δοκιμές που έκανα με ένα ενυδρείο σε φωτισμό αλλά και τις δέσμες φωτός. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Καταλαβαίνω φίλε.. 

Γενικά προτιμώ τα μικρότερα φωτιστικά γιατί κάνουν το ενυδρείο πιο ατμοσφαιρικό με τις γωνίες να είναι πιο σκοτεινές. 

Σε 185εκ μήκος ενυδρείου έχω 120εκ φωτιστικό και σε 130εκ ενυδρείο έχω 90εκ φωτιστικό. 

Το καλό με το λεντ που σου έστειλα είναι ότι ρυθμίζεις όπως θες το φάσμα με τηλεκοντρόλ. 

Από την άλλη και οι λάμπες είναι σχετικά φθηνές, οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις. 

Ένα άλλο κολπακι που έκανα είναι να καλύψω σε σημεία την λαμπα με πλαστικό σωλήνα και να αφήσω κενό όπου θέλω να φωτίζεται στο ενυδρείο. 

Εδώ θα δεις κάποιες δοκιμές που έκανα με ένα ενυδρείο σε φωτισμό αλλά και τις δέσμες φωτός. 

 

 

Είχα διαβάσει το θέμα σου αλλά το διάβασα πάλι από την αρχή καταπληκτικά  τα  tropheus στο μέλλον θέλω και εγώ να τα βάλω, και η πατέντα με την σωλήνα καλή στη λάμπα για την σκιά που θέλω στις ανουμπιες. θα βάλω μια τ8 λεντ 10000κ 120εκ και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Είχα διαβάσει το θέμα σου αλλά το διάβασα πάλι από την αρχή καταπληκτικά  τα  tropheus στο μέλλον θέλω και εγώ να τα βάλω, και η πατέντα με την σωλήνα καλή στη λάμπα για την σκιά που θέλω στις ανουμπιες. θα βάλω μια τ8 λεντ 10000κ 120εκ και βλέπουμε.

Να σαι καλά φιλαράκι. Τέλεια είναι τα άτιμα!

Είναι κρίμα που δεν είναι εύκολα διαθέσιμα στην χώρα μας. 

Πιστευω θα δείξει πολύ καλύτερο το ενυδρείο σου. Προσφαιρεται, λόγο μεγέθους, για σκιές. Θα το κάνουν πολύ πιο ατμοσφαιρικό. 

Δείξε μας καμία φώτο όταν βάλεις τον φωτισμό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μικρές αλλαγές στον φωτισμό.

 

https://www.youtube.com/watch?v=tzxEzBYABTw&feature=youtu.be

20191012_224758.jpg

20191012_224828.jpg

20191012_224646.jpg

20191012_224641.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα δείχνει Και το βιντεάκι επίσης.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ όμορφα δείχνει Και το βιντεάκι επίσης.:thumbup:

 

Ευχαριστώ να σαι καλά  είμαι σε φάση πειραματισμών. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φίλε μου, και τρελά λίτρα!

Να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω την εντύπωση ότι φαίνεται λίγο πιο φωτεινό. 

Διακρίνω μια σκίαση στη μέση.. Κάλυψες την λάμπα με τα χαμηλά Κελβιν; 

Παντως ακόμα πιστεύω ότι του λείπουν τα μπλε. Φυσικά το αποτέλεσμα από κοντά θα είναι διαφορετικό.. 

Το σημαντικότερο δεν μας είπες.. Εσένα πως σου φαίνεται; 

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσει ο χαμηλός φωτισμός, οι σκιές κλπ. Ψηλότερα φαίνεται σαν να είναι χαμηλότερος αλλά στο κάτω μισό φαίνεται πιο έντονος. Νομίζω πως οι φωτογραφίες που μας ανέβασες το αδικούν κάπως:rolleyes: .Το υπόστρωμα είναι χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

 

Έχω την εντύπωση ότι φαίνεται λίγο πιο φωτεινό. 

Διακρίνω μια σκίαση στη μέση.. Κάλυψες την λάμπα με τα χαμηλά Κελβιν; 

Παντως ακόμα πιστεύω ότι του λείπουν τα μπλε. Φυσικά το αποτέλεσμα από κοντά θα είναι διαφορετικό.. 

Το σημαντικότερο δεν μας είπες.. Εσένα πως σου φαίνεται; 

 

Καλημέρα δεν βρήκα λάμπα 10000κ στη Σπάρτη μέχρι  6500 σε λεντ και 12000  σε τ 8 απλή κάλυψα και τις 2 λάμπες στη μέση και λίγο στις άκρες είναι πολύ καλύτερο αν βάλω 12000 θα είναι πολύ μπλε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ManosA έγραψε:

Πολύ ωραίο φίλε μου, και τρελά λίτρα!

Να το χαίρεσαι!

Ευχαριστώ να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Προσωπικά μου αρέσει ο χαμηλός φωτισμός, οι σκιές κλπ. Ψηλότερα φαίνεται σαν να είναι χαμηλότερος αλλά στο κάτω μισό φαίνεται πιο έντονος. Νομίζω πως οι φωτογραφίες που μας ανέβασες το αδικούν κάπως:rolleyes: .Το υπόστρωμα είναι χαλίκι;

Το υπόστρωμα είναι θαλασσινή άμμος έχει και λίγα μικρά χαλικάκια με το σκάψιμο βγήκανε επάνω,.με το φωτισμό κάνω πειράματα  σίγουρα από κοντά είναι καλύτερο οι φωτογραφίες και το βίντεο είναι από κινητό δεν είναι και οι καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Καλημέρα δεν βρήκα λάμπα 10000κ στη Σπάρτη μέχρι  6500 σε λεντ και 12000  σε τ 8 απλή κάλυψα και τις 2 λάμπες στη μέση και λίγο στις άκρες είναι πολύ καλύτερο αν βάλω 12000 θα είναι πολύ μπλε?

Δοκίμασε την. Δεν χάνεις τίποτα. Εγώ είχα βάλει 14000Κ συν μια μπλε. Πιστεύω ωραίο θα είναι. Αν σου φαίνεται πολύ μπλε μπορείς να την καλύψεις σε σημεία για να υπερτερεί η 6500Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μέτρηση πριν την αλλαγή  και τα νιτρικά είναι σχεδόν μη μετρήσιμα και αλλαγή νερού 220 λίτρα μετά από προετοιμασία στο βαρέλι με κυκλοφορητή

20191123_172721.jpg

20191121_115653.jpg

20191204_132844.jpg

20191205_092725.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα καμάρια μου!

 

https://www.youtube.com/watch?v=wk58odQWnEc

20191210_193306.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Τα καμάρια μου!

 

https://www.youtube.com/watch?v=wk58odQWnEc

20191210_193306.jpg

Πολυ ομορφο αποτέλεσμα φιλαράκι. 

Οι ψαρουκλες δείχνουν υγειεστατες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Πολυ ομορφο αποτέλεσμα φιλαράκι. 

Οι ψαρουκλες δείχνουν υγειεστατες 

 

Ευχαριστώ φίλε χαίρομαι που σου αρέσει (Τους αρέσει να ποζάρουν)???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...