Jump to content

Στήσιμο νέου αφρικανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα.ετοιμαζομαι να κολλήσω ένα ενυδρείο διαστάσεων 1,40μηκος 56 πλάτος 45 ύψος τα λίτρα βγαίνουν 320 καθαρα η φιλτρανση θα γίνεται με δύο εξωτερικά φίλτρα ένα fluval 406 και ένα  eheim 250 θέλω ..θέλω. Βοήθεια για την ψαροσυνθεση ..η μία επιλογή που σκεφτόμουν αρχικά ήταν λαμπιντο και ντεμασονι..αλλά μετά είδα τα blue dolphin cichlid ..cryptocara moori αλλιώς ..και μπήκα σε σκέψεις .πολύ όμορφο ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα moori αλλα μεγαλώνουν αρκετά! Πόσα ψάρια σκέφτεσαι? 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις απορίες μου είναι και πόσα θα μπορούσα να έχω βάση φιλτρανσης και λίτρων ...και πιθανούς συγκατοίκους ..μπαίνουν με λαμπιντο η ντεμασονι? Να είχα πχ 2 moori και ένα χαρεμακι από τα άλλα 

Link to comment
Share on other sites

Τα ντεμασονι καλό είναι να μπαίνουν σε ομάδα 10-12 2 αρσ και 8 θυλ για να μειώνεται η επιθετικότητα καλό είναι βάλεις πιο ήρεμα PPseudotropheus elongatus Mpangasτα λαμπιντο σε χαρέμι 1+3-4 και ένα χαρέμι ακόμα.eudotropheus elongatus MpangaP

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Τα ντεμασονι καλό είναι να μπαίνουν σε ομάδα 10-12 2 αρσ και 8 θυλ για να μειώνεται η επιθετικότητα καλό είναι βάλεις πιο ήρεμα PPseudotropheus elongatus Mpangasτα λαμπιντο σε χαρέμι 1+3-4 και ένα χαρέμι ακόμα.eudotropheus elongatus MpangaP

Δεν μπορώ να βάλω moori με λαμπιντο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Βασίλης Παππάς έγραψε:

Ουσιαστικά ψάρι που να ταιριάζει με moori θέλω ..και να μα θω αν κάνει στα.λιτρα μου

 

Ρίξε μια ματιά το Pseudotropheus socolofi είναι για τα λύτρα σου, τα moori μπορεί να περάσουν τα 20 cm μην τα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Ρίξε μια ματιά το Pseudotropheus socolofi είναι για τα λύτρα σου, τα moori μπορεί να περάσουν τα 20 cm μην τα βάλεις.

Και δεν τρώνε και τις ίδιες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα σου τα δελφινακια δεν θα το συνιστουσα.Τα χαπς θελουν λιτρα.Επισης κ αυτα μπαινου σε χαρεμι.Εννοω οτι αν βαλεις μονο δυο,το πιο ισχυρο θα σκωτωσει το αλλι.Προσανατολισου σε μπουνα,αποψη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...