Jump to content

Θάνατος μονομάχου


Recommended Posts

Καλησπέρα κόσμε. Χτες είχα δύο ξαφνικούς θανάτους σε ένα μικρό ενυδρείο περίπου 18lt που έχω (amtra laguna 30). Το ενυδρείο τρέχει κάτι λίγο πάνω από δύο μήνες. Φιλοξενούσε 1 μονομάχο και 3 platy. Τα οποία να σημειωθεί ότι είχαν την καλύτερη σχέση και ουδέποτε είχαν σκοτωθεί μεταξύ τους. Χτες απεβίωσε ο μονομάχος, ο οποίος ήταν γενικά υποτονικός τις τελευταίες δύο μέρες και ένα platy.

 

Μετρούμενες τιμές του ενυδρείου:

 

pH:8.4

NH3:0ppm

NO2:0ppm

NO3:5ppm

kH:6-7

GH:11-12

Λίπανση: 1pump την εβδομάδα από το general της tropica

Φυτά:Ανούβιες, moss

Υπόστρωμα: Γενικό λίπασμα της tropica καλυμμένο με χαλίκι 5mm-6mm.

Εβδομαδιαίες αλλαγές νερού περίπου 50%

Θερμοκρασία: Παρατηρήθηκε το μέγιστο 30C

 

Φαντάζομαι ότι τα ψάρια επιρρεάστηκαν από το pH που είναι πολύ ψηλό. το θλεμα είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα το pH ήταν στο 7.4 περίπου. ύπάρχει κάποια ιδέα γιατί μπορεί να ανέβηκε τόσο;;

1.jpg

2.jpg

IMG_2449.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έγινε απο την θερμοκρασία και όχι το ph... Κρίμα και ήταν πανέμορφος.... 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η άνοδος της θερμοκρασίας δεν έχει γίνει πάρα πολύ απότομα, θεωρω πιο πιθανό να φταίει το pH. Το ενυδρείο είναι νεοστημένο; Μηπως έχεις ασβεστολιθικά πετρώματα στον βυθό;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι fun των ασβεστολιθικών πετρωμάτων. Κάτι που θυμήθηκα τώρα. όταν άρχισε να γίνεται υποτονικός σαν να "ξεθώριαζε" το χρώμα του. Μόλις πέθανε το ένα platy είδα ότι τα βρ΄λαγχια του ήταν κατακόκκινα. τώρα τις θυμήθηκα τις λεπτομέριες αυτές

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις φέρνει πιο κοντά σε αμμωνία ή γενικότερα δηλητηρίαση.

 

ΥΓ. Ουκ ολίγες φορές έχει τύχει να πουλάνε στο εμπόριο κάτι ως μη ασβεστολιθικό, αλλά στην πράξη (πείραμα με άκουαφορτε) δεν ήταν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον @bbetta - μαλλον αμμωνια φταιει....

και κατι ακομα.... δεν βαζουμε χοντρο χαλικι πανω στο tropica plant growth substrate, μονο αμμοχαλικο (1-3 mm)- γραφει και στις οδηγιες.Το χοντρο χαλικι δεν εμποδιζει το "ξεπλυμα"

θρεπτικων συστατικων  στο νερο του ενυδρειου.

Πετρα και χαλικι σαν βαμμενα φαινονται, αν ειναι.... μπορει με 30 βαθμους να ΄ρχηζουν να βγαζουν κατι στο νερο.

Μετρησεις νερου εχεις κανει τοτε, που εγινε  το κακο , για αμμωνια και νιτρικα; και με τι τεστακια;

P.S. πανεμορφος ψαρης ηταν, κριμα....:(

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφο ψάρι. Κρίμα :(

 

Η αμμωνία είναι μία αιτία και λόγω ιχθυοφόρτωσης (βρε συ 3 πλάτυ και ένας μονομάχος σε 18 λίτρα είναι πάρα πολλά) αλλά και λόγω του ότι μπορεί να ανακάτεψες τον βυθό και να σηκώθηκε απότομα, αν και το να ανέβει έτσι απότομα το ph είναι ένα θέμα από μόνο του. Ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει αλλά έχω την εντύπωση πως απότομες μεταβολές του ph δεν δικαιολογούνται από συγκεντρώσεις αλάτων από την εξάτμιση και μαζί με την συμπλήρωση του νερού να απελευθερωθούν ανεβάζοντας έτσι τις σκληρότητες? Νομίζω θα δικαιολογούσε την απότομη μεταβολή. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η πέτρα έμεινε μια εβδομάδα σε κουβά με νερό, όπου το νερό άλλαζε κάθε μέρα και πριν μπει στο ενυδρείο πέρασε από βράσιμο περίπου 1.5 ώρα. Οι μετρήσεις που αναγράφω παραπάνω είναι αμέσως μετά τους θανάτους. Μάλλον πρέπει να προβώ σε άμεση αντικατάσταση του υποστρώματος νομίζω. Λέω να αλλάξω και το tropica.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...