Jump to content

Επανέναρξη χόμπι.


skoros

Recommended Posts

Μετά από ένα κύκλο αρκετών χρόνων , άρχισα με 50 λίτρα και ζωοτοκα, κατέληξα σε ένα φουλ φυτεμένο 370 λίτρων και  τελικά τα παράτησα κυρίως λόγο έλλειψης χρόνου και χρήματος.

Αλλά με τρώει που βλέπω το στεγνό ενυδρείο, έτσι σκέπτομαι να το στήσω ξανά.

Δώστε καμία ιδέα να αρχίσω να ψάχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με φυτεμένο πάλι μπορείς να δοκιμάσεις αφρική. Τα λίτρα σε παίρνουν άνετα για τανγκανίκα και φαντάζομαι και για μαλαουι. 

Αλλιώς μπορείς να κάνεις ένα χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο. 

Από εξοπλισμό πως είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε νερό μέσα να ξεκινήσει η διαδικσία, και να αρχίσεις να ψάχνεσαι εντατικότερα και συζητάμε τα υπόλοιπα.

Σκέφτεσαι Αμαζόνιο ή Αφρική?:D

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Ταγκανίκα

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω αφρικη προτείνω,  αν εχεις μήκος 1,20 και πάνω εχεις πολλές επιλογές και από μαλάουι και από Τανγκανίκα.

Οπως ρώτησε  και ο Παναγιώτης πριν, απο εξοπλισμό πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασες από φυτεμένα , νομίζω τώρα είναι μια καλή ευκαιρία για κιχλιδες 

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

'Ενα όμορφο βιοτοπικό αμερικής....!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό μας έχει μείνει το  ενυδρείο 370 l, οι θερμοστάτες, η ταΐστρα, το co2 και ένας ηλεκτρικός πίνακας με τους  χρονοδιακόπτες του φωτισμού.

Θέλω να φτιάξω καινούριο καπάκι με φώτα led (για οικονομία κύριος)και εσωτερικό φίλτρο γιατί τα εξωτερικά μου την είχαν σπάσει κατά την προηγούμενη προσπάθεια.  

Μου αρέσουν τα φυτά και τα ψαράκια που κάνουν κοπάδια, νομίζω ότι μου αρέσουν και τα νταμάρια, Ίσως και συνδυασμός των δυο.

Σίγουρα θα μου άρεσε κάποιος βιότοπος.

Έγινε επεξεργασία - skoros
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2019 at 7:52 PM, SOTIRIS said:

Βάλε νερό μέσα να ξεκινήσει η διαδικσία, και να αρχίσεις να ψάχνεσαι εντατικότερα και συζητάμε τα υπόλοιπα.

Σκέφτεσαι Αμαζόνιο ή Αφρική?:D

Θέλω πρώτα να καταλήξω έστω και στο περίπου για πού πάω ώστε να το στήσω από την αρχή όπως πρέπει. Δεν είναι εύκολο να κάνεις αλλαγές όταν έχεις μέσα ψαράκια.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκοπεύω αρχικά να κάνω μερικές αλλαγές στην υπάρχουσα γυάλα για λόγους λειτουργικούς .

1.       Θα ντύσω εξωτερικά τις τρις πλευρές  που δεν φαίνονται με φελιζολ ώστε να μην έχω απόλυες θέρμανσης(ο χώρος που έχω το ενυδρείο είναι το γραφείο μου που σπάνια ανοίγω θέρμανση η κλιματισμό γιατί λείπω) .

2.       Θα φτιάξω ένα καινούριο καπάκι με φώτα led (τα βρίσκω ποιο περιποιημένα και ασφαλή από τις τ8 )

3.       θα κάνω και μια λεπτή επένδυση με πέτρες στην πλάτη, ίσως και στο ένα πλάι, ώστε να έχω φυσική εμφάνιση και να κρύψω και το φίλτρο που σκοπεύω να τοποθετήσω μέσα στο ενυδρείο.

 

Και τώρα χρειαζόμαστε πληροφορίες.

