Jump to content

Recommended Posts

Ομορφιές!Πάντως το ακουασκειπ που έκανες δίνει την δυνατότητα σε πολλά μικρα να επιβιώσουν!Παντού από πίσω ξεπροβάλλουν φατσούλες!

On 15/12/2019 at 4:15 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ομορφιές!Πάντως το ακουασκειπ που έκανες δίνει την δυνατότητα σε πολλά μικρα να επιβιώσουν!Παντού από πίσω ξεπροβάλλουν φατσούλες!

Καλή χρονιά φίλε ναι έχουν αρκετές κρυψώνες τα μικρά και είναι αρκετά. 

Καλή χρονιά, Να λοιπόν ενα ωραία στημένο σωστά ενυδρείο κατά τη δική μου αντίληψη ,κρυψώνες και περάσματα αυτή είνια η φιλοσοφία στο aquascaping σε αυτά τα συγκερκιμένα ψάρια της Αφρικής,Μπράβο να το ευχαριστηθείς φίλε και να χαιρόμαστε και εμείς να το βλέπουμε ,Χρόνια πολλά

Ένα βίντεο και μερικές φωτογραφίες από τα καμάρια μου!

https://www.youtube.com/watch?v=tzxEzBYABTw

20200325_220317.jpg

20200325_220243.jpg

20200325_220249.jpg

• Like 3

Πολύ όμορφο,γεμάτο ζωή.

πριν 6 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Πολύ όμορφο,γεμάτο ζωή.

Ευχαριστώ τα φροντίζω και με αποζημιώνουν!

Απο χρωματα..... Φουλ εξτρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Για ζηλια ειναι και τα λιτρα και τα ψαρια :)

Έχεις ένα πανέμορφο Malawi tank σωστά στημένο και με ωραία ψαροοσύνθεση,  ειδικά αν δώσεις λίτρα στην Αφρική καλή ώρα όπως εσύ τα αποτελέσματα μόνο όμορφα μπορεί να είναι. :thumbsu:

Φτου φτου! 

Φαίνεται ότι περνάν καλά! 

Ποιος δείχνει να είναι ο αρχηγός του ενυδρείου; 

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απο χρωματα..... Φουλ εξτρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Για ζηλια ειναι και τα λιτρα και τα ψαρια :)

Ευχαριστώ όταν έκανα το άλμα από 240 στα 840 η διαφορά σε χρώματα και όχι μόνο ήταν μεγάλη!

• Like 1

πριν 9 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Έχεις ένα πανέμορφο Malawi tank σωστά στημένο και με ωραία ψαροοσύνθεση,  ειδικά αν δώσεις λίτρα στην Αφρική καλή ώρα όπως εσύ τα αποτελέσματα μόνο όμορφα μπορεί να είναι. :thumbsu:

Σε ευχαριστώ και το στήσιμο αλά και τα λίτρα παίζουν μεγάλο ρόλο!

πριν 8 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Φτου φτου! 

Φαίνεται ότι περνάν καλά! 

Ποιος δείχνει να είναι ο αρχηγός του ενυδρείου; 

Ευχαριστώ αρχηγός είναι ο λαμπεοτροφεους και είναι όλα ήρεμα με συνεχόμενη κυκλοφορία κάπου κάπου έχουμε και κυνηγητό αλά τα πολλά περάσματα και τα λίτρα βοηθάνε να μένουμε μόνο σε αυτό.

πριν 1 ώρα, το μέλος tkalamat έγραψε:

Ευχαριστώ αρχηγός είναι ο λαμπεοτροφεους και είναι όλα ήρεμα με συνεχόμενη κυκλοφορία κάπου κάπου έχουμε και κυνηγητό αλά τα πολλά περάσματα και τα λίτρα βοηθάνε να μένουμε μόνο σε αυτό.

Μία χαρά.. Κιχλιδες χωρίς τσαμπουκάδες μάλλον δεν είναι κιχλιδες! 😂 😂 😂 

Σίγουρα τα ψαράκια σου καλόπερνανε και φαίνεται αυτό. 

