Jump to content

Τα ramirezi μου


gixxer

Recommended Posts

:rolleyes:Την βοήθειά σας...

 

Αλλαγή νερού να κάνω; Πάει 3η εβδομάδα χωρίς... θέλει και το φίλτρο καθάρισμα αλλά έχω έναν φόβο μην τα στρεσάρω...

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή έγινε πριν ανάψουν τα φώτα, τα μικρά κοιμούνταν σε συγκεκριμένη γωνία, πρόσεξα την θερμοκρασία κλπ...

Μερικές ωρες μετά οι γονείς έσκαβαν και τα μικρά είχαν αποδεκατιστεί.

Πλεον ζουν καμια δεκαριά που κυκλοφορούν μόνα τους δεξια και αριστερά...

Ομολογώ ότι βαρέθηκα...

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω ετσι όμορφα και τα λυπάμαι να τα δώσω, από την άλλη να κρατάω το ενυδρείο για πάρτη τους και αυτά να τρώνε τα μικρά δεν παίζει...

Θα δω τί θα κάνω.

 

ram.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gixxer καλησπέρα! Επειδή νομίζω ότι ακολουθώ τα χνάρια σου μπορείς να μ πεις τι έκανες τελικά? 

Τα δικά μου έχουν κάνει ήδη 2 φορές αυγά κ σε λίγες ώρες δεν υπήρχε ούτε ένα-δεν ξέρω αν τα έφαγαν τα σαλιγκαρια, οι γαρίδες η ακόμα κ τμοι ίδιοι οι γονείς. 

Το ενυδρείο είναι γεμάτο λακουβιτσες αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα. 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι τα πρώτα τους ζευγαρωματα γιατί τα πήρα από πολύ μικρά-κ γιαυτό είμαι υπομονετικός! 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα @giorgosvas, τώρα είδα το post.

Δεν τα έδωσα, τα έχω ακόμα γιατί τα λυπάμαι έτσι όπως με κοιτούν. Αν βρω κάπου καλά θα τα δώσω αλλά όχι όπου να 'ναι.

Τα σαλιγκάρια σίγουρα τρώνε τα αυγουλάκια, τα έχω δει να το κάνουν πολλές φορές.

Θα ξαναγεννήσουν, κάνε υπομονή. Πρότασή μου αν δεις ότι συνεχίζουν να τα τρώνε παρτο απόφαση και βγάλε τα μικρά μόλις δεις ότι τρώνε μικροτροφές.

Με τα δικά μου δεν καταλαβαίνω τί συμβαίνει αφού τα αγαπούν και τα προσέχουν αλλά ξαφνικά ... μαμ!

Μωρά σχεδόν μήνα να εξαφανίζονται ένα ένα .... θα έπρεπε να τα είχα βάλει αλλού αλλά σκοπός μου δεν ήταν να έχω άλλο ένα ενυδρείο.

Καλή τύχη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η τρίτη φορά που βλέπω αυγά-τα παρατάνε κ πάει μια γαρίδα και κάνει μακελειό.... 

Δύσκολο τελικά να είσαι γονιός στις μέρες μας

IMG_20200421_092122.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κακόμοιρα γεννάνε μερα πάρα μέρα αλλά από γόνο τίποτα! 

Δεν μπορώ να τα βοηθήσω κάπως ε? 

IMG_20200422_163337.jpg

Link to comment
Share on other sites

?Καλησπέρα!

Στην συγκεκριμένη φάση το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απομακρυνεις γαριδες και σαλιγκαρια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...