Jump to content

Νέα αρχη με γκουραμι


paris_athens

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Επιστροφή στον υδάτινο κόσμο μετά από 5 χρόνια ξηρασίας ???. Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για λίτρα πλέον οπότε θα καλυφθουμε με εναν κύβο 45x45x45 περίπου 80 λίτρα καθαρά. Είναι ιδιοκατασκευη έχω τελείωσει με βάση και μέσα στο σκ θα κολληθεί και η γυάλα. Σκέφτομαι για γκουραμι μιας και δεν έχω ξανα ασχοληθει με το συγκεκριμένο είδος. Καταρχήν θα ήθελα την βοήθεια σας με καποιες απορίες που έχω. Πόσα ψαρια σε αυτά τα λιτρα? Ζυγός η μόνος αριθμός? Παίζει ρόλο το φύλλο στην συγκατοίκηση τους? Σκέφτομαι επίσης για λίγες γαρίδες και έναν μικρό κοπάδι corys. Μπαίνουν όλα μαζί? Από aquascape το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο με φυτά εύκολα. Δεν θα μπει διοξειδιο οπότε μιλάμε για ph περίπου 7-7.4 στην περιοχή μου με μέτριες προς χαμηλές σκληρότητες και tds 120ppm. Από φιλτρανση θα είμαι με ένα eheim 2211 η 2213 δεν έχει αγοραστεί και ψάχνω και αν υπάρχει σε τιποτα μεταχειρισμενο. Κάθε βοήθεια δεκτή. Θα ανέβει και υλικό με την κατασκευή και στην συνέχεια.

 

 

Έγινε επεξεργασία - paris_athens
Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες!

Για γκοραμι ειναι μικρο το ενυδρειο σου.....και πρεπει να ειναι μακροστενο....

Μπορεις να βαλεις αυτα τα ομορφα!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το καλοσορισμα και την βοήθεια. Δηλαδή προτινεις ένα ζευγάρι dwarf μόνο η ένα αρσενικό με δύο θυληκες? Το ενυδρείο δεν με ενδιαφέρει να δω αναπαραγωγές κτλπ απλά θέλω να μην έχω όσο γίνετε κυνηγητά μεταξυ τους. Τις γαρίδες θα τις πειραξουν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος paris_athens έγραψε:

Σε ευχαριστώ για το καλοσορισμα και την βοήθεια. Δηλαδή προτινεις ένα ζευγάρι dwarf μόνο η ένα αρσενικό με δύο θυληκες? Το ενυδρείο δεν με ενδιαφέρει να δω αναπαραγωγές κτλπ απλά θέλω να μην έχω όσο γίνετε κυνηγητά μεταξυ τους. Τις γαρίδες θα τις πειραξουν?

Ειχα καποτε ζευγαρι.... Μικρες γαριδες  κυνηγανε, αλλα αν θα εχεις φυτα και μοςς, αντεχουν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε ψάχνω και εγώ να βρω ενα ζευγαράκι dwarf για ενα 60 λίτρο ζούγκλα που τρέχει έξι χρόνια και μονομάχος απεβίωσε πλήρης ημερών !
Αν βρεις πουθενά στείλε κανένα πμ μην κάνουμε και διαφήμιση ! Χα χα χα !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...