Jump to content

Βιολογικό υλικό


GVC

Recommended Posts

Έχει ένα μεγάλο, μέσα στο οποίο μπαίνουν όλα τα υλικά. Άλλα eheim έχουν 2-3 καλαθάκια (στο ένα βάζεις σφουγγάρια-ενυδρειακό βαμβάκι, στο άλλο-άλλα το βιολογικό υλικό) και για μένα είναι πιο πρακτικά. Μην αγχώνεσαι πάντως. Μια χαρά είναι το φίλτρο σου.

Και ο φίλος μου @corto maltese έχει τα δίκια του στην τοποθέτησή του...:)

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
Link to comment
Share on other sites

Βάζει τα υλικά σε καλτσάκια/ διχτάκια και ξεμπερδεύεις. Με τα καλαθάκια θα χάσεις χώρο. Δε ξέρω για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε βέβαια.  Οταν το είχα (σαν πρώτο φίλτρο) δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με διαρροές αλλά αργότερα κατάλαβα ότι ήθελα το λίγο μεγαλύτερο 2215 όχι για τη κυκλοφορία όσο για μεγαλύτερο κάδο (δλδ περισσότερο βιολογικό υλικό). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, asplinnos said:

Βάζει τα υλικά σε καλτσάκια/ διχτάκια και ξεμπερδεύεις. Με τα καλαθάκια θα χάσεις χώρο. Δε ξέρω για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε βέβαια.  Οταν το είχα (σαν πρώτο φίλτρο) δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με διαρροές αλλά αργότερα κατάλαβα ότι ήθελα το λίγο μεγαλύτερο 2215 όχι για τη κυκλοφορία όσο για μεγαλύτερο κάδο (δλδ περισσότερο βιολογικό υλικό). 

Γυρω στα 85-90 λιτρα ειναι. Αν το ξερα θα χα παρει το 2215 αλλα πιστευα με καλυπτε το 2113. Να βγαλω δηλαδη το καλαθι να ειναι πιο ανετα τα υλικα μεσα? Δεν το χα σκεφτει.Η διαταξη απο τη φωτο ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καλαθάκι λογικά είναι αυτό. 4C93FFDD-8625-4BBD-9C4B-7145B24BDE92.thumb.jpeg.a8749703c248446efcc1158293feecb1.jpeg

 

Αν τελικά πάντως το βγάλεις, πρέπει να βάλεις αυτά τα σχαράκια στην αρχή και στο τέλος για να μην μπουκώσει. A1735292-84C9-4A54-8F9F-0E83E7D1338E.jpeg.15c3dffdebda514558a7563b4fd3b6a1.jpeg

Σχετικά με τον άνθρακα αν θες μπορείς να τον βάλεις σε ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι μέσα στο ενυδρείο. Σε 2´ τον αλλάζεις και ξεμπερδεύεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα σχαρακια τα χε παρει το ματι μου σε ενα βιντεο στο youtube. Καποια στιγμη θα το καταργησω το καλαθακι (ειναι ακριβως το ιδιο με τη φωτο) απλα θα περιμενω να ωριμασει το φιλτρο μου οσον αφορα τη βιολογια του.Ισως εχει και καλυτερη ροη αν βγαλω το καλαθι.Θα εχουν περισσοτερο χωρο τα ηδη υπαρχων υλικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο σαββατοκυριακο. Χτες πηρα ξανα μπολι απο ενα φιλο ωστε επιτελους να τελειωσει το στρωσιμο που με εχει ταλαιπωρησει αρκετα (και τα ψαρια επισης). Μου εδωσε μακαρονι και ενα μικρο κομματι απο το σφουγγαρι του, που εβαλα ολα μαζι στην καλτσα με τα μακαρονια. Το θεμα ειναι οτι τα υλικα δεν χωραγαν και αναγκαστηκα να βγαλω το ενυδρειακο βαμβακι ωστε να κλεισει το καλαθακι. Η σειρα που ειναι τοποθετημενα απο κατω προς τα πανω ειναι η εξης: 1 μακαρονι (mech της eheim) 2 Το μπλε σφουγγαρι 3 Τα μπιλακια (Substrat pro) 4 Το ενυδρειακο βαμβακι και επειτα εμπαινε το καπακι και εκλεινε το καλαθι. Επειδη ομως δεν εκλεινε εβγαλα το ενυδρειακο βαμβακι και συνδεσα το φιλτρο.

Τι θα μπορουσα να αφαιρεσω ωστε να υπηρχε χωρος για το βαμβακι? Λιγο απο το mech, η απο το substrat pro? Επειδη σημερα παρελαβα ενυδρειακο βαμβακι και θα ηθελα να βαλω στο φιλτρο. Επισης κατα ποσο θα ηταν ασφαλες να εβγαζα λιγο βιολογικο υλικο ωστε να βαλω βαμβακι, μιας και περιμενω να δω αν πιασει το μπολι (Μπολιασα χτες αργα το βραδυ).

Link to comment
Share on other sites

Απο το mech θα αφαιρουσα εγω, οχι απο το βιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Απο το mech θα αφαιρουσα εγω, οχι απο το βιολογικο.

Και τα δυο δεν ειναι εξισου αποικια βακτηριων? To substrat pro ειναι ισχυροτερη αποικια?

Το μπολι περιειχε μακαρονι (siporax) που μπηκε με το δικο μου μακαρονι μαζι (mech).

Link to comment
Share on other sites

Το mech δεν εχει μεγαλη  επιφανεια αποικισης οπως το σαμπστρατ προ ή το σιποραξ π.χ, η eheim το εχει για μηχανικη φιλτρανση και μπαινει πριν το μπλε σφουγγαρι πρωτο στη σειρα για να πιανει τις μεγαλες βρωμες ωστε να μην μπουκωνει πιο συντομα το σφουγγαρι , στην ουσια υποβοηθα το σφουγγαρι στην μηχανικη φιλτρανση, μπορει να ειναι μακαρονι που μοιαζει με το σιποραξ αλλα δεν κανει τη τη δουλεια του σιποραξ ή του σαμπστρατ. Αστο τωρα που το εβαλες να κανει τη δουλεια του μην το πειραζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ισως επρεπε το χτεσινο μπολι που πηρα, παροτι μακαρονι, να το εβαζα με το substrat pro παρα με το mech. Tωρα τελειωσε.

Το θεμα ειναι βαζω η δεν βαζω βαμβακι? Λεω καλυτερα να περιμενω ενα διημερο μηπως και πιασει το μπολι.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...