Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σ όλους. Θέλω την βοήθεια σας καθώς έχω ένα ενυδρείο που τρέχει εδώ και 3 εβδομάδες με της μετρήσεις μ να είναι καλές. Σήμερα όμως παρατήρησα κάποια σημάδια στο 1 από τα 2 χρυσόψαρα μ και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό.. 

IMG_20190630_193511.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει καλές; Τι ενυδρείο είναι; Πόσα ψάρια;

 

3 εβδομάδες μόνο, αν δεν έβαλες μπόλι είναι άστρωτο. Αν τα σημάδια είναι κόκκινα είναι καψίματα από αμμωνία. Αν είναι μαύρα είναι επούλωση πληγών λογικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Τι σημαίνει καλές; Τι ενυδρείο είναι; Πόσα ψάρια;

 

3 εβδομάδες μόνο, αν δεν έβαλες μπόλι είναι άστρωτο. Αν τα σημάδια είναι κόκκινα είναι καψίματα από αμμωνία. Αν είναι μαύρα είναι επούλωση πληγών λογικά.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ενυδρείο είναι 65 λίτρων με 2 coment. Όσο για τις μετρήσεις που έκανα σήμερα ήταν CL=0 ph=7.2 kh=10-15 NO2=>14 NO3=10 NH4=1mg/l NH3=0.02. Τα σημάδια είναι μαύρα στο χρώμα τους 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις νιτρώδη, το φίλτρο είναι αστρωτο.

Κάνε καθημερινές αλλαγές 50% μέχρι να στρώσει.

Τα σημάδια είναι από την αμμωνία.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Έχεις νιτρώδη, το φίλτρο είναι αστρωτο.

Κάνε καθημερινές αλλαγές 50% μέχρι να στρώσει.

Τα σημάδια είναι από την αμμωνία.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Οπότε με αλλαγή νερού καθημερινά θα στρώσει? Θέλω να πω δεν είναι κάτι ανησυχητικό για το ψάρι?  Για πόσο καιρό να τις κάνω καθημερινά  τις αλλαγές? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τις αλλαγές τις κάνεις για να πέσουν τα νιτρώδη και η αμμωνία. 

 

Λογικά εφόσον βλέπεις νιτρικά σημαίνει ότι είναι σχεδόν στην ολοκλήρωση ο κύκλος του αζώτου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Όχι, τις αλλαγές τις κάνεις για να πέσουν τα νιτρώδη και η αμμωνία. 

 

Λογικά εφόσον βλέπεις νιτρικά σημαίνει ότι είναι σχεδόν στην ολοκλήρωση ο κύκλος του αζώτου. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.. Οπότε δεν θεωρείς ότι είναι κάτι σημαντικό αυτό για το ψάρι  έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Παναγιωτης Χαντζαρας έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.. Οπότε δεν θεωρείς ότι είναι κάτι σημαντικό αυτό για το ψάρι  έτσι? 

 

Σημαντικότατο.

Ναι μεν ξεκίνησε ο κύκλος, αλλά τα ψάρια έχουν εκτεθεί σε πολύ ψηλές τιμές.

Εγώ με μικρότερες τιμές και χωρίς σημάδια το έχασα χθες το comet μου στα ίδια λίτρα περίπου και ήταν και μόνο του. Αλλαγές άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ πως ήδη έγινε μεγάλο κακό, ειδικά εφόσον βλέπουμε τις κοκκινίλες, αλλά πάλεψε να μηδενίσεις αμμωνία τουλάχιστον και ποτέ δεν ξέρεις τι αποτέλεσμα μπορεί να επιτευχθεί. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Το ένα ψαράκι εμφάνισε σημάδια μόνο;;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το σημαντικότερο, πρέπει να βάλεις αλάτι για θεραπεία. 

 

Αλατότητα 0,3%, στο ενυδρείο σου είναι 180 γραμμάρια αλατιού. Αυτό σημαίνει 12 κουταλιές της σούπας. Διαλύεις το αλάτι πολύ καλά σε νερό ενυδρείου και το ρίχνεις μέσα σιγά σιγά. επειδή είναι πολλές οι 12 κουταλιές, προτείνω να το κάνεις σε 3 δόσεις, διαλύεις δλδ 4 κουταλιές σε ένα ποτήρι και το ρίχνεις και μετά πάλι το ίδιο, 3 φορές συνολικά. 

 

Όταν θα αλλάζεις το 50% νερού καθημερινά, θα προσθέτεις την ανάλογη ποσότητα αλατιού, δλδ 6 κουταλιές της σούπας. Αυτό κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή. 

