Jump to content

Βιολογικό υλικό


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μια ερώτηση αν και σε πολλούς θα φανει χαζή. Έχω sipοrax...Αν σπάσω τα κεραμικά θα επιρρεαστεί η λειτουργικότητα τους;; Η ερώτηση έρχεται από την εξής απορεία: Αν σπάσω τα siporax, στον ίδιο χώρο, δεν θα χωρέσει περισσότερο βιολογικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι χαζη η ερώτηση σου.υπαρχει λογος που έχει αυτο το σχήμα ομως,η ροή του νερού μεσα στην τρύπα βοηθαει στην μέγιστη αποικιση,ενώ αν το σπάσεις κ κολλησει το ενα κομμάτι πίσω από το αλλο ελαχιστοποιηται. Το υλικό αυτό βγαίνει σ καλούπια δεν το έχουν συλλέξει στην φύση, οποτε υπάρχει λόγος που ειναι ετσι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Απλά πήγε το μυαλό μου στο mini siporax και στο EHEIM Substrat pro που δεν έχουν ουσιαστικά κενά στο ενδιάμεσο. Και έκανα την υπόθεση αυτή...

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχω δουλέψει ποτέ για να εχω αποψη να σ πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το κάναμε παλιά για λόγους χωριτικότητας σε μικρά φίλτρα. Μια χαρά θα είναι. Βέβαια τώρα υπάρχει το siporax mini.... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε φίλτρο καπακιού έχω ρίξει τρία σακουλάκια σιποραξ μίνι και επειδή είχα αρκετό περισσευούμενο μακαρόνι αλλά αρκετά μεγαλύτερο μέγεθος το έσπασα σε μικρότερα και το έριξα. 

Είναι αυτό που λέει ο @Husky_Jim

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια κάτι που μου ήρθε τώτα..αν σπάσει το siporax με τις γωνίες που πιθανολογώ ότι κάνει, μάλλον οι κάλτσες θα είναι στο μηνιαίο budged

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι χαζό.
Έβγαλα από το φίλτρο μου τον άνθρακα που ήταν μέσα σε μια κάλτσα και όλο μαζί μέσα σε ένα κλειστό διάτρητο κουτάκι και τοποθέτησα το siporax mini χωρίς κάλτσα μέσα σε αυτό το κουτάκι. Θα έπρεπε να το βάλω μέσα στην κάλτσα που είχε η συσκευασία; Έπιανε πολύ χώρο η κάλτσα διπλωμένη και από τη στιγμή που το κουτάκι κλείνει, το έβαλα σκέτο.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι χαζό.
Έβγαλα από το φίλτρο μου τον άνθρακα που ήταν μέσα σε μια κάλτσα και όλο μαζί μέσα σε ένα κλειστό διάτρητο κουτάκι και τοποθέτησα το siporax mini χωρίς κάλτσα μέσα σε αυτό το κουτάκι. Θα έπρεπε να το βάλω μέσα στην κάλτσα που είχε η συσκευασία; Έπιανε πολύ χώρο η κάλτσα διπλωμένη και από τη στιγμή που το κουτάκι κλείνει, το έβαλα σκέτο.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια χαρά είναι και έτσι.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ.
Να δω τι άλλο θα ακούσετε εδώ μέσα.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να θυμάσαι μόνο, ότι όταν έρθει η ώρα να το ξεπλύνεις θα πρέπει να το κάνεις με νερό του ενυδρείου, και όχι της βρύσης.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, ειπα να ρωτησω εδω μιας και εχει σχεση με φιλτρο και περι του εσωτερικου αυτου.

Εχω ενα εξωτερικο enheim 2113 και τα υλικα μεσα ειναι συμφωνα με τον κατασκευαστη. Εγω απλα εχω προσθεσει παραπανω βιολογικο μακαρονι. Το θεμα μου ειναι οτι εχει μονο ενα σφουγγαρι μεσα καθως και το βαμβακι ( +το σφουγγαρι ανθρακα που θα αφαιρεσω σε μερικες μερες και εβαλα για λιγο). Μπορειτε να δειτε και στην φωτο τη σειρα των υλικων. Στην πανω μερια εχει καποια στρογγυλα μπιλακια που ειναι σαν ελαφροπετρα. Ειναι μερος για τα βακτηρια οπως το siporax η ειναι για φιλτρανση?