1.       Προτεινόμενο υλικό κατασκευής για το καπάκι.(μπορώ να δουλέψω με ότι υλικό να είναι).

2.       Πόσα και τη χρώματος φώτα led να τοποθετήσω; (στο προηγούμενο στήσιμο είχα 3 τ8 στο 1,20).

3.       Πιες πέτρες είναι κατάλληλες για το ενυδρείο ώστε να μην δημιουργούν κάποιο πρόβλημα στην συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει να μας πεις , που εχεις καταληξει.....

Αλλο κιχλιδες αφρικης και αλλο βιοτοπικο Αμερικης.... αλλες πετρες, αλλες σκληροτητες νερου, φωτισμος (θα βαλεις φυτα;) κτλ .... κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο προσανατολίζομαι σε κοινωνικό τελικά με όσο το δυνατόν λιγότερες απαιτήσεις.

Σίγουρα θα βάλω και μερικά εύκολα φυτάκια μέσα .

Θέλω να βάλω κάποιο κοπαδοψαρο  που δεν έχω αποφασίσει ακόμα, όπως και μερικές γαριδουλες για το βυθό(τις είχα σταμπάρει από το προηγούμενο ενυδρείο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή μιλάς για κοπαδόψαρα κι επειδή πριν κάτι μήνες έπεσα πάνω σ' αυτό

 

 

θα έβαζα όσους περισσότερους ροδόστομους μπορούσα σε όσα περισσότερα λίτρα μου επέτρεπαν τα οικονομικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια ομάδα ναι αλλά όχι και όσα περισσότερα γίνεται. Αν είχα 370 λίτρα που έχει ο φίλος μας δεν θα το χαράμιζα μόνο για κοπαδόψαρα από την στιγμή που έχω αρκετές επιλογές σε ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει γενικά η συμπεριφορά των κοπαδοψαρων, δεν θέλω να βάλω ούτε μεγάλα ούτε δύσκολα ψάρια. Υποθέτω ότι μαζί με τους ροδοστομους θα μπορώ να έχω και κάποιο άλλο είδος; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος skoros έγραψε:

Μου αρέσει γενικά η συμπεριφορά των κοπαδοψαρων, δεν θέλω να βάλω ούτε μεγάλα ούτε δύσκολα ψάρια. Υποθέτω ότι μαζί με τους ροδοστομους θα μπορώ να έχω και κάποιο άλλο είδος; 

ταιριαζουν με πολλα ψαρακια - τετρα,cory, rasbora και πολλα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, skoros said:

 

Μια χαρά έστω ότι πάμε για ένα τέτοιο στήσιμο με τέτρα- ροδόστομους και μερικά cory για το βυθό .

 

Έχω μια χαλαζιακή λεπτή άμμο στο βυθό οπότε την κρατάω.

Τι πέτρες μπορώ να βάλω για να φτιάξω φόντο;

Μπορώ να βάλω καμία γαριδούλα, που τοις έχω καημό από τα προηγούμενα στησίματα, ή θα έχουν πρόβλημα με τα cory στο βυθό;

Βλέπω ότι θέλουν χαμηλό ph όλα τα ποιο πάνω , ποσό εύκολο είναι να ρίξω το ph;(το νερό στην περιοχή μας είναι κοντά στο 7,5)

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος skoros έγραψε:

Μια χαρά έστω ότι πάμε για ένα τέτοιο στήσιμο με τέτρα- ροδόστομους και μερικά cory για το βυθό .

 

Έχω μια χαλαζιακή λεπτή άμμο στο βυθό οπότε την κρατάω.

Τι πέτρες μπορώ να βάλω για να φτιάξω φόντο;

Μπορώ να βάλω καμία γαριδούλα, που τοις έχω καημό από τα προηγούμενα στησίματα, ή θα έχουν πρόβλημα με τα cory στο βυθό;

Βλέπω ότι θέλουν χαμηλό ph όλα τα ποιο πάνω , ποσό εύκολο είναι να ρίξω το ph;(το νερό στην περιοχή μας είναι κοντά στο 7,5)

Για να ριξεις το ph, μπορεις να χρησιμοποιεις ή φιλτρο Α/Ο ή τυρφη, αλλα και με 7,5 νομιζω θα ειναι καλα.