 

Κράτα το αλάτι 1 μήνα τουλάχιστον, μετά θα το αφαιρέσεις με καθημερινές μικρές αλλαγές τύπου 10% περίπου. 

 

Το αλάτι που πρέπει να πάρεις είναι αυτό χωρίς πρόσθετα ή τυροκομικό. Το ΧΙΩΝ το πράσινο σίγουρα κάνει, γράφει πάνω χωρίς πρόσθετα. 

 

4f534882c8d4b6cb1d7781200b07b4ae.pngf81c165819c491e7e35d49a22565ebd1.png

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Το ένα ψαράκι εμφάνισε σημάδια μόνο;

Ναι μόνο το ένα.. Λόγο αμμωνίας λες να έχει γίνει αυτό;  Μου κάνει όμως εντύπωση πως τα έχει μόνο από την μία πλευρά  και δεν είναι κόκκινα αλλά μαύρα. Το έχω παρατηρήσει ότι από την πλευρά που τα έχει να πηγαίνει πλάγια κάτω από ένα κοράλλι που έχω.. Μηπως έχει τραυματιστεί εκεί? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ξέχασα το σημαντικότερο, πρέπει να βάλεις αλάτι για θεραπεία. 

 

Αλατότητα 0,3%, στο ενυδρείο σου είναι 180 γραμμάρια αλατιού. Αυτό σημαίνει 12 κουταλιές της σούπας. Διαλύεις το αλάτι πολύ καλά σε νερό ενυδρείου και το ρίχνεις μέσα σιγά σιγά. επειδή είναι πολλές οι 12 κουταλιές, προτείνω να το κάνεις σε 3 δόσεις, διαλύεις δλδ 4 κουταλιές σε ένα ποτήρι και το ρίχνεις και μετά πάλι το ίδιο, 3 φορές συνολικά. 

 

Όταν θα αλλάζεις το 50% νερού καθημερινά, θα προσθέτεις την ανάλογη ποσότητα αλατιού, δλδ 6 κουταλιές της σούπας. Αυτό κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή. 

 

Κράτα το αλάτι 1 μήνα τουλάχιστον, μετά θα το αφαιρέσεις με καθημερινές μικρές αλλαγές τύπου 10% περίπου. 

 

Το αλάτι που πρέπει να πάρεις είναι αυτό χωρίς πρόσθετα ή τυροκομικό. Το ΧΙΩΝ το πράσινο σίγουρα κάνει, γράφει πάνω χωρίς πρόσθετα. 

 

4f534882c8d4b6cb1d7781200b07b4ae.pngf81c165819c491e7e35d49a22565ebd1.png

Σε ευχαριστώ και πάλι Κώστα.. Οκ θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα σ πω πως πάει 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 10 κουταλιές όχι 12, τα καθαρά σου λίτρα είναι λιγοτερα

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μέτρο και μέτρα τις εσωτερικές διαστάσεις του γυαλιού. Μήκοςχπλάτοςχύψος.

Ύψος μέτρα από το υπόστρωμα και πάνω.

Αν ήμουν στη θέση σου πάντως τουλάχιστον το ένα θα έψαχνα τρόπο να το πάω αλλού προσωρινά, χθες αν ήταν δυνατόν.

Και προτιμότερο αυτό που εμφάνισε πρόβλημα.

Ή τουλάχιστον θα έπαιρνα ένα κουτί ΙΚΕΑ να βάλω το ένα και θα του έκανα καθημερινές αλλαγές για λίγες μέρες, μέχρι να στρώσει το νερό.

Δεν θέλει και πολύ πάντως.

Τώρα για το κοράλι που είπες, δεν ταιριάζει με τα ψάρια του γλυκού νερού και δεν θα έπρεπε να είναι μέσα πόσο μάλλον αν είναι και αιχμηρό!

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2019 at 11:05 ΠΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

 

 

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΠΑΙΔΙΆ. ΜΆΛΛΟΝ ΧΤΥΠΉΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΕΊΧΕ ΚΑΘΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΕΠΌΜΕΝΗ ΜΈΡΑ ΞΕΚΊΝΗΣΑΝ ΝΑ ΥΠΟΧΟΡΟΥΝ ΤΑ ΣΗΜΆΔΙΑ. ΠΛΈΟΝ ΜΌΝΟ ΑΧΝΟΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΏΜΑ ΤΟΥ ΕΊΝΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ.. ΠΑΡΟΛΟΥ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΆΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ? 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Στράτος said:

Πάρε ένα μέτρο και μέτρα τις εσωτερικές διαστάσεις του γυαλιού. Μήκοςχπλάτοςχύψος.