Σκεφτομουν να τα αφαιρουσα και να εβαζα στη θεση τους ενα ακομα σφουγγαρι και ενα βαμβακι. Ειναι σωστη κινηση η θα επηρεασω τη βιολογια?

received_2441296766141750.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ειναι σαν μπαλακια πρεπει να ειναι substrat pro, το βιολογικο υλικο της eheim, δηλαδη σαν το siporax της sera, μην το βγαλεις. Ενα σφουγγαρι μπλε για τα χοντρα και το βαμβακι για τα ψιλα ειναι αρκετα για την μηχανικη φιλτρανση.

Tο μακαρονι κατω κατω τι ειναι? σιποραξ ή της eheim το mech?.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα καινουριο και ετοιμο ετσι οπως ειναι.Ηταν η εκδοση που εχει τα βρυσακια που μπαινουν στα λαστιχα και το βιολογικο υλικο. Αρα μαλλον θα ειναι της eheim το βιολογικο. Απλα εχω προσθεσα αλλο τοσο.Το θεμα ειναι οτι δεν εχει καθολου χωρο μεσα, αλλα αν ειναι αρκετο ενα σφουγγαρι και ενα βαμβακι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα το μακαρονι κατω κατω ειναι το mech της eheim. Ειναι υλικο που βοηθα στην μηχανικη φιλτρανση ασχετως αν μοιαζει με το σιποραξ. Τη μονη αλλαγη που θα εκανα στο φιλτρο θα ηταν να αφηνα το 1/3 απο το mech (δεν χρειαζεται τόσο) και στη θεση του θα προσθετα και αλλο substrat pro (μπιλακια). Δηλαδη απο κατω προς τα πανω 1.λιγο mech (μια στρώση) 2. μπλε σφουγγαρι 3.βιολογικο (μπιλακια) οσο παιρνει 4.βαμβακι .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, corto maltese said:

Αρα το μακαρονι κατω κατω ειναι το mech της eheim. Ειναι υλικο που βοηθα στην μηχανικη φιλτρανση ασχετως αν μοιαζει με το σιποραξ. Τη μονη αλλαγη που θα εκανα στο φιλτρο θα ηταν να αφηνα το 1/3 απο το mech (δεν χρειαζεται τόσο) και στη θεση του θα προσθετα και αλλο substrat pro (μπιλακια). Δηλαδη απο κατω προς τα πανω 1.λιγο mech (μια στρώση) 2. μπλε σφουγγαρι 3.βιολογικο (μπιλακια) οσο παιρνει 4.βαμβακι .

Σκεφτομαι να βγαλω τον ανθρακα και στη θεση του να βαλω αλλο ενα βαμβακι.Επειδη ειναι καινουριο το ενυδρειο θα το αφησω κανα μηνα και θα το κανω μετα ομως.Μη διαλυσω εντελως την ηδη κακη βιολογια μου. Αρκετα προβληματα εχουν προκυψει τελευταια..

Παντως εχω βαλει επιπλεον μακαρονι που ηταν καπως διαφορετικο απο το υπαρχον της eheim.Αρα εχω ανακατεψει δυο ειδη.Το mech, με το παλιο δαχτυλιδι του παλιου φιλτρου.

 Σε ευχαριστω παντως.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αρα το μακαρονι κατω κατω ειναι το mech της eheim. Ειναι υλικο που βοηθα στην μηχανικη φιλτρανση ασχετως αν μοιαζει με το σιποραξ. Τη μονη αλλαγη που θα εκανα στο φιλτρο θα ηταν να αφηνα το 1/3 απο το mech (δεν χρειαζεται τόσο) και στη θεση του θα προσθετα και αλλο substrat pro (μπιλακια). Δηλαδη απο κατω προς τα πανω 1.λιγο mech (μια στρώση) 2. μπλε σφουγγαρι 3.βιολογικο (μπιλακια) οσο παιρνει 4.βαμβακι .

