Jump to content

lonewolf47

Recommended Posts

Τελικά μετά την βαλβίδα χάλασε και η φτερωτή! Φοβάμαι να παραγγείλω το ανταλλακτικό μη χαλάσει και η κεφαλή μετά και έχω πληρώσει σχεδόν μισό φίλτρο απο τα φθηνά. Να πάρω DoPhin ASTRO ή SunSun ή ανταλλακτικό για το Fluval 406 τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Astro 2212 μονόδρομος για εμένα και μακρυά από τα παλιοfluval για πάντα. Eheim ή κινέζος, τα άλλα όλα τα απορρίπτω προσωπικά. Εγγύηση δεν έχεις;;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Astro 2212 μονόδρομος για εμένα και μακρυά από τα παλιοfluval για πάντα. Eheim ή κινέζος, τα άλλα όλα τα απορρίπτω προσωπικά. Εγγύηση δεν έχεις;;

Το είχα πάρει τον Σεπτέμβριο του 2016 τότε που πήρα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο - το μαγαζί είχε κλείσει, ήταν το aquavivere-  μου είπαν ότι δεν καλύπτει την βαλβίδα aquastop γιατί είναι ανταλλακτικό και είναι αναλώσιμο..  Οπότε ακόμα και αν ήταν σε ισχύ η εγγύηση δεν θα βοηθούσε  το Astro 2212 φτάνει για 350 λίτρα; χρυσόψαρα έχω.

Έγινε επεξεργασία - lonewolf47
Link to comment
Share on other sites


Σαν να μην έφταναν όλα αυτά τώρα τώρα δεν βρίσκω και το Astro 2212. To DoPhin cf 1400 είναι καλό;  παλιά πριν πάρω το Fluval 406  μου είχαν πει στο φόρουμ εδω ότι και το Aquanova NCF - 1500 καλό είναι. Καμία άποψη για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος lonewolf47 έγραψε:


Σαν να μην έφταναν όλα αυτά τώρα τώρα δεν βρίσκω και το Astro 2212. To DoPhin cf 1400 είναι καλό;  παλιά πριν πάρω το Fluval 406  μου είχαν πει στο φόρουμ εδω ότι και το Aquanova NCF - 1500 καλό είναι. Καμία άποψη για αυτό;

 

Εγώ το είχα σε Rio 240 με Χρυσόψαρα, αλλά μαζί με το 2202. Μόνο του, παρά τα χαρακτηριστικά που δίνει η εταιρεία δε νομίζω πως μπορεί να καλύψει 350lt, τουλάχιστον όπως έβλεπα εγώ τη ροή του. Ο κάδος είναι πολύ μεγάλος και χωράει πολύ υλικό και από θόρυβο θα νομίζεις πως δε λειτουργεί, πραγματικά όμως.. Δεν ακούς ΤΙΠΟΤΑ. 

Αν έχεις τη δυνατότητα πάρε 1 Astro 2212 και ένα λίγο μικρότερο (πάλι Astro θα επέλεγα), το μεγαλύτερο που μπορείς. Πάντα 2 καλύτερα από ένα. Φαινόμενα τύπου πλυντήριο κλπ.ούτε για πλάκα, η ροή ρυθμίζεται άνετα και έχει και τεράστιους σωλήνες οπότε κόβει αρκετά..

Για ρώτα ΤΟΝ επαγγελματία του είδους, ίσως σε καλύψει άμεσα, δε νομίζω να αργήσει πάνω από 2-3 μέρες..

 

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/1972-dophin-astro-2212-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012084.html

 

Για άλλο δεν προτείνω γιατί δεν έχω δοκιμάσει, εδώ επιμένω, ό,τι καλύτερο αγόρασα ποτέ για το ενυδρείο μου..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Η φτερωτη τι επαθε??

Αν αγαπας την ηρεμια .... μακρια απο τα sun sun...

Είχε σπάσει λίγο το πλαστικό και δεν περιστρέφετε

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Εγώ το είχα σε Rio 240 με Χρυσόψαρα, αλλά μαζί με το 2202. Μόνο του, παρά τα χαρακτηριστικά που δίνει η εταιρεία δε νομίζω πως μπορεί να καλύψει 350lt, τουλάχιστον όπως έβλεπα εγώ τη ροή του. Ο κάδος είναι πολύ μεγάλος και χωράει πολύ υλικό και από θόρυβο θα νομίζεις πως δε λειτουργεί, πραγματικά όμως.. Δεν ακούς ΤΙΠΟΤΑ. 

