Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι!!!!

μολισ πριν λιγο παρελαβα τα λιγα και ταπεινα φυτα μου και μου δημιουργηθηκαν καποιεσ αποριεσ!

1)υπαρχει προβλημα αναπτυξης με το moss αν δεν ακουμπαει καποιο μεροσ των ριζων στην πετρα?? οπωσ στην φωτο

2)υπαρχει προβλημα που αντι για πετονια το εδεσα με σιρματακι στην πετρα??

3)υπαρχει προβλημα πανω απο το moss να τοποθετησω μια πετρουλα η θα εχει προβλημα με τον φωτισμο??

4)πηρα επισησ erect moss και το τοποθετησα κατευθειαν στο εδαφοσ μαζι με αυτο το 'ζελε' που ειχε στισ ριζεσ του, θα χαλασει η να το αφησω???καθωσ το υποστρωμα μου δεν νομιζω να ειναι καταλληλο για φυτευση ....2 φωτο 

5)Τελοσ μπορω να βαλω με αυτο το υποστρωμα eleocharis parvula??

ευχαριστω για τον χρονο σασ !?

IMG_2601[1].JPG

IMG_2605[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Γιωργος Βαλ έγραψε:

Καλησπερα φιλοι!!!!

μολισ πριν λιγο παρελαβα τα λιγα και ταπεινα φυτα μου και μου δημιουργηθηκαν καποιεσ αποριεσ!

1)υπαρχει προβλημα αναπτυξης με το moss αν δεν ακουμπαει καποιο μεροσ των ριζων στην πετρα?? οπωσ στην φωτο

Δέν υπάρχει πρόβλημα.Άν και για  καλύτερη ανάπτυξη θα  έπρεπε να εφάπτεται.Έτσι και αλλιώς από  ότι βλέπω θα σου 'ξεραθεί' αρκετό  κομμάτι και θα πιάσει σιγά σιγά η υπόλοιπη

πριν 21 λεπτά, το μέλος Γιωργος Βαλ έγραψε:

2)υπαρχει προβλημα που αντι για πετονια το εδεσα με σιρματακι στην πετρα??

Έτσι και αλλιώς η πετονιά δέν ενδείκνυται γιατί παγιδεύονται ψάρια.Το καλύτερο είναι κόλλημα με κυανοακρυλική κόλλα ή κλωστή

πριν 21 λεπτά, το μέλος Γιωργος Βαλ έγραψε:

3)υπαρχει προβλημα πανω απο το moss να τοποθετησω μια πετρουλα η θα εχει προβλημα με τον φωτισμο??

Ότι θα είναι κάτω από  την πέτρα θα σαπίσει.

πριν 21 λεπτά, το μέλος Γιωργος Βαλ έγραψε:

4)πηρα επισησ erect moss και το τοποθετησα κατευθειαν στο εδαφοσ μαζι με αυτο το 'ζελε' που ειχε στισ ριζεσ του, θα χαλασει η να το αφησω???καθωσ το υποστρωμα μου δεν νομιζω να ειναι καταλληλο για φυτευση ....2 φωτο 

Καλό θα είναι να την δέσεις/κολλήσει όπως σου είπα παραπάνω

πριν 21 λεπτά, το μέλος Γιωργος Βαλ έγραψε:

5)Τελοσ μπορω να βαλω με αυτο το υποστρωμα eleocharis parvula??

Ναί μπορείς αλλά ποιές είναι οι υπόλοιπες συνθήκες?Φωτισμός, λίπανση, διοξείδιο, κτλ.

πριν 21 λεπτά, το μέλος Γιωργος Βαλ έγραψε:

ευχαριστω για τον χρονο σασ !?

 

 

?

Link to comment
Share on other sites

Να  συμπληρωσω μονο, οτι το ζελε πρεπει να το ξεπλυνεις και μετα να δεσεις το μοςς σε ξυλο ή πετρα και υπαρχουν και κλωστες,που δεν σαπιζουν στο νερο πχ nylbond (στα καταστηματα ραπτικης)

 

Link to comment
Share on other sites

Σασ ευχαριστω για την απαντηση σας 

ο φωτισμος ειναι  6w στα 30 λιτρα 

περι λιπανσησ δεν εχω ασχοληθει ακομα ..εχετε να προτεινετε κατι που να εινια καταλληλο και για τα υπολλειπα φυτα??

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, natateo said:

Να  συμπληρωσω μονο, οτι το ζελε πρεπει να το ξεπλυνεις και μετα να δεσεις το μοςς σε ξυλο ή πετρα και υπαρχουν και κλωστες,που δεν σαπιζουν στο νερο πχ nylbond (στα καταστηματα ραπτικης)

 

αρα θα εχει προβλημα αν το αφησω ετσι??

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Γιωργος Βαλ έγραψε:

αρα θα εχει προβλημα αν το αφησω ετσι??

 

μπορει να εχει.Στις οδηγιες για φυτα in vitro γραφει , οτι πρεπει να αφαιρεθει το τζελ (με νερο)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

μπορει να εχει.Στις οδηγιες για φυτα in vitro γραφει , οτι πρεπει να αφαιρεθει το τζελ (με νερο)

Και παλι ευχαριστω ...καλο σας βραδυ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...