Βαζω βαμβακι πριν το βιολογικο υλικο για να μην το πλυνω(βιολογικο υλικο) και καθολου (ή 1-2 φορες του χρονου).......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βαζω βαμβακι πριν το βιολογικο υλικο για να μην το πλυνω(βιολογικο υλικο) και καθολου (ή 1-2 φορες του χρονου).......

Το σωστο αυτο ειναι...... αλλά στα εχαημ κλασσικ  μπαινει για ευκολια στο τελος ωστε οταν το αλλαζεις να μην πειραζεις το βιολογικο υλικο καθε 15-20 μερες, αλλά και παλι ετσι πρεπει να πλενεις πιο συχνα το βιολογικο (1-1.5 μηνα).....πάντως για την διάταξη υλικών σε ένα φίλτρο το σωστότερο είναι αυτό που λες @natateo .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, corto maltese said:

Το σωστο αυτο ειναι...... αλλά στα εχαημ κλασσικ  μπαινει για ευκολια στο τελος ωστε οταν το αλλαζεις να μην πειραζεις το βιολογικο υλικο καθε 15-20 μερες, αλλά και παλι ετσι πρεπει να πλενεις πιο συχνα το βιολογικο (1-1.5 μηνα).....πάντως για την διάταξη υλικών σε ένα φίλτρο το σωστότερο είναι αυτό που λες @natateo .

Δεν ηξερα οτι το βιολογικο υλικο πρεπει να πλενεται.Με το νερο του ενυδρειου πρφανως αλλα νομιζα οτι δεν το πειραζουμε ποτε ωστε να μην καταστραφουν τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Μη φανταστεις κανα πλυσιμο, 1-2 βουτηγματα σε κουβα με νερο ενυδρειου ισα ισα να φυγει η μουργα απο τη κάλτσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα eheim έχουν το άσχημο ότι δεν διαθέτουν καλαθάκια για τα υλικά, γεγονός που δυσκολεύει ολίγον τι

την συντήρηση. Πάντως σε όλα τα φίλτρα, πρώτα πρέπει να γίνεται η μηχανική και έπειτα η βιολογική φίλτρανση. Τι θα έκανα εγώ αν είχα ένα τέτοιο φίλτρο; Θα τοποθετούσα στον πάτο ένα coarse σφουγγάρι, μετά ένα fine, μετά ενυδρειακό βαμβάκι ( το βιολογικό υλικό παραμένει καθαρό), μετά όλο το βιολογικό υλικό σ' ένα διχτάκι-κάλτσα (εύκολη και γρήγορη συντήρηση) και τέλος ενυδρειακό βαμβάκι...:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Τα συγκεκριμένα eheim έχουν το άσχημο ότι δεν διαθέτουν καλαθάκια για τα υλικά, γεγονός που δυσκολεύει ολίγον τι

την συντήρηση. Πάντως σε όλα τα φίλτρα, πρώτα πρέπει να γίνεται η μηχανική και έπειτα η βιολογική φίλτρανση. Τι θα έκανα εγώ αν είχα ένα τέτοιο φίλτρο; Θα τοποθετούσα στον πάτο ένα coarse σφουγγάρι, μετά ένα fine, μετά ενυδρειακό βαμβάκι ( το βιολογικό υλικό παραμένει καθαρό), μετά όλο το βιολογικό υλικό σ' ένα διχτάκι-κάλτσα (εύκολη και γρήγορη συντήρηση) και τέλος ενυδρειακό βαμβάκι...:)

Επισης εχουν θεμα με τη ροη τα κλασικ και οι αφρικανες που εχει το παιδι θελουν ροη, θεωρητικα ειναι σωστη η διαταξη που προτεινεις αλλα θα του μπουκωνει γρηγορα και  θα θελει καθαρισμα συχνοτερα ... θα εχει  και λιγο χωρο για το βιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως εχει καλαθακι για τα υλικα.

Το αγορασα για καλυτερο και τωρα ακουω οτι εχει θεματα. Μηπως πεταξα 90 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...