Jump to content

Που ειναι τα σαλιγκαρια ?


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο 120 λτ (82*35*40) με 3 ριζες αρκετες πετρες και ποικιλια φυτων ( echinodorus , bacopa , microsorum trident και anubias) οι κατοικοι του ενυδρειου ειναι ενα κοπαδι των 10 rosy tetra 2 black rams 1 ancistrus και 1 pleco .. πριν 2-3 βδομαδες λογο απροσεξιας και μη σωστης προετοιμασιας των ριζων , εμφανιστηκε πανω τους fuzz algea και για τον λογο αυτον και οχι μονο προχωρησα στην αγορα 10 blue ramshorn ... το συνεργειο καθαρισμου εξαφανισε καθε ειδος αλγης μεσα σε 2 μερες και επειτα ξεκινησε να κανει τις βολτες του μεσα στο ενυδειο , μετα απο ενα σημειο ομως απλα χαθηκαν , δεν τα βλεπω πουθενα ... Υπαρχει περιπτωση να φαγωθηκαν  ? Να σκαβουν και να μπηκαν στο υποστρωμα ? γτ οσο καλα και αν κρυβονται εστω 1-2 θα τα εβλεπα ... πλεον δεν βλεπω ομως κανενα 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα,

πολλες φορές κρυβονται σε γονίες ή στο υπόστρωμα αλλά αφου έβαλες 10 σιγουρα θα εβλεπες κάτι !

Βάζεις λιπάσματα? Αν ναι ο χαλκός τα τινάζει !

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά το βράδυ γιατί εγώ βλέπω ελάχιστα την ημέρα ενώ όταν πέσει σκοτάδι τα βλέπω παντού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tepe έγραψε:

Φίλε καλησπέρα,

πολλες φορές κρυβονται σε γονίες ή στο υπόστρωμα αλλά αφου έβαλες 10 σιγουρα θα εβλεπες κάτι !

Βάζεις λιπάσματα? Αν ναι ο χαλκός τα τινάζει !

 

Καλημερα και ευχαριστω για την ανταποκριση .. το μονο λιπασμα που χρησιμοποιω ειναι 1-2 μλ seachem flourish μια φορα στις 2 βδομαδες καθως και υγρο co2 της aquaforest  

 

μπηκα στα site και των 2 εταιριων και γραφει οτι ειναι καταλληλα για γαριδες και σαλιγκαρια 

συγκεκριμενα το flourish λεει οτι εχει περιεκτηκοτητα κατα βαρος 0.00001% 

δεν ξερω τι μπορει να φταει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Ρίξε και μια ματιά το βράδυ γιατί εγώ βλέπω ελάχιστα την ημέρα ενώ όταν πέσει σκοτάδι τα βλέπω παντού.

 

 

θα κοιταξω σημερα φιλε μου και θα σου πω , οταν λες πεσει το σκοταδι εννοεις σβησουν τα φωτα να φανταστω ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν σβήσουν τα φώτα και γενικά πέσει σκοτάδι. Άσε να περάσει κάποια ώρα και ρίξε ξανά μια ματιά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...