Αν έχεις τη δυνατότητα πάρε 1 Astro 2212 και ένα λίγο μικρότερο (πάλι Astro θα επέλεγα), το μεγαλύτερο που μπορείς. Πάντα 2 καλύτερα από ένα. Φαινόμενα τύπου πλυντήριο κλπ.ούτε για πλάκα, η ροή ρυθμίζεται άνετα και έχει και τεράστιους σωλήνες οπότε κόβει αρκετά..

Για ρώτα ΤΟΝ επαγγελματία του είδους, ίσως σε καλύψει άμεσα, δε νομίζω να αργήσει πάνω από 2-3 μέρες..

 

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/1972-dophin-astro-2212-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012084.html

 

Για άλλο δεν προτείνω γιατί δεν έχω δοκιμάσει, εδώ επιμένω, ό,τι καλύτερο αγόρασα ποτέ για το ενυδρείο μου..

Σε ευχαριστώ, σκέφτομαι να πάρω το DoPhin cf 1400 ωστόσο αυτό θα γίνει τον επόμενο μήνα, για την ώρα έχω φτιάξει φίλτρο πατέντα με σφουγγάρι μπουκάλι διλιτρο και τα βιολογικά υλικά μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά έχω βρει ενα SunSun HW-303B στα 55€ τι λέτε; για δεύτερο θα το έχω έβαλα φτερωτή στο Fluval.

Link to comment
Share on other sites

Το CF1400 είναι 10 φορές πιο αθόρυβο από το 406. Το Astro ακόμα πιο αθόρυβο αλλά και πιο αδύναμο, αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Παρειγειλα το DoPhin CF1400 θα έρθει από βδομάδα σας ευχαριστώ όλους! Σκέφτομαι να κάνω μια βίντεο παρουσίαση του CF1400 όταν το στήσω, σε αντιπαραβολη με το Fluval 406. Φυσικά θα ξεκινήσω και θα τελειώσω με disclaimer γιατί δεν έχω καμία όρεξη να με κυνηγάει η Fluval!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Δυστυχώς οι φωτογραφίες που τράβηξα από το DoPhin CF1400 είναι πολύ μεγάλες για να ανέβουν! Θα γράψω ότι μπορώ αν έχετε κάποια ερώτηση για το φίλτρο ευχαρίστως να απαντήσω. Το φίλτρο με την τρόμπα τελείως τραβηγμένη έχει ύψος 53 εκατοστά, Η κεφαλή του φίλτρου έχει χερούλια για να το αφαιρέσουμε εύκολα από το κυρίως σώμα. Η συσκευασία περιλαμβάνει δύο κομμάτια λάστιχο βυνιλιου των 158 εκ. Ακροφυσιο και spray - bar  των 80 εκατοστών, που είναι σε δύο κομμάτια. Από υλικά το φίλτρο έχει ένα coarse σφουγγάρι  4 εκ. με πολύ ανοικτούς πόρους 10 ppi και ένα χοντρό polishing pad επίσης 4 εκ. αυτά μόνο δεν νομίζω ότι θα είναι αρκετά για μηχανικό φιλτράρισμα πιστεύω πως θα χρειαστεί και ένα μέσης πυκνότητας σφουγγάρι. Έχει 3 καλάθια με βάθος 8 εκ. Και πλάτος 19. Η ροή σε αυτά είναι από κάτω προς τα πάνω. Το καλό είναι ότι τα καλάθια κουμπώνουν μεταξύ τους και με το χερούλι που έχει το πρώτο τα βγάζεις από το φίλτρο με μια κίνηση. Πάνω από τα 3 καλάθια υπάρχει και ένα με βάθος 2-3 εκατοστά. Η συσκευασία επίσης περιλαμβάνει 6 βεντούζες, μπαστούνια εισαγωγής - εξαγωγής και γωνίες για σωλήνα. όλα αυτά φαίνονται να κουμπώνουν σταθερά μεταξύ τους. Η ροή μπορεί να ρυθμιστεί. Το φίλτρο γενικά έχει καλή και πρακτική κατασκευή.

Έγινε επεξεργασία - lonewolf47
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...