Απο πετρες ο τι θελεις, αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/10/2019 at 4:05 PM, natateo said:

Για να ριξεις το ph, μπορεις να χρησιμοποιεις ή φιλτρο Α/Ο ή τυρφη, αλλα και με 7,5 νομιζω θα ειναι καλα.

Απο πετρες ο τι θελεις, αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικες.

Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να αναγνωρίσεις αν οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές με κάποιο τρόπο αλλά δεν θυμάμαι πως ,ούτε που το διάβασα , μπας και γνωρίζει κανένας?

 

Link to comment
Share on other sites

Με ακουα φόρτε. Ρίχνεις λίγο σε κάποιο σημείο της πέτρας, αν αφρίσει είναι ασβεστολιθική.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2019 at 7:06 PM, skoros said:

Μια χαρά έστω ότι πάμε για ένα τέτοιο στήσιμο με τέτρα- ροδόστομους και μερικά cory για το βυθό .

 

Έχω μια χαλαζιακή λεπτή άμμο στο βυθό οπότε την κρατάω.

Τι πέτρες μπορώ να βάλω για να φτιάξω φόντο;

Μπορώ να βάλω καμία γαριδούλα, που τοις έχω καημό από τα προηγούμενα στησίματα, ή θα έχουν πρόβλημα με τα cory στο βυθό;

Βλέπω ότι θέλουν χαμηλό ph όλα τα ποιο πάνω , ποσό εύκολο είναι να ρίξω το ph;(το νερό στην περιοχή μας είναι κοντά στο 7,5)

 

Μπορείς να βάλεις και γαριδούλες, θα γίνει πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2019 at 4:40 PM, gixxer said:

 

Μπορείς να βάλεις και γαριδούλες, θα γίνει πολύ όμορφο!

Τις γαριδούλες και εγώ τις έχω στο μυαλό μου ,αλλά ακόμα δεν έχω ξεκινήσει τι διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές ερωτήσουμε ακόμα πριν αρχίσω να στήνω

 

1.       Στο υπαρχών ενυδρείο για βυθό είχα ψήλη χαλάζιακη άμμο με υπόστρωμα για τα φυτά που είχα την όποια σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω ξανά. Με ένα κοσκίνισμα και βράσιμο θα είναι οκ για  να την ξαναβάλω;   

2.       Μπορώ να χρησιμοποιήσω άμμο από θάλασσα για να συμπιλήσω;

3.       Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο κουτσουρακι που μπορώ να βρω στη φύση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος skoros έγραψε:

Μερικές ερωτήσουμε ακόμα πριν αρχίσω να στήνω

 

1.       Στο υπαρχών ενυδρείο για βυθό είχα ψήλη χαλάζιακη άμμο με υπόστρωμα για τα φυτά που είχα την όποια σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω ξανά. Με ένα κοσκίνισμα και βράσιμο θα είναι οκ για  να την ξαναβάλω;   

2.       Μπορώ να χρησιμοποιήσω άμμο από θάλασσα για να συμπιλήσω;

3.       Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο κουτσουρακι που μπορώ να βρω στη φύση;

Την αμμο δεν το ανακατευουμε με αλλα υποστρωματα! και δεν τοχρησιμοποιουμε πανω απο το υποστρωμα για φυτα,  ή αμμο ή αλλα.....με χαλικακι 1-3 mm.

Στο γλυκο δεν ειναι καλο να χρησιμοποιεις αμμο απο την θαλασσα, γιατι ανεβαζει σκληροτητα νερου (το θελουμε μονο σε ορισμενες περιπτωσεις).Παρε χαλαζιακο  χαλικακι.

Ναι, μπορεις. Δεν κανει ομως αν ειναι απο κωνοφόρα δέντρα, παρε πχ δρυς, οξια

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...