• Like 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Ane4
      Το αναδημοσιεύω στο σωστό forum αυτή τη φορά 🙂 
      Καλησπέρα σε όλους, εδώ και δύο μήνες ασχολούμαι με το να στήσω το συγκεκριμένο ενυδρείο (70x36x48), όντας αρχάριος έχω κάνει αρκετά λάθη ήδη, αλλά τουλάχιστον έχω καταλήξει στο τοπίο και τα ψάρια που με ενδιαφέρουν και αυτές είναι οι Κιχλίδες Αφρικής γιατί εκτός των άλλων (προσωπικότητα, aquascape του γούστου μου) ταιριάζουν και με τις παραμέτρους του νερού της βρύσης μου που είναι γύρω στο 8 ίσως και 8,5 (δεν ήθελα να ''μπλέξω' με α.ο, τύρφη και άλλες τέτοιες μεθόδους).
      Στη φωτογραφία βλέπετε το ενυδρείο στην σημερινή μορφή του με μερικά ψαράκια που έμειναν από το προηγούμενο στήσιμο και τα οποία θα φύγουν. Τα νερό έχει γίνει κρύσταλλο, η φωτογραφία τραβήχτηκε μετά από τη προσθήκη των ασβεστολιθικών.
      Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να παίξω με demasoni & labidochromis αλλά διαβάζοντας τη σχετική βιβλιογραφία που μου πρότειναν παιδιά από το φόρουμ συμπεραίνω ότι η ψαροσύνθεση σε αυτά τα λίτρα έχει αρκετούς περιορισμούς και καλό θα ήταν να πάω σε Τανγκανίκα αποκλειστικά. Δε με πειράζει γιατί έχω βρει και εκεί ενδιαφέροντα ψάρια όπως Neolamprologus caudopunctatus, julidochromis transcriptus, Lamprologus ocellatus τα οποία αν μπορούσα να συνδυάσω και ΚΥΡΙΩΣ να τα βρω θα ήμουν ευχαριστημένος. 
      Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα βρω πουθενά! Σε κάθε pet shop της Θεσσαλονίκης που γυρνάω γίνεται ο ίδιος διάλογος:
      - δεν έχουμε Τανγκανίκα γιατί δε δοκιμάζεις Μαλάουι. 
      - δεν είναι απαγορευτικά για τα λίτρα μου ?
      - όχι αν έχεις σωστή φίλτρανση και σωστή ιχθυοφόρτιση.
      Η συζήτηση δε συνεχίζεται γιατί σίγουρα την έχετε κάνει οι περισσότεροi 

Με αυτά τα δεδομένα έχετε να μου προτείνετε κάποια ψαροσύνθεση που ιδανικά θα μπορούσα να βρω κιόλας?  🙂  Είμαι ανοιχτός σε συνδυασμούς περισσότερων ειδών αλλά θα μπορούσα να το φανταστώ και μόνο με ένα είδος. 
      Σε δεύτερο χρόνο και εφόσον καταλήξω στην σύνθεση σκέφτομαι την αλλαγή φίλτρου ανάλογα τις ανάγκες, μέχρι στιγμής κλείνω στο eheim 2213 αλλά λέω να περιμένω τους φιλοξενούμενους πρώτα.   
      Τέλος, εάν έχετε άποψη πάνω στο θέμα Μαλάουι σε 120 λίτρα θα το εκτιμούσα. 

Άντε παιδιά περιμένω πως και πως να γίνω Αφρικανός !
      Ευχαριστώ 

• By Superjay
      Καλησπέρα, Το ενυδρειάκι μου με τις αφρικάνες, Τρέχει απο αρχές Δεκέμβρη 2016.
      Γενική κατηγορία ενυδρείου: Αφρική Λίμνες (Nyasa-Malawi)

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150εκ Χ 38εκ Χ 55 εκ
      Συνολικά Λίτρα: 313
      Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
      Φυτά:-
      Ψάρια:4 Aulonocara, 9 Labido, 1 Leopard Bush Fish, 2 Pleco κι 2 που τα αγορασα για Acei. αλλα μαλλον ειναι   Labidochromis Chisumulae
      Άλλα είδη:1 Zebra Snail

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μπλε Σκουρο
      Πέτρες: Φυσικες + 3 Tiger Eye
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Νεκρος Αραγωνίτης 25kg
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2X T5 (actinic plus & midday 6000)

Διάρκεια φωτισμού: 8-10ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: Fluval 406
      Θέρμανση/ Ψύξη: Fluval 300w + Eheim 150w
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 1 Κυκλοφορητης SunSun Μονο 6W + 1 Κυκλοφορητη SunSun 12W Διπλο
      Διατροφή: New Era Cichlids Pellets

Παράμετροι
      pH:7.5-8
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):8
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):26,5

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: καθε 2 εβδομάδες 40%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο Sera, Βακτηρια Seachem, Seachem Buffer
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

• By Husky_Jim
      Μιά πολύ ενδιαφέρον μελέτη για την εξέλιξη των υπερτροφικών χειλιών σε κιχλίδες της λίμνης Malawi!

https://bmcevolbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12862-018-1296-9?fbclid=IwAR3HR634Nblhf2mNgFP-KhILVNeQcsUHAyncWBfvN3OCDxCFzm27CoAMIi4#Abs1

Καί σε PDF:
      Malawi.pdf
    • By tkalamat
      Έτοιμο να υποδεχτεί τα ψάρια  Pseudotropheus Elongatus Mpanga, Metriaclima Red Zebra.

