Jump to content

Recommended Posts

Χαιρετώ την όμορφη και δημιουργική παρέα!!! Σας παρακολουθώ καιρό, διαβάζοντας πολύ, αρχικά για να φτιάξω ένα ενυδρείο για το γιο μου και τώρα για να μπω στα δύσκολα!!! 

 

Ξεκίνησα λοιπόν πριν λίγες μέρες την κατασκευή της λίμνης στο κήπο, απωθημένο χρόνων ?

 

Έχω σκάψει και έχω δώσει κάποιο σχήμα στη λίμνη, δε βιάζομαι όμως, τη κοιτώ, τη φαντάζομαι και κάνω ακόμα διορθώσεις... 

 

Θα ανεβάσω φώτο και φυσικά αναμένω με αγωνία τις γνώμες σας για να διορθώσω ή να προσθέσω... 

 

Σκέφτομαι να ακολουθήσω τα βήματα του @Aliens, στη φιλτραντληση κυρίως, αλλά σε λιγότερα λίτρα.. 

 

Ανεβάζω φώτο και ξεκινάω περιγραφή... 

IMG_20190722_210928.jpg

IMG_20190722_210908.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

:welcome:Καλως ηρθες στη παρεα μας, και καλη επιτυχία στο προτζεκτ σου.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στις φώτο λόγο φωτισμού δε φαίνεται καλά η κατασκευή, θα σας την περιγράψω όμως... Έφτιαξα κι ένα πρόχειρο σκαρίφημα ☺️

 

Η διαστάσεις επιφάνειας είναι 

4,10 Χ 2,50

Τα βάθη είναι 

α)1,20

β) 0,70

γ)0,50

δ)0,20

 

Στο σημείο Κ θα κατασκευαστεί ο καταρράκτης και πίσω του θα κρυφτούν τα φίλτρα 

 

Επίσης στο σημείο S σκέφτομαι να κάνω μια υποδοχή για κάποιο diy skimmer, θα το δούμε στην πορεία.. 

 

IMG_20190723_004005.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το βαθύτερο σημείο έχει αυτή τη κλίση είναι γιατί το έδαφος είναι αρκετά αμμώδεις και φοβάμαι στο μέλλον για καθίζηση, οπότε δεν έκανα πολλά κοψίματα για τις βαθμίδες... 

Θα ήθελα να την μεγαλώσω κι άλλο τη λιμνούλα μου, αλλά φοβάμαι ότι θα ξεφύγω πολύ στο οικονομικό κομμάτι και δε θα μπορώ να ανταπεξέλθω.. Χώρος υπάρχει αρκετός όμως, ίσως στο μέλλον αν πάνε όλα καλά να επιχειρήσω την επέκταση της... 

 

Θέλω σίγουρα να βάλω μέσα ψαράκια και κάποια φυτά... Όμως δε θα βιαστώ για τα ψαράκια αν και τα λαχταρώ.. Στην ώρα τους για να είμαι σίγουρη ότι θα ζήσουν ευτυχισμένα ..

Πρώτα θα τη στήσω σωστά, θα φτιάξω τα φίλτρα να μπει σε λειτουργία, θα χτίσω τον καταρράκτη και έπειτα λίγα φυτά... 

 

Επίσης την εποχή αυτή (καλοκαίρι) η λίμνη έχει ίσκιο μέχρι τις 12 το μεσημέρι και έπειτα πάλι από τις 18:30... Φοβάμαι ότι αυτό είναι πρόβλημα?? Ότι δηλαδή θα τη βλέπει ο ήλιος τις μεσημβρινες ώρες...? 

Ίσως πρέπει να σκεφτώ ενα τρόπο για ίσκιο... 

 

Επίσης δε μπορώ να υπολογίσω τα λίτρα της ακριβώς, λόγο του σχήματος της...

Έχω να βαρέλι 500 λίτρα και σκέφτομαι να γεμίζω το βαρέλι και έπειτα να το αδειάζω στη λίμνη, έτσι θα μπορέσω να υπολογίσω ακριβώς τα λίτρα που θα χωρέσει... ?

