Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα το pet shop μου έδωσε δύο ψάρια ραμιρεζι και δεν ξέρω τι γένους είναι κολυμπάνε ανά διαστήματα δίπλα δίπλα και το ένα τσιμπάει το άλλο, επίσης τα έπιασα να ακουμπάνε τα στόματα τους. Να ανησυχήσω για αυτή την συμπεριφορά; Το κάνουν αυτό όταν τα φώτα είναι κλειστά στο ενυδρείο. Το ένα απο τα δύο κυκλοφορεί και στην επιφάνεια σήμερα να ανησυχήσω; (πήρα δεύτερο ενυδρείο) 

προσπάθησα να τα βγάλω βιντεο οσο καλύτερα γινόταν

66497003_2254400824636238_2493867413188116480_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φρου Φρου said:

Καλησπέρα, Δάφνη. Εδώ θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες για τα ψαράκια σου...

https://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=&showtopic=42356&view=findpost&p=385822

Το έχω διαβάσει το άρθρο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν μαλώνουν η αν είναι σε αναπαραγωγή για να ξέρω πως να κινηθώ

Link to comment
Share on other sites

:)Να χαίρεσαι τα ψαράκια σου!

Καλά κάνεις και τα έχεις μόνα τους - δεν σηκώνουν πολλά πολλά!

Αν έχεις πάρει και δεύτερο ενυδρείο βάλε του λεπτόκοκκο χαλικάκι (όχι άμμο αλλά πολύ λεπτό σκούρο χαλικάκι) θα αναδειχθούν ακόμα πιο πολύ τα χρώματά τους και θα σε ανταμείψουν.

Προσέθεσε και κάποιο ξύλο (ενυδρειακό) και μερικά εύκολα φυτάκια - το περιβάλλον που θα δημιουργήσεις με αυτόν τον τρόπο θα μοιάζει πιο πολύ με τον φυσικό τους βιότοπο.

Στην φωτό αυτό που είναι δεξιά (με την κίτρινη κοιλίτσα) είναι αγόρι, το άλλο δεν μπορώ να καταλάβω. Αν είναι κοριτσάκι θα έχει ροζ-κοκκινη κοιλίτσα (ευδιάκριτη διαφορά).

Δεν είμαι ειδήμων αλλά αυτό που είδα στο βίντεο δεν μοιάζει με τσακωμό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...