Jump to content

Τα ramirezi μου


gixxer

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Ειμαι να σκάσω... εχθές κατά τις 19.00 γυρνώντας από την δουλειά βλέπω αυτό...

 

IMG_20190723_183229513.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολύ, ευτυχώς ξαναγέννησαν κλπ

Μεχρι το βράδυ δεν υπήρχε ούτε ένα... :angry:

Τα έφαγαν τα σαλιγκάρια ....

Δεν το ηξερα ότι τα τρώνε και έχει ξαναγίνει απλά τότε σκέφτηκα ότι μάλλον εγώ δεν είδα καλά - ηταν σε περίεργο σημείο τα αυγουλάκια...

 

IMG_20190723_183235417.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξανακανουν!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σε ευχαριστώ πολύ!

Πρέπει να εξολοθρεύσω τα σαλιγκάρια πριν το κάνουν... σε αυτό το ενυδρείο είχα βάλει τα μπλε ramshorn ... γίνεται χαμός... Τα λυπάμαι και αυτά αλλά μάλλον θα καταλήξουν στο ενυδρείο με τα παφερ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:)Καλημέρα σε όλους,

 

Τα ram ξαναγέννησαν και κανείς δεν πείραξε τα αυγουλάκια τους αλλά η κατάσταση δεν εξελίχθηκε καλά. Συγκεκριμένα αφού "έσκασαν" τα αυγουλάκια δεν υπήρξε καμία προστατευτική κίνηση εκ μέρους των γονέων. Είναι σαν να μην υπάρχουν μικρά. Εχουν φτιάξει λάκους κλπ, αλλά δεν ασχολούνται.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πεταχτεί τα μωρα;

Αν ναι κλείσε τις εισόδους των φίλτρων με σφουγγάρια και ταιζε μικροτροφες.

Για τις αντιδράσεις των γονιών δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα.. 

Μπορεί να μην πιστεύουν ούτε οι ιδιοι ότι θα ζήσουν τα μωρά ή να ετοιμάζονται και για καινούργια γέννα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@stathis spithas σε ευχαριστώ για την απάντηση. Οι είσοδοι του φίλτρου είναι κλειστές με σφουγγάρι ούτως η άλλως (εσωτερικό φίλτρο). Γεννάνε μετά από κάθε αλλαγή νερού, δηλ. κάθε 15 μέρες γιατί αυτή την περίοδο λόγω κούρασης δεν τηρώ τις εβδομαδιαίες αλλαγές.

Εως τώρα τα αυγά καταναλώνονταν από τα ramshorn πριν εκκολαφθούν. Τωρα τα κατάφερα να ξεφορτωθώ τα περισσότερα και γλύτωσαν τα αυγουλάκια.

Παρατηρώ λοιπόν και θα δείξει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού σου έχει τύχει καλό ζευγάρι που δεν σκοτώνεται στο ξυλο και δεν αρρωσταίνει δίχως λόγο όλα θα γίνουν εν καιρω...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:)Τα ραμιρέζι μου γεννούν συνεχώς αυγουλάκια (σχεδόν κάθε εβδομάδα) αλλά μωρά ακόμα δεν ...

Ωστόσο εχθές πήγαμε στο επόμενο βήμα... τα μωράκια βγήκαν και μεταφέρθηκαν στην λακουβα... φαντάζεστε την χαρά μου...

IMG_20190912_171939149.thumb.jpg.91280f26d465f3c0e234db2a0929422c.jpg

...και την λύπη μου όταν μετά από λίγο ο μπαμπάς τα έκανε μια χαψιά... :unsure:

... μετά από λίγες ώρες είχαν κάνει νέα αυγουλάκια...

 

  • Like 2
  • Sad 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gixxer said:

... μετά από λίγες ώρες είχαν κάνει νέα αυγουλάκια...

 

Γι αυτό τα έφαγε

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@KostasGr σε ευχαριστώ! :)

Εχω πλέον νέα μωράκια σε άλλη λακουβίτσα και τα προσέχουν.

Ταίζω με μια εκτροφική πουδρα τροφη και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

:DΤα μικράκια έχουν βγει και μεγαλώνουν, οι φωτο ειναι απο προχθεσινό βιντεακι, θα το ανεβασω και αυτό κάποια στιγμή.

Οι γονείς στοργικοί, απομακρύνονται μόνο για να φάνε.

VID_20190915_213245774_Moment2.thumb.jpg.5ac3c873df3afa74d61fdd76b2f0d106.jpgVID_20190915_213245774_Moment.thumb.jpg.accab18b024b253ce985b6fc040beda3.jpg

 

  • Like 1
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!

Εύχομαι να ζήσουν.. 

Παρατήρησε αν κάποιος γονιός αρχίσει να γίνεται επιθετικός και απομονωσετον αν το θεωρήσεις απαραίτητο.. 

Τα μωρα μπορούν να επιβιώσουν και χωρίς αυτούς απο την στιγμή που αρχίσουν να δέχονται μικροτροφές..

Όπως και να έχει είναι κουκλιά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stathis spithas said:

Τέλεια!!

Εύχομαι να ζήσουν.. 

Παρατήρησε αν κάποιος γονιός αρχίσει να γίνεται επιθετικός και απομονωσετον αν το θεωρήσεις απαραίτητο.. 

Τα μωρα μπορούν να επιβιώσουν και χωρίς αυτούς απο την στιγμή που αρχίσουν να δέχονται μικροτροφές..

Όπως και να έχει είναι κουκλιά!

Και εγώ θέλω πολύ να τα καταφέρουν... είναι τόσο αγχωμένοι οι γονείς μην τους τα πειράξει κανείς που και μόνο που πλησιάζω στο ενυδρείο με στραβοκοιτάνε...