Έγινε επεξεργασία - Leny Zafeiropoulou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και πάλι.
Εδώ ήμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

 

Καταρχάς τι σκέφτεσαι να βάλεις από ψάρια ? Αν σκέφτεσαι για ΚΟΙ θα χρειαστείς σίγουρα φίλτρα σαν τα δικά μου, αν όχι και καλύτερα. Η αεραντλία επιβάλλεται σε σύστημα με ΚΟΙ. Αν βάλεις χρυσόψαρα μπορείς να κάνει κάτι ποιο απλό από θέμα φίλτρανσης.

 

Από θέμα ηλιοφάνειας έχω και εγώ "πρόβλημα". Την βλέπει ο ήλιος περισσότερες ώρες από ότι την δικιά σου. Δεν χρησιμοποιώ κάποια σκίαση, αλλά κάθε χρόνο με προβληματίζει και σκέφτομαι να βάλω. Ίσως, να έχεις θέμα με την αιωρούμενη άλγη. Με μια λάμπα UV ή με καλή φίλτρανη μπορείς να το λύσεις το πρόβλημα. Τα φυτά που θα βάλεις θα βοηθήσουν στο να έχεις κάποια μέρη με σκιά.

 

Καλό είναι να ξέρεις από πριν πόσα λίτρα να είναι, για να μπορείς να πάρεις και την αντίστοιχη αντλία. Για τα λίτρα τις λίμνης πολλαπλασίασε πλάτος x μήκος x βάθος ξεχωριστά για κάθε σκαλοπάτι. π.χ.
δ) 4.10 x 2.50 x 0.20 = 2.05lt
γ) 3(?) χ 2 (?) χ 0.30 = 1.8lt
κτλ
2.05 + 1.8 + ..... ~ γύρο στα 5 κυβικά ?
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Εννοείται πώς πρώτα θα βρούμε τα λίτρα και μετά όλα τα άλλα!! Θα μετρήσω δηλαδή τη κάθε βαθμίδα ξεχωριστά και θα προσθέσω.. Πολύ με έχει αγχώσει αυτό το κομμάτι ???

 

ΚΟΙ και ποίος δε θα ήθελε να έχει στη λίμνη του, πιστεύω όμως ότι η λίμνη θα είναι μικρή για αυτά τα υπέροχα πλάσματα!!!

Για φίλτρο θα βάλω σίγουρα δύο βαρέλια, μέγεθος ανάλογο των λίτρων της λίμνης, υλικά στα βαρέλια θα το δούμε, θα περιμένω στην συνέχεια να μου προτείνετε οι πιο έμπειροι.. Έχω υπόψη και τη λάμπα UV, θα φροντίσω να βάλω σύντομα 

 

Αργότερα θα σας παρουσιάσω με φώτο το skimmer που σκέφτομαι να φτιάξω, να μου πείτε αν θα δουλέψει η πατέντα, διορθώσεις και βελτιώσεις σίγουρα θα θέλει... 

 

Επίσης δε θα βάλω bottom drain, νομίζω ότι είναι κάτι πολύ ακριβό και η λίμνη αρκετά μικρή για όλο αυτό το σύστημα.. Εσείς τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο? 

@Aliens ούτε εσύ νομίζω έχεις βάλει?? Έχεις διαπιστώσει πρόβλημα?? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μέτρα ανά βαθμίδα και πρόσθεσε. Αν τελικά σου βγεί 5 κυβικά θα είναι μια χαρά για κοι. Η δικιά μου είναι 4 κυβικά.

 

Την UV άφησε την τελευταία. Δες πως πάει το σύστημα και μετά αγοράζεις (αν θα αγοράσεις).

 

Όντως, δεν έχω bd. Είναι ποιο ακριβή η κατασκευή και έλει αρκετή μελέτη για να δουλέψει σωστά. π.χ. τα φίλτρα πρέπει να είναι πολύ χαμηλά. Στο ύψος της λίμνης και να επικοινωνούν σαν συγκινονουντα δοχεία με την λίμνη. Μετά όμως για να τα αδειάσεις και να τα καθαρίσεις θέλεις μια αποχέτευση αρκετά ποιο κάτω από τα φίλτρα. Αν μπορούσα θα έβαζα. Αυτό δεν σημαίνει ότι χωρίς bd δεν μπορείς να έχεις μια υπέροχη λίμνη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλοι μου Καλησπέρα και Καλό Μήνα!!! 