Ύψος μέτρα από το υπόστρωμα και πάνω.

Αν ήμουν στη θέση σου πάντως τουλάχιστον το ένα θα έψαχνα τρόπο να το πάω αλλού προσωρινά, χθες αν ήταν δυνατόν.

Και προτιμότερο αυτό που εμφάνισε πρόβλημα.

Ή τουλάχιστον θα έπαιρνα ένα κουτί ΙΚΕΑ να βάλω το ένα και θα του έκανα καθημερινές αλλαγές για λίγες μέρες, μέχρι να στρώσει το νερό.

Δεν θέλει και πολύ πάντως.

Τώρα για το κοράλι που είπες, δεν ταιριάζει με τα ψάρια του γλυκού νερού και δεν θα έπρεπε να είναι μέσα πόσο μάλλον αν είναι και αιχμηρό!

Ναι να την κάνεις. Δεν ήταν χτυπήματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ναι να την κάνεις. Δεν ήταν χτυπήματα. 

Οκ φίλε θα το ξεκινήσω.. 10 κουταλιές για όλο το νερό που έχω μέσα αυτήν την στιγμή έτσι? Και αλλαγές νερού καθημερινά? Αντιχλοριο ρίχνω κανονικά με κάθε αλλαγή; 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπες, αλλά ξεκίνα το γρηγορότερο.

Τώρα αν μπορείς.

Υπόψιν το αντιχλώριο αν το ρίχνεις σε νερό που έχεις ετοιμάσει πριν το βάλεις στο ενυδρείο, το βάζεις σύμφωνα με τα λίτρα που προσθέτεις.

Αν βάλεις το νερό στο ενυδρείο και ρίξεις μετά το αντιχλώριο, θα βάλεις δόση σύμφωνα με όλα τα λίτρα του ενυδρείου.

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά εννοείται δε βάζεις ποτέ χλωριωμένο νερό απευθείας στη δεξαμενή, οπότε την ποσότητα που αντιστοιχεί στα λίτρα αλλαγής πριν την αλλαγή πάντα!! ;) 

Με το αλατάκι μην το καθυστερείς άλλο.. 

 

Άσχετο: @Στράτος αύριο φεύγει το δεματάκι σου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Στράτος έγραψε:

Τι έγινε φίλε τελικά;

Πως είναι τα ψαράκια;

πριν 6 ώρες, το μέλος Στράτος έγραψε:

 

Όλα μια χαρά φίλε Στράτο.. Αύριο θα κάνω πάλι όλες  μετρήσεις, αλλάζω νερό καθιμερινα. Τα ψάρια φαίνονται υγιέστατα και τα σημάδια που είχε το ένα από τα δύο την 3 μέρα είχαν φύγει. Αν και ρώτησα και έναν γιατρό που δουλεύει σε μονάδα ιχθυοκαλλιεργειας μου είπε ότι αυτά είναι σημάδια χτυπήματως.. Ίσως κατά την διάρκεια της τροφής. Τώρα δεν ξέρω τι να σ πω.. Πάντως κάνω τα πάντα αντιχλοριο ρίχνω στις αλλαγές βακτήρια έχω βάλει, 2 φίλτρα λειτουργούν ανουμπια έβαλα για απορρόφηση της αμμωνίας.. Τώρα δεν ξέρω αν παραλειπω κατι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά δεν απορροφούν αμμωνία αλλά νιτρικά αλλά δυστυχώς η ανούμπια μιας και είναι αργής ανάπτυξης, δεν βοηθάει και πολύ. Καλό είναι πάντως να υπάρχουν φυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 6/30/2019 at 7:38 PM, Παναγιωτης Χαντζαρας said:

Καλησπέρα σ όλους. Θέλω την βοήθεια σας καθώς έχω ένα ενυδρείο που τρέχει εδώ και 3 εβδομάδες με της μετρήσεις μ να είναι καλές. Σήμερα όμως παρατήρησα κάποια σημάδια στο 1 από τα 2 χρυσόψαρα μ και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό.. 

IMG_20190630_193511.jpg

 

Νέος στο χόμπι και θέλω να ρωτήσω κάτι.
Όλα αυτά τα άσπρα στίγματα που αιωρούνται μέσα στο ενυδρείο και την επιφάνεια και δεν είναι φυσαλίδες, από τι προέρχονται και πως τα αντιμετωπίζουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...