• By Andreas_Kouv
      Καλησπέρα παιδιά, έφτασε ο καιρός για νεο ενυδρείο! DIY Κατασκευή επίπλου και ενυδρείου. Το έπιπλο θα γίνει μέσα στη βδομάδα. Τώρα. Tο ενυδρείο Θα είναι 1.8 m σε μήκος και θα χωρίζει το σαλόνι μου απο χολ. Μέσα του θα φιλοξενήσει το υπάρχον Malawi μου, το οποίο τρέχει 2 χρόνια.

Μιλώντας πάντα για το ενυδρείο,
      σκέφτομαι να το κάνω 180 x 50 (Υψος) x 40 (φάρδος)  εννοείται πως μιλάω σε cm!  είναι καθαρά 360 λιτρα.

Θα ήθελα να το κάνω 40 cm στο ύψος ώστε να φαίνεται πιο μακρύ το ενυδρείο, αλλά φοβάμαι πως θα είναι πολυ ρηχό όταν προσθέσω υπόστρωμα. Τι λέτε?

Πείτε μου καμία γνώμη ρε παιδιά, γιατί θέλω να δώσω τις διαστάσεις για το έπιπλο! 

PS Δεν θέλω να ξεφύγω πάνω απο 350 λίτρα!!!
    • By Manos Grammatikopoulos

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):150x50x60
      Συνολικά Λίτρα:400
      Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
      Φυτά:-
      Ψάρια:Malawi
      Άλλα είδη:synodontis catfishx3
      platydoras costatusx2
      common plecox2

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:blue dark
      Πέτρες:Γρανίτης
      Ξύλα:-
      Άλλα διακοσμητικά :Αρχαία/πιθάρι
      Υπόστρωμα:Αραγωνίτης
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):4χΤ5
      Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:fluval fx4
      Θέρμανση/ Ψύξη:300 watt
      Λίπανση:-
      Παροχή CO2:-
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:Viltalis small pellets/sera granured/sera granugreen/hikari exchel

Παράμετροι
      pH:8.0
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3):
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:Κάθε εβδομάδα 1/4
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

• By Adiabroxos
      Γεια σας,
      Τα μικρά μου έχουν πια μεγαλώσει  Είναι 7μηνήτικα τώρα...
      Ενημερώτικα ο πληθυσμός του ενυδρείου μου είναι 2 ενήλικα (3+) ένα αρσενικό και 2 θυληκά, 3 7μηνήτικα μικρά και 1 3μηνήτικο  
      Τελευταίες μέρες, όπως βλέπετε στις φωτό το ένα φαίνεται να έχει ασπρίσει και υποθέτω είναι από stressάρισμα. 
      Κάθισα λίγο τα παρατήρησα τις προάλλες και με το άλλο ψάρι που φαίνεται στη φωτό (που είναι αδέλφια ίδιας γέννας) πιάνονται στομα με στόμα.
      Άρα να υποθέσω ότι είναι και τα 2 αρσενικά;

Γνώμες? 

Ευχαριστώ

• By Husky_Jim
      Για τους φίλους μου τους αφρικανούς!

Ancient hybridization fuels rapid cichlid fish adaptive radiations
      Joana I. Meier1,2,3, David A. Marques1,2,3, Salome Mwaiko1,2, Catherine E. Wagner1,2,4, Laurent Excoffier3,5
      & Ole Seehausen1,2

Η μελέτη σε PDF:
      ncomms14363.pdf

πηγή: http://www.nature.com/articles/ncomms14363

• By Adiabroxos
      Καλησπέρα σας,

Οι περισσότερες συστάσεις για τα αφρικανικά ενυδρεία, περιέχουν κρυψώνες και φωλιές. 
      Παρ' όλα αυτά όμως, η παρατήρηση των τελευταίων μηνών δείχνει μια συνεχή ένταση στον πληθυσμό, ένα συνεχές κυνηγητό μεταξύ τους. 

Είδα λοιπόν κάποια videos στα οποία υποστηρίζεται πως αφαιρώντας τις κρυψώνες και τις φωλίες τα ψάρια δεν έχουν πια κάτι να προστατέψουν οπότε ηρεμούν και δεν στρεσάρονται. 

Γνώμες;;

**Πολύ πιθανό να έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά σε μία γρήγορα αναζήτηση δεν εντόπισα κάτι, οπότε.. Here we are.. 
  • Create New...