Μετά από μια μικρή παύση, χθες ξεκίνησα τις εργασίες ώστε να ολοκληρωθεί η λίμνη μου.. 

Υπολόγισα τα λίτρα με τη βοήθεια ενός βαρελιού για να είμαι σίγουρη και βγαίνει περίπου 2.000 λίτρα .. 

 

Τώρα θέλω τις γνώμες σας για την αντλία που θα επιλέξω, να μου προτείνετε κι όλας κάποιες συγκεκριμένες.. 

Και πόσο μέγεθος πρέπει να έχουν τα βαρέλια που θα χρησιμοποιηθούν για τα φίλτρα?? 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Leny Zafeiropoulou
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ κάποιους απλούς κανόνες για τα ΚΟΙ.
Αντλία διπλάσια από τα λίτρα σου. Δηλαδή στα 2000 λίτρα λίμνη βάλε μια αντλία 4000 λίτρα/ ώρα
Φίλτρο 10% της λίμνης σου. Δηλαδή 200λτ φίλτρο στο σύνολο. Θα έβαζα 2 δοχεία. Το μικρότερο για μηχανική φίλτρανση και το μεγαλύτερο για την βιολογική μου.

 

Από την στιγμή που θα έχεις χρυσόψαρα θα μπορούσες να βάλεις μικρότερη αντλία / φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω σε χωριό και έχει πολύ σκόνη, πιστεύω ότι πρέπει να επενδύσω σε κάτι καλό, οπότε θα προτιμήσω μια αντλία 4000l/h και δύο βαρέλια για φίλτρα... 

 Μπορώ να βάλω δύο βαρέλια από 100 λίτρα το καθένα?? 

Όσο αφορά τα ψάρια, λέω να ξεκινήσω με μερικά χρυσόψαρα, να δω πως θα πάει.. Αργότερα μπορώ να βάλω και δύο ΚΟΙ αν θέλω ή δεν συμβιώνουν όλα μαζί? 

 

Έχετε να μου πρότεινε κάποια αντλία ή site να ψάξω?? 

Έγινε επεξεργασία - Leny Zafeiropoulou
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να έχεις 2 βαρέλια 100 και 100 λτ. Θα σου πρότυνα καλύτερα να έχεις κάτι στο στιλ 80 και 120 λτ και στο μικρό να έχεις την μηχανική σου φίλτρανση (ακόμα και 60 και 100). Καλό είναι να έχεις ένα είδος. Είτε μόνο χρυσόψαρα είτε μόνο ΚΟΙ. Πάντως δεν έχουν πρόβλημα να συμβιώσουν.

 

Για αντλίες θα σου πρότεινα να κοιτάξεις ebay. Πρόσεχε πόση κατανάλωση σε watt θα έχεις.Μπορείς να βρεις φτηνή αντλία αλλά με μεγάλη κατανάλωση και σε βάθους χρόνου να μην συμφέρει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Είμαι αρχάρια και έχω παρόμοιες απορίες...και είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.

 

Εχω μια στέρνα με χρυσόψαρα 3x4 με μέγιστο βάθος 1,40 και ενδιαφέρομαι για ένα ολοκληρωμένο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού στην στερνα. Έχω ήδη μια αντλία και κάνω ανακύκλωση του νερού αλλά νομίζω πως δεν αρκεί γιατί κατά καιρούς έχω απώλειες στα χρυσόψαρα. Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Μπορώ να φτιάξω κάτι εγώ; Ενδιαφέρομαι για μια μέση κατάσταση, ούτε πολύ φθηνό, ούτε πολύ ακριβό.
 
Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία της στέρνας για περαιτέρω εκτίμηση.
 
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την βοήθεια σας.
 
Σας ευχαριστώ.
 
Πωλίνα

IMG_20191022_135451.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα κάνε ένα δικό σου θέμα. Και πες εκεί κάποια πράγματα για την λίμνη σου. Είναι δηλαδή 16 κυβικά? Πόσα λίτρα την ώρα είναι η αντλία σου. Τι φιλτρανση έχεις τώρα. Φτιάξε το δικό σου θέμα και θα σου απαντήσω εκεί τι μπορείς να κάνεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι όπως είπε και ο φίλος Aliens εδώ είμαστε για απορίες που θα σε γλιτώσουν από τα λάθη που κάναμε εμείς και μάθαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...