Jump to content

φυτεμα ενυδριου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

μολισ προχθες αγορασα το Aquael Shrimp Set Smart 30 Black 

στοχοσ μου ειναι να βαλω μεσα για αρχη 5-7 γαριδουλεσ και 3-4 σαλιγκαρια αλλα και να το φυτεψω,το οποιο μου δημιουργει και τον προβληματισμο μου.

οσο και να εχω διαβασει δεν εχω καταλαβει τι γινεται με τα φυτα και το υποστρωμα και την αμμωνια

Γιαυτο ζηταω την καθοδηγηση σας και να μου προτεινετε {υποστρωμα και φυτα που θα ειναι καταλληλα με τα 6w λαμπα που διαθετω}

Τελοσ μια εξτρα ερωτηση.Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να βαλω μεσα στο ενυδριο πετρεσ και κορμους απο την υπαιθρο??

{για λογουσ διαφημησησ οποιον επιθυμει μπορει να μου στειλει τα ζητουμενα σε προσωπικο μνμα στο facebook} 

Ευχαριστω εκ τον προτερον!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο γαριδες  σκεφτεσαι να βαλεις Neocaridina ή CRS ή αλλο;

Προτιμω aqua soil στα γαριδαδικα (πχ Dennerle Shrimp Soil, Prodibio shrimp soil κ.α)....

Με soil μπορει να χρειαστει πανω απο 1 μηνα για να  ωριμασει ο βυθος.

Απο φυτα - moss, microsorum, monosolenium tenerum... - αντεχουν και με πολυ χαμηλο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την συντομη ανταποκριση σας

σκεφτομαι να βαλω neocardinia 

οι προτασεις σασ για χωμα ειναι φανατζομαι χωματα καταλληλα για φυτευση?

τελοσ οταν λετε πωσ θελει πανω απο μηνα για την ωριμανση του βυθου εννοειται οτι τοτε μπορουν να μπουν και οι γαριδεσ και τα σαλιγκαρια μου??

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Γιωργος Βαλ έγραψε:

ευχαριστω πολυ για την συντομη ανταποκριση σας

σκεφτομαι να βαλω neocardinia 

οι προτασεις σασ για χωμα ειναι φανατζομαι χωματα καταλληλα για φυτευση?

τελοσ οταν λετε πωσ θελει πανω απο μηνα για την ωριμανση του βυθου εννοειται οτι τοτε μπορουν να μπουν και οι γαριδεσ και τα σαλιγκαρια μου??

Με neocaridina ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα απ΄οτι με crs. Μπορεις να βαλεις για βυθο και ενα απλο χαλαζιακο αμμοχαλικο (1-3 mm) , ομως πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο πρωτα. Τα σαλιγκαρια πολλες φορες βαζω απο την αρχη, δεν παθαινουν τιποτα. Τα φυτα, που ανεφερα δεν χρειαζονται ειδικο υποστρομα, βασικα δεν το χρειαζονται καθολου.

Για στρωσιμο ενυδρειου διαβασε εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...