 

Και μια απορία, το φωτάκι το βράδυ μέχρι πότε να το αφήσω; Παρατήρησα εχθές το βράδυ που γύρισα ότι οι γονείς έχουν τα μικρά σε μια σκοτεινή γωνιά του ενυδρείου και αναρωτιέμαι αν πλέον τα ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα γλυκούλια μου είναι σκέτη απογοήτευση...:wacko:

Εχω ρεπό Πεμπτη και Παρασκευή και σκεφτόμουν να σας τα παρουσιάσω. Γυρνάω την Τετάρτη από την δουλειά και τα μωρά πουθενά...

Ειχαν εμφανώς μεγαλώσει και όποτε εριχνα τροφή χοροπηδούσαν σαν τρελά, συνάγω λοιπόν ότι οι γονείς κάτι έκαναν πάλι...αυτή την φορά χωρίς νέα γέννα.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετά από καιρό επανέρχομαι με τα νέα τους...

Καταλήγω να μην τα θέλω, έχει ήδη μπει αγγελία. Τα λυπάμαι από την μία, από την άλλη μου την δίνουν τόσο πολύ...

Ξυπνάω σήμερα γύρω στις 14.00 και βλέπω αυτό.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ, γιατί είχα καιρό να δω μικρά, μόνο λακούβες έβλεπα...

ταίζω την micron και βγάζω από την καταψυξη αρτέμια για αργότερα... δεν έχω φτιάξει ακόμα καφέ, δεν έχει περάσει μισή ώρα... διακρίνω την επιμέλεια με την οποία ένα από τα δύο τρώει τα μωρά...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Χαίρομαι πολύ, γιατί είχα καιρό να δω μικρά, μόνο λακούβες έβλεπα...

ταίζω την micron και βγάζω από την καταψυξη αρτέμια για αργότερα... δεν έχω φτιάξει ακόμα καφέ, δεν έχει περάσει μισή ώρα... διακρίνω την επιμέλεια με την οποία ένα από τα δύο τρώει τα μωρά...

 

Το κάνουν γενικά τα ramirezi αυτό ή έπεσες στην περίπτωση;

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Vou τί να σου πω...

Θεωρούνται στοργικοί γονείς. Τα τρώνε αν νιώσουν απειλή ή αν θέλουν να επιδοθούν εκ νέου σε ερωτικές περιπτύξεις... Τα δικά μου το κάνουν συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

@Vou τί να σου πω...

Θεωρούνται στοργικοί γονείς. Τα τρώνε αν νιώσουν απειλή ή αν θέλουν να επιδοθούν εκ νέου σε ερωτικές περιπτύξεις... Τα δικά μου το κάνουν συνέχεια...

 

Μπορεί και να το κάνουν για το θέμα του χώρου, είχα διαβάσει παλιά διάφορα που υποστήριζαν κάτι τέτοιο (όχι για τα ram, γενικά) αλλά δεν ξέρω αν ισχύει; Δεν ξέρω πόσα γενάνε περίπου αλλά μου φαίνονται πολλά. Αν το έκαναν για κάτι τέτοιο μπορεί να άφηναν μερικά ή θα τα έτρωγαν όλα έτσι κι αλλιώς; 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Vou said:

 

Μπορεί και να το κάνουν για το θέμα του χώρου, είχα διαβάσει παλιά διάφορα που υποστήριζαν κάτι τέτοιο (όχι για τα ram, γενικά) αλλά δεν ξέρω αν ισχύει; Δεν ξέρω πόσα γενάνε περίπου αλλά μου φαίνονται πολλά. Αν το έκαναν για κάτι τέτοιο μπορεί να άφηναν μερικά ή θα τα έτρωγαν όλα έτσι κι αλλιώς; 

 

@Vouη άποψή μου είναι ότι θα το έκαναν σε κάθε περίπτωση. Εχουν υπάρξει και σε 60λτ με συγκατοίκους, χωρίς συγκατοίκους, δεν άλλαξε τίποτα. Θα μου έκανε φοβερή εντύπωση αν άφηναν κάποιο ζωντανό. Για να σου δώσω να καταλάβεις, η φιλοσοφία είναι... "ότι κινείται τρώγεται".

 

Link to comment
Share on other sites

Εχουν κάνει και αλλού μωρά! :D

Πιο μικρά αλλά έχουν βγει από τα αυγουλάκια!:icon_dance:

Ελπίζω όταν γυρίσω από την δουλειά το πρωί να είναι ακόμα ζωντανά!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Τα καινούργια μωράκια..

Είναι καλά αλλά δεν θα είναι για πολύ. Αυτή την φορά είδα τί συμβαίνει. Οποιο απομακρύνεται από την οικογενειακή συγκέντρωση φαγώνεται άμεσα.

Δεν ξέρω αν θέλω να τα απομονώσω και να τα μεγαλώσω μόνα τους ή απλά να δώσω και τους γονείς αν τα σκοτώσουν και να μην ξανασχοληθώ.

Μάλλον θα κάνω το δεύτερο.

 

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Επανέρχομαι με υλικό αφού είναι ακόμα ζωντανά και ελπίζω να ξεπεράσουν το επικίνδυνο πρώτο δεκαήμερο για να έχουν σαφώς περισσότερες ελπίδες.

Για όσους μπορεί να ενδιαφέρει το εγχείρημα να διευκρινίσω ότι τα ram διαμένουν σε νερό δικτύου ph 7,5

Μενει φυσικά να δούμε την εξέλιξη καθώς τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα.

 

Ram